Šta je novo?

GT 1030

Pa i u tom testu kad uprosečiš sve rezultate, ispada da su iste, zapravo mislim da je RX 550 2% brža :) Ono što je problem je što je tu GTX 750 Ti brža oko 15% od njih. Sad gledam RX 550 TH test i tu ona ili egal ili sporija od 260X. Tako da su ove karte ipak lošije nego što sam mislio.

A kome verovati kada su testovi u pitanju? Nikome :d
 
Za 30W ne može bolje :p

Inače, preko ih već ima za 69 evra.

Što se tiče pitanja za 64-bita, pa ova karta ima 3-4 puta manje procesora od GTX 1060 - realno je i da ima duplo užu mem.magistralu.
 
Nije bitna magistrala, već protok. A očigledno ja nVidia može dosta toga da progura kroz tu magistralu (odlična kompresija još od Maxwell-a) i da im je tih 45-50 GB/s sasvim dovoljno. Iskren da budem, pozitivno sam iznenađen. Šteta što ovaj čip nije deo intel i AMD procesora, pošto je ovo protok koji se može dostići na LGA 1151 i AM4 platformama :D

Za te pare je ok. Taman za neki Ryzen build kome ne treba grafička :)

Čak i tih 30W ne znači mnogo, jer ako je cilj multimedia, opet je G4600 bolje i jeftinije rešenje. A ko hoće da se igra malo više, ipak se isplati RX460 za 90€ ili GTX 1050/RX 560 za 105€ (govorim o cenama u EU). Čak i njih ima u passive, single slot ili low profile varijantama
 
Poslednja izmena:
G4600 je Kaby Lake koji ne podržava prirodno HDMI 2.0, tako da je za 4k@60Hz potrebna ploča koja ima ugrađen DisplayPort to HDMI 2.0 adapter (recimo sa MegaChips MCDP2800 čipom). Imaš li predlog za takvu matičnu ploču, a da je jeftina? GA-Z270X-Gaming 9 nikako nije jeftina :)

Club3D adapter em nema kod nas em nije ni jeftin.
 
Adapter košta ~30$, isporučiće ga Amazon, ebay ili neko treći bez problema. I dalje je više nego duplo jeftinije od grafičke karte. Pri tom, ova karta ne podržava 4K na Netflixu, samo GTX 1050 Ti i jače. Tako da je za HTPC Kaby Lake i bolje i jeftinije rešenje. Naravno, ko želi malo da se igra tu onda i ima smisla, kao najjeftinija diskretna grafička nove generacije
 
Najjeftiniji adapter na eBay je 44€, a na Amazonu preko $60 sa isporukom u Srbiju. Varijanta koju predlažeš je ok za nekoga ko hoće potpuno nov HTPC. Ko već ima nešto i želi 4K upgrade, ovo je sjajna karta. Što se Netflixa tiče, ni Kaby Lake ga ne podržava, tako da to ne stoji kao argument u njegovu korist.
 
Za Netflix ne mogu amd karte? :D
 
Za 4K ne. Samo Kaby Lake i neki Pascal-i sa malo gimnastike
https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4457

Najjeftiniji adapter na eBay je 44€, a na Amazonu preko $60 sa isporukom u Srbiju. Varijanta koju predlažeš je ok za nekoga ko hoće potpuno nov HTPC. Ko već ima nešto i želi 4K upgrade, ovo je sjajna karta. Što se Netflixa tiče, ni Kaby Lake ga ne podržava, tako da to ne stoji kao argument u njegovu korist.
Tih 44€ je i dalje jeftinije od 100€ koliko će kod nas koštati ova karta. Tamo gde je ona 70€, adapter se može kupiti za 30€ :D

Kako to misliš Kaby Lake ne podržava Netflix 4K?
https://help.netflix.com/en/node/55763
Treba ti Windows 10 i MS Edge ili Netflix UWP app.

Ne kažem da ova karta nema smisla, samo da se za određene situacije može naći i bolje rešenje
 
Kad su testovi u pitanju teško je imati poverenje u bilo koji :trust:
 
Pogrešio sam za Netflix!

Komentare pišem iz sopstvene perspektive, a to je da sa najmanje ulaganja želim 4K upgrade sa onim što već imam, a to je HTPC iz 2009. Dakle, jeftinija mi je 1030 pa makar koštala i 100€ nego nova ploča+Kaby Lake+RAM+adapter.

Ono što me interesuje da vidim u testovima je kako aktiviranje drugog video izlaza različite rezolucije utiče na radne taktove i potrošnju.
 
Idealna "karta" za HTPC je Pentium G4600 sa HD 630 IGP-om, TDP-om od 50W, i cenom od 80-90 €. Podržava sve najnovije kodeke, ne traži dodatno napajanje, i nema nikakve brige oko drajvera. Potrebno je samo naći ploču sa odgovarajućim izlazima
Cena je jedina prednost u odnosu na GT1030 (ne trazi dodatno napajanje). Bilo bi interesantno videti poredjenje u madVRu HD630 vs GT1030.
Druga stvar, meni bitna (drugima mozda), kako ohladiti taj Pentium G4600 potpuno pasivno a da se ne plati 50e hladnjak.

Ja bih taj Pentium nazvao jako dobrom kupovinom za HTPC, jeftinijom varijantom ali ne boljom od GT1030+neki CPU.
 
Pa i u tom testu kad uprosečiš sve rezultate, ispada da su iste, zapravo mislim da je RX 550 2% brža :) Ono što je problem je što je tu GTX 750 Ti brža oko 15% od njih. Sad gledam RX 550 TH test i tu ona ili egal ili sporija od 260X. Tako da su ove karte ipak lošije nego što sam mislio.

A kome verovati kada su testovi u pitanju? Nikome :d

Tesko da se ove dve karte mogu uporediti sa R7 260x/GTX 750 Ti, u najboljem slucaju sa R7 260, a i tada nerealno. RX 460 je tek nekih 30% brzi od R7 260x koji je jednak sa njim po broju shader-a, dok RX 550 treba jos 50% shader-a da stigne po kolicini R7 260. Mada sa druge strane, R7 260 bi trebala biti oko 70% jaca od R7 250(ako je HD7730 verzija u pitanju, a ne HD7750), a obe kartice se nalaze u tom predelu.

Cena je jedina prednost u odnosu na GT1030 (ne trazi dodatno napajanje). Bilo bi interesantno videti poredjenje u madVRu HD630 vs GT1030.
Druga stvar, meni bitna (drugima mozda), kako ohladiti taj Pentium G4600 potpuno pasivno a da se ne plati 50e hladnjak.

Ja bih taj Pentium nazvao jako dobrom kupovinom za HTPC, jeftinijom varijantom ali ne boljom od GT1030+neki CPU.

Pa mislim da na trzistu ne postoje aktuelni pasivni hladnjaci, ali povoljnih starih modela ima itekako na oglasima. Scythe Mugen serija, Cooler Master Z600 i ThermalRight HR-02 svi imaju podrsku za to leziste, a zavrsili bi posao kao od sale, nego meni se ne svidja takvo resenje, previse su glomazni. Mislim da bi bolje bilo uzeti neki Noctua NH-C14, skinuti gornji vent, a donji povezati preko ULNA adaptera gde bi se okretao na nekih 500RPM sto je tise od napajanja ili na nivou case fan-a koji bi u svakom slucaju trebalo imati u polozenom HTPC kucistu. Tim dodatnim ventilatorom dobijas mogucnost montiranja u daleko manjim kucistima, kao i nize temperature ne samo procesora nego i okolnih komponenti, po ceni zaista neprimetnog povecanja buke. Kada uzmemo u obzir da se HTPC uglavnom nalazi blizu TV-a, odnosno na vise m razdaljine od korisnika tezina buke kao kontra-argumenta jos vise opada.

20e tj 30% skuplje nego vani (npr caseking.de). :wall:

U medjuvremenu pojavila se i jeftinija po ceni od 10630din
 
Poslednja izmena:
Sa LC-CC-120, bez ventilatora, G4560 prolazi prime95 i ne pregreva se.
 
Pa mislim da na trzistu ne postoje aktuelni pasivni hladnjaci, ali povoljnih starih modela ima itekako na oglasima. Scythe Mugen serija, Cooler Master Z600 i ThermalRight HR-02 svi imaju podrsku za to leziste, a zavrsili bi posao kao od sale, nego meni se ne svidja takvo resenje, previse su glomazni. Mislim da bi bolje bilo uzeti neki Noctua NH-C14, skinuti gornji vent, a donji povezati preko ULNA adaptera gde bi se okretao na nekih 500RPM sto je tise od napajanja ili na nivou case fan-a koji bi u svakom slucaju trebalo imati u polozenom HTPC kucistu. Tim dodatnim ventilatorom dobijas mogucnost montiranja u daleko manjim kucistima, kao i nize temperature ne samo procesora nego i okolnih komponenti, po ceni zaista neprimetnog povecanja buke. Kada uzmemo u obzir da se HTPC uglavnom nalazi blizu TV-a, odnosno na vise m razdaljine od korisnika tezina buke kao kontra-argumenta jos vise opada.
Ne mogu da kazem da sam pratio trziste pasivnih hladnjaka za najnovije intel procesore ali kontam da se nesto moze iskopati. Al kao sto sam rekao, ako moze, verovatno nije jeftino. A i kao sto kazes, verovatno je glomazno. 50W deluje malo naspram 95W, ali u realnosti nije to lako ohladiti pasivno, jos ako je u malom kucistu, tek je onda ozbiljan posao u pitanju.
Ovo sto si naveo je verovatno prihvatljivo za vecinu korisnika HTPC racunara. Ali ne i za mene (ne pitaj sto :p ). U mom slucaju HTPC kuciste ne sme imati ni jedan ventilator. Zato jurim GT1030 sa sto vecim hladnjakom, da zamenim (takodje pasivno hladjen) GT730. :)
Kontam da sa GT1030 naspram GT730, madvr moze da se podesi sa jos naprednijim setovanjima. :)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da kazem da sam pratio trziste pasivnih hladnjaka za najnovije intel procesore ali kontam da se nesto moze iskopati. Al kao sto sam rekao, ako moze, verovatno nije jeftino. A i kao sto kazes, verovatno je glomazno. 50W deluje malo naspram 95W, ali u realnosti nije to lako ohladiti pasivno, jos ako je u malom kucistu, tek je onda ozbiljan posao u pitanju.
Ovo sto si naveo je verovatno prihvatljivo za vecinu korisnika HTPC racunara. Ali ne i za mene (ne pitaj sto :p ). U mom slucaju HTPC kuciste ne sme imati ni jedan ventilator. Zato jurim GT1030 sa sto vecim hladnjakom, da zamenim (takodje pasivno hladjen) GT730. :)
Kontam da sa GT1030 naspram GT730, madvr moze da se podesi sa jos naprednijim setovanjima. :)

Mnogo je losa ideja imati vise pasivnih komponenti, posebno u uspravnom kucistu, jer su pasivni hladnjaci na procesorima dizajnirani tako da omoguce toplom vazduhu da ide na gore, dalje od hladnjaka, a kada je kuciste polozeno to se ne desava. Samo stavi ruku na gornju stranu kucista i osetices da je vrelo cak i ako ti racunar stoji u idle. U svakom slucaju zelim ti srecu sa tvojim set-upom.

Kako ne bi bio samo negativan, probacu da ti dam savet za setup. Sto se tice graficke, da sam na tvom mestu, uzeo bih neku karticu full visine sa aktivnim hladjenjem, ali sa single slot konektorima(znaci da su svi konektori za sliku u sirini jednog slota). To bi mi omogucilo da na nju namontiram neki glomazan aftermarket GPU hladnjak kome bi skinuo ventilatore. Na pamet mi padaju Artic Cooling Accelero Twin Turbo ili Extreme, Prolimatech MK-13, Thermalright HR-03 ili Shaman. Takodje imas skroz pasivne hladnjake za graficke kao sto su Artic Cooling Accelero S1 ili S2. Po mogucstvu bi tu graficku namontirao na PCI-E extender tako da stoji paralelno sa vertikalom, sa hladnjakom uperenim na gore.

Sto se CPU-a tice, ukoliko ti je polozeno kuciste, hladnjaci koji stoje paralelno sa maticnom kao sto su Noctua NH-C12p, NH-C14, NH-C14s ili Cooler Master V10 i Prolimatech Genesis bi ti bili najbolji, a ako je uspravno onda bilo koji dual tower hladnjak kao Noctua NH-D14 bi zavrsio posao. ivanbass1 kaze da single tower hladnjak kao sto je LC Power LC-CC-120 moze da pasivno ohladi Pentium G4560, doduse ne znamo da li je to u uspravnom kucistu koje ima bar 1 exit vent.

U sustini ovo o cemu pisem je vec mnogo off topic, ako si zaista ozbiljan po pitanju pravljenja skroz pasivne konfiguracije napravi temu o tome i posalji mi PM, rado bi se raspisao o tome.
 
Mnogo je losa ideja imati vise pasivnih komponenti, posebno u uspravnom kucistu, jer su pasivni hladnjaci na procesorima dizajnirani tako da omoguce toplom vazduhu da ide na gore, dalje od hladnjaka, a kada je kuciste polozeno to se ne desava. Samo stavi ruku na gornju stranu kucista i osetices da je vrelo cak i ako ti racunar stoji u idle. U svakom slucaju zelim ti srecu sa tvojim set-upom.

Kako ne bi bio samo negativan, probacu da ti dam savet za setup. Sto se tice graficke, da sam na tvom mestu, uzeo bih neku karticu full visine sa aktivnim hladjenjem, ali sa single slot konektorima(znaci da su svi konektori za sliku u sirini jednog slota). To bi mi omogucilo da na nju namontiram neki glomazan aftermarket GPU hladnjak kome bi skinuo ventilatore. Na pamet mi padaju Artic Cooling Accelero Twin Turbo ili Extreme, Prolimatech MK-13, Thermalright HR-03 ili Shaman. Takodje imas skroz pasivne hladnjake za graficke kao sto su Artic Cooling Accelero S1 ili S2. Po mogucstvu bi tu graficku namontirao na PCI-E extender tako da stoji paralelno sa vertikalom, sa hladnjakom uperenim na gore.

Sto se CPU-a tice, ukoliko ti je polozeno kuciste, hladnjaci koji stoje paralelno sa maticnom kao sto su Noctua NH-C12p, NH-C14, NH-C14s ili Cooler Master V10 i Prolimatech Genesis bi ti bili najbolji, a ako je uspravno onda bilo koji dual tower hladnjak kao Noctua NH-D14 bi zavrsio posao. ivanbass1 kaze da single tower hladnjak kao sto je LC Power LC-CC-120 moze da pasivno ohladi Pentium G4560, doduse ne znamo da li je to u uspravnom kucistu koje ima bar 1 exit vent.

U sustini ovo o cemu pisem je vec mnogo off topic, ako si zaista ozbiljan po pitanju pravljenja skroz pasivne konfiguracije napravi temu o tome i posalji mi PM, rado bi se raspisao o tome.
Hvala na savetima, ali moja greska, nisam naglasio da ja takav setup posedujem, mislim od 2012. godine. :) Bilo je tu nekih izmena, ali konfiguracija je potpuno pasivna i bez pokretnih delova (ako ne racunam DVD rezac koji koristim iskljucivo za EAC ripovanje). Mislim da je grafika sa kojom sam poceo taj setup bila Asus GT210 pasivna, posle sam imao Asus GT520, pa GT730, sve pasivne naravno. Dosao red na GT1030. :p
Kuciste je polozeno, Lian Li PC-C37. Nisam imam problema sa setup-om evo vec 5 godina.
lian_li_pc_c37b_pc_c37_htpc_chassis_black_1124739.jpg


Mozemo otvoriti novi topic, meni je HTPC jako zanimljiva tema. :)
 

Prilozi

  • lian_li_pc_c37b_pc_c37_htpc_chassis_black_1124739.jpg
    lian_li_pc_c37b_pc_c37_htpc_chassis_black_1124739.jpg
    20.6 KB · Pregleda: 119
Poslednja izmena:
Priča se po forumima da 1030 trenutno ne podržava CUDA enkodovanje i NVENC, barem ne sa trenutnom verzijom drajvera. Ovo mi se nikako ne sviđa. Zvanične Nvidia specifikacije su jako šture.
 
Stigli Gigabyte i MSI pasivno hladjeni modeli. :) Cena oko 10k dinara.
 
Uzeo sam MSI 1030GT OC. :)
Javljam utiske veceras/sutra.
 

Prilozi

  • gt10302ghoc.jpg
    gt10302ghoc.jpg
    50 KB · Pregleda: 148
Odlicno :) Taman javi kakva je iz ugla HTPC korisnika. Ima vec dosta gaming benchmarka po internetu, a niko da detaljnije pomene kako radi madVR, da li LAV filtri u MPC-HC žvaću 4K H.264 i H.265 itd.
 
Odlicno :) Taman javi kakva je iz ugla HTPC korisnika. Ima vec dosta gaming benchmarka po internetu, a niko da detaljnije pomene kako radi madVR, da li LAV filtri u MPC-HC žvaću 4K H.264 i H.265 itd.
Nisam stigao detaljnije da testiram, odgledao sam nekih sat vremena video materijala.
Ono sto mogu na prvu da kazem da je hladnija od Asus GT730, jer ipak ima dosta masivniji hladnja, Asus je znao da ode i do 75C (u kucistu bez ijednog ventilatora), MSI sam video da je isao do oko 55C.

Nemam 4K pa ne mogu nista vezano za to da kazem. 1080p u poredjenju sa GT730 koji je na nekim filmovima znao dobrano da dropuje frejmove sa ukljucenim Artifact Removal u MadVR, ovde toga nema. :) Nisam jos probao H.265 ali planiram narednih dana.
Sve u svemu ima osetnog napretka u odnosu na GT730, u MPC-HC + Lav Filters + MadVR. :)
 
Nisam stigao detaljnije da testiram, odgledao sam nekih sat vremena video materijala.
Ono sto mogu na prvu da kazem da je hladnija od Asus GT730, jer ipak ima dosta masivniji hladnja, Asus je znao da ode i do 75C (u kucistu bez ijednog ventilatora), MSI sam video da je isao do oko 55C.

Nemam 4K pa ne mogu nista vezano za to da kazem. 1080p u poredjenju sa GT730 koji je na nekim filmovima znao dobrano da dropuje frejmove sa ukljucenim Artifact Removal u MadVR, ovde toga nema. :) Nisam jos probao H.265 ali planiram narednih dana.
Sve u svemu ima osetnog napretka u odnosu na GT730, u MPC-HC + Lav Filters + MadVR. :)

Probaj ovaj 4K HEVC video klip.
https://drive.google.com/open?id=0BwxFVkl63-lEdVBuZkltckdZZ0k
 
Probao. Nesto nije u redu. Na GTX770 pustim uredno, doduse dropuje frejmove ko lud.
Na GT1030 kad pustim, nema slike, cujem zvuk, lav filters kazu da je HW decoding activan, CPU usage je nizak (25%). Posle pola minuta i zvuk se zezne. Kad pritisnem stop dobijem (staticnu) sliku u MPC-HC, verovatno taj frejm kad sam pritisnuo stop.

EDIT:
Nesto je do madvra. Kad stavio EVR, dobijem sliku, doduse jako usporen playback, ide kontinualno, nije kao da dropuje frejmove, samo kao da je 2x usporen snimak.
 
Nazad
Vrh Dno