Šta je novo?

Kotlin

Da, otkad ga je Google zvanično podržao :)

Ovo je definitivno kraj za glasine o Swiftu na Androidu.
 
Drze se JVM kao pijani plota, razumljivo. Mada bi ja razbucao tu njihovu bazu od trilijardu aplikacija i uveo nova pravila. Google Play je totalni haos za pretragu. Manje smeca ima na deponijama. Doduse i ja sam odgovoran za koji promil tog "smeca" :d
 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tipsterbettingadvice.tipster
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.notar.enotar
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.northwaygames.fruit2048

Uz to još dva neobjavljena projekta u limbu od kojih je jedan RTS igrica na koju sam potrošio previše vremena i truda. Zarada nikakva razume se :d

Mislim da je Google podržao Kotlin jer im JetBeans pravi IDE, inače sam jezik je ok ali ništa spec. Svakako deluje kao manji potrošač memorije od Jave, bar po benchmark rezultatima. Mada na strani Jave je iskustvo tj. tona biblioteka i primera po netu. Proći će puno vode dok se i ako se ikada GUI biblioteke prepišu u Kotlinu.

Ali svakako jedan od interesantnih novih jezika uz Swift, Nim, Clojure, Rust. Nim je baš kul ali nema ničiji financial backing tako da piši propalo. Tu su još i ispuvane muštikle poput n-tog "totalnog redizajna" C++ i povampireni D.

Rust najviše obećava na papiru ali je u praksi situacija ne baš tako ružičasta. Možda ga malo srede jer bezbedan jezik bez GC i virtuelne mašine je velika stvar iako je nezgrapan. Pogotovo što mnogi gube strpljenje sa C/C++ programerima i memory related bagovima koji se dešavaju i najboljima a prave milionske štete. Maltene svaki exploit se zasniva na nekoj rupi u memoriji koju je koder nehotice ostavio da li greškom u kucanju ili jednostavno nije do kraja pregledao kako se njegov algoritam ponaša u svim situacijama. Čak i oni koji misle da tačno znaju kako se njihov C/C++ kod UVEK ponaša se iznenade kada vide okidanje 1/1000 slučaja gde nešto krene naopako. Zato je provera koju radi kompajler u Rustu od značaja jer iako se programeru učini da je njegov kod dobar a kompajler kaže da nije pa ga ovaj psuje što ne radi a opet na kraju se gotovo uvek ispostavi da programerov kod stvarno nije bio dobar :)
 
Da li krenuti sa Kotlinom ili ipak sa Javom ako se radi o pocetniku? Nekome ko dosad nije programirao i nema iskustva.
 
Prvo Java, posle Kotlin. Mada najbolje prvo JavaScript, na najprestiznijim USA univerzitetima sad sa Jave prelaze na prvoj godini na ucenje prvo JavaScripta.
 
Ovako kao programer ja bi ti savetovao da pocnes sa Python pa onda da probas java/kotlin ne bi ti savetovao da radis javascript kao tvoj prvi jezik. Drugo moras da znas sta hoces da budes kakav tip programera zelis da budes pa da sam odlucis sta zelis da radis i koji programski jezik ti je najbolji za taj posao. Inace ja sam zavrsio Cornell University i moj prvi programerski jezik je bio Python, pa onda C/C++... ali posto predpostavljam da zelis da radis development apps onda pocni prvo sa python pa onda da ucis java :)
 
Mislim da je ovo bas ono sto je svetu najvise trebalo - jos jedan programski jezik :p
 
Zasad bih ti preporucio da prvo naucis javu, zato sto za kotlin trenutno nema mnogo resursa za ucenje, kada ucis, nauci samo osnove jave i programiranja i onda kreni da pravis aplikacije, nema potrebe da ucis bilo koji programski jezik pre toga posto nece imati neku prakticnu upotrebu
 
da li ima neko ko radi kotlin aktivno?

poceo sam da ga ucim pre neki dan onako usput, za sad mi se svidja

ima li neke poente da nastavljam?

i onako moram da radim swift redovno ako mislim da jednom mogu da kazem da imam toliko i toliko iskustva
 
Ja nikako da nađem vremena da izučim Kotlin, ali znam za par firmi koje su prešle na Kotlin u produkciji bez ikakvih problema. Na Google Developer Days Europe sam stekao utisak da će ga Google sve više i više gurati...
 
Nazad
Vrh Dno