Šta je novo?

Kuciste za +/- 1000e

Y2K986

Slavan
Učlanjen(a)
13.11.2007
Poruke
211
Poena
330
Pozdrav svima.
Par nedelja unazad citam po forumu, pratim desavanja, pa je doslo vreme i da se izadje sa konkretnim pitanjima. Dakle u planu je kupovina kompletnog kompjutera, jedan po jedan deo. Budzet nije upitan, svi predlozi su dobrodosli, i sve ideje su dobrodosle. Fora je kupiti u ovom trenutku nesto sto bi se uklopilo u Best bang for the buck. Dakle nije poenta frljati se parama vec kupiti nesto sto ce bez problema gurati igre u 1080p, a i 2k donekle, a kasnije se moze lako nadograditi zamenom odredjenih komponenti.
Kompjuter ce se pretezno koristiti za gejming, mada zbog posla pitanje je u kolikoj kolicini. Podesavanja mi nisu od prevelikog znacaja, ali bih voleo recimo da imam normalnu igrivost na 1080p rezolucija i High podesavanjima.
OC cu verovatno uraditi jednom u prvih nedelju dana po preporuci neke od tema i to je to. Nemam nameru da se previse igram u tom segmentu.

Evo ideje:

Kuciste:
Ne znam jos. Najmanje bitna stavka u ovom trenutku.

Napajanje:
EVGA SuperNOVA 750 G3 80+ Gold ~115e

Procesor:
AMD Ryzen 5 1600 ~210e

Maticna ploca: Ideje dobrodosle.
Gigabyte GA-AB350-Gaming 3 ~100e
Gigabyte GA-AX370-Gaming K3 ~135e

Graficka: - Naginjem ka Nvidia, dajte preporuku za konkretan model
Nvidia 1060 6Gb
RX 580 8Gb

RAM: - Naginjem ka G.Skill zbog RGB, ideje dobrodosle
Corsair CMR16GX4M2C3000C15 ~140e
G.SKILL F4-3000C16D-16GTZR ~150e
Ripjaws F4-3000C15D-16GVGB ~140e

SSD:
Samsung SSD 850 Evo 500GB ~150e

Hvala unapred ! :)
 
Poslednja izmena:
Ryzen 1600.

Msi Tomahawk B350.

Graficka 1060 Gainward Phoenix, 580 Sapphire Nitro+ ili Gigabyte Aorus.

Vec izlaze biosi za Ryzen koji dosta poboljsavaju podrsku za 3k+ ram.

Napajanje si odlicno izabrao, mozda je i overkill. Neko RMx 550 ili 650 bi bilo sasvim dovoljno, naravno i ovo EVGA je odlican izbor.

Uzeo bih i hladnjak za CPU, bang for buck LC-CC-120, jedino sto mozes dobiti nekim jacim(i duplo skupljim) hladjenjem je 100-200MHz.

Posto kacenja za AM4 verovatno nece biti u paketu s hladnjakom, jer je verovatno stariji lager, mozes i stock kuler da koristis dok ne stignu.

Mozes i neko ozbiljnije hladjenje, Noctua NH-D15 ili neko bolje vodeno, ali ne dobijas mnogo.

Sto se kucista tice, MS Industrial je najbolji bang for buck.
Od MS-a ima 3 kucista koja bih ti preporucio da pogledas.

Spectrum-kopija InWin kucista, veci deo kucista u tempered glass, ide bez ventilatora.

Titan Pro-ogromno kuciste sa bas dobrim Air Flow-om, mogucnost za 5x14cm ventilatora, ima i fan kontrolere, providna stranica. Ide sa 3 venta.

MS Black Widow-iste specifikacije kao Titan Pro, samo na fazonu Fractala, nema providnu stranicu i ima neku izolaciju.

https://www.youtube.com/user/scheilinkin1
Evo link Youtube kanala kolege sa foruma, ima review za sva tri(Spectrum, Titan,Widow).

Od skupljih(i kvalktetnijih) gledaj InWin, Fractal Design, NZXT, CM(skuplje modele, jeftini su crap).
 
Poslednja izmena:
Sve je vec manje vise receno. Napajanje je definitivno overkill, ali opet moram priznati da mu je cena odlicna, 550w model je samo 20tak evra manje, tako da teraj:d
Uz one tri gore grafike (Gainward gledaj Phoenix Golden Sample model, brzi out of box, bolji bios, a pride i jeftiniji :)), dodao bih i Gigabyte Extreme Gaming GTX 1060, mada koju god da uzmes od tih pomenutih modela RX 580 i GTX 1060 neces pogresiti.
Ne znam sta je sa monitorom, ako imas kako god, ako nemas, a imas u planu da uzmes onda AMD zbog FreeSync opcije.

Sto se OC-a tice, CPU na 3.7ghz na tim plocama bi trebao bez dizanja napona, nista ti vise ne treba, jer se ne isplati, a tu si i sa stock hladnjakom miran, mada bih ja uzeo pomenuti LC, oborice temperature za 15-ak stepeni uz nizi nivo buke, za samo 20e.
Ja bih isto sto se kuciste tice otisao na MS Industrial, najvise nude za ulozen novac. Ja bih uzeo Black Widow, za 5200-5300 dinara bolesno dobar izbor. Slicna prica i za Titan Pro, samo kuciste na drugaciju (estetsku) foru.

I jos jedna mala digresija, uz odredjene ustede i 100-njak evra vise mogao bi mozda da uglavis i GTX 1070. Na ovim kartama ram od 2400-2667mhz je sweet spot, nista neces realno dobiti sa brzim, mozes i sam pogledati vec testove, razlika je primetna tek na nekom high endu, tipa 1080 ti. Dalje mozes uzeti jeftiniju plocu tipa AB350M Pro4, onda neko jeftinije napajanje(a opet vise nego dovoljno) i uz jeftiniji ram+100e (maksimum) eto i gtx 1070 karte. Ovo navodim jer sam nesto tako sastavio skoro za 1070-1080e, gde je grafa bila kod madjara (zbog cene) sve ostalo u domacim radnjama. Stim sto je bio 240gbssd+1tb hdd.
 
Poslednja izmena:
Hvala na brzom odgovoru.

- Zasto Tomahawk B350? Jel bolja zbog necega ili...? Zar nije AX370 bolje resenje, ili prosto nema potrebe za tom plocom na ovoj konfiguraciji?

- Napajanje dolazi sa 10god garancije. Kad se budu menjale komponente ono ce ostati tu, za 10-20e necu da razmisljam uopste. " Nece ono nidje ". :D

- Videcemo za hladnjak. Moja zelja je da vremenom predjem na vodeno hladjenje i da ceo racunar smestim u sto. ( Neka lian-li resenja u domacoj radinosti ).

- Kucista koja su u opticaju: - Ne daju mi se velike pare za metalnu kutiju, a svi su mi nekako ruzni...
NZXT S340 ~ 70e
Corsair Spec-Alpha ~ 85e
Corsair Carbide Series 270R ~ 60e


EDIT:
@djokosrb> Nije problem razmatrati nvidia 1070. Ali ne mogu sebi u ovom trenutku da objasnim komponentu koja kosta 400+ e. A u ovom trenutku je overkill. Prica ce se sigurno promeniti vec sledece godine, ali promenice se tad i mnogo toga jos. ;)

Sto se monitora tice o tome tek treba da razmisljam i nemam nikakvu ideju jos uvek. Otom-potom. :)
 
Poslednja izmena:
Ok onda, nije 1070-ica overkill ali opet za 1080p su GTX 1060 i RX 580 sweet spot, kako god.
Posto o monitoru nisi razmisljao, dakle treba i to, onda bih otisao na AMD RX 580 zbog FreeSync-a. Imas odlicne budget opcije tu, npr: http://www.lg.com/au/it-monitors/lg-24MP68VQ
Monitor je oko 205e. Sto se RX 580 modela tice, definitivno Aorus RX 580 Extreme za 280e-290e.

Razlike izmedju b350 i x370 u tvom slucaju nisu bitne, CF/Sli, nesto bolji VRM (a i to zavisi od modela do modela i cene naravno), sto tebi nije bitno. Naravno tu je vise USBova, slotova, nesto bolja podrska za RAM i profile, ali sve je to zanemarljivo, u tvom slucaju.
Sto se tice Tomahawek B350 vs Gigabyte GA-AB350-Gaming 3, rekao bih kako god, kazem u ovom segmentu (govorim o kartama) brzi ram ne donosi nista primetno. A koliko sam sam ispratio obe su sa poslednjim biosima poterale odrejene kitove na 2933mhz, neka me neko ispravi neko ako gresim. Pogledaj malo Ryzen 5 i AM4 teme po forumu, dosta ljudi ima te ploce, tu ces dobiti i odgovore za ram, ako ti je 3000mhz+ toliko bitno iz nekog razlog. Izbor je i Asus Prime b350 plus. Sve je to oko 100e-120e.
 
Poslednja izmena:
Svidja mi se ( po izgledu ) ovaj monitor. Pogledacu malo po netu sta ljudi pricaju o njemu i kakvo je generalno misljenje.
Budzet za monitor je takodje fleksibilan i zavisi pre svega od kvaliteta. U 300e - 400e valjda moze da se uklopi nesto sto valja. Mada je to posebna problematika: 1080p, 2k, 4k, 60Hz, 120Hz, 144Hz... Sad kupis monitor pa onda sastavljas kompjuter. :D Sve naopako.

Brzine memorije mi nisu bitne, najvise zbog toga jer sam video da to ne daje opipljive rezultate u igrama. Razlog zbog kojeg sam stavio ovu na 3000Mh je da bi je barem poterao na 2666Mh, ili vise ako je moguce. Koliko vidim skoro nijedna memorija ne radi na propisanoj brzini nakon plug and play.
 
Definitivno ako nemas monitor i ne planiras da dajes 300-500 evra za Gsync monitor, uzmi RX 580.

Kuciste zavisi od tebe, sta se tebi svidja. Koje god uzmes, neces pogresiti.

Sa trenutnim Ryzenom ti neko jace hladjenje ne igra ulogu, jer mu je limit 4-4.1GHz, a sa najjeftinijim(LC-om) ide na
3.8-3.9GHz.
Ako ti ne trebaju dodatni konektori, X370 je takodje nepotrebna. Najbolja kupovina je dobra B350 ploca, Msi Tomahawk ili Asus Prime B350 Plusm
Ako zbog, to je druga prica [emoji4]

Za 1080p, 60-75Hz je i dalje 580/1060 best buy.
 
Poslednja izmena:
Ja i dalje smatram da uz racionalizaciju troskova, msm zasto ako je 60-75hz ok uzimati monitor od 350-400e, da treba da se ubaci GTX 1070.:d
Sve ono gore sto si ti sastavio, uz GTX 1070 i monitor tipa onaj sto sam okacio ili (cenovno) slicni imas prostor sa tim tvojim budzetom (1300-1400e) za GTX 1070. Veci future proof i sad eto teras sve na maks u 1080p/60fps, psihologije radi:d
 
Vraticu se kratko na plocu. Uz pretpostavku da npr sledece godine predjem na nvidiu 1080 ( ili sta vec novo izadje ) i neku v2 verziju Ryzen-a, ta Msi Tomahawk B350 ploca ne bi trebalo da ima problema da to sve potera ?
 
Ne bi, ali opet kazem, zasto bi to radio?! Sta ce ti GTX 1080 za 1080p sledece godine? GTX 1070 sada i teraj, miran tri minimum. Msm, bacas pare bezveze. Isto taj novi Ryzen ce doneti verovatno nesto vise klokove, eventualno dodatnu optimizaciju za ST i to je to. Tek od one tamo, 2019. spustaju proizvodni proces, a receno je da ce AM4 biti aktuelan do 2020. godine.
 
Okej je kupovina 1070 za par godina koriscenja, ali je covek naveo da mu detalji nisu toliko bitni i da moze komotno da igra na high-very high.

Za to je i 580 sasvim dovoljna, za 1080p 60Hz, verovatno ce i biti dovoljna narednih par godina.

Slazem se da je bolje uzeti 2400MHz ram i 1070 nego 3k ram i 580. Ne znam da li postoje rgb 2400MHz modeli, covek je izrazio da naginje G.Skillu zbog toga.
 
Razumem sta vi pricate, i ima logike. Stvar je sto ja ne mogu sebe da nateram da dajem tolike pare za racunar odjednom. Ne treba mi kompjuter na 3god, promenicu brdo stvari do tada. Ono sto meni treba je jedna solidna baza, da me posle kad odlucim da promenim nesto ne kosta previse. ;)

Malo sam gledao po netu o predlozenim komponentama i svidjaju mi se predlozi. " Problem " koji imam trenutno je da RAM koji zelim nije Samsung B-Die vec Hynix. Sta to ustvari znaci? Da ce ram verovatno raditi sporije u pocetku, ali da ce se vremenom i kroz update bios-a to resiti? Ili se nece resiti uopste?
 
Malo verovatno da ce se resiti i Hynix i Ryzen se ne mirisu, do te mere nekad da nece preko 2400MHz da radi, a prija mu brzi ram na 3000MHz bar. Ako uzmes GTX 1070 sad, realno neces morati nista da diras za 1080p pa cak i 2K gaming bar 2 godine, a 1600 ce to moci da izgura lagano. No kako ti volja, ako ne pratis toliko fps brojac i ne patis da sve bude na maks podesavanjima, RX 580 ce pruziti odlicno iskustvo i glatko igranje svih naslova plus opcija za jeftinije monitore.

Sto se tice racionalizacije, i ja bi isao na GTX 1070 sa imam opciji, veca sigurnost da ce apsolutno sve da sljaka i da bude glatko ko mleko na duze staze i pored cene od 400e. Ja dadoh 500e pocetkom prosle godine za 980Ti Poseidon i nemam nameru da je menjam bar jos 2 godine sigurno.

Sto ae tice ploce, dobar je tomahawk, ali gledaj sta ti treba od konektora, jer vecina ploca ce moci da klokuje 1600 na zadovoljavajuci nivo.
 
Pozdrav. Evo mene ponovo. Iskoristio sam malo vremena da se (do)edukujem, a taman i da odlucim sta cu i kako cu.
Komponente stizu polako, ostalo jos samo NZXT 340 kuciste koje nikako da nadjem, gpu i monitor. E to mi sad pravi problem.
Problem ovde kod mene je taj sto ove RX580 kartice moram da cekam 2-4nedelje za isporuku. Iskreno, ne ceka mi se toliko...
Sa druge strane mogu odmah da uzmem Gigabyte 1060 G1 gaming, ali kao sto je konstatovano vise puta gsync monitori su poprilicno skuplji od freesync monitora. Sta raditi sad, kako biti pametan?

Monitori koji se meni svidjaju su tipa Lenovo L27q ili Asus vc279h. Pricamo dakle samo o fizickom izgledu. Cak i ovaj LG spomenut u temi nije los, ali je on freesync. Kada su karakteristike u pitanju tu je tesko biti pametan. Postalo je previse komplikovano.
Dakle, sta pre svega mislite da je pametno uraditi po pitanju graficke karte, cekati ili ne? A posle moram da nadjem resenje za monitor.

Hvala. :)
 
Pozdrav. Evo mene ponovo. Iskoristio sam malo vremena da se (do)edukujem, a taman i da odlucim sta cu i kako cu.
Komponente stizu polako, ostalo jos samo NZXT 340 kuciste koje nikako da nadjem, gpu i monitor. E to mi sad pravi problem.
Problem ovde kod mene je taj sto ove RX580 kartice moram da cekam 2-4nedelje za isporuku. Iskreno, ne ceka mi se toliko...
Sa druge strane mogu odmah da uzmem Gigabyte 1060 G1 gaming, ali kao sto je konstatovano vise puta gsync monitori su poprilicno skuplji od freesync monitora. Sta raditi sad, kako biti pametan?

Monitori koji se meni svidjaju su tipa Lenovo L27q ili Asus vc279h. Pricamo dakle samo o fizickom izgledu. Cak i ovaj LG spomenut u temi nije los, ali je on freesync. Kada su karakteristike u pitanju tu je tesko biti pametan. Postalo je previse komplikovano.
Dakle, sta pre svega mislite da je pametno uraditi po pitanju graficke karte, cekati ili ne? A posle moram da nadjem resenje za monitor.

Hvala. :)

krastavac nezgodna stvar, imas Freesync monitora, sasvim dobrih, 24 inc 1080p za oko 200e. Samo na konto toga ja bih cekao koliko treba. Sto se tice RX 580 karte, Gigabyte Aorus Extreme model je bio 280-290e pre ovog majning ludila, vrhunski i odlicno cenovno stoji, ja bih njega gledao.

Ako ti freesync nije bitan i neces da cekas uzimaj GTX 1060, tu je negde po performansama sa RX 580. Taj model sto ti je ponudjen je vrh, kao i Gainward Phoenix GS koji je (bio) 30e manje. Ja bih birao izmedju te dve.
 
Posle visesatne glavolomke sinoc izbor je pao na Samsung C27F591FDU.
Monitor koji dobija veoma dobre recenzije, Full HD, 72HZ, ima zvucnike ( posluzice dok ne smislim kako i to da resim ), VA panel, a povrh toga ima i freesync.
Srecnom, ovde kod mene je na akciji pa cu da ga "maznem" za 180e. :D

Dakle, istace freesync i idemo na RX580. Samo jos da probam da nadjem neku kartu koju ne moram da cekam 3-4 nedelje.
 
Posle visesatne glavolomke sinoc izbor je pao na Samsung C27F591FDU.
Monitor koji dobija veoma dobre recenzije, Full HD, 72HZ, ima zvucnike ( posluzice dok ne smislim kako i to da resim ), VA panel, a povrh toga ima i freesync.
Srecnom, ovde kod mene je na akciji pa cu da ga "maznem" za 180e. :D

Dakle, istace freesync i idemo na RX580. Samo jos da probam da nadjem neku kartu koju ne moram da cekam 3-4 nedelje.

:sceptic:
 
Pozdrav.

U roku od nedelju dana mogu da dobavim:
- ASUS DUAL-RX580-O8G OC ~ 250e
- ASUS ROG-STRIX-RX580-O8G-GAMING OC ~ 280e

Kakve su ovo karte, i vredi li ova razlika od 30e ?
 
Opet ja. Blagi update situacije. Svi znamo da je haos trenutno sa grafickim kartama i da je cekanje nenormalno. Sreca koju sam ja imao je da sam porucio i rezervisao dve karte na dva razlicita mesta ( po starim cenama ), pa koja stigne prva. :d Situacija trenutno je da obe stizu u otprilike isto vreme, oko 7-8 jula.

- ASUS STRIX RX 580 O8G . Placena 275e. Cena sada: 385e.
- Gigabyte Aorus Radeon RX 580 8G ( Obicna, nije XTR ). Placena: 270e. Cena sada ce po svemu sudeci ostati ista, ili blago skociti.

E sad, sta raditi ? :d :d :d

- Da li da otkazem neku kupovinu ? I ako da, koju kartu da otkazem ?
- Da li da ih uzmem obe pa da prodam posle jednu po vecoj ceni ? Ovo narocito ima smisla sa Asus-om ( 110e razlike ). Problem je sto bih izmedju ove dve birao Asus za sebe, a nisam siguran da Gigabyte mogu da utopim ze neke vece pare... :-devil-:
 
Uzmi obe i prodaj jednu. Sto se zadrzavanja tice, obe su vrh, ja bih uzeo Aorus, cisto zbog toga sto mi se vizuelno vise svidja, ovako sto se funkcionalnosti tice, vrh su obe
 
To mogu da razumem. Ali ova gigabyte nije XTR verzija, znaci nema onog bakarnog heat-pipe-a po sredini. Samo 2 ventilatora i plastika okolo.
Sa prakticne strane ovaj Asus ima 3 ventilatora, jedna je od najtisih i najhladnijih kartica u klasi.
 
Naravno da ces uzeti 115 evra jeftiniju izvedbu karte?

115e razlike ne vredi ni u snu.
 
Nazad
Vrh Dno