Šta je novo?

SSD - HHD dual boot Win7 - Kali

Animal

Cenjen
Učlanjen(a)
09.09.2013
Poruke
2,062
Poena
155
E ovako treba mi pomoc za jednu situaciju za koju ni sam ne znam da li je moguca.

Imam HDD i dual boot je win7 i kali preko grub loadera.
Sada sam nabavio i SSD i hteo bih da mi win7 instalacija i instalirani programi budu na njemu a da mi HDD sluzi kao skladiste za druge podatke, medjutim potrebno mi je da mi i kali bude instaliran na tom HDD-u, na SSD ne mogu jer nema mesta da mi bude tu i kali i win7, iz razloga sto mi ne moze sve stati, imam neke ogromne fajlove u kaliju...

Dakle da li je to ikako moguce da se npravi ako je iko od vas probao ovako nesto ?
 
Naravno da je moguce!!! Skini GRUB2 iso imidz i stavi ga u butabilnom obliku na SD/USB. Odatle mozes birati koji uredjaj i koji Os.

Nek ti je sa srecom!
 
Mislio sam na neko resenje bez toga. Znaci da se grub nekako poveze sa tim SSD-om i da pita kao sada gde cu da idem, znaci SDD win 7 a na HDD kali a ostatak mesta za backup na win 7.

Ovo ne bi trebalo da je lako izvodljivo sem ako nema neka caka da se nesto ispodesava.
 
ne vidim u cemu je problem. naravno da moze linux na hdd a win na ssd. grub instaliras na oba diska radi bekapa
 
Ovo ne bi trebalo da je lako izvodljivo sem ako nema neka caka da se nesto ispodesava.

Naravno da nije lagano! Ali neka, svaka skola se "placa".
Srecom pa je internet pun sa milion objasnjenja.
 
ne vidim u cemu je problem. naravno da moze linux na hdd a win na ssd. grub instaliras na oba diska radi bekapa

Nesto sam malo bio u guzvi pa cu sad da se bacim na ovo. Ja bih da mi se prilikom paljenja racunara dize ponovo grub loader i da me pita gde cu da udjem a da mi pri tom bude na ssd-u Win a na hdd-u kali da li je to izvodljivo i ako da kako cu kada instaliram grub na oba da ih ''uvezem'' nije mi to jasno ?
 
da, naravno da je moguce. kada instaliras/rekonfigurises grub, mozes da izaberes na koje diskove ce se snimiti. nisam siguran dal moze ako je na disku samo windows. grub je valjda iz dva dela (stage1+2), e sad gde se taj drugi deo instalira ne znam. pogledaj malo google, a najbolje pitaj u linux podforumu ovde (zamoli moderatora da prebaci temu).

u svakom slucaju, na disku gde ti je linux, grub se update-uje, tako da preskenira sve diskove i particije i ponudi ti sve OS automatski.
 
Poslednja izmena:
Prvo instaliraj Windows, pa onda Linux. Nakon toga u Linux-u instaliraj os-prober, pokreni ga i to je to. Nakon reboot-a, u Grub meniju ce se pojaviti svi trenutno instalirani operativni sistemi bez obzira na kom disku / particiji se nalaze.
 
Редослед инсталација је битан само за оне који не знају да то касније среде, иначе је посао од пар минута. У овом случају је небитно, ја бих откачио хард, инсталирао windows на ssd, вратио хард, рестартовао линух и одрадио апдејт груба. Чак и то не мора да буде потребно ако су оперативни системи на два диска, може и из биоса да се бира који се стартује.
Ово што хоћеш се лако одради, после апдејта груба који ће да убаци све ОС у понуду, само ставиш да се систем подиже са харда ... мада то није толико битно, увек се све лако среди.

Ово је у случају MBR дискова, GPT/EFI ради мало другачије.
 
@calexx to mi je najbolje resenje da ne diram Kali nista kao sto orange rece vec ga imam.
Znaci na starom hdd-u formatiracu deo diska gde mi je bio windows 7 i ostali fajlovi, a na nekih 80-setak gb ostaje Kali to nista ne diram, instaliram svez win7 na novi ssd, i onda bi valjalo da imam grub u kome kao i sada prilikom paljenja racunara biram da li cu u win 7 koji je na novom ssd-u ili u kali koji ostaje na hdd-u ( ne bih voleo da prckam po biosu svaki put sem ako nema drugog izbora ), a ostatak mesta na hdd-u da mi sluzi za windows neke faklove i slicno posto mi je tih oko 80 gb dovoljno za kali.
 
Откачи хард док инсталираш windows на SSD па га после врати. Подеси у биосу да се систем стартује са харда, покрени линух, одради апдејт груба и све би требало да је ту.
 
Radi kao zmaj, a mislio sam da je nesto komplikovanije za podesavanje, kad ono... Hvala na pomoci !
 
Ма какви компликовано, скоро увек имам по два харда у компу, на њима по један windows и по 6-16 линуха и увек све ради како очекујем. Наравно, ако се добро одради. Немам SSD али зато сада имам један MBR и један GPT хард са поменутим комбинацијама и опет сам све сложио да ради. :)
 
ja imam 4 hdd i softwerski raid0, sve lepo radi. jedno vreme sam cak Linux drzao na tom raid0, ali kolko se secam /boot mora biti van njega, sto je i logicno.
 
Nazad
Vrh Dno