Šta je novo?

1080p na 27" vs 24" 1080p

Yojinbo

Znamenit
Učlanjen(a)
18.12.2013
Poruke
4,727
Poena
1,115
Kakva su vasa iskustva sa 27" monitorima na 1080p rezoluciji?


Da li je 1080p premalo za 27" i dolazi do vidne pikselizacije - tj da li je 27icama neki (minimalni) optimum 1440p, dok je za 1080p maksimum monitor od 24"?

Takodje me i interesuju iskustva ljudi sa sledecim modelima (posto videh da ima par korisnika na forumu koji koriste doticne modele):

Dell U2414H

Asus VX239H/MX239

Asus VX279H/MX279

Kakve su situacije sa panelima i izradom kod ovih modela (posebno kod 27ica)?
Videh da se Asus prilicno dobro kotira kod korisnika ali i da je Dell sa svojom Ultrasharp linijom vrlo nahvaljen - sto zbog dobre fabricke kalibracije, sto zbog samih prikljucaka i izrade.

I da li je pametno uzimati IPS panel za MM, Office posao i onda ono "najbitnije" - neki kezual gaming na 1080p i PS4 (posebno navedeni Dell sa latencijom od 8ms)?
 
Poslednja izmena:
Ja imam BenQ od 27" u 1080p, sa VA panelom. Pixelizacije ima ali se mahom vidi kod texta, inače slabo. Lično, odgovara mi veći text jer me zeza vid i znam da bi mi razne stvari bile previše sitne na 24". Tu i tamo naleti ponešto gde i na 27" treba da se napregnem da vidim...no, to je već moj lični doživljaj. Što se igara i filmova tiče, 27" > 24", po meni. Opet, ako nisi baš alergičan na "zrnastiji" text. U suštini, navikneš se, bar sam ja...

Što se IPS-a tiče, slobodno kupi. IPS paneli su odlični za generalnu upotrebu i imaš najveći izbor. Takođe, latencija nije problem kod njih. VA paneli imaju superioran kontrast ali i veću latenciju, mada kod novijih modela to i nije naročito izraženo...moj monitor ima stariju varijantu AMVA panela i skoro nikad ne primetim latenciju (mada, i to zavisi od oka i igre). Uglavnom, ako ti je kontrast vrlo bitan, VA>IPS. Ako želiš što manju latenciju, IPS>VA. Samo nemoj da uzimaš TN monitor...
Ima 2 teme na forumu, jedna je o preporukama za IPS, druga za VA monitore. Baci pogled tamo, odgovoriće ti na pitanja koja imaš...
 
Kakva su vasa iskustva sa 27" monitorima na 1080p rezoluciji?


Da li je 1080p premalo za 27" i dolazi do vidne pikselizacije - tj da li je 27icama neki (minimalni) optimum 1440p, dok je za 1080p maksimum monitor od 24"?

Takodje me i interesuju iskustva ljudi sa sledecim modelima (posto videh da ima par korisnika na forumu koji koriste doticne modele):

Dell U2414H

Asus VX239H/MX239

Asus VX279H/MX279

Kakve su situacije sa panelima i izradom kod ovih modela (posebno kod 27ica)?
Videh da se Asus prilicno dobro kotira kod korisnika ali i da je Dell sa svojom Ultrasharp linijom vrlo nahvaljen - sto zbog dobre fabricke kalibracije, sto zbog samih prikljucaka i izrade.

I da li je pametno uzimati IPS panel za MM, Office posao i onda ono "najbitnije" - neki kezual gaming na 1080p i PS4 (posebno navedeni Dell sa latencijom od 8ms)?


Nisi naveo na koliko su ti oči udaljene od monitora. Ako se odlučiš za Della, kupi noviji U2417H. Što se odziva tiče i tih 8ms, moj P2414H je dosta odzivniji od mog starog TN monitora koji je imao deklarisanih 5ms odziva tako da za causal igranje nema problema. Imaj na umu da skoro svi IPS type monitori pate od IPS glowa pa se igra lutrija prilikom kupovine.
 
@Jurodivi

Hvala na informaciji, mnogo znaci jer je problem sto uopste ne mogu da nadjem 27" IPS u 1080p (posebno modeli koji me interesuju) da su izlozeni kako bih mogao licno da procenim.

24" mi deluje ok, mada opet za filmove i PS4 bi 27" bi znacilo, ali dzabe ako u svakodnevnom radu bih primetio piksele.

@Sass
~55-60cm u radu sa laptopm (u ovom slucaju monitorom) i recimo da bih u koriscenju sa PS4 isao na minimum 1m, recimo i do 1,5m max.

Postavlja se pitanje vredi li ici na dodatan "real estate" na manji ustrb kvaliteta ili je pak neko "nepisano pravilo" da ne treba ici preko 24" sa 1080p rezolucijom?

Eventualno da li je recimo bilo pomaka sa novim 27" kao na primer sto je HP izbacio 27ea model?
 
Poslednja izmena:
Ja koristim u2414h i mogu da kažem da sam prezadovoljan, toliko da ganjam i drugi sad.

Pritom na njemu radim, a i igram se. Nema ghostinga i sl.
 
Hvala za info.

U uzem mi je izboru. Lomim se izmedju njega i MX259h od Asusa. Taj model od Della svi zivi preporucuju i hvale, mada vidim da Dell ima dosta problema sa QC-jem kod svojih modela.

E da jos jedno pitanje - kakav je pivot/stand i koliko stabilno se ponasa monitor na njemu? Da li dolazi do "ljuljanja" monitora pri blagim vibracijama na stolu?
 
Kakva je razlika izmedju U2414H i U2417H sobzzirom da je razlika u ceni 1.000,00 din?
 
E da jos jedno pitanje - kakav je pivot/stand i koliko stabilno se ponasa monitor na njemu? Da li dolazi do "ljuljanja" monitora pri blagim vibracijama na stolu?

Odlični su standovi na U i P serijama.
 
Thx.

Ako su slicna resenja kao na onim iz BenQ gaming serija, gde je baza teska kao olovo i poprilicno stabilna (barem po onome sto sam video danas), onda je to poprilicno solidno.

Po onome sto sam procitao na netu o njima deluju kao najbolja opcija za kupovinu. Jedini problem moze biti IPS glow od kojih dosta cesto "pate".

Danas sam takodje video i HP 24es - ispravite me ako gresim, ali da li se radi o istim/identicnim modelima iz Asusove MX/VX serije samo rebrandirani pod drugim imenom?
 
Ili na primer AOC I2781FH, prilicno dobar IPS monitor od 27" za male pare.
 
Vredi li sam u2414 model jos uvek ili ima boljih opcija na trzistu za slican novac?

U smislu da li je kvalitetan panel i jos uvek dobar izbor ili je vec prevazidjen. Posto cini mi se da mu je naslednik U2417 i da se U2414 povlaci iz prodaje (a i ima poprilicno lutrije sa njim zbog probijanja).
 
Mislim da ima i boljih, pogledaj temu o IPS monitorima, ima dosta preporuka.
 
Yo,u sustini ti je to sprega za sta ti treba monitor,licni filing-spec oka i koliko imas para :)

Jos anno sam naleteo na akciji IPS HP 27vx za 180e,extra monitor za te pare,posto volim da se uvalim u pc stolicu (polu-visim sa nje :)) tj malo sam udaljeniji od standarnog pixelizaciju ne vidim,boje su extra,odziv takodje,,za moje oko i ocekivanja je super a nekome je meh...
 
^ U principu vise za multimedijsku namenu nego neki profi rad.

Bitno mi je vise da ne zabodem neku seriju koja je poznata da ima dosta QC problema sa panelima ili da pak ne uzmem neki model sa panelom gde sam mogao jeftinije i bolje da prodjem (ako ima smisla).

2hdmi su mi bitna i relativno da je stabilniji stand, ostalo manje vise nije...

Gledao sam bas juce popodne neke 27ice u Saturnu i meni je to preveliko za udaljenost moje jedne ispruzene ruke od monitora (jer na toj distanci sedim), tako da je 24" "sweet spot" za mene. Inace pikselizacija nije strasna na 27" kao sto se toliko potencira na netu.

Kao sto rekoh u drugim temama, budzet je (od 150e) do 250e i posto imam vec nekoliko favorita najverovatnije cu da gledam da upecam neki od tih ukoliko naleti na snizenju u narednih mesec dana.

Inace HP modeli su odlicni, videh 24es uzivo (ima dosta slicnosti sa Asus VX/MX serijom), samo da je imala jos jedan hdmi odmah bih pazario. 27es/er je trenutno u Cyberportu ~200e.
 
Ljudi zar U2417H nema onaj katastrofalni problem sa crvenom bojom gde preko 50% monitora prikazuje narandžastu umesto crvene?

P2417h.

Gledao sam bas juce popodne neke 27ice u Saturnu i meni je to preveliko za udaljenost moje jedne ispruzene ruke od monitora (jer na toj distanci sedim), tako da je 24" "sweet spot" za mene. Inace pikselizacija nije strasna na 27" kao sto se toliko potencira na netu.

Sve zavisi sa kog monitora prelaziš i šta si koristio ranije. Meni je 1080p na 24" bilo odlično, dok nisam uzeo 1440p na 25". Posle toga jednostavno nisam mogao da ne primetim piksele na 24". Kratko vreme sam koristio i 1440p na 24".

Ima dosta faktora koji utiču, pored setup-a i udaljnost monitora, zavisi i od vida i ličnih preferencija, neko voli kad je sve na ekranu sitno, neko kad je krupno.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Monitor iz potpisa,za gaming dusu dao,ja prezadovoljan iako nisam okoreli gejmer,144Mhz 1ms za FPS pucacine kida :)
 
Aha. Dobro. Znači P je za izbegavati.
Edit: au 10k dinara razlike između P i U.

P2417H i U2417H koriste različite panele. P2417H ima isti AH-IPS panel koji se nalazi u P2414H i U2414H dok U2417H koristi moderan Samsungov PLS panel.
 
Jedan pored drugog, 24" tn sa 144Hz je pobedio 27" ips na 60Hz. Jednostavno je prijatnije koristiti fluidniji monitor sa predefinisanim profilima. To treba videti i tek posle reči wow poverovati. Nije ništa teže čitati tekst na 24 nego 27. Oba 1080p. A očekivao sam da 27 bude glavni jer je veći i ips daje "kvalitetniji" prikaz boja. Preporuka da svakako kupiš tačno monitor za namenu koju imaš u vidu, tj onaj koji je i smišljen za to što ti treba i gde su ga i korisnici preporučili za te namene. A manje da gledaš čist specs na papiru.
 
Naravno da je logicno 144 vs 60hz.

Ali sam mislio na razlike izmedju monitora 24" vs 27" u 1080p na 60hz.

Kao sto rekoh gledao sam za vikend uzivo modele, nije kriticno tolik 1080p na 27" ali za moj ukus i potrebe je 27" prevelik.

Apsolutno se slazem za kupovinu namenskog monitora, posebno onome kome treba tako nesto, ali uglavnom za moje potrebe gledao sa neki "all-rounder" za multimediju i office (nego sto bi to bio "specijalizovan" model za text i obradu fotografija, pa cak i "gaymerski" monitor).

I ono sto je Duke kacio se poklapa sa onim sto sam od preporuka nasao na netu, tako da ne bi bilo lose da se od te njegove liste napravi neka sticky tema koja ce se dopunjavati kasnije.
 
Kao sto rekoh gledao sam za vikend uzivo modele, nije kriticno tolik 1080p na 27" ali za moj ukus i potrebe je 27" prevelik.

Ne kapiram kako nekome moze biti 27" 1080p monitor prevelik?........kod monitora najcesce vazi pravilo "ko vidi vece,na manje se ne vraca".....

Al' dobro,ukusi su svakakvi :)
 
Мало касним са уласком у тему, али боље икад него никад.

Исту сам дилему ја имао при преласку на мој садашњи Asus VX279H. Дилема да неће бити превелико 27", а цио живот сам провео на 23".
И могу ти укратко рећи само једно... ако волиш велике екране и лијепу прегледност слободно отиђи на 27".
Није велика дијагонала (иако многима дјелује превелико на прво сједање) и буквално за 2-3 дана се тотално навикнеш и онда почињеш да примјећујеш како су 21" и 22" монитори у ствари мале играчке за овако нешто.. тј постаје необично када си присиљен на рад са њима... увијек тражиш још мало тог додатног простора :d

Што се резолуције тиче, мала пикселизација је примјетна, али је далеко од нечега што упада у очи и што је ружно. На огромоном броју ствари се та пикселизација у ствари уопште и не примјећује. А најпримјетнија је на неком тексту који је постављен на свијетлу (белу или сиву) подлогу. Чак се и на тексту једва примећује пикселизација ако је позадина екрана одрађена са тамнијим бојама.
 
Ja vec dve godine imam 27 monitor i sad mi vec deluje nekako malo,presao bih na veci. :D
Brzo se navikne,bude u pocetku malo cudno.
 
Koristim BenQ GC2870 od 28'', sa 60tak cm udaljenosti, skroz ok prica iako je 1080p.. Za gejming i filmove prava stvar, a ni u wordu ne vidim da je nesto lose :)
 
Kako izgleda tekst na 1080p rez na 27" monitoru u odnosu na 24", posto trenutno imam od 24 inca. Pored gejminga najvise citam razne sadrzaje na netu pa mi je bitno da bude krupnije sve, a samim tim i slova. Na 24 inca sve mi je sitno naprezem oci previse, a razmisljam da kupim Asus VS278H, da li bi bio dobar monitor za koriscenje na udaljenosti 80-100cm?
 
Nazad
Vrh Dno