Šta je novo?

Rig i bezbednost od nastanka pozara i nestanaka struje

atelam

Poštovan
Učlanjen(a)
19.05.2017
Poruke
3
Poena
51
Pozdrav svima,

Planiram uskoro da napravim rig. Rig ce biti van mog domasaja, planiram da ga monitorujem preko neta, pa imam par interesovanja zbog te situacije.

Dakle, postoji relativno velika sansa da na toj adresi nestaje struja 1 u mesec dana pa me interesuje koliko je bezbedno drzati rig na remote adresi. Kakve su mogucnosti da nastane pozar od pregrevanja? Kakve su sanse da komponente umiru od nestanka struje?


P.S. Pretrazivao sam forum, ali sam nalazio samo tredove od po 1k + stranica u kojem se pominje nestanak struje, tako da je bilo nemoguce doci do tog konkretnog dela rasprave, a mislim da ce svakako da bude zanimljivo nekome ko bude imao slicna interesovanja vezana za bezbednost. Zamolio bih one sa iskustvom u miningu da podele neke svoje poglede.

Hvala!
 
Sto se tice nestanka struje, dve stvari su ti potrebne:
1. Da namestis u BIOSu da se masina pali kada se vrati struja ( on power loss/restore opcija cini mi se )
2. Da stavis u windows autostart folder skriptu koja pokrece miner, i da se oc kartica takodje primenjuje na startupu.

A za pozar i mene zanima, kolike su sanse za pravi vatromet i havariju?

Sent from my ONE E1005 using Tapatalk
 
U vezi pozar, na moj prijatelj mu se zapalio napajanje, G serija od cooler master. Ja imam isto G serija :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto se tice pozara : Obavezno staviti daleko od svega sto moze da se zapali, znaci nikako na tepih, nikako blizu nekih knjiga itd, najbolje je na plocice.

Neka rig bude potpuno od aluminijuma (ali pazi da ne napravis kratak spoj negde), uzmi dobro napajanje, koristi kvalitetne extendere (non-powered po mogucnosti).
 
naravno da bi najbolje bilo da rigovi budu u prostorijama gde nema nista, tj. ne moze nista da se zapali,ali nazalost nemamo svi mogucnosti za tako nesto.
 
@djox, tako sam i mislio..da se upali odmah cim dodje struja + autostart aplikacija pri paljenju..

mene vise interesuje koliko je moguce da umiru kartice/maticna od nestanka struje.. u smislu ako nestaje struja 1 u mesec dana(hipoteticki), da l moze da ima impact na sam hardware? Sa druge strane, da l u tom slucaju ima smisla dati 200-300e za neki UPS koji podrzava 1200 w i da li UPS moze da se konfigurise da ugasi rig u slucaju nestanka struje?
 
Za kartice nije dobro da im se naglo prekine napajanje posto one rade na 60-70 stepeni dok su hladjene, znaci u momentu nestanka struje staju kuleri a karticama ce se povecati temperatura naglo jer nema sta da ih hladi.
Naravno da ovo nije dobro ali sta mozes :)
Mnogo im vise skodi da se pale-gase, nego to sto rade 24h bez prestanka.
 
@d.darko

Tako sam i mislio. Kapriam da je onda najpametnije uzeti i UPS koji ce da stiti masinu..
 
Zar rudarenje sa grafickim nije postalo neisplativo?
 
Obozavamo da mucimo HW! Prosto me interesuje koliko moze da izdrzi... pusti pare, kakva isplativost :)
 
zapravo ih przim samo zato sto ih imam..inace neisplativo ali navika je navika.
 
Kolege,primetio sam da mi je losiji 3g i wifi signal u sobi gde su mi rigovi.Kada sam imao samo dve kartice signal je bio normalan,od kad sam dokupio kartice primetio sam da se konstantno gubi 3g signal,takodje wifi signal je slabiji.Rigovi su udaljeni od kreveta na kome spavam na oko 2 metara,nema ih gde.Brine me to sto bukvalno spavam pored riga,jer sam svestan da zracenje postoji,ali sta je tu je moram ovako dok ih ne premestim.Da li znate koliko rig zraci i da li se jos nekome desavalo da mu se gubi gsm signal?
 
Poslednja izmena:
Za kartice nije dobro da im se naglo prekine napajanje posto one rade na 60-70 stepeni dok su hladjene, znaci u momentu nestanka struje staju kuleri a karticama ce se povecati temperatura naglo jer nema sta da ih hladi.
Naravno da ovo nije dobro ali sta mozes :)
Mnogo im vise skodi da se pale-gase, nego to sto rade 24h bez prestanka.

Hajde ti ovo malo preformulisi ili ispravi krivi navod - kako god (odnosi se na prvi pasus).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ispravi me ti , posto ja i dalje mislim da ce temp. naglo da skoci do x stepeni , pa da polako opada , kada prekines napajanje.
 
znači uređaj koji je isključen će da proizvodi toplotu ni iz čega :)
 
Pozdrav . Jedno pitanje koje me muci je dali rigu smeta nestabilan napon ?
 
Zbog problema sa naponom mogu da crknu televizori, frižideri, zamrzivači, računari ... Čisto da podsetim u slucaju da ne znaš zašto dolazi do kvara i od koga u tom slucaju možeš da tražiš odštetu. ;)




S. S. ROVČANIN

Napon daleko "probije" dozvoljenih 230 volti (plus minus deset), pa se izmeri i preko 300. Tada "crkavaju" televizori, frižideri, zamrzivači, računari, šporeti...

Kvarovi obično nastaju usled pregrejavanja, iskakanja faze, eksplozija na trafostanicama, pucanja kablova...

- Probleme stvaraju vrućine, jer se uređaji slabije hlade. Zato dolazi do prenapona kod potrošača - kaže Aleksandar Milojković, iz Pogona za upravljanje EDB. - Opterećenje raste zbog klima uređaja, ali i zbog televizora koji se retko gase. Tako će biti dok ne prođe Svetsko prvenstvo, ali i paklene vrućine.

Svetski standardi određuju granice napona. Do 2000. godine to je bilo 220 volti, a sada je za deset više. Ipak, treba uzeti u obzir da je velikom delu naših kablova i trafoa rok trajanja odavno prošao. Mnogi nam koriste oko tri decenije, a sistem je odavno "na krpljenju".

Većina građana štetu plaća iz svojih džepova, ne znajući da "Elektrodistribucija Beograd" nadoknađuje štetu.

- Građani mogu da dođu na šaltere u Ulici prote Mateje i predaju zahtev za nadoknadu štete - kaže Sandra Alagić iz EDB. - Zatim posebna služba koja se bavi ovakvim problemima izlazi na teren i pregleda kvarove na glavnom vodu ili kućnom priključku. Ukoliko se građanima pokvare uređaji, za šta oni nisu odgovorni, procenimo štetu i isplatimo novac kao nadoknadu. Procedura traje nekoliko dana.




http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:185128-EDB-placa-stetu
 
Poslednja izmena:
znači uređaj koji je isključen će da proizvodi toplotu ni iz čega :)

Pa proizvoditi nece, ali posto je do tog momenta kuler skidao deo toplote, a to naglo prekines, ne moze gpu naglo da se ohladi, vec i dalje zraci tu svoju toplotu koja posto nema sta da je odvede treba malo da se poveca, po nekoj mojoj logici.
E sad naravno veoma je moguce da lose mislim :D
 
Ne može naglo da se ohladi ali ne može ni da se zagreje. Oklen ti energija za to grejanje? :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Zbog problema sa naponom mogu da crknu televizori, frižideri, zamrzivači, računari ... Čisto da podsetim u slucaju da ne znaš zašto dolazi do kvara i od koga u tom slucaju možeš da tražiš odštetu. ;)




S. S. ROVČANIN

Napon daleko "probije" dozvoljenih 230 volti (plus minus deset), pa se izmeri i preko 300. Tada "crkavaju" televizori, frižideri, zamrzivači, računari, šporeti...

Kvarovi obično nastaju usled pregrejavanja, iskakanja faze, eksplozija na trafostanicama, pucanja kablova...

- Probleme stvaraju vrućine, jer se uređaji slabije hlade. Zato dolazi do prenapona kod potrošača - kaže Aleksandar Milojković, iz Pogona za upravljanje EDB. - Opterećenje raste zbog klima uređaja, ali i zbog televizora koji se retko gase. Tako će biti dok ne prođe Svetsko prvenstvo, ali i paklene vrućine.

Svetski standardi određuju granice napona. Do 2000. godine to je bilo 220 volti, a sada je za deset više. Ipak, treba uzeti u obzir da je velikom delu naših kablova i trafoa rok trajanja odavno prošao. Mnogi nam koriste oko tri decenije, a sistem je odavno "na krpljenju".

Većina građana štetu plaća iz svojih džepova, ne znajući da "Elektrodistribucija Beograd" nadoknađuje štetu.

- Građani mogu da dođu na šaltere u Ulici prote Mateje i predaju zahtev za nadoknadu štete - kaže Sandra Alagić iz EDB. - Zatim posebna služba koja se bavi ovakvim problemima izlazi na teren i pregleda kvarove na glavnom vodu ili kućnom priključku. Ukoliko se građanima pokvare uređaji, za šta oni nisu odgovorni, procenimo štetu i isplatimo novac kao nadoknadu. Procedura traje nekoliko dana.




http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:185128-EDB-placa-stetu

to je teorija...a praksaaaaaa nesto trece....desi se kvar na vodu ....moze i probijanje napona bilo sta....prijavis, oni umedjuvremenu rese problem komisija dodje posle "interventne" ekipe pa ti dokazi....ili kako je prosao jedan poznanik...riknuo je frizider i TV....pa su ih popravljali u EDS-u....sklep boziji...jeste da radi ali kad ti iz frizidera vire zice....ovo je gore od osiguranja....prvo traze sve nacine da ne isplate a ako bas bas moraju...onda traze nacine da se to popravi a ako to ne ide onda tek kes.....
za velike rudare ali i za bilo koga najbolje je da ima stabilizator napona...i reseno svih muka plus jedan vremenski relej na 2-5min posle glavnih osiguraca(iako je nepotreban ako se poseduje stabilizator ali da on ne rikne bolje).... i onda si "obezbedjen"
 
to je teorija...a praksaaaaaa nesto trece....desi se kvar na vodu ....moze i probijanje napona bilo sta....prijavis, oni umedjuvremenu rese problem komisija dodje posle "interventne" ekipe pa ti dokazi....ili kako je prosao jedan poznanik...riknuo je frizider i TV....pa su ih popravljali u EDS-u....sklep boziji...jeste da radi ali kad ti iz frizidera vire zice....ovo je gore od osiguranja....prvo traze sve nacine da ne isplate a ako bas bas moraju...onda traze nacine da se to popravi a ako to ne ide onda tek kes.....
za velike rudare ali i za bilo koga najbolje je da ima stabilizator napona...i reseno svih muka plus jedan vremenski relej na 2-5min posle glavnih osiguraca(iako je nepotreban ako se poseduje stabilizator ali da on ne rikne bolje).... i onda si "obezbedjen"

hvala na odgovoru
 
Kolege,primetio sam da mi je losiji 3g i wifi signal u sobi gde su mi rigovi.Kada sam imao samo dve kartice signal je bio normalan,od kad sam dokupio kartice primetio sam da se konstantno gubi 3g signal,takodje wifi signal je slabiji.Rigovi su udaljeni od kreveta na kome spavam na oko 2 metara,nema ih gde.Brine me to sto bukvalno spavam pored riga,jer sam svestan da zracenje postoji,ali sta je tu je moram ovako dok ih ne premestim.Da li znate koliko rig zraci i da li se jos nekome desavalo da mu se gubi gsm signal?

Kao i svako drugo strujno kolo i racunari nesto "zrace". Pojam zracenje je posebno postao popularan 1986 kada nas je Cernobil ozracio i od tada se svi plase zracenja, a pogotovo promaje koja ubija i crne macke koja prelazi put i donosi nesrecu. Ako zelis kompletnu zastitu, napravi Faradejev kavez i miran si. "Zraci" nas sve okolo. Mi muskarci pogotovo volimo da drzimo mobilne telefone u dzepovima blizu reproduktivnih organa, ali mobilni je "OK" sto zraci vise nego bilo sta u kuci zajedno. Bazne stanice za mobilnu telefoniju zrace kao lude, ali je to sve za dobrobit covecanstva, facebooka i raznoraznih drugih potrebstina.

Zivimo u takvom svetu da smo okruzeni svakojakim zracenjima, ali resenja nema, sem mozda bega u divljinu gde nema signala na telefonu :)

Nadam se da ces sada malo lakse da spavas.

Pozdrav...
 
Nazad
Vrh Dno