Šta je novo?

Zaposlenje - na neodredjeno ?!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Hattala

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2007
Poruke
948
Poena
465
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ukratko , interesuje me da li se po novom zakonu o radu mozes zaposliti na neodredjeno u nekoj firmi , drzavnom organu ili firmi i slicno ?

Danima se objasnjavam sa nekim drugarima i sve mi se cini da ni jedan od nas nije u pravu :) . Jedan kaze da mozes , drugi da ne moze vec po novom obnavljas ugovor svakih x godina , treci kaze moze na neodredjeno ,postoji opcija ali trenutno su za drzavne organe na snazi neke uredbe ili slicno da se niko ne moze zaposliti na neodredjeno vec odredjeno pa se ugovori obnavljaju...
Svi pametni , puni informacija ali .... :) .

Ako neko zna a ne mrzi ga da konretno napise par recenica sta i kako , bio bih zahvalan ! :d
 
Naravno da moze..Primer ti je rb Kolubara tj Eps..Drzavna firma..Trenutno je na snazi zabrana zaposljavanja novih radnika ali pre mozda oko mesec dana su radnici koji su vec bili u sistemu na privremeno povrenenim ugovorima dobili resenja tj ugovore na neodredjeno vreme..
 
Poslednja izmena:
Ja znam za ova cetiri tipa zaposlenja/angazovanja (sa pripadajucom sifrom vrste primaoca prihoda, po poreskoj upravi)
1. zaposlen na neodredjeno (01-zaposlen)
2. zaposlen na odredjeno (01-zaposlen)
3. ugovorno angazovan (03-lice osigurano po osnovu samostalne delatnosti ukljucujuci i samostalne umetnike)
4. ugovorno angazovan (05-lice koje nije osigurano po drugom osnovu)
 
Poslednja izmena:
Da ali to prema poreskoj tj te kategorije na neodredjeno vaze zbog onih koji su se zaposljavali pre nego li je donet ovaj novi zakon o radu i ove vladine uredbe o tome da li moze na neodredjeno ili ne itd itd . Mene inyeresuje samo za ovih poslednjih par godina . Ili primer bliskog rodjaka koji se da ne ulazim u to kako,zaposlio u visem javnom tuzilastvu i dobio na neodredjeno odmah resenje.....
 
Poslednja izmena:
Moze. Zavisi od firme do firme i veze koju imas... Barem sto se tice drzavnih.
 
@Hattala
U državnim firmama je na snazi zabrana zapošljavanja na neodređeno. Znači moguće je zaposliti se na određeno (zbog povećanog obima posla, itd), ali moguće je i dobiti ugovor na neodređeno, na primer, ako je u pitanju preuzimanje iz drugog državnog organa, gde je zaposleni već imao ugovor na neodređeno, ili, recimo, ako je, po sistematizaciji, već postojalo radno mesto na neodređeno (pre početka zabrane), ali nije bilo popunjeno.
 
Može naravno, ja sam za 10 godina promenio tri poslodavca (nisu državne firme) i u svakoj sam od prvog dana dobio ugovor na neodređeno. Isto je naravno moguće u državnom sektoru, druga je stvar da li ti treba veza, stranka ili šta već
 
Moze, ali uz saglasnost ministarstva, tako je bar u zdravstvu.
 
@Rale45

Ovaj se zaposlio odmah a bez da je ikada radio u nekom organu....nije preuzet :) . Ma znaci luda kuca standardno : sve moz ovako al moz i onako ... pa kako se ko snadje .
 
U državnim preduzećima i ustanovama je i dalje na snazi zabrana zaposlenja na neodređeno. Mislim da važi do kraja ove godine, ali verovatno će biti produženo, osim ako ne bude nekih izbora pa zafale glasovi. Sve to zbog dogovora s MMF-om o štednji i smanjivanju državne administracije. Trenutno je moguće da se za stalno jednostavnije zaposli samo neki (tehnološki) višak koji je već bio zaposlen za stalno, ili neko ko je takođe zaposlen za stalno, ali nema punu radnu normu. Ipak, moguće je i za nekog novog da se zaposli na neodređeno, ako to dozvoli nadležno ministarstvo u slučajevima kada proceni da je to neophodno. Npr. kada nemaš lekara, sestru, profesora ili kada imaš debelu vezu u EPS-u. ( :
 
Zabrana zaposljavanja na neodredjeno je obican demagoski trik, to u praksi nije vazilo niti jedan jedini dan.
 
^apsolutno

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Pa to nisi baš u pravu, poprilično je teško zaposliti se na neodređeno u državnom preduzeću/instituciji. Bez jako dobre veze gotovo da je nemoguće. Naravno da je trik u pogledu uštede, jer se i dalje zapošljava na određeno i preko raznih firmi gde se još više drpa sa strane i omogućava jednostavno ucenjivanje radnika, ali je gotovo nemoguće da se zaposliš za stalno bez debele veze ili para.
 
Poslednja izmena:
Generalno, rad na neodređeno vreme je loše i za poslodavca i za zaposlenog.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Zbog cega mislis da je lose za zaposlenog?
 
Zabrana zaposljavanja na neodredjeno je obican demagoski trik, to u praksi nije vazilo niti jedan jedini dan.
Itekako važi i živi u praksi. Teško je dobiti ugovor na neodređeno, treba ti saglasnost posebnog tela formiranog pri Vladi RS i nadležnog ministarstva.
Ovo je regulisano uredbom o ograničenju broja zaposlenih u državnim organima i javnim preduzećima i poštuje se ta cifra s obzirom da je MMF kontroliše.
Uredbom je dozvoljeno i zaposljavanje na odradjeno vreme, bez saglasnosti, ali maksimalno 10% u odnosu na ukupan broj zaposlenih u organu /preduzeću.
To je jedna strana priče.
Druga strana je da po državnim organima i javnim preduzećima imamo abnormalan broj angazovanih na privremenim i povremenim poslovima, skoro 15 % od ukupnog broja zaposlenih, često sa naknadom višom od plate stalno zaposlenih.
PP poslove je (po Zakonu o radu) moguće obavljati maksimalno 120 kalendarskih dana u toku godine i ta odredba se krši, boli ih tuki.
Saglasnost za zaposlenje na neodređeno vreme se dobija ako si član stranke na vlasti,uz debelu vezu u samoj stranci (mala bara, puno krokodila).
To je to, ukratko.
 
To je ono sto sam i ja vec napisao. Moze ali ti sada treba samo jos jaca veza nego pre. Zabrana zaposljavanja je uvedena kako bi se iskljucivo zaposljavali partijski kadrovi trenutne vladajuce koalicije i kako bi samo par glavonja u vrhu odlucivalo a ne skoro svaki direktor kao pre. Nekad je bilo ako dodjes do direktora resio si stvar a sada to vise nije moguce nego moras da dodjes do ljudi koji su iznad direktora firme. Pricam o drzavnim firmama.
 
U principu, mnogo su bitnije rodbinsko/prijateljske veze od partije, lako se učlaniš u partiju ako treba. To što si član može da ti znači samo za ove sitnije posliće (minimalac na određeno), a i to samo za ,,aktivne članove".

Generalno, rad na neodređeno vreme je loše i za poslodavca i za zaposlenog.
Rad na neodređeno je loš za poslodavca, nikako za zaposlenog. Ako želi, i pre svega može, zaposleni može uvek da pređe na drugi posao. Ali svakako nije dobro za zaposlenog da gubi živce na razmišljane da li će mu ostati posao na kraju meseca ili ide na ulicu.
 
U prevodu suštinski nema zabrane, a to što je do ugovora na neodređeno teško doći je druga stvar.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Nisam ja mislio na one koji su se tek uclanili pa se nadaju necemu. To su pacenici koji se samo iskoriscavaju da budu "topovsko meso" i da odraduju tekuce poslove od smaranja ljudi, zivkanja, lepljenja plakata, vrbovanje omladine i penzionera i ostalih gluposti. 90% njih nikad nista ni ne uspe jer ne kapiraju da je to masinerija za zloupotrebu i mazanje ociju. Pricam o onima sa duzim stazom, dokazanim u nemoralu i poslusnosti, bez svog ja, koji slepo izvrsavaju sta im se kaze, nije im problem da opljackaju i hvale i brane one za koje znaju da pljackaju i prodaju srpski narod. Takvi i njihovi bliznji se nagradjuju i takvi imaju benefite clansta u strankama.
 
Itekako važi i živi u praksi. Teško je dobiti ugovor na neodređeno, treba ti saglasnost posebnog tela formiranog pri Vladi RS i nadležnog ministarstva.

Dakle, kao sto rekoh, ne vazi u praksi. Nesto je teze, tj. treba jaca veza - ali u praksi nije vazilo ni dana.
 
Nije nešto teže, izuzetno je teško. Broj zaposlenih na neodređeno vreme je zaista smanjen, i još se smanjuje. To smanjenje se odnosi pre svega na EPS i Železnicu.
Naravno da nije "zabrana" ni dana važila kad nikada nije ni postojala totalna zabrana, uvek je postojala mogućnost zaposljavanja uz saglasnost, nema tu nikakve prakse.
 
Pa bilo je tesko i ranije, a "zabranu" su uveli tek kad su zaposlili najvecikontingent zasluznih botova. Posto je na pitanje odgovoreno, a da se tema ne bi pretvorila u politicku diskusiju, sto je za ovakvu temu neizbezno, smatracemo raspravu zakljucenom.
 
Rad na određeno i na neodređeno vreme može da se zloupotrebljava sa obe strane. Samo, rad na određeno vreme znači da po isteku ugovora radnik i poslodavac moraju da sednu i razgovaraju šta dalje.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Evo posto neki kukaju da sam temu zatvorio "kako bi moja bila poslednja" (iako ne vidim sustinsku razliku izmedju onoga sto smo napisali scouser i ja), otvoricu je opet, iako je na pitanje odgovoreno i tema moze dalje ici samo u off-topic.
 
Cek da ja kazem FALA svima na informacijama ... dok je opet ne zakatance,mooozdaaa :) . Hvala ljudi !
 
Poslednji put kad sam gledao Zakon o radu (pre par meseci), situacija je bila da možeš da radiš kod jednog poslodavca 2 pune godine pod ugovorima na određeno (sa/bez prekida). Kada preguraš 2 godine (zapošljenja po ugovorima na određeno), onda poslodavac ne sme da te drži dalje kao zaposlenog na osnovu ugovora na određeno, već mora da ti da ugovor na neodređeno. Međutim, ako kod istog poslodavca napraviš pauzu, nakon isteka ugovora na određeno, dužu od mesec dana, njemu to ide u prilog i može ponovo da te zaposli sa ugovorom na određeno na novih maksimalnih 24 meseca (to obično nije svih 24 meseca, već 3/6 meseci). Takođe i kada se navrši tih 24 meseca ugovora na određeno vreme, ako ostaneš 5 i više radnih dana na radnom mestu po završtetku ugovora na određeno, automatski ti postojeći ugovor postaje ugovor na neodređeno vreme.

Ne znam tačno sve članove ovoga što napisah. Znam da je član 37 vezan za ugovor na određeno, ali nije teško da se izgugla kroz par minuta (koga interesuju članovi).

PS: Za državne firme verovatno ima još koja peripetija kao što ljudi pre mene napisaše.
 
Poslednja izmena:
Nije 1 mesec nego 1dan. Dok jedna velika prodata kompanija zaposljava u jednoj agenciji godinu dana, onda u drugoj godinu dana.. Bez prekida.. Sto je legitimno :)

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
U "Zakonu o radu" piše 30 dana.

5. Radni odnos na određeno vreme

Član 37

Ugovor o radu može da se zaključi na određeno vreme, za zasnivanje radnog odnosa čije je trajanje unapred određeno objektivnim razlozima koji su opravdani rokom ili izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja, za vreme trajanja tih potreba.

Poslodavac može zaključiti jedan ili više ugovora o radu iz stava 1. ovog člana na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca.

Prekid kraći od 30 dana ne smatra se prekidom perioda iz stava 2. ovog člana.
 
Kod mene na poslu, drzavna firma, nije dozvoljeno zaposljevanje na neodredjeno. Imamo vec poprilican broj ljudi na ugovoru o privremeno povremenom radu koji tako rade po 6-7 godina bez problema. Dobijaju fiksno 25.000 bez obzira na prekovremeno. Kako takav ugovor ne mogu da imaju dugo vremena (3 meseca koliko se secam) onda im menjaju radna mesta u ugovorima, rotiraju ih non stop dok oni rade isti posao. Zaobilazi se "zakon".
Moze da se posalje ministarstvu zahtev da se odobri zaposlenje na neodredjeno uz obrazlozenje da im je to bitno za nesmetano funkcionisanje itd. Sve moze da se sredi ako postoji volja. Ili ako se plati. Ili ako te stranka posalje... ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno