Šta je novo?

LG V30

Odlican je Axon 7, verovatno je bio fon sa najboljim kvalitetom zvuka u 2016. godini ali ne verujem da je bolji od G7, mozda mu je izlaz malo ''jaci'' (high gain) ali G7 se za sada vodi kao smartfon sa najboljim audio kvalitetom, bar prema merenjima: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-audio-measurement-of-lg-g7-thinq-smartphone.4468/

Uz to je veoma tesko naci ocuvan Axon 7, bilo ih je na KP za 160-180e ali previse je to para za mator telefon, bez obzira na audio izlaz i stereo zvucnike. I ja sam razmisljao da bar probam taj telefon ali me je sve ostalo odbilo i bilo mi je jasno da se isplati dodati jos 130e vise za G7.

PS

Imao je i Saomi telefone sa dobrim audio hardverom, npr. Mi 5 i Mi Note Pro ali i to su stari modeli, mozda bi ocuvan, polovan Mi 5 bio zanimljiva opcija za sekundarni (hi-fi) telefon.
Ne znam zasto je Saomi batalio pravljenje takvih uredjaja, mogli su da naprave hi-fi verziju Mi 9t npr. i da malo podignu cenu u odnosu na obican Mi 9t.
 
pa na mi9t ima hifi, tj telefon je sertifikovan sa hi-fi oznakom
 
Pa mali je broj mid/high-end telefona u poslednjih 5-6 godina koji nemaju takve fensi natpise u ''specs'' koji nista posebno ne znace :)
To je krenulo od LG G2: LG G2 is first smartphone to support 24bit/192kHz hi-res music. A u stvarnosti G2 je imao nekako neubedljiv, ''dull'' zvuk koji je losiji od niza starijih telefona (npr. Samsunga Wave/GS I, xperia, htc itd.) Isto vazi i za G3, G4, LG je tu nesto pogresio jer npr. htc/sony/samsung sa istim soc zvuce bolje, dinamicnije, detaljnije, utegnutije dok je LG dull.

Mi 9t nema zaseban, kvalitetniji DAC vise klase kao ostali nabrojani uredjaji vec se oslanja na Qualcomm (DAC) Aqstic sto je u sustini vise nego dovoljno dobar kvalitet zvuka za vecinu korisnika. Jednostavno se tu doslo do nekog limita pa npr. XZ2 i S9+/S10 zvuce slicno iako imaju razlicite DAC i bukvalno su u rangu Z2 iz 2014. godine (koji je doduse tada bio najbolji uz M8 na polju audio kvaliteta), jedino uredjaji kao V30/+/G7/V40/V50 mogu da naprave razliku ali pre svega sa veoma kvalitetnim slusalicama, jer nema mnogo svrhe ubosti Piston 3 ili lose fabricke in-ear u G7 i tripovati da se slusa bolji zvuk u odnosu na Mi 9t npr.

Hocu da kazem da je i XZ2 ''napucan'' svim mogucim sertifikatima i oznakama u specs/audio (hi-res, DSD itd.) ali zvuk nije primetno bolji od najboljih uredjaja iz 2014. ali ni losiji od najnovijeg S10 npr. (koji verovatno ima osnovni Cirrus Logic DAC).

Doslo je do limita i najbolje bi bilo da polako svi proizvodjaci prelaze na prave audiofilske DAC (Sabre, Asahi Kasei, Cirrus Logic, Burr-Brown itd.) Mada je pitanje koliko je to proizvodjacima u interesu, da dodatno trose resurse na implementaciju skupljeg audio hardvera kada i Qualcomm soc od pre 5 godina nudi odlican zvuk za vecinu korisnika a kamoli noviji cipsetovi sa QC Aqstic, naravno pod uslovom da je implementacija hw dobra. Jos se sada forsira prelazak na bezicne slusalice, LDAC tako da su male sanse da pravi hi-fi flagship telefoni masovno zazive na trzistu.
 
Poslednja izmena:
Sramota je da neki flagshipovi i dalje stavljaju slabije baterije pa da nas korisnike samo ta baterija odbija od modela koji nam po ostalom djeluje odgovarajući. Ja sam se prije nekih godinu dana dvoumio između V30 (u tom trenutku sam imao LG G4) i Mate 10 Pro. Na kraju sam uzeo ovaj drugi, i ljudi moja ja sam i dan danas oduševljen. To mi se nikad nije desilo da nekim telefonom da budem oduševljen i nakon godinu dana, baš nekidan dok sam nešto radio na njemu obuzelo me oduševljenje kao onih prvih dana kada sam padao na glavu kako radi nakon G4. Nije da hvalim svoj telefon nego stvarno do sada nisam bio ovako zadovoljan. A baterija, brutalna je, meni traje 3 dana, ako ga više koristim 2 dana, a puni se kao munja, za nešto malo minuta se napuni da ga mogu koristiti cijeli jedan dan. Tek tu sam vidio koliko znači ta baterija, i koliko je ona zapravo bitna a često zanemarena karakteristika (kupci, pa i ja nekad, više gledaju druge stvari: kamera, brzina rada, zvuk, ekran...), ali mnogo znači kada se prosto možeš osloniti na telefon što se tiče baterije. Na primjer putuješ negdje, i dok hodaš i obilaziš treba ti navigacija po nepoznatom gradu, dosta fotografišeš i snimaš, i sve ostalo što koristiš, i prosto ne moraš da gledaš na procent baterije i da se brineš, da se ustručavaš kada bi rado nešto slikao ili snimao (što mi se ranije sa drugim telefonima dešavalo). Gledam kolege oko mene kako se uvijek pate sa baterijama, nose one prenosive punjače i stalno dopunjuju sa njima, a ja opušteno tjeram :)

Po meni flagshipovi ne bi smjeli imati manje od nekih 100h na GSMArena Endurance testu. Ja ću gledati da od sada kupujem telefone sa bar oko 100h na tom testu, koliko ima i ovaj Mate 10 Pro, jer vidim koliko to znači.
 
Svako ima svoje prioritete, veca baterija iziskuje veci gabarit i vecu tezinu telefona, najbolje je imati izbor pa kome sta pase.
A kao sto je hsv napisao, polako se svi okrecu Bluetooth-u, vecini korniska su i postojeci izlazi dovoljnog kvaliteta jer ionako slusaju muziku sa YouTube-a 90% vremena tako da razliku u boljem hardveru ne bi ni osetili.
 
Da, i to je problem, ogromna vecina korisnika slusa muziku sa YT ili koriste aplikacije za DL sa YT. U najboljem slucaju sound cloud ili neki od streaming servisa mada to je ok, kvalitet je cesto 256-320kbps sto moze da prodje.
Jos od uvodjenja LDAC podrske u Oreo (uz smanjenje dimenzija kucista, tanke bezele i izbacivanje 3.5mm dzeka) jasno je da ce se forsirati prelazak na BT, LDAC nudi bolji kvalitet zvuka od dosadasnjih bezicnih resenja ali je i dalje potrebno potrositi bar 50-60e na kvalitetne BT slusalice, realno i 100e+ (jeftine kineske sa AE zavrsavaju posao ali nije to-to, ako se trazi sto bolji kvalitet zvuka)

Ja sam i dalje za klasican 3.5mm dzek jer me nosenje/cuvanje/povezivanje adaptera bas smara ali to ima i jednu dobru stranu, mozda ce me naterati da kupim neki hi-fi adapter :d, npr. ovakav (samo da se pojavi u 3.5mm verziji, za sada postoji samo 2.5mm balanced). Kapiram da je ovaj ibasso veoma blizu G7 po opstem audio kvalitetu a ima i jaci izlaz, cak 113mW @ 32ohm, to je vise nego dovoljno za in-ear pa i za vecinu over-ear a cak moze i da pravi hissing problem kod osetljivih bubica. Cena je skroz ok, 50-ak $ ali treba naglasiti da je to adapter koji ce godinama moci da se koristi i uz sve sledece telefone pa i uz laptop/desktop (ima odgovarajuci usb adapter uz koji radi kao desktop dac/amp). Deluje kao odlicna kupovina za taj novac.
 
Poslednja izmena:
Kakvog su kvaliteta B&O slusalice koje dolaze uz V30?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Da li je neko mjenjao bateriju na ovom telefonu? Kakva su iskustva sa zamjenskim baterijama?
 
Nazad
Vrh Dno