Šta je novo?

mts Banka

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja stvarno ne znam šta vi imate
nikad mi nisu skinuli proviziju za plaćanje karticom bilo gde, koliko je bio račun toliko mi je skinuto
 
Hmm... nekako mi ovo neverovatno. Godinama unazad 80% plaćanja radim karticom, u inostranstvu i preko toga. Nikada se nije desilo ništa slično.
Od trgovina tipa Idea, Maxi i sl. tek nikako ne bi smelo da se to desi. Provizija od 36% .... to ni ne može tako da se nazove.
Možeš li napisati koja konkretno je Idea u pitanju (adresa)?
A i to "zakidanje" od strane pos terminala teško da je moguće. Jedino ako je kasirka ukucala pogrešan iznos...
 
Napisao sam vec o cemu se radi...

To nije obican pos terminal od banke vec od neke "platne institucije" i ta transakcija se tretira kao podizanje gotovine na salteru druge banke i tako se tarifira.

jeste da mi nismo nikakve pare podizali na slateru druge banke ali su to oni nekako ucinili za nas i masno naplatili, ovo bi moralo da se sankcionise, ali prolazi jer ovoga nema na puno mesta.
 
Čitao sam... bilo auto osiguranje u pitanju.

Pisao sam konkretno za prodavnicu Idea.
Pa čak i kada se podiže novac na šalteru druge banke, provizija je 3% ili min.150-200 din, zavisno od banke. Nije nigde provizija 35%.
Tu proviziju bi trebalo da određuje banka u kojoj imam račun. Konkretno u tarifniku Intese piše 3% ili min. 150din. U inostranstvu je podizanje na bankomatu 3% ili min. 3eur.
 
Poslednja izmena:
@desp čini mi se da je u pitanju Idea London (Kneza Miloša).
 
Jeste tada je bila registracija auta skoro 2000din provizije...

Ali sam platio i taksenu marku na salteru poste u zgradi suda za 300 din provizije (minimum je mislim tih 300din)
Nikad skuplju taksenu marku nisam video.
 
@desp čini mi se da je u pitanju Idea London (Kneza Miloša).
zar ne reče čovek da je idea organic?

ima u miloševoj, doduše, ali dole, u zgradi bivše US ambasade, i recimo, u svetogorskoj, a da ih ja znam

povodom te "provizije" od 400 dinara na kupovinu od 1.100, to je stvarno bizarno...
 
  • Like
Reagovanja: uji
Interesantne stvari se dešavaju sa tim POS terminalima i abnormalnim "provizijama", tj. ugrađivanjem. Najbolje bi bilo da ljudi još jednom ovde navedu tačno koje prodavnice, platna mesta su u pitanju - za Idea Organic ili koja već i sl. koje su tačno lokacije tih POS terminala koje odrapljuju jaaako, čisto da bi se znalo šta zaobići u širokom luku, što se tiče drugih ljudi koji čitaju sve ovo, a žive u Bg-u.

Druga interesantna stvar je koliko se ljudi generalno čude i kunu u NBS kao instituciju...Kako zapravo NBS to dozvoljava itd. Da li zaista mislite da NBS postoji kao regulatorno telo koje radi u interesu građana? To bi trebalo tako da bude, ali smo svi svesni gde živimo i da ovde može sve i da jednostavno nema pravila... Da li bi ta ista NBS dopustila nenormalne oscilacije švajcaraca pre više godina, koje su zavile u crne desetine hiljade ljudi koji su uzimali kredite u švajcarcima jer im je taj kurs tada izgledao stabilniji u odnosu na evro koji je varirao svaki dan, a banke davale povoljnije kredite u tim slučajevima... Hoću samo da kažem da NBS i ostale institucije, poput Tržišne inspekcije itd. moraju da postoje, one zvanično regulišu stanja na tržištu, ali to najčešće ne ide u korist građana, već jednostavno te institucije moraju da postoje, kako bi građani bili sigurni da ne može da se desi neka velika havarija itd. i da će se preduzeti adekvatne mere u tim slučajevima. Ta ista NBS je dopustila bankama da ljude odrapljuje za po 1000 evra provizije u proseku bukvalno ni za šta i to GODINAMA, samo zato što su primorani da podignu kredit za stan, jer da li bi neko uopšte prošao pored banke da danas ima da iskešira za tako nešto? Ima naravno dosta njih koji keširaju i za više komada, ali većina ljudi se svesno stavlja u položaj bankarskog roba, jer nema drugu soluciju itd. Široke su to teme za diskusiju, samo mi se čini da se previše ljudi uzdaju u NBS, jer jeste to Narodna, ali je više BANKA, obratite pažnju na drugo slovo u akronimu...

Da se vratim na POS terminale - plaćao sam kao i većina ovde sjaset puta, u zemlji, u inostranstvu i imao samo 2x čudan slučaj, ali je to bilo još dok sam koristio Erste Omladinski račun. Pri uplati računa za ADSL(dakle, pre dosta godina) u Pošti gde nema provizije ta takvu uslugu, plaćao sam karticom uvek i provalim u izveštaju preko netbanking-a da mi pored naplate tipa 1500 din. za taj ADSL, dodaju i još nekih 200 kinti, kao narednu transakciju o kojoj nemam pojma naravno. Vidim da su mi 2 meseca zaredom to uradili i odem u Erste po izveštaj. Nađemo sumnjive transakcije i agentica banke mi kaže da me evidentno Pošta odrapljuje tih 200 kinti preko, da nosim te izveštaje tamo i žalim se, jer ne bi smeli to da rade, pogotovo što već mesecima plaćam na isti način i niko me nije obavestio o tome. U Srbistanu se ponajmanje uzdam o tome da će me neko obavestiti kada me bude dodatno odrapljivao, iako banke sada moraju po Zakonu dva ili više meseca ranije, bla, bla...ali, ljudi Zakon i Srbistan? To se primenjuje kod nas isto kako kome i kada odgovara, mora da postoji Zakon, ali nećemo da se kunemo u njega, niti u mnogobrojne Agencije i Društva za zaštitu potrošača kojih ima daleko više nego rešenih slučajeva oštećenih kupaca između ostalog. Da se primenjuje recimo Zakon o zaštiti potrošača, da li bi postojale desetine ovakvih agencija? Paradoks je da naša zemlja ima više agencija koje se brinu o tome da li se Zakon sprovodi od bilo koje druge zemlje na svetu sigurno. Ali, i ti ljudi koji rade tamo, moraju da žive i zarađuju i neko sve to mora da plati, naravno...

Dakle, ja odem sa izveštajem u Poštu kod Mice-ubice šalteruše i posle rasprave od 10 min. pošto ona niti želi, niti kapira o čemu se radi, pozove svog šefa na moje insistiranje da mi neko objasni ko mene i po kom osnovu zadnja 2 meseca odrapljuje 200 kinte u toj istoj Pošti gde ja namerno plaćam net kao njihovu uslugu da ne bih plaćao proviziju recimo, nego sam uvek pogađao vreme kada nisam čekao maltene nikakav red. Ovaj šef pogleda te označene transakcije, kratko reče da to nema veze sa Poštom već da me banka odrapljuje za to i naravno prebaci odgovornost na banku. I ja sad gledam šta i kako, nemam nameru da trošim dodatno vreme na rasprave, znam samo da me odrapljuju bezveze i da to neću da im dopustim više i jednostavno sam samo plaćao nadalje ili kešom u Pošti ili online, u zavisnosti od toga da li sam u Pošti morao da plaćam još neke dodatne stvari tada kada je elektronsko plaćanje još uvek bilo bauk tema kod nas...

Sve u svemu - biće mnoštvo slučajeva koji idu na štetu korisnika, ali dobro je da makar preko foruma postoje ljudi koji će podeliti negativna iskustva i to učiniti koliko-toliko transparentnim, da se drugi ne upecaju i bace pare bezveze. Da postoji Zakon i NBS na onaj način na koji to treba da funkcioniše u praksi, svaki POS terminal bi morao da bude obeležen na neki način ili da se čoveku jasno stavi do znanja ko i kada ga dodatno odrapljuje za tu uslugu, a ne da se sve to zna, ima tamo nekih terminala koji skidaju dodatno ko zna za šta i ko ti je kriv što si ti našao baš tu da plaćaš fazoni...
 
Poslednja izmena:
jel se može platiti mts dinom na rate, koliko ja znam da može ali bio sad do mts banka da podignem pare i šalteruša mi da papir da popunim u firmi da sam zaposlen za stalno da mi izvade novu dina karticu a moju da ponište da bih mogao da plaćam na rate dinom od poštanske
 
NBS je leglo korupcije i javašluka, to je postalo očigledno od kada su nametnuli obaveznu dina karticu uz svaki tekući račun.
 
Prošle godine u jeku korone odem u AMSS da registrujem auto. Tehnički platim gotovinski a polisu Debitnom karticom, kao primaju kartice. Kada sam posle par dana pogledao u izvod videh skinuta dva iznosa, iznos vrednosti polise i šalterske naknade. U Postanskoj stedionici rekoše da je u pitanju terminal aik banke i da se vodi kao da sam na šalteru, bankomatu njihovom izvrsio transakciju, otuda i provizija. Naravno, službenica u AMSS nijednom rečju nije skrenula pažnju na dodatni trošak. IMG_20210928_104452.jpg
 
Postanskoj stedionici rekoše da je u pitanju terminal aik banke i da se vodi kao da sam na šalteru, bankomatu njihovom izvrsio transakciju, otuda i provizija. Naravno, službenica u AMSS nijednom rečju nije skrenula pažnju na dodatni trošak.
Lopovska i plićarska rabota, ali u ovom slučaju brojevi se poklapaju, provizija je 2%.
Za otimanje 400din na 1100din ili 700din za 2000din treba da se traži pismeno pojašnjenje od poslovne banke i od NBS. Takvu stavku otimanja nema niko u svom cenovniku.
 
То је Пошта прва патентирала,колико се сјећам,а сад се изгледа проширило преко,чак,неких органа општинске управе до ових превараната.Свакако,опет кажем, требало би да стоји обавјештење на провизију јер је све друго лоповлук и криминал.Ко има живаца нек се жали банци,НБС:) ,а ко нема,нема ни везе,нек буде свима за наук.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Evo i konkretno sms obavestenja, dakle nikakve zaostale transakcije, cak imam i dva placanja pored tih questionable transakcija koja su preko neta, za kojih nema apsolutno nikakve dodatne naknade. Ali zato ova dva na terminalima, e pa pojela maca malo vise parica, samo sto izgleda NBS misli da smo svi tupavi u glavu pa da necemo primetiti, detetu od 12 godina ne bi promaklo ovo pljackanje.


IMG_20210929_090813.jpg
 
Ništa čudno kod nas što se tiče tih krađa na sitno, a i na veliko...

Baba Poštanska je spremila ponudu da se širi po Banja Luci u svakom slučaju:


Interes je širiti se vani, a na domaćem terenu raspad sistema u našem slučaju.

A, evo šta rade banke u Srbistanu zajedno sa raznim Društvima i Agencijama i naravno državom koja stoji iza njih:


Dakle, pre par meseci su zvali po kućama bukvalno ta ista kvazi-društva, zvali su i mene da pitaju da li sam uzimao kredit za stan i da li mi je banka naplatila troškove obrade kredita jer je utvrđeno da je to ilegalno i ta ista društva su ljude bukvalno terala da podnesu tužbe protiv banaka za nešto što je očigledno lopovluk. E, sada kada su banke dobile zaštitu i kada se unapred zna ishod tih suđenja, ide druga priča, isti ljudi ti sad prodaju fazon da odustaneš od tužbe kako ne bi plaćao troškove tog razvlačenja... Možda je i podmetnuta čitava stvar da se ljudi odreknu tužbi kao fol.

Tragi-komedija i jadni ljudi, samo to mogu da kažem, a gde je tu NBS i država koja treba da zaštiti svoje građane je glavno pitanje na koje niko kao i uvek neće dati odgovor...

Zar bi bilo interesantno da je drugačije?
 
Danas je u toku popodneva zakinuo sistem na neko vreme, tako da, još uvek morate računati na nepredveđene okolnosti. Što se kupovine Komercijalne u RS tiče, tu još uvek NLB ništa ne saopštava za javnost, tako da će vreme pokazati da li je prodaju ili integrišu, a možda je to sad i neka vrsta natezanja jer Dunav osiguranje je pokupovalo akcije Komercijalne i ako prodaju njihov udeo, NLB će imati preko 90% i obezbediti prinudni otkup. Što se tužbi prema bankama tiče, sudovi su počeli da presuđuju u korist naplate sudskih troškova i nažalost NBS više ne postupa po osnovanim prigovorima, tretirajući ih kao neosnovane. O korišćenju izjava iz neovlašćeno snimljenih fonograma od strane službenika odeljenja za prigovore banke u izveštajima ishoda bih drugi put.
 
Je l' postoji neki rok do kada moraju da nas bivše MTSovce integrišu u potpunosti u Poštansku Štedionicu?
Nezvanicno - posle Nove godine. Izgleda da je plan da tada sve racune promene sa pocetnih 360 na standardnih 200, kada ce biti moguca potpuna integracija.

Zna li neko da li klijentima koji su otvorili Racun plus posle pripajanja mts banke Postanskoj stedionici (ako takvih uopste ima) racuni pocinju sa 200-?
 
Ako menjaju od 1.1.2022. brojeve racuna sa 200 na 360 poslace vam dopise pocetkom oktobra jer tako je radila otp banka 325 koja je integrisala vojvodjansku 355 i SoGe 275. Otp je slao 60-80 dana pre toga dopise klijentima.
 
Nezvanicno - posle Nove godine. Izgleda da je plan da tada sve racune promene sa pocetnih 360 na standardnih 200, kada ce biti moguca potpuna integracija.

Zna li neko da li klijentima koji su otvorili Racun plus posle pripajanja mts banke Postanskoj stedionici (ako takvih uopste ima) racuni pocinju sa 200-?
Nadamo se da je ta nezvanična informacija tačna. Ja ne znam nikog ko je otvorio Račun Plus posle pripajanja, ali bih voleo da neko podeli takva iskustva...

Došao sam više puta u iskušenje da sam zatvorim postojeći i otvorim novi Račun Plus u Poštanskoj ako ni zbog čega drugog, ono makar zbog neprocenljivog, blago-telećeg pogleda šalteruša u Poštanskoj kada vide MTS MC. Taj pogled se vrlo brzo pretvara u misao: "E, baš si mi ti falio danas..." i sve nus pojave koje prate ovaj scenario o kome smo naširoko pisali 😉.

Šalim se, kada bih sa sigurnošću znao da dobijam sve beneficije Računa Plus, a da sam pritom integrisan u sistem Poštanske kao klasičan klijent-penzos recimo (što bi ovako nešto trebalo da omogući) ovo bih uradio u što skorije vreme. Ali, dok neko ne potvrdi sve ovo, biću najverovatnije i dalje među MTS "otpisanima"...
 
Ako menjaju od 1.1.2022. brojeve racuna sa 200 na 360 poslace vam dopise pocetkom oktobra jer tako je radila otp banka 325 koja je integrisala vojvodjansku 355 i SoGe 275. Otp je slao 60-80 dana pre toga dopise klijentima.
Najverovatnije, ali ne mora da znači. Iako formalno jesu u obavezi, banke uglavnom šalju dopise i sistemske mailove samo kad je u pitanju promena tarifnika usluga.
 
Čisto da vas obavestim, bivša mts banka je počela sa "Naplata provizije za vodjenje racuna za period 01.09.21 do 30.09.21".
Odnosi se na devizni račun, i to u iznosu od 50 din, pa obratite pažnju.

Edit: Da budem precizan, odnosi se na poseban devizni račun, za koji nije vezana kartica.
 
Poslednja izmena:
PŠ tretira dodatne partije kao avista devizne i to je nažalost tako. Ako ne budeš prometovao po tom računu, onda neće biti naplate.
 
Meni je naplaćeno održavanje deviznog računa, iako nisam imao promet po računu ovog meseca.
 
Jok, kod mene i dalje bez promena, pored osnovnog tekućeg , vezana su i 2 a vista računa, din i dev, nisam imao promene, nema naknada.
Osim što se logujem na ebanking preko mobilnog, pa mi nešto ne radi prebacivanje iz rsd u eur na tekućem, ali ne verujem da su skidali sa eur partije, na rsd bez promena.
 
Poslednja izmena:
Bio sam do Poštanske koja mi je u komšiluku. Prethodno sam zvao Bg Centralu da pitam da li ako otvorim novi Račun Plus, dakle sada da otvorim online recimo, dobijem te fancy platne kartice Poštanske vezane za Račun Plus - prosto da li mogu na bilo kom šalteru da obavljam uplate/isplate u bilo kojoj od 4 valute u okviru računa? Od Centrale sam dobio potvrdan odgovor i preporuku da uradim tako da ne bih čekao uvek na tom famoznom šalteru gde je jedan računar na kome imaju app za MTS klijente. U Poštanskoj sam nakon 15 min. rasprave dobio naravno drugu informaciju, da mi otvaranje novog Računa Plus neće doneti tu mogućnost jer svaki novootvoreni Račun Plus i dalje radi kao i ove koje mi imamo, samo dobiješ drugu karticu, ali svakako posao možeš da završiš na tom istom računaru. Dodatno mi je šalteruša rekla da se ne uzdam previše u informacije Centrale u Bg-u, jer oni kako sama kažu masovno šire dezinformacije, a u realnosti je drugačije, pa uvek treba doći u filijalu i proveriti. Ja joj onda kažem u fazonu da ona upravo kritikuje sistem u kome radi, tj. firmu za koju radi, ali je razumem. I koja poneta je postojanje te Centrale uopšte? Tamo radi čitav tim ljudi, ali to sve mi plaćamo što se oni međusobno ne sinhronizuju sa svojim filijalama širom zemlje.

U svakom slučaju, po ovome nemaš nikakav benefit pri otvaranju novog Računa Plus, ne gine ti jedan jedini šalter dok se oni ne srede, do kraja godine kako reče jedan od forumaša, ali pitanje samo koje godine...?

P.S. Dodatno me je pitala zašto ja dolazim uopšte u filijalu, kad sve mogu preko bankomata? Ja joj kažem da ne mogu niti dinare, niti devize da uplaćujem na bankomat, a ne mogu ni da podižem recimo devize. Ona me začuđeno gleda, dok je nisam podsetio da je Račun Plus četvorovalutni, tako da sve ovo prethodno uzmite sa rezervom. Ne bi me čudilo da odem sad u drugi filijalu i kažu mi da sve ovo radi što ja hoću bez ikakvog problema. I dodatno, bankomat u okviru filijale u kojoj sam bio zamislite, trenutno NE radi i penzosi psuju u najveće i banku i državu i predsednika i kažu nije tako bilo kod druga Tite 😉. Toliko lepo im je bilo da će i naši unuci, pored nas i dece da plaćaju to baškarenje, a ove kredite od Tite pa do sada će čukun-unuci na rate verovatno, uz ugovor na neodređeno...
 
Poslednja izmena:
Imaš novca na eur računu?
Ima nešto malo, ne znam koliko je bilo ranije, ali valjda bi pisalo da je skidano, desilo mi se par puta kad sam plaćao karticom, a nema dovoljno din, da skine razliku sa deviznog, ali to je bilo dok sam koristio,pre više meseci.
 
Ali to važi za devizni uz karticu. Ovaj devizni tekući je nezavisan i održavanje se skida sa njega. Sa njega se ne povlači automatski na karticu prilikom plaćanja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno