Šta je novo?

Stari komp i problemi

Alex

Znamenit
Učlanjen(a)
15.08.2000
Poruke
5,061
Poena
1,255
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X3D | Fuma 2 rev.B
Matična ploča
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS
RAM
Fury Renegade 2x16GB DDR4 3600MHz CL16
GPU
EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA GAMING
Storage
2x KINGSTON 1TB KC3000 SKC3000S/1024G
Zvuk
HyperX Cloud 2 | AltecLansing 2.0 Curved
PSU
Corsair SF750
Kućište
FSP CST350 PLUS
Monitor
Dell S2721DGFA | Dell U2412M
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless | Fizz Pro K616
Ostale periferije
LG C9 55, PS5, XSX
Mobilni telefon
Xiaomi Mi 9T
Pristup internetu
  1. Optički internet
Naišao sam na jednu zanimljivost. Radi se o konfiguraciji iz potpisa. Ploča, procesor i memorija su kupljeni januara 2011. Prošlog meseca sistem je iznenada postao nestabilan. Posle dosta testiranja shvatio sam da procesoru treba više struje. Do tad je radi na manjem naponu bez problema. Juče je i memorija počela da se buni. Radila je na 1866MHz i jedino spuštanjem takta na 1600 uspeo sam da stabilzujem sistem.
Sumnjam na ploču ali me interesuje ovaj fenomen potrebe za većom stujom i labavijim frekvencijama. Da li to ima veze sa starošću ploče?
 
Pise da imas i5-2500k kojeg si sa 3.30 GHz digao na 4.5 GHz - mozda je posle 6 godina malo degradirao pa trazi vise struje, a mozda je i memory cotroller fasovao, a mozda i ja malo lupam ;)
 
Na kom naponu radi ram?

Ako je na deklarisanom 1.5V, probaj malo da dodas napon.
Do 1.6.-1.65V je ok.

Meni je na FX-u, sa tom istom memorijom, trebalo da dodam malo napona memoriji za stabilnost, a ubio sam se pokusavajuci da otklonim problem.
 
Da, I ja sumnjam na hardware-ski problem. Softverski sam sve pokrio, flash-ovao bios "od nule" na poslednju verziju.
Sistem je sad 100% stabilan, jedino cpu radi na malo vecem naponu (do 1.35v) I memorija na 1600 umesto na 1866.
Što se tiče napajanja ono je kupljeno pre tri godine. Mislim da je to poslednja stvar koja će otkazati ;) A I da se desi tu je garancija od 7 god.
 
@ivanbass1

Prosle nedelje izvrteo memtest na defultu (1866, 1.5v) celu noc. Proslo sve bez problema. Juce probao memoriju na 1.6 nece cak ni u Win da udje. Jedino radi stabilno na 1600.

Napomena: Nije mi za cilj da ga vratim na staro. Ovako sam izgubio možda 1% performansi što je zanemarljivo naravno. Temu sam okačio čisto kao zanimljivost pošto dosta ljudi još koristi Sandy Bridge platformu, možda se neko pronadje u ovom problemu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno