Šta je novo?

Far Cry 5

Pa vreme je da se modernizuje hardver a ne da ocekujes da ti hardver star 5 godina tera najnoviju igru. Igraj igre spram svog hardvera a ne prema svojim zeljama.

FC5 je na istom enžinu kao i predhodnici, tako da ako je igrao ranije naslove normalno je da očekuje da igra i ovaj.
 
FC5 je na istom enžinu kao i predhodnici, tako da ako je igrao ranije naslove normalno je da očekuje da igra i ovaj.

Jos kada bi programeri i developeri isto mislili onda bi mu igra radila ali kako gejmere treba navuci da kupe novi hardver onda nije cudo da neki nece moci da igraju.
 
Ja sam igrao na medium Far Cry Primal ali ovaj, barem sudeci po youtube clipovima, samo na Low.
Ima li neko slicnu konfu sa mojom u potpisu i na kojim podesavanjima igra FC5?
 
haha igram vec jedno sta znam 5 sati samo trckaram po svetu odradio prvu misiju samo :D iskreno prica je uzas uopste me ne interesuje fc3 i fc1 i je imao odlicnu pricu ovo je bukvalno stereotip americke danasnjice. umesto neke fantasy price kao fc1 fc3 mi dobili ovo smece
 
Prica, smece...sve ostalo kvalitetna sprdnja. :)
 
Da, FC3 je imao bas dubokoumnu pricu :d :d
A uz to i ocajan tinejdz intro.

FC2 i noviji veze nemaju sa FC1 i u sustini je svaki FC isti samo sto menjaju mapu ili bolje receno ''presvuku''/malo prosire postojece, ubace nekoliko ''novina'', nove likove, novu ''pricu'' i udri, sve na isti fazon.
 
Poslednja izmena:
e ljudi izvinite moram da pitam sta se desava sa oruzijem u igri posto nisam prelazio misije sad bukavlo ima 5 assault rifles i to su po dve kopije bukvalno 4puske 4 snajpera smg je sprdnja 2 puske bukavlno de su bre puske fc4 je imao mnogo mnogo vise pusaka
 
Poslednja izmena:
Ono sto sam ja primetio za sada, jeste da je content drasticno smanjen.
Mozda nisam igrao dovoljno jos uvek, tek sam jedan reon zavrsio, ali konstantno imam takav utisak.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ne znam za vas ali meni je ova igra mnogo mlaka i nikakva.. sve je copy paste od proslih delova, cak nekad i FC4 izgleda bolje. Isto imam utisak da je na mapi sve zbrkano, na svakih 50m je neka pucnjava i protivnici se konstantno respawnuju..
Sve u svemu uopste mi se ne svidja, ideja sa sektom je ne preduvana vec smesno koliko je nerealno, ona kamena statua Father-a i njegova vojska, pa da su mravi ne bi ih toliko bilo :) ajd i FC3 i FC4 nisu bili realni ali mi je nekako normalnije bilo
 
Pa druze, nije to simulacija, pa da bude realna prica ili bilo sta ostalo :)

Ali se slazem za vecinu, nenormalno je koliko se redjaju neprijatelji.
Stojis na jednom mestu pola sata i konstantno ce doletati avioni, helikopteri, dolaziti automobili, kamioni, atvi...mozes da stojis u mestu i pucas 10 sati, nema kraja, bas su se pogubili.

Pored toga, AI mi se cini jos glupljim, a zivotinje kao i ljudi, nema im kraja.

Dodatno, ovaj radio p9mocnik je vidovit, pa ti kaze da nadjes nesto, a onda ti tacno kaze gde se nalazi.
Bas je napravljeno za *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*e.

Da ne pricam o tezini, gde na normalnoj tezini ulecem kao rambo i sa pistoljem resavam ceo outpost, bez ikakvog stealtha...mislim, jb.mu misa, bas su ga zaglupeli.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ono sto sam ja primetio za sada, jeste da je content drasticno smanjen.
Mozda nisam igrao dovoljno jos uvek, tek sam jedan reon zavrsio, ali konstantno imam takav utisak.

u pravu si svet izgleda vece ali content je drasticno manji najveci udarac za mene je oruzije od kad sam poceo emka i ima karabin fazon i AK47 i to ti je to i zvuk puske mi je ocajan mnogo bolji zvuci u fc4
 
Ma da, u prvih sat igre uzmes oruzja i udri do kraja, nema razloga da menjas.
Bas nekako ojadjeno deluje.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
al stvarno nmg znas koliko je dosadno uzeo onu Winchesterku majko bozja sta je ono zvuk ispran preciznost 0 i fazon 4 metaka
 
Generalno losa tehnicka analiza, uopste se ne fokusira na tehnikalijama vec manje vise na dizajnu i filozofiji dizajna koji opravdava downgrade fizikalnosti sveta, a i taj decko malo smara sa naracijom, pogotovo ko ga zna sa neogafa i resetere zna da je apsolutni Crysis fan sto nije uopste nista pogresno, ali je malo promasio poentu sa ovim videom.
Igra od pre 10 godina kod koje su neki sitni detalji i generalno fizika okruzenja svedeni na minimum zarad nekih bespotrebnih vizuelnih efekata je samo klasican dokaze ubisoftove safe for work filozofije i sablonske izrade igara sa timovima od po par hiljada ljudi.
 
Nemam sta da dodam. :)
 
Ali ja imam...

Generalno losa tehnicka analiza, uopste se ne fokusira na tehnikalijama vec manje vise na dizajnu i filozofiji dizajna koji opravdava downgrade fizikalnosti sveta, a i taj decko malo smara sa naracijom, pogotovo ko ga zna sa neogafa i resetere zna da je apsolutni Crysis fan sto nije uopste nista pogresno, ali je malo promasio poentu sa ovim videom.
Igra od pre 10 godina kod koje su neki sitni detalji i generalno fizika okruzenja svedeni na minimum zarad nekih bespotrebnih vizuelnih efekata je samo klasican dokaze ubisoftove safe for work filozofije i sablonske izrade igara sa timovima od po par hiljada ljudi.

Meni se ipak čini da je on pokušao da pojasni ovim filmićem da postoji izvesna razlika u tome kako su i od čega mape danas konstruisane. Mislim da si ti malo previše kivan na Ubi Soft generalno, jer koliko vidim ne propuštaš priliku da saspeš napalm po njima kad god se za to ukaže prilika što objektivno gledano uvek baš i ne stoji. Tu se naravno ne radi o tome da tvoja priča nije utemeljena, već o tome da postoje objektivni razlozi zašto se neke stvari rade tako kako se rade, a da to obično nije ono na šta gejmeri najčešće aludiraju. Neću ulaziti sada u tu vrstu debate, osim što ću se ipak složiti sa ovim momkom donekle. Dve stvari su tu ključne. Prva je ta što su generalno meševi koji se koriste danas u mapama sve zajedno sa teksturama drastično kompleksniji u odnosu na one koji su se koristili 2008. godine. Napucavanje dinamičkih elemenata u onom obimu koji je imao FC2 ovde bi svakako napravilo problem. To je bilo moguće 2008. kada je 30 frejma po sekundi u 1280x1024 piksela bilo ok, ali danas kada svi očekuju da izučeš 60 komada glat u 1080p, a da pri tom imaš super detaljne meševe nakrcane u obimu koji je minimum 3 puta veći od onoga što se teralo 2008. godine, uz naravno fiziku, ai, teksture i pp-efekte to nije nimalo lako napraviti. Neko će reći sada, pa valjda se nešto za poslednjih 10 godina promenilo i unapredilo, jer imamo moćnije procesore i grafičke karte. Jeste, to je tačno ali imamo i veće monitore na kojima treba pogurati veće mape obilato nafilovane raznoraznim stvarima, pa kad se to sve preračuna ispada da razlika i nije preterano velika - odnosno da to sve skupa ipak nije dovoljno.

Što nas dovodi do druge stvari, a to je naravno standard za konzole koji mora biti namiren. Dakle ako neke stvari ne možeš da poteraš u 60hz na konzolama, onda je jedino rešenje logično da to amputiraš. Nekako imam utisak da je upravo to ono što se ovde desilo. Naravno, nisu morali baš toliko stvari da eliminišu, ali očigledno da je neko procenio da je bolje da više vremena potroše recimo na peglanje kako bi sve radilo propisno po izlasku igre, nego na neke stvari koje bi posle možda bile više problematične nego korisne. To su standardne stvari koje su uvek prisutne u procesu izrade. Naravno nisu sve odluke ovog tipa uvek ispravne, ali to je tako. Jednostavno neka ekipa koja je tamo bila zadužena za taj deo je morala da preseče u nekom momentu i donese odluku u kojem smeru će se ići dalje. Poenta je tu naravno napraviti dobar kompromis s obzirom da se nejčešće sve vrti oko raznoraznih kompromisa sa kojima se ljudi koji rade na video igrama konstatno susreću. Svako ko je učestvovao na izradi barem jedne video igre svakako zna da to funkcionište taman tako. Zato mi ne izgleda previše smisleno biti kivan na Ubi Soft ili bilo koju drugu kompaniju kada je reč o ovim tehničkim zezalicama. Što se tiče idejnog koncepta i njegove realizacije, to je već potpuno druga priča.

Uzgred čisto da se podestimo i na to da kompanije prave igre da bi zaradile novac u prvom redu, a ne da bi sa svakom narednom igrom eksperimentisale i po svaku cenu pomerale nekakve granice. Jer granice na tom tehničkom planu će biti svakako pomerene u dogledno vreme s obzirom da se tehnologija razvija kontinuirano dalje iz godine u godinu. Ja recimo priželjkujem da vidim kompleksnije rešen Ai u igrama, više dinamičkih elemenata i interakcije i sadržajniji gejmplej, pa nikako da dočekam to da vidim. Što je i glavni razlog zbog čega sam takoreći prestao da igram ove šuterske igre potpuno, koje se uz par izuzetaka, za poslednjih 10 godina takoreći uopšte nisu promenile, šta više - pre se moglo reći da su zapravo degradirane. ,)
 
Na kraju si sam dosao do istog zakljucka o degradaciji. :) Elem, sto se tice tehnikalija ako trazimo najmanji zajednicki sadrzalac, dakle konzolu, igra radi u 30 fps-u isto kao i pre 10 godina. Sto se tice rezolucije ona je jedva nesto veca od 2 puta, 720p versus 1080p sada (govorimo o obicnim verzijama konzola ne PRO i X). Poenta je sto je hardware povecan mnogo puta ali je filozofija dizajna otisla na tu stranu da zanemaruje fizikalnost i sitnice zarad samog vizuelne promene da se jelte ne kaze da je ista igra. Pogledaj samo ovaj video:



Zasto bi pola stvari koje su zapravo fun (fizika) izbacio zarad par milisekundi rendering vremena za neki manje vise nebitan efekat recimo, volumetrijske magle vece rezolucije? I to je samo jedan od primera. Ali to opet zapravo i nije onaj glavni razlog zasto je taj video pokazao modernu filozofiju modernog Ubisofta i zasto ja generalno hejtujem tu kompaniju. Mi govorimo o gigantu koji na sva usta govori o hiljadama navodnih ljudi koji rade na njihovim igrama a kolicina truda i sitnih detalja koje cine igru vrhunskom i upadljivom nisu ni slucajno toliko veliki.
O cemu pricam? Pa pogledaj koliko FC2 ima animacija recimo oruzja, povreda, podizanja saboraca, lecenja i koje cega mnogo drugog za razliku od ovog sablonskog modernog. To su stvari koje nisu tehnicki zahtevne i jednostavno mnogima upadaju u oc. To su oni sitni detalji legendarnih igara kao sto je GTA ili Uncharted ili jos drugih velikih studija koji su posveceni (bar za sad) svom produktu.

Sto se tice mog pogleda na Ubisoft, pa ja zapravo igram R6 Siege ali moja kritika se najvise odnosi na generalizaciju i sablonizaciju gomile njihovih glavnih fransiza gde su gameplay mehanike i dizajn spojeni u jednu formu takozvanu Ubisoft igru od koje se dugo vremena ni slucajno ne odstupa. Nikakve inovacije, samo igranje na sigurno, kao ono sto pise pred pocetak Assassins Creeda (ne znam da li i sad) da je igra pravljena od multikulturalnog tima sa razlicitim beliefs and faiths da se neko slucajno ne oseti zapostavljenim. Uvek postoji taj tracak nade da sledecu igru koju najave nece biti tako nesto ali iskreno to je tesko, samo cekam tu najavu novog i modernog Spliter Cella koji ce biti open world sa genericki kvestovima, edgy pricom i gomilom kvazi RPG elemenata koji ce sve da zacementira.
 
Zasto bi pola stvari koje su zapravo fun (fizika) izbacio zarad par milisekundi rendering vremena za neki manje vise nebitan efekat recimo, volumetrijske magle vece rezolucije? I to je samo jedan od primera. Ali to opet zapravo i nije onaj glavni razlog zasto je taj video pokazao modernu filozofiju modernog Ubisofta i zasto ja generalno hejtujem tu kompaniju. Mi govorimo o gigantu koji na sva usta govori o hiljadama navodnih ljudi koji rade na njihovim igrama a kolicina truda i sitnih detalja koje cine igru vrhunskom i upadljivom nisu ni slucajno toliko veliki.

Da kapiram šta hoćeš da kažeš, ali opet ponavaljam to je stvar nekakve procene koju je neko napravio. Neko je smatrao očigledno da su te volumteričke malge veće rezolucije ipak bitnije od fun fizike! :d U principu volumetričke magle ili dimovi su solidno zahtevne stavke i mogu da naprave problem u nekim situacijama u zavisnosti od elemenata u sceni i samog engine-a. Ali to je samo jedna stavka. Ovakve mape su sazdane od gomile različitih stvari koje tek kada se sve saberu, mogli bi da znamo tačno koliko je to skupo i da li tu objektivno ima prostora za dodavanje još nekih stvari ili možda ne. Što znači da možemo samo da spekulišemo oko toga i ništa dalje.

Da se razumemo... ja ne isključujem mogućnosti koje si naveo. Ti si u pravu. Svakako bi bilo lepše da je fizika na nivou FC2ke i da je tu prisutno više finesa i detalja. Na kraju krajeva, možda su oni zbilja poravnali stvari jer je neko procenio da to jeftinija varijanta i da to neće biti toliko bitno na kraju, a ne zato što je to bilo problematično napraviti. A možda je tu odlučio i neki totalno deseti faktor. Sve je moguće. Ono što pouzdano znam, jeste da svaka ozbiljnija kompanija koja radi na video igrama ima tačno zacrtan cilj koji podrazumeva neku ciljnu grupu. Na osnovu tih anketa i informacija pravi se nekakav profil današnjeg prosečnog igrača, pa se shodno tome i profilišu neke stvari tokom izrade i to važi naročito za nastavke. To je jednostavno tako.

A što se tiče gigantskih kompanija, koliko se sećam inače je malo pozitivnih primera koje bi smo mogli izdvojiti. Uglavnom su manje kompanije bile te koje su pomerale granice. Evo recimo uzeću baš Crysis za primer. Crysis je izgledao u momentu kada se pojavio toliko napredno prevashodno zato što je iza te igre stajala manja kompanija koja je između ostalog imala za cilj i da promoviše svoj engine. Dakle to je prilično specifična situacija, pa otuda i onoliko finih detalja unutar igre i samog engine-a. Međutim kad govorimo o velikom kompanijama i gejmerskim blockbusterima to je totalno druga priča. Ne računam tu naravno igre tipa GTA koje izlaze na 5 godina i više jer to je nešto drugo, već o kompanijama kao što je Ubi Soft. Ubi Soft ima realno veliku ekipu ali takođe i veliku produkciju. Izbacivati svake godine nastavke je izuzetno zahtevna i ozbiljna stavka. Tu jednostavno ne sme biti grešaka, pa zato oni i igraju tako kako igraju i to je ono što određenoj grupi gejemera upada u oči. Dakle ako svi mi to znamo, kao što znamo tačno šta možemo od njih da očekujemo, koja je poenta da ih stalno kinjimo? To znači da i mi treba da poravnamo stvari, pa ako nas iznenade pozitivno super, ako ne nikom ništa i molim lepo. Kome se sviđa kupiće igru, kome ne zaobići će je, a oni neka vode brigu o tome jer to je njihov posao.

Po meni realnije je za očkivati da recimo ovi momci iz BG-a koji rade no ovoj Scorn igri naprave bum i plasiraju nešto novo i revolucionarno, nego jedan Ubi Soft... ;)

Što se tiče degradacije šuterskih igara, nisam mislo samo na Ubi Soft već je to bio više neki osvrt generalno na stanje u tom žanru. Znaš, od recimo RTCW-a gde si imao ne znam mogućnost da ritneš vrata i zaskočiš nemačke vojnike, ili recimo nivo povreda o kojima si morao da vodiš računa jer prve pomoći nema na svakom koraku, pa preko same fizike i Ai-a koji bi trebalo da podrazumeva daleko viši nivo interakcije odnosno da bude kud i kamo kompleksniji danas, spali smo na neke totalno skriptovane igre u kojima je dovoljno da samo malo čučneš iza nekog drveta kada te nagrde i izrešetaju i teraj dalje. Na to sam mislio pre svega... :smoke:
 
Instalirao sinoc i moram priznati da je jako lepa igra.

Imajuci u vidu da FC serijal nisam igrao valjano od dvojke - za mene je ovo osvezavajuce.

Teren je prelep i zaista mi je lepo da se provlacim kroz sume i da otvaram nove lokacije, vec vidim da je koncept igre maltene isti kao u FC3 ali mi to za sad i ne smeta.
 
Nisam bas nesto odusevljen. Svaki novi deo malo popravi grafiku i onda nanovo mlati praznu slamu.

BTW, za sada sam samo na jedan problem naisao sa ovom "verzijom" :)
Kada se odradi benchmark postoji opcija "view detailed info" - kada se klikne na nju izleti na desktop. Jel jos neko mozda probao / naisao na to?

Nadam se da me ne ceka slicno iznenadjenje negde kasnije...
 
Mene baš smorila igra posle 7-8 sati, mislim većina stvari u igri je lepo odrađena ali nekako ne rezultuje zaraznim gameplayom.

Plus su priča i likova baš generični i dosadni, pokušava se kao neki šok momenat a u stvari je sve ravno.
 
Isto tako i obrisao sam je, valjda će u sledećem pobeći malo od tog šablona

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Dobro je,nisam jedini kome se ne svidja!:)
 
Ja se nisam cimao ni da je skidam.. :D

No story no fun.
 
Vrlo slično trećem i četvrtom delu, jedino što su outpost-ovi malo unikatniji nego u četvrtom delu, gde su svi ličili jedan na drugi. Kraj je malo neočekivan, not an usual happy end...
 
Ja instalirao čisto iz znatiželje, i lično mi je mnogo dosadnija od FC3. Četvorku nisam igrao. Grafika jeste lepa ali ništa specijalno, standard za današnje pojmove. Sve u svemu, nije vredna pažnje.
 
Nazad
Vrh Dno