Šta je novo?

Koji router za malu firmu

prowler13

Poštovan
Učlanjen(a)
13.08.2016
Poruke
50
Poena
59
Pozdrav svima,

potreban mi je novi router za firmu. Funkcionisemo u okviru veceg prostora sa adekvatnom mreznom opremom ali bismo voeli da nasih 5-6 komijutera, serever za backup, stampac i jos par periferija odvojimo sa nasim routerom. Potreban nam je veci protok, dobar wifi i naravno pristojna cena ;). Covek koji nam radi mrezu je preporucio https://routerboard.com/RB2011UiAS-2HnD-IN ali ima samo 2.4 GHz koliko vidim. Da li ima nesto slicne cene a nesto boljih karakteristika da se nadje.
 
Po meni zastareo model :) osim ako ti znaci tih 10 LAN portova, ljudi po navici uzimaju ne prate trendove ili ima neko u magacinu pa treba da se rasproda.
Gledaj ako ces jeftiniju varijantu Mikrotik hAP ac Lite ili skuplje hAP ac imaju oba 2.4 i 5 dve kartice, radija.
Ako ti ne treba wireless ili ces da drukcije resis wireless da nije koncentrisan na jednom mestu (neka kombinacija par cAP, cAP lite, wAP, wAP ac vec po zeljama) onda je definistivno best buy HEX ili ti 750Gr3 ali r3 :) kad god ga konfigurisem kod nekoga uvek me odusevi sta sve taj procesor moze da izgura za te pare ne bi verovao za 60e sta dobijes (nedavno sam zamenio kod nekoga neki MT koji kosta preko 300e sa ovim i ovo bolje radi).
 
Znaci mi da imam 8-10 portova. Wifi mi je vise za klijente ili za prenosne uredjaje ali ovo sto ide sa servera bolje da ide preko LAN portova kojih mi treba zasad 6 (4 radne stanice+stampac+server). Treba da se radi i render preko mreze, da se vuku teksture itd....zato mi treba veca brzina. Isao bih isao na varijantu sa barem 8 portova zbog buduceg upgradea sa jos kojom radnom stanicom. Wireless postoji zajednicki u okviru same zgrade....mogu ostaviti taj ali bih voleo da imamo svoj. Ovi uredjaji vidim da imaju svega par portova. Ima li neki model sa kojim portom vise....
 
da, i 5 gigabitnih i 5 brzih portova. Ali mu je wireless samo 2.4 GHz...u tom slucaju bi pre uzeo bez wirelessa samo da ima dovoljan broj portova i da bude noviji. Ocigledno je ovo stari neki model :trust:. Ne bih da uzimam zastarelu tehnologiju. E sad kupovina jos i switcha je moguca ali bih da izbegnem gomilanje hardwera ako moze...naravno da je idealno alli in one ako ima, a ako nema, onda moze tako neka alternativa.
 
Mikrotik je ok za malu firmu i kojoj pouzdanost nije na prvom mestu, u smislu da s vremena na vreme moras da ga restartujes. Drugo, jeftiniji modeli drasticno smanjuju ukupan bandwidth sa dodavanjem par rule-ova i restrikcija kroz koje mora svaki paket da prodje.
Koliko para - toliko muzike. U svakom slucaju, verujem da vecini zavrsava posao.
 
Resetujes zanimljivo, kako li ovi Mikrotikovi koji imaju uptime preko 365+ dana i dalje rade nije mi jasno, mozda moram da ih resetujem preventivno samo da li da to radim posle godinu ili dve ?
Ono sto ja odrzava i konfigurisem vecinom imaju uptime preko 100 dana nemaju vise iz ralzoga sto se udpetuju jednom u 3 meseca.

Danasnji jeftinji modeli sa svim uvedenim optimizacijama, fast path, fast track.... mogu da proguraju poprilican broj Mbps i sa poriilicnim brojem pravila, druga prica je to sto niko nema volje zivaca da malo pogleda procita da optimizuje pravila, nedavno sam naleteo na bas drastican primer 750 obican konfigurisan kako je vec neko uradio oko 80% procesor sa pola sata zabave sa njim i par stvari izmenjenih procesor 30% a funkcionalnost ista, razlog samo sto neko nije hteo da sedne malo procita, primeni preporuke koje daje proizvodjac nego uradio kako je vec uradio bez i malo mozga, uzeo pare i zbrisao.
 
Poslednja izmena:
Hex ima mnogo jaci procesor u odnosu su na bilo koji 2011.
Ako neces korisiti VLAN ili neke izolacije izmejdu portova slobodno mozes kupiti bilo koji switch ne moras kupiti ovaj upravlljiv.

Koliko ti to ocekujes interneta tj.koji protok i sta jos taj ruter treba da radi da bi stekli utisak koliko treba procesorske snage u njemu.
 
S neta protok treba da je standardni. Vise je interni protok izmedju racunara zastupljen. Shared renderovanje, velike i tekse texture se vuku sa servera na komp itd....sam internet nam i zavisi od interneta u objektu koje je ok, ali sada nistra spektakularno. radimo na tome da se poboljsa ;)..... A i ne treba nam sem za poneki upload projekta ili kad bi pristupali serveru s neke remote lokacije da pogledamo / skinemo projekat za klije nta na terenu.
 
Da ne otvaram novu temu i meni treba neki ruter za manju firmu, sa 5 6 računara pola se kaci na wifi pola na lan tako da je 4 lan porta dovoljno, dosta se telefona kači takodje pa treba da radi stabilno sa 10 15 nakacenih urdjaja max mada je uglavnom manje, jedan backup server koji tek treba da se uzme razmisljam o usb 3.0 externom hdd da se zakači na ruter ukoliko ima usb sharing ali ne znam jel je to uopšte dobra ideja ?

MAX 4 - 5k , trenutno ima tp link onaj najjeftiniji i radi užasno puca, ne prihvata računare preko wifi a, izbacuje greške, proradi posle restarta ali nakon par sati opet kreće da pravi probleme.

razmišljao sam o Asus modelima ne znam kakvo je vaše mišljenje, najbitnije je stabilnost jer se neke advanced funkcije neće koristiti da zaboravio sam da kažem i print sharing se koristi.

pošto je za firmu jedino može preko računa da se uzme tako da polovan otpada.
 
Nazad
Vrh Dno