Šta je novo?

Preporuka za endoskop sa AliExpressa

m4rkon1

Cenjen
Učlanjen(a)
15.09.2010
Poruke
156
Poena
170
Gledao sam endoskope (da prevedem ako neko ne zna pod tim imenom sta je - to je kamerica malog promera na kablu, a na drugom kraju kabla je USB koji se kaci na telefon ili komp i gleda se slika sa kamerice, namena je da se zavuce u nedostupne prostore poput cevi i slicno) na AliExpressu, ponuda je velika ali su reviews oprecni, dok neki hvale sliku, drugi pisu da je neupotrebljiva itd. i to je uglavnom tako na svim proizvodima.
Pa me interesuje ako je neko odavde eventualno narucivao i da ima da preporuci nesto do 20ak dolara, ne treba mi veca duzina od 5m, pozeljno je da ima one dodatke poput magneta itd. sa kojim mogu da se pokupe sitnice itd i da slika bude zadovoljavajuceg kvaliteta .
 
Imam ja tako neku, sa Ali-ja, i šta ja znam....
Kvalitet slike same kamere je upotrebljiv, ali, ima tu konstrukcionih problema...

Problem je kao prvo, objektiv bi trebalo da je značajno širi. U prevodu, sada, objektiv na vrhu vrlo usko hvata sliku. Dakle, kao da uzmete redovan fotoaparat i zumirate. Ne previše, ali bar malo zumirate. Kada iz blizine posmatrate nešto, recimo tamo nešto u nekoj rupi, vi vidite samo mali detalj, nikako celinu, što bi bilo mnogo bolje. Npr, nepristupačni broj motora. Priđete mu kamericom na 2-3 cm jer samo tako može. I vidite samo deo jedne cifre, a ne bar dva tri broja u nizu.

Drugi problem je što je kabel prilično mekan, iliti glindžav. Time je guranje kamerice na razna nepristupačna mesta otežano jer se kabel lako savija. Bilo bi mnogo bolje da je krut.
Dalje, sam taj kabel, ko zna koliko je bio smotan od proizvodnje do naše kuće. Samim tim je dobio spiralnu formu, i stalno teži da se uvija, što dalje otežava guranje kamere kojekuda. Sada ga držim okačenog sa nadom da će se vremenom ispraviti.

Treći problem, ako proveravaš npr. odvodne cevi (ja je i uzeo da proverim odovod od sudopera koji nam već godinama pravi probleme), čim kamerica dotakne zid mokre cevi, odmah se na njoj stvori kap vode koja naravno, potpuno zamuti sliku te se više ne vidi ništa.

Dalje, kroz cevi, jako smeta što potpuno izgubite osećaj šta je gore a šta dole. A to onda opet jako otežava neku bilo kakvu orijentaciju u prostoru da bude jasno šta i gde gledate, i kako da je "vozite" tim kabelom što viri do računara/tabeta/telefona...

Verujem da pomažu dodaci oko same kamerice koje ne dozvoljavaju da sam vrh kamere prilazi preblizu zidovima cevi i čega li već.

Bla.bla.bla... Jeftino je. Kupi i probaj. Možda i posluži za nešto.
 
Nazad
Vrh Dno