Šta je novo?

mts Banka

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije bas dovoljno samo beskontaktno.. Jeste jako bitno. ALi sada moraju i reklame a i jasne pogodnosti za gradjane.. Simbolicne ali neke.. Tipa 1% cashback na kraju godine i sl.. I tako se popularizuje Dina
Kakve pogodnosti ti daje standardni MC koji ide u vecini platnih paketa, pa ga opet svi koriste? Benefiti obicno postoje kod kartica vise kategorije - Gold, Platinum itd.
 
Dina je zamisljena kao jeftina kartica, a prednost joj je placanje na rate zato je ljudi koriste.

Bez veze je prica o dini, svakako niko nije obavezan da je koristi ako nece.
 
Kakve pogodnosti ti daje standardni MC koji ide u vecini platnih paketa, pa ga opet svi koriste? Benefiti obicno postoje kod kartica vise kategorije - Gold, Platinum itd.

Nisi razumeo sta sam hteo da kazem. Da posto je sada vec godinama tu i jako malo je ljudi koristi - treba joj neka onakva akcija sa vise benefita plus reklame "domaca" i sl da bi uticala da ljudi masovnije predju na nju.. Sto vise benefita veci procenat bi presao na nju.. Inace to sto tipa Visa i MC uzmu npr barem 2% od iznosa svih nasih placanja i to odnesu kao profit je strasno veliki i bacen novac.
Pa i one akcije sto tipa MC daje povremeno plati nesto u iznosu od xxx dinara i vracamo ti toliko i toliko para... Cak i veliki MC povremeno "daje" pare nama gradjanima... Dina to nikad nije ponudila, niti bilo sta, niti beskontakno placanje..bas nista... Ono kao kao da ljudi iz IT i marketninga postanske stedionice rade IT i marketing dine :)

Nek recimo 3 miliona ljudi prosecno karticom plati mesecno 400e i ako samo 2% izvuku ove firme to je ogromna kolicana bacenih nasih para... A verujem i da vise od 2% ostaje Visa i MC...
To je godisnje ugrubo onda barem jedno 200 miliona evra profita za visu i MC... Pa nek je i manje od ovog sto sam ja rekao opet je mnogo
NBS je vec us*ala stvar time sto su umesto magnetnih poceli da izdaju DINU sa PINom, a bez pay pass-a. Trebalo je odmah magnetnu da menjaju za pay pass. Neki ljudi su ove godine dobili novu DINU i rok vazenja je do 2026. Teoretski, da nekim cudom iduce godine uvedu pay pass, onima koji su je dobili ove godine sigurno nece biti zamenjena pre roka vazenja do 2026, sto u praksi znaci da ce oni do 2026. placati Mc/Visom. Obzirom da novac od DINE ide direktno u budzet i da se od toga grade putevi, skole, bolnice i sve ostalo - NBS je morala biti dosta ekspeditivnija i sistematicnija u celoj stvari, jer ovo, i pored svog truda, ipak nije dovoljno. Moja prognoza je da nece biti nikakve znacajnije razlike u koriscenju magnetne DINE i ove sa PINom jer je NBS na pogresnom tragu: uveli su DINU sa PINom zbog bezbednosti, a korisnici vecinom ne jure bezbednost, nego brzinu (beskontaktno placanje).

NBS ima pravo i da zabrani MC/Visu u Srbiji i da jedina kartica bude DINA, ali bi to u praksi bilo malo teze izvodljivo, zbog nezadovoljstva korisnika i nemogunosti obavljanja nekih transakcija, jer su MC/Visa globalni brendovi. Najpametnije je uradila KIna - zabranili su MC/Visu i sve strane kartice, 2002. god. napravili svoj nacionalni karticarski sistem uz podrsku Narodne banke Kine - China UnionPay, koji je logicno, do sada postao neverovatno jak (osam milijardi kartica u Kini!!!), jer nije imao konkurenciju i sav novac tako ostaje u zemlji. MC/Visa se godinama koprcaju da udju na kinesko trziste i tek su prosle godine dozvolili MC-u parcijalan ulazak i to sa full registracijom, a ne kao kod nas, gde MC/Visa imaju zakljucene ugovore sa poslovnim bankama, a ne sa drzavom. Sada i kad udju, nista ne mogu uraditi, jer je kineska kartica broj 1, posebno sto je tamo jako razvijeno i placanje mobilnim telefonima, koje ce na kraju istisnuti i sve kartice. Kina im nikad ne bi ni dozvolila ulazak, ali su morali zbog kliringa, odnosno karticarskog reciprociteta, posto kineska kartica vazi u USA. Citao sam pre neki dan da i Evropa planira stvaranje svog karticarskog sistema, jer im je mnogo da placaju Amerima, koji imaju monopol van Kine, videcemo kako ce to izgledati.

Inace, na DINU otpada 25% transakcija, mislio sam da je mnogo manje:

"U periodu od pet godina, od 2016. do 2020, ukupne naknade koje su banke u Srbiji platile inostranim kartičnim sistemima bile su više od trideset puta veće nego troškovi prema domaćem „Dinakard” sistemu, iako je promet inostranim karticama bio svega tri puta veći.

„Ukupni troškovi banaka prema kartičnim sistemima u tom periodu iznosili su 24,24 milijarde dinara, to jest 203,80 miliona evra. Od toga više od 97 odsto čine troškovi koje banke plaćaju inostranim kartičnim sistemima, dok istovremeno promet koji su građani i privredni subjekti naše zemlje izvršili inostranim platnim karticama iznosi 75 procenata ukupnih kartičnih plaćanja. S druge strane, učešće plaćanja putem nacionalnog kartičnog brenda „Dinakard” u ukupnom prometu je 25 odsto, a trošak banaka po ovom osnovu iznosi tri procenta. Drugim rečima, za tri puta veći promet naplaćene su više od trideset puta veće naknade”, navodi se u analizi centralne banke."

au al sam pogodio..ja rekoh 200 miliona godisnje..a dakle 203,8 je tacno :D
 
Poslednja izmena:
To "domaca" okacite macku o rep.. Kao da ce se tim parama obnoviti neka bolnica, platiti lecenje nekom detetu, izgraditi autoput itd.. Sve to zavrsi u dzepu nekog politicara ili se plate izleti, razna putovanja, pijanke itd za politicare i njihovu porodicu.. Tako da ne vidim razlog zasto bi neko koristio dinu umesto mastercard-a, ukoliko korisnik same dina kartice nema benefit u odnosu na mastercard (ili visa)..
 
To "domaca" okacite macku o rep.. Kao da ce se tim parama obnoviti neka bolnica, platiti lecenje nekom detetu, izgraditi autoput itd.. Sve to zavrsi u dzepu nekog politicara ili se plate izleti, razna putovanja, pijanke itd za politicare i njihovu porodicu.. Tako da ne vidim razlog zasto bi neko koristio dinu umesto mastercard-a, ukoliko korisnik same dina kartice nema benefit u odnosu na mastercard (ili visa)..
Nisi skroz u pravu. Da moraju za dinu dati razne benefite.
A to politicari da kradu kradu ali i da bolnice, skole i sve to kosta... Nije da sve pare pokradu. Generalno je bitno da razumemo da nase pare bolje da ostanu u zemlji pa makar i politicari pokrali deo...
 
Kako čuvate/štitite "plastične" kartice (Mastercard i Dinu) u novčaniku da što duže traju?
 
Ja moju karticu nosim godinama u džepu bez icega...sva je izložba

Ali prethodnu sam sredio tako što sam otvarao plastične žabice sa njom.
U suštini osetljive su jedino ivice kartice, njih ne smete oštetiti.
 
Zasto ivice? Imaju neke antenice za bezicno placanje, ili?
 
Jutros u 9 sam dobio sve poruke koje nisu stizale od 5. Tako da su me danas obradovali da sam primio platu pre pet dana, ali i da sam veći deo istrošio na plaćanje računa ☹️
 
Ispravka, upravo mi stigla poruka za plaćanje od 7.11. Nismo još stigli do današnjih transakcija.
 
Jutros u 9 sam dobio sve poruke koje nisu stizale od 5. Tako da su me danas obradovali da sam primio platu pre pet dana, ali i da sam veći deo istrošio na plaćanje računa ☹️
Tebi bar legla ponovo plata, a mene strecnula poruka da sam ponovo kupio ves masinu a taman sam preboleo 🤣
Najjace sto stanje od pre dan, dva i danas nigde veze nema...
sms je izgubio svaki smisao
 
Zasto ivice? Imaju neke antenice za bezicno placanje, ili?
Ne znam da li ima nešto u ivicama, ali moj MC je kao sa ratišta - nošen u džepu jer novčanik nikad nisam imao, zaštitina folija sa prednje strane skoro potpuno izgrebana, ivice i ćoškovi oštećeni, ulepljen selotejpom jer je plastika pukla da ne otpadne. :) Sve radi normalno, uključujući i pay pass. :cool:
 

Prilozi

  • MC.jpg
    MC.jpg
    140.5 KB · Pregleda: 75
Baba Poštanska malo trokirala ovih dana, ali sve je to normalno...

SMS servis potpuno gubi smisao na ovaj način (stižu poruke od ponedeljka) i džaba ga imamo i ne plaćamo dodatno kada nema poentu, čak može da iscima ljude, ali šta je tu je. Bitno da se žustro radi na integraciji u sistem Poštanske, nivelisaće se poruke dogodine 😉

I jedina stvar koja makar kod mene do sada radi bez greške je OTP, poruke stižu kao i uvek, bez ikakvog kašnjenja...
 
@m_antic87

Ne mogu ti naplatiti Dinu. To sto je nismo svi dobili ne znaci da postoji neka sansa da ti je naplate.
Imam 3 Dina kartice od razlicitih banaka i sve su besplatne. Da je nekom nekad naplacena Dina vec bi se o tome culo ovde na forumu.
Ja imam standardni TR u Postanskoj stedionici i imam Post card Dina karticu sa magnetnim zapisom koja važi do 2o24 godine. Dobio sam obaveštenje ako hoću da zamenim za Dinu sa čipom, mogu ali to će me koštati 200 din. Takođe da napomenem da pomenuta kartica važi samo u domaćem platnom prometu. Za plaćanje u inostranstvu sa DINOM mora se aplicirati za drugu Medjunarodnu Dina karticu, za čije izdavanje nema naknade ali je godišnja članarina za osnovnu 150 dinara, za dodatnu 120 dinara.
 

Prilozi

  • IMG_20211112_195045.jpg
    IMG_20211112_195045.jpg
    198.1 KB · Pregleda: 37
izdavanje osnovne dina kartice je besplatno
zamena kartice na zahtev nije besplatna.
 
Baba Poštanska kaže da smo osigurani, neki depoziti, čuda, ma sve sigurica kod državne banke, samo uplaćujte dinare, devize (ma može i bitcoin i etherium) na račune, baba sve to sigurno čuva za buduća pokolenja 😉. Očekujte mail uskoro:

Poštovana/i

Statusnom promenom pripajanja mts Banke, a.d. Beograd Banci Poštanska štedionica a.d., Beograd, banke su počev od 01.07.2021. godine nastavile da posluju kao jedna banka pod imenom Banka Poštanska štedionica a.d., Beograd.
Na dan pripajanja, 30.06.2021.godine, bili ste istovremeno korisnik platnih usluga obe banke, bivše mts Banke,a.d., Beograd i Banke Poštanska štedionica,A.D., Beograd.
Ovim putem obaveštavamo Vas da, kao zajednički korisnik obe banke, u skladu sa Zakonom o osiguranju depozita, do dana 31.12.2021. godine imate pravo na osiguranu sumu Vaših depozita u iznosu koji bi vam pripadao po ovom Zakonu kao da nije došlo do pripajanja navedene dve banke.
Počev od dana 01.01.2022. godine Vaša sredstva na Računu kod Banke Poštanska štedionica a.d., Beograd,, osigurana su kod Agencije za osiguranje depozita, do iznosa određenog Zakonom o osiguranju depozita u slučaju stečaja ili likvidacije banke u iznosu koji trenutno iznosi EUR 50.000,00 na nivou Korisnika kod konkretne banke.

S poštovanjem,
Banka Poštanska Štedionica
Kraljice Marije 3
Beograd


P.S. Princip iz kultnog filma: "Ne brinite, puška je zakočena...."
 
Trla baba lan... Ukratko, do kraja godine BPŠ garantuje za depozit u visini sume određene zakonom (što dođe na isto tj. 50000€ za banku). Od januara ta odgovornost prelazi na agenciju za osiguranje depozita. Ovo je ujedno i moguća najava za integraciju. U trenutku pripajanja, mts banka je imala oko 50000 korisnika i verovatno se očekuje još veći odliv zbog smanjivanja obima procesa.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno