Šta je novo?

Provera JMBGa

  • Začetnik teme poopBot
  • Datum pokretanja
P

poopBot

Guest
Cao zanima me kako recimo Kupujem Prodajem, proverava da li je JMBG ispravan, i Limundo je pre imao valjda isto to, po mojoj logici oni zvanicno ne bi mogli da poseduju sve JMBG brojeve gradjana da uporedjuju ili gresim? Ja sam isao logikom da samo prate formu ono prvih 7 brojeva datum + musko zensko + ne znam ni ja sta al ne ide tako, recimo ako promenim datum za 1 dan, Error unesite ispravan JMBG :)..

Sad ako neko ima vise info bio bih zahvalan, i tek trece pitanje strani sajtovi kako oni tek mogu da provere, to bi valjda bilo cak protivzakonito prodavanje informacija?
 
Proveravaju samo checksum validnost na osnovu algoritma, upiši JMBG pokojne babe i proći će.
 
Proveravaju samo checksum validnost na osnovu algoritma, upiši JMBG pokojne babe i proći će.
Znam da ce da prodje JMBG od pokojne babe, al mi nije jasno sa kojom vrednoscu oni prorede, po meni jedina logika je da imaju neku bazu podataka, jer po cemu isti moj maticni broj ne radi ako promenim 1 dan, sta e mi se onda ostali brojevi ne slazu ili sta? Gde ima da se nadje taj algoritam?
 
Kao što kolega kaže, proveravaju pomocu algoritma, tj samo provere da li je JMBG validan. Brojevi posle datuma, označavaju pretpostavljam opštinu rođenja i sigurno ima još jedna ili dve kontrolne cifre. Ne možeš promeniti samo jednu cifru a da JMBG ostane validan. Slično kao i sa brojevima tekućih računa, gde su poslednja dva broja kontrolna.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Mada on kaze da samo promeni datum za jedan dan, ako je datum validan zasto mu daje gresku? :) Pitam zabave radi. Ako je tako, ako nije upisao 32 januar naravno...
 
Ne znam zasigurno, mozda neko ko zna može da me ispravi, ali sigurno postoji formula po kojoj se određuje JMBG. Znaci kod dodeljivanja unesu datum rođenja, opštinu, pol. I pretpostavljam da se ostatak broja dopuni kontrolnim ciframa koje se izračunaju na osnovu ovih prvih podataka. Tako da ako se promeni samo jedan broj u datumu, onda prilikom provere se ne slažu kontrolne cifre. Malo sam zakukuljio, ali nadam se da je razumljivo.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Mada on kaze da samo promeni datum za jedan dan, ako je datum validan zasto mu daje gresku? :)
Prijavljuje grešku jer onda kontrolna cifra više ne odgovara tom datumu, pogledaj kako radi algoritam na linku koji je ostavio yooyo.

edit: Poslednja cifra je kontrolna cifra iliti checksum, prvih dvanest cifara se ubaci u ovu formulu i izračuna se checksum, onda se checksum stavi iza dvanaeste cifre i dobiješ trinaestocifreni JMBG.

Svaka izmena bilo koje od prvih dvanaest cifara može dovesti do toga da checksum više nije ispravan. Zato dobija grešku kad promeni datum za jedan dan.
 
Poslednja izmena:
Mada on kaze da samo promeni datum za jedan dan, ako je datum validan zasto mu daje gresku? :)
Па погледај она објашњења, прво иду датум, место и пол (сад ће да траже да се то укине јер није по новој моди) и на основу тога израчунат контролни број. Промени једну цифру и вероватно мораш други контролни број који се лако израчуна.
 
Hvala nisam jos procito do djetalja sad sam se vratio sa trcanja, al koliko vidim sve lepo pise, a reg broj licne karte e zna neko :)
 
Па погледај она објашњења, прво иду датум, место и пол (сад ће да траже да се то укине јер није по новој моди) и на основу тога израчунат контролни број. Промени једну цифру и вероватно мораш други контролни број који се лако израчуна.

jasno sad sam detaljno pročitao...
 
Hvala puno! Ovaj brmbrm sajt su stavili u zvaničnom uputstvu za koordinatore elektronskih dnevnika ministarstva prosvete, a iz samog imena se vidi da je to sajt koji je neki student napravio.
 
Nije mi bas najjasnije, ajde ovako,

DD - dan rođenja
MM - mesec rođenja
GGG - zadnje tri cifre godine rođenja
RR - region rođenja ili prebivališta
BBB - jedinstveni broj - ako se ovaj broj menja, nikako ne izlazi da je postojeci JMBG? a ako se pravilno unese pokazuje da postoji
K - kontrolna cifra


zar nije postojao jos neki drugi site osim tog brmbrm, mislim da jeste, seca li se neko?
 
Poslednja izmena:
Ma to sam video i ja, ali me zanima zašto se baš tako računa, koja je logika iza toga.

Jer sa svega 10 cifara kontrolnog broja se proveraju milioni JMBG. Zato mi je to interesantno.
 
Poslednja izmena:
Hahah gde ga iskopa :D Baš sam ovih dana gledao imam li negde taj C# kod, ali nemam. Beše neka osmica tada za projekat, isplatilo se :)
 
silom prilika mi zatrebalo. dobio neke neproverene podatke za ostavinu, verovatno bismo džaba sačinili punomoć u vremenskoj oskudici.
ovako, bolje bez jmbg kad smo već od relativno bliskog člana porodice dobili pogrešan....:D No comment!!! prihvatili su
ne poklapa se ni mesto rođenja, ni država... !ni pol!....
pohlepa...
 
Poslednja izmena:
Ovaj sajt za proveru bez problema prihvata recimo 29, 30, 31 februar, 31 april itd, tj datum koji ne postoji ako je checksum ispravan. Takodje i ovaj u C#. Treba da se izvrsi i provera datuma, ako hocete koliko-toliko da bude ozbiljno, mada opet ...
 
JMBG može da ima pogrešnu kontrolnu cifru, tako da ne znam koliko je pametno implementirati proveru kontrolne cifre. Tj mislim da postoje zvanični JMBG sa pogrešnom kontrolnom cifrom.
 
Postoji sigurno. Susretao se na poslu vise puta sa takvima.
 
Nazad
Vrh Dno