Šta je novo?

Lenovo L24Q-10

Ryo

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
1,288
Poena
350
Da li postoji neki info o kvalitetu panela koji se ugrađuju u ovu seriju Lenovo monitora? 1440p na 24" za 28.800 dinara deluje kao ok deal.

Na netu nisam uspeo da nađem ništa previše korisno, a smara me da poručujem monitor pa da ga vraćam ako je panel sra*e.

 
Poslednja izmena:
Ja sam trazio na netu info o 27ici, no nista nisam uspeo da nadjem... Stavrno deluje ok za taj novac... Cekam neki review na netu, pa da odlucim...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Mislim da im kao i kod Asusa i Acera panele proizvodi LG. Samo sto kod Asusa obicno idu 3 godine garancije, kod Acera 2 ili 3 u zavisnosti od modela, dok uz taj Lenovo ide samo jedna godina. Tako da je to (za mene) poprilicno veliki no-go...
 
Misli na US, tamo Lenovo daje samo godinu dana, izuzev za najvišu klasu - 3 godine. Kod nas je minimalna, zakonska, garancija 2 godine.

Šta znam, ne uliva ni meni Lenovo povernje, ali sve sam bliži kupovini. Samo da stigne kod većih prodavaca.
 
Mislim na EU, konkretno amazon i Cyberport (at/de) iako bi zakonski trebali da daju 2 godine.. Cak i za onaj gejmerski model monitora.
Možda je samo greška ali bih verovatno morao da pozovem i potvrdim.
 
Zakonska garancija na celoj teritoriji EU je, kao i kod nas, 2 godine. Ne bi smeli to da rade, osim ako je refurb ili sl. za to ne znam kakva su pravila.
 
Danas od 19 do 20h je bila flash akcija 20% na cene monitora u Gigatronu, tako da sam poručio L24Q za 24.000 što je jeftinije nego bilo gde u EU. Sutra ili prekosutra ćemo videti da li sam se i koliko zeznuo :)
 
Obavezno javi kakvi su utisci!

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Danas od 19 do 20h je bila flash akcija 20% na cene monitora u Gigatronu, tako da sam poručio L24Q za 24.000 što je jeftinije nego bilo gde u EU. Sutra ili prekosutra ćemo videti da li sam se i koliko zeznuo :)

Ne verujem da si se zeznuo, ali svejedno baci utiske :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Porucih i ja ovaj monitor, ne mogu da cekam da Ryo odgovori, pa cu da vidim iz prve ruke kakav je. Stici ce valjda do kraja nedelje najdalje.
Svima koji razmisljaju o ovom monitoru ja bih savetovao da pogledaju na KP LG-ove IPS-ove od 24" sto su 4k - po meni je to bolji izbor za vecinu, ali posto ce meni ovaj monitor iskljucivo sluziti 2-3 sata u tipa 3 dana da spojim MacBook na njega, a moj MB ne podrzava 4k na 60Hz (vec 30) i nekad pravi probleme, a QHD moze na 60Hz, ovo mi deluje kao dobar izbor. Jos ako je stvarno dobar panel i 99% sRGB dobro ce mi doci za igranje sa Lightroom :)
 
Porucih i ja ovaj monitor, ne mogu da cekam da Ryo odgovori, pa cu da vidim iz prve ruke kakav je. Stici ce valjda do kraja nedelje najdalje.
Svima koji razmisljaju o ovom monitoru ja bih savetovao da pogledaju na KP LG-ove IPS-ove od 24" sto su 4k - po meni je to bolji izbor za vecinu, ali posto ce meni ovaj monitor iskljucivo sluziti 2-3 sata u tipa 3 dana da spojim MacBook na njega, a moj MB ne podrzava 4k na 60Hz (vec 30) i nekad pravi probleme, a QHD moze na 60Hz, ovo mi deluje kao dobar izbor. Jos ako je stvarno dobar panel i 99% sRGB dobro ce mi doci za igranje sa Lightroom :)

Izvinjavam se što kasnim, Gigatron je omanuo sa isporukom, čekali su dugo da monitor dođe iz magacina (dobavljača). Sklopio sam ga, testirao, i mogu da kažem da za ovu cenu apsolutno nemam zamerki.

PRO

1. Nema probijanja svetlosti po uglovima (stvarno neverovatno)
2. Minimalan glow.
3. 1440p na 24" izgleda odlično i ovo je po meni krajnja garnica gde sve može da radi bez skaliranja (u browseru ipak uvećam font). Iako posle retine na MacBook 13 svuda primećujem piksele, slika je oštra i 1080p na 24 izgleda kao da je sastavljen od lego kockica naspram ovoga :) Svideo mi se ovaj dpi još dok je HP s240 bio kod mene.
4. Dobre boje.
5. Minimalni, skoro nepostojeći, bezeli, slični kao na novoj ultrasharp seriji (mada mislim da su na U2717D milimetar tanji).
6. Dizajn je ok. Monitor izgleda jako dobro uživo, tanak je prilično, stand je futurističkog dizajna i lepo izgleda. Boja je nešto između appleove space gray i silver, ali bliže space gray.

CONS

1. Nema VESA mount. I to je po meni jedina prava ozbiljna zamerka.
2. Možda mali problemi sa uniformnošću, ali kad kažem mali, misim stvarno mali. Ne primećujem ih u radu.

Manje važne zamerke

1. Izgleda da je dizajner monitora imao neka teža šizofrena cepanja u procesu dizajna :) Sa jedne strane stand je metalan (verovali ili ne) i izgleda odlično, sa druge plastika na poleđini i "bradi" monitora je jeftina i krcka na dodir. Meni lično ne smeta, jer ne vidim zašto bih pipao monitor, ali možda neko voli, pa će mu smetati :) Takođe dugmići su mogli biti suptilnije postavljeni, nekako mi odudaraju od celokupnog dizajna.
2. Ako imate nestabilan sto može se desiti da se monitor drma dok kucate na tastaturi.
3. Rudimentaran meni za podešavanja.

Sve u svemu best buy za 28.5k. Da ima VESA bio bi savršen.

Definitivno ću ga zadržati. Ja sam iskreno očekivao da će kad ga otvorim biti problema sa displayem na sve strane, posle loših iskustava sa DELL UP2516D i P2417h i HP-om. Ali prijatno sam iznenađen.

Što se tiče ostalih monitora koje sam razmatrao.
Riskantno mi je bilo da naručujem monitor iz inostranstva (iako mi je ceo trenutni komp osim SSD-a i periferija sklopljen preko) jer sam jedini problem sa hardverom imao upravo sa monitorima. A da dam tipa 550e za 27UD88 i da mu probija svetlo ili da mu rikne USB-C smorio bih se, za ovo prvo teško da bi se šververi i cimali, a za USB ne mogu da utvrde kvar ni u US, a utvrdiće ga Mađari...

Gledao sam i Asus VX229h 1080p na 21.5", ali ne može da se poredi sa 1440p na 24" za rad. Plus što je monitor veći manje fali nedostatak podešavanja po visini, što se baš oseti na Asusu.

Bilo bi zanimljiiivo probati ovaj 24UD58, to bi skalirano na 1440p bila verovatno preverzija, ali opet stoji to zezanje ako display bude loš i što bi za gaming bio potreban 1080ti :D Razmišljao sam i o 22 Ultrafine, ali s obzirom da je nemoguće povezati i PC to je no go.

Sve u svemu, dok ne iskoči neki dobar USB-C monitor kod nas Lenovo će da služi, stvarno sam zadovoljan kupovinom.
 
Stavka 3. u PRO je ono zbog cega sam se i ja odlucio za ovo, a ne tipa neki ultrawide. Jednostavno 1080p na oko 24" mi je postao nepodnosljiv. Inace danas mi iz Gigatrona javili da ga ima na stanju kod dobavljaca i da stize za 2 dana. Videcemo da li ce i mene da zezaju sa isporukom :)

@Ryo zahvaljujem za review!
 
@Ryo meni stigao danas, ali nikako ne mogu da ga isprobam jer ga Sierra prepoznaje kao 1080p. Obzirom da su monitori na El Capitan radili 1440p bez problema (bilo HDMI bilo mini display port) probao sam i sa mini display port i nece. Ne prepoznaje monitor uopste. Jesi ga ti uspeo na mac-u poterati u native rezoluciji?
Inace vidim da su forumi preplavljeni istim problemima za sve monitore iznad 1080p...
 
@Ryo meni stigao danas, ali nikako ne mogu da ga isprobam jer ga Sierra prepoznaje kao 1080p. Obzirom da su monitori na El Capitan radili 1440p bez problema (bilo HDMI bilo mini display port) probao sam i sa mini display port i nece. Ne prepoznaje monitor uopste. Jesi ga ti uspeo na mac-u poterati u native rezoluciji?
Inace vidim da su forumi preplavljeni istim problemima za sve monitore iznad 1080p...

Da, iz prve. Mac je apdejtovan na 10.12.5, a monitor povezan na HDMI preko Digital AV Multiport adaptera.

Pih... Što je najzanimljivije od svega, Mac je sve monitore do sad prepoznavao kao TV pa sam morao da izvodim onu gimnastiku sa kopiranjem EDID fajla u Resources/Overrides, a Lenovo je odmah prepoznao kao monitor.
 
Ja sam tu gimnastiku razmisljao sada da radim... Cek - koji mac ti imas?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ok - ispravka - prepoznaje monitor (oznaku Lenovo L24Q-10) ali misli da je 30" i FHD. Mislim da je problem sto preko ovog HDMI na HDMI kabla ne zeli vise da gura kada je direktno u mac ukopcan, a ovaj mini displayport -> HDMI kabl sto imam vrv isto podrzava samo FHD (odnosno nije 1.2). Videcu sutra da banem opet u gigatron posto su mi blizu stana, pa da probam sa nekim skupljim adapterima i kablovima, mada kontam da bi mi Moshi iz iStyle odradio posao (cim na Apple sajtu zvanicno stoji da podrzava 4k preko HDMI).
 
Cek - koji mac ti imas?

MacBook Pro 13 2016.

Ok - ispravka - prepoznaje monitor (oznaku Lenovo L24Q-10) ali misli da je 30" i FHD. Mislim da je problem sto preko ovog HDMI na HDMI kabla ne zeli vise da gura kada je direktno u mac ukopcan, a ovaj mini displayport -> HDMI kabl sto imam vrv isto podrzava samo FHD (odnosno nije 1.2). Videcu sutra da banem opet u gigatron posto su mi blizu stana, pa da probam sa nekim skupljim adapterima i kablovima, mada kontam da bi mi Moshi iz iStyle odradio posao (cim na Apple sajtu zvanicno stoji da podrzava 4k preko HDMI).

Ja koristim ovaj Hamin od 3m, fabrički nisam ni otpakovao. Ako ne prođe sa drugim kablovima, probaj da pokreneš onu Ruby skriptu i iskopiraš fajl u Overrides. Ja sam koristio ovu metodu, najbrža je.

Inače ovo je jedini lik na netu kog sam našao da koristi L24q i MacBook :)
 
Ja sam na kraju narucio moshi mini display port to hdmi da vidim da li ce to pomoci, ako ne pomogne bacam se na jos neke skripte koje sam nasao. Probao sam svakakve overrides i nije pomoglo, cak ni switchresx ili kako se vec zove. Na kraju sam sve pocistio i resetovao na default, da ne gubim vreme. Ako ni moshi ne radi ostavljam za lepse vreme igranje sa skriptama i na kraju clean install.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na iMac radi bez problema cak i sa kineskim adapterom (mada znam da isti cesto ne rade za 4k), ali color profile je uzas - mnogo baca na crvenkasto u midtones. Stavio sam trenutno P3 profile. @Ryo koji ti koristis?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
n1tr0@ kako se ponasa font slova u programima, sobzirom da je Mac OS i 1440p na 24", tj. da li si primetio da je u nekim programima sitniji a u nekim krupniji?
 
ali color profile je uzas - mnogo baca na crvenkasto u midtones. Stavio sam trenutno P3 profile. @Ryo koji ti koristis?

Nije mi bio povezan na Mac ovih dana, sad sam povezao i pogledao. Na defaultu jeste slika toplija, ali nemam utisak da mi vuče na crvenkasto. Ali mi zato mnogo pop-uje crvena, npr. YouTube favicon izgleda drečavo kao na starim amoled ekranima. Why MacOS, why :D Na windowsu je sve OK.

Sutra ću da probam da sredim.
 
Nije mi bio povezan na Mac ovih dana, sad sam povezao i pogledao. Na defaultu jeste slika toplija, ali nemam utisak da mi vuče na crvenkasto. Ali mi zato mnogo pop-uje crvena, npr. YouTube favicon izgleda drečavo kao na starim amoled ekranima. Why MacOS, why :D Na windowsu je sve OK.

Sutra ću da probam da sredim.
O tome ti pricam - crvena je drecava i to je veliki problem.
Uvek kada uzmem neki monitor ili sednem za monitor, odem tipa na svoj flickr profil - http://flickr.com/grubicv
i pogledam fotke da bih video kako je kalibrisan otprilike jer dobro znam kako mi fotke izgledaju na kalibrisanom monitoru. Ovde sam se sokirao - svi crvenkasti u 3 lepe u facama :)
Ne znam sta se desava, ali ako se stavi P3 ili Adobe RGB onda se smanji, medjutim onda se poremeti kontrast i black levels nazalost.
 
Kako mi ide na živce Apple zbog ovakvih stvari. Ušao sam u Win na MacBook-u čisto da eliminišem hardver kao problem, naravno crvena ok isto kao kad je povezan na PC.
 
Sta ja da kazem kada mi na MBPr ne radi preko 1080p a trebao bi pa cu morati clean install da odradim da bih to resio :)
Meni deluje da je iMac color profil solidno ok (isto malo crvenkasto, ali ni priblizno kao sa default), sRGB je onako, Adobe RGB i P3 su dobri, ali kod bas crne i tamnijih boja su malo vise isprani (tj. nisu dovoljno mracni i kontrastni).
 
Hm... Primecujem solidno jak backlight bleed uz donju ivicu - toliko jak da razmisljam da li da reklamiram...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hm... Primecujem solidno jak backlight bleed uz donju ivicu - toliko jak da razmisljam da li da reklamiram...

Ja bih. Kod mene nema problema sa bleedom.

Inače zezao sam se sa profilima i otprilike isti zaključak sam izveo kao i ti. Na kraju sam pokrenuo onu skriptu i izgenerisao forced RGB profil koji je najbliži P3 i njega sad koristim. Probao sam i profil od starog UP2516D koji nije loš, ali su boje isprane.

Mene je MacOS iznenadio kad sam povezao UP25, sam je prepoznao da podržava full Adobe RGB i sve je radilo out of box. A sad zeza ovde...

Inače, nevezano za priču sa Macom, obrnuo sam par igara i s obzirom da sam na 50-60cm od monitora, razlika u odnosu na 24" 1080p je ogromna. Preveliki su pikseli na 1080p.
 
Poslednja izmena:
@Ryo - iMac color profile je ok, ali malo hladniji. Ako mislis da je na win ok, skini sa lenovo sajta drivere za Windows, u njima imas .icm color profile i kopiraj ga u ColorSync (/Library/ColorSync/Profiles/) i dobices kao na Windows color profile :)
Sto se tice bleeda, ima na jednom mestu, mada sada opet gledam koliko je ozbiljno posto ga po danu ne vidim - brightness mi je bio na oko 90 u mrklom mraku, pa se videlo na totalno crnoj pozadini. Videcu jos kako mi deluje kada ga prebacim opet nazad u stan (posto mi je sada u kuci).

edit: evo ti profile u attach :)
 

Prilozi

  • L24q-10.icm.zip
    8.5 KB · Pregleda: 51
Sad kad sam uporedio ovaj "iz windowsa" direkt sa ovim koji koristim na macu, win mi vuče na žuto i black levels su lošiji. Počinjem da gubim razum :D Kako ti izgleda ovaj profil iz attacha?
 

Prilozi

  • L24q-10 - forced RGB mode (EDID override)-9C909EDD-D585-D7E2-E893-2DDD59903B3F.icc.zip
    3 KB · Pregleda: 80
Za sada mi deluje bolje - kao da je gamma malo niza, ali je malo bolji kontrast i white balance deluje precizniji :)
 
Nazad
Vrh Dno