Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Jel wifi mreza na novim mts ruterima podesena kao TS-xxxx? Poludecu, jer imam 6 tih novih TS-xxxx mreza, a najgore od svega sto ljudi ne znaju da smanje signal, nego im i 2.4 i 5 mreza ocigledno stoji na 100% i ubija mi moj signal. Niko od komsija(stariji ljudi) s kojima se granicim nema internet, a opet hvatama te signale kao da su mi u stanu(zavisno od sobe krecu se oko: 2.4 50-90%, a 5 30-70%). Ako je telekom, pa jel tesko njihovim monterima kada povezu da provere kakav je signal u celom stanu i da u skladu sa tim postave odgovarajucu jacinu. Ludilo
 
To na screenshot-u su podešava WAN konekcije, što nema veze sa radom LAN/ ethernet portova. Tu se menja port binding ako ti treba da LAN 2 i LAN3 otključaš da se koriste za net umesto za IPTV (ako nemaš IPTV uslugu...)


Koliko vidim na brizinu kod mene Q2 ONT ni nema nigde ona podešavanje na fazon da li će da radi auto-negotiation ili ručno da zadaješ režim (brzina + full duplex ili half duplex) za svaki port što nude neki drugi uređaji.

Gde si (sve) i kako proverao link speed za svaki port.? Šta piše pod: Status > Eth Port Information?

Na Eth port info pise 100 mbit. i na 1 i 4. Vidim i da na konekciji kroz vin stoji 100mbit... Sta ti imas koa brzinu kod sebe?

Imam dva stb koji idu na 2 i 3 pa njih ne bih dirao za sada, ali mi treba na 1 i 4 gigabitni...
 
Danas kod mene u Boleču videh da su postavili ove kutije po banderama, još pre par dana su razvlačili kablove ali nikako da ih vidim i pitam za koga je optika jer radim do 16h i njih već nema kada se vraćam kući.

Da li je ovo FTTH i eventualno čija bi optika mogla da bude mts, SBB ili neko treći (po kutijicama ili nečemu ... ;) ) jer koliko vidim da na kutijicama nema ni jedne oznake?

Hvala, pozdrav!

Mislim da je to GroNet, on provlaci po tim krajevima, a vec neko vreme su deo Supernove, tako da da MTS :)
 
@djpaan:

Ja imam isti uređaj samo ja koristim Orion optiku ;) Kod mene za 2 uređaja (komp i Raspberry Pi 4) koji imaju gigabitne portove ruter pokazuje 1000 Mbps (koristim odgovarajući kabl naravno) a za druga 2 uređaja (bratov matoriji komp i Eon Smart Box) prikazuje 100 Mbps jer oba imaju "Fast Ethernet" / 100 Mbps max mrežna kartice.

IMG_20200712_200120.jpg

Te kablove koje kažeš da si testirao jesu to kupljeni kablovi ili si ih ti ili neko drugi terminisao?

Uzmi testiraj tamno sivi LAN kabl koji bi trebalo da je stigao u kutiji od IPTV STB-a pa vidi šta se dešava. Jer taj kabl provereno podržava 1 Gbps brzinu (iako je Cat 5, dakle čak nije ji Cat 5e ne Cat 6, 6A, 7.)

I naravno ako već nisi potvrdi na kompu u Device Manager > Network adapters da li stvarno imaš mrežnu koja podržava gigabit brzinu :d
 
Poslednja izmena:
@djpaan:

Ja imam isti uređaj samo ja koristim Orion optiku ;) Kod mene za 2 uređaja (komp i Raspberry Pi 4) koji imaju gigabitne portove ruter pokazuje 1000 Mbps (koristim odgovarajući kabl naravno) a za druga 2 uređaja (bratov matoriji komp i Eon Smart Box) prikazuje 100 Mbps jer oba imaju "Fast Ethernet" / 100 Mbps max mrežna kartice.

Pogledajte prilog 287531

Te kablove koje kažeš da si testirao jesu to kupljeni kablovi ili si ih ti ili neko drugi terminisao?

Uzmi testiraj tamno sivi LAN kabl koji bi trebalo da je stigao u kutiji od IPTV STB-a pa vidi šta se dešava. Jer taj kabl provereno podržava 1 Gbps brzinu (iako je Cat 5, dakle čak nije ji Cat 5e ne Cat 6, 6A, 7.)

I naravno ako već nisi potvrdi na kompu u Device Manager > Network adapters da li stvarno imaš mrežnu koja podržava gigabit brzinu :d

testirao sa sivim kablom upravo, prethodno resetovao ruter, uredno je ostalo 100 mbit.
I u podesavanjima rutera pise 100mbit.

Naravno da iamm gigabitnu karticu, jer je ovo sve radilo sa sbb ruterom godinama.
Dakle pitanje ostaje, da li sa korisnicke strane mogu da promenim brzinu lan pota ili moram da se cimam sa call centrom?
 
Ja podešavanja na tu temu ne vidim, a logovan sam kao "super admin" ("telecomadmin" user, kod Orion-a je "admin" user fake admin tj osakaćen nalog) korisnik. Tako da... kontam da ih uređaj i ne nudi?

Nije ni u interesu Telekoma da ti oni kroz remote control ograničavaju brzinu LAN portova.
Nešto od 3 elementa ne valjda: mrežna na kompu (ili podešavanja iste, ili drajver), LAN kabl ili baš da su oba LAN porta na ONT-u neispravna.

Ako se nije promenilo ništa od kad si prešao sa SBB na Telekom optiku (a na SBB si imao brzine preko 100 Mbps? ) onda bi to trebalo da ukazuje na problem sa ruterom. A to znači da moraš cimati podršku oko eventualne zamene rutera.

Idealno bi bilo ako si u mogućnosti da povežem kablom direktno (dakle bez rutera između njih) 2 kompa sa Gigabit mrežnim i potvrdiš da je link speed stvarno 1000 Mbps. Time si istovremeno testirao i mrežnu i konkretan kabl.

Još idealnije i da ONT nosiš kod nekog drugog da povežeš drugi gigabitni uređaj i vidiš šta de dešava :D

Proveri za svaki slučaj podešavanja mrežne (Advanced > Speed & Duplex??) na kompu..
 
Poslednja izmena:
Ja podešavanja na tu temu ne vidim, a logovan sam kao "super admin" ("telecomadmin" user, kod Orion-a je "admin" user fake admin tj osakaćen nalog) korisnik. Tako da... kontam da ih uređaj i ne nudi?

Nije ni u interesu Telekoma da ti oni kroz remote control ograničavaju brzinu LAN portova.
Nešto od 3 elementa ne valjda: mrežna na kompu (ili podešavanja iste, ili drajver), LAN kabl ili baš da su oba LAN porta na ONT-u neispravna.

Ako se nije promenilo ništa od kad si prešao sa SBB na Telekom optiku (a na SBB si imao brzine odelo 100 Mbps) onda bi to trebalo da ukazuje na problem sa ruterom. A to znači da moraš cimati podršku oko eventualne zamene rutera.

Idealno bi bilo ako si u mogućnosti da povežem kablom direktno (dakle bez rutera između njih) 2 kompa sa Gigabit mrežnim i potvrdiš da je link speed stvarno 1000 Mbps. Time si istovremeno testirao i mrežnu i konkretan kabl.

Još idealnije i da ONT nosiš kod nekog drugog da povežeš drugi gigabitni uređaj i vidiš šta de dešava :D

Proveri za svaki slučaj podešavanja mrežne (Advanced > Speed & Duplex??) na kompu..

ovo je sad vec zona sumraka. Zakacio sam drugi komp na lan 1 sa sivim kablom, radi gigabitni port. dakle nije do porta. zakacio sam kabl koji je deklarisan kao cat 6, i on radi kao gigabitni. dakle nije do kabla.
U podesavanjima kompa sa problemom Speed and DUplex, pise 1.0 gbit full duplex.

E sad, direkt povezivanje dva kompa daje opet 100 mbits.
Nema novijih drajvera za ovu karticu od onih koji su vec podignuti, proverio sam. Sta dalje?
 
Mislim da je to GroNet, on provlaci po tim krajevima, a vec neko vreme su deo Supernove, tako da da MTS :)

Ma nije Gronet 100% provereno od strane njihovih menadžera prodaje i kažu da tu ne mogu da uđu jer Kopernikus ima svoju mrežu i nema mešanja!
Jedini provajder koji postoji u Boleču je Kopernikus i njegova coax mreža je već stara i postavljena je još 2001. godine i zrela je za zamenu!
Jedino ko još može da bude je SBB ili sama Supernova koja je odlučila da poboljša i modernizuje mrežu što bi meni i iskreno odgovaralo, jer sam kod njih još godinu dana pod ugovornom obavezom i imam paket Super Sve Plus!!:)

Ali kako god i bilo ko da je za nas korisnike je jedino bitno da je optika u pitanju!:)
 
@djpaan: Probaj na "problematičnom" kompu da za Speed & Duplex ako nudi kao opciju staviš "Auto negotiation" i isključi/uključi LAN kabl ponovo pa proveri šta kaže za link speed.

Ne bi bilo loše ni da na tom "problematičnom" kompu uzmeš da fleša butuješ neki Linux (tipa Linux Mint, Ubuntu) i proveriš šta stoji za brzinu dok je pod Linuxom :D
Da eliminišeš Windows + drajver iz jednačine.
 
@djpaan: Probaj na "problematičnom" kompu da za Speed & Duplex ako nudi kao opciju staviš "Auto negotiation" i isključi/uključi LAN kabl ponovo pa proveri šta kaže za link speed.

Ne bi bilo loše ni da na tom "problematičnom" kompu uzmeš da fleša butuješ neki Linux (tipa Linux Mint, Ubuntu) i proveriš šta stoji za brzinu dok je pod Linuxom :D
Da eliminišeš Windows + drajver iz jednačine.

digao ubuntu, nasao gigabitnu mrezu samo tako. Dakle do win drajvera je. Kuku. Sad treba juriti po registry da ocistim sve pa ponovo. Hvala na pomoci.
 
@djpaan: Probaj na "problematičnom" kompu da za Speed & Duplex ako nudi kao opciju staviš "Auto negotiation" i isključi/uključi LAN kabl ponovo pa proveri šta kaže za link speed.

Ne bi bilo loše ni da na tom "problematičnom" kompu uzmeš da fleša butuješ neki Linux (tipa Linux Mint, Ubuntu) i proveriš šta stoji za brzinu dok je pod Linuxom :D
Da eliminišeš Windows + drajver iz jednačine.

Najbolje da eliminise Windowse skroz ;)

Samo da kazem da mi MTS optika radi odlicno.

Q2 u bridge mode-u, radi mi cak i kao WiFi 5Ghz u "reverse" AP modu. :banana:
 
Mts ne provlači optiku preko bandera (prilično sam siguran da se sva optika ukopa nevezano od operatera) , ne lupajte gluposti.
Bas je ruzno reci nekome na forumu da ne lupa gluposti i to tako samouvereno kao da sve znas i da si u pravu.
Evo recimo kod mog tasta na Altini su razvukli sve preko bandera i ponudili mu optiku.
Uhhh ipak ovi iz mts nemaju pojma pa oni ne razvlace optiku preko bandera, trebaju @Zlig-a da pitaju on pouzdano zna da se optika "kopa" kod mts.
Cuj druze u uredjenim naseljima se polaze optika u rovove dok u tim kako bih rekao prigratskim naseljima ili neuredjenim postavljaju tako kako im je lakse a uvek je lakse preko bandera.
Jos jednom nemoj pricati nikom da lupa gluposti jer moze da se dokaze da ti to radis.
Pozdrav.
 
  • Like
Reagovanja: jok
Optika svakako ide po banderama (uglavnom EPS-ovim), tamo gde je to moguće. Definitivno je jeftinije od kopanja i mnogo je lakše (jeftinije) dobiti dozvole za sve to.
Uglavnom projektovanje i izvođenje radova vrše firme sa kojima sarađuju, pa tako i novac (da ne kažem mito) za dozvole ide iz njihovog džepa.
 
Mts ne provlači optiku preko bandera (prilično sam siguran da se sva optika ukopa nevezano od operatera) , ne lupajte gluposti.

Bas je ruzno reci nekome na forumu da ne lupa gluposti i to tako samouvereno kao da sve znas i da si u pravu.
Evo recimo kod mog tasta na Altini su razvukli sve preko bandera i ponudili mu optiku.
Uhhh ipak ovi iz mts nemaju pojma pa oni ne razvlace optiku preko bandera, trebaju @Zlig-a da pitaju on pouzdano zna da se optika "kopa" kod mts.
Cuj druze u uredjenim naseljima se polaze optika u rovove dok u tim kako bih rekao prigratskim naseljima ili neuredjenim postavljaju tako kako im je lakse a uvek je lakse preko bandera.
Jos jednom nemoj pricati nikom da lupa gluposti jer moze da se dokaze da ti to radis.
Pozdrav.

Sve rečeno na drski stav da je on taj koji sve zna, a da svi mi ostali lupetamo bolje ni ja ne bi odgovorio.
 
Zivim u Smederevu, ulica u kojoj zivim i imam kucu je u samom (strogom)centru grada. Pola moje ulice imam optiku preko bandere do kuce, a druga polovina u kojoj sam ja ima optiku ukopanu do kuce. Dakle pola, pola u mojoj ulici, po periferiji sve ide banderama do kuca. Bandere su postavljali nove i samo za opticki kabal, cak ni njihov telefonski kabal ne ide na te nove bandere namenjene optici. Do zgrada ide optika iskljucivo podzemno.
 
Uveo sam optiku pre nedelju dana paket 200/80 i do juče je brzina preko kabla na oba kompa uvek bila 200 Mbs a Wi-Fi zavisno od prostorije od 100-200Mbs (na 5Ghz). Međutim od juče nema šanse da pređe 100Mbs kako na kablu tako i preko Wi-fi. U ruteru u Eth Port Information za portove 1 i 4 stoji full duplex 1000 Mbit/s. U statusu mrežne karte na oba kompa stoji brzina 1 Gbs (kako je bilo i ranije) ali brzina ne prelazi 100Mbs. Probao sam da resetujem ruter ali ne pomaže. Ima li neko ideju u čemu može biti problem.
 
Zaboravio sam da napomenem da sam probao i da oba kompa povezem direktno u ruter i sve je isto.
 
Pokusaj da promenis wifi kanal na ruteru...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vidi da ti mozda antivirus ili firewall blokira brzinu ili akbl ako imas drugi probaj, jer na lan-u nebi smelo da imas problema dok wifi je opciono zavisi od gomilu stvari, ako i dalje imas problema zovi ih trebalo bi da garantuju za lan da je neka deklarisana brzina blizu onoga sto pise pogotovu optika a i to ona mozda se negde pokiladalo(ima svakakvih komsija :D).
 
Probaću, samo mi reci da li promena kanala utiče samo na wi-fi brzinu tj da li ima veze i sa lan konekcijom?

Izvini, nisam video da si napisao da je situacija ista i na kablu... ako varira protok na kablu, probas drugi komp ili laptop ako imas, pa onda zoves podrsku...

Generalno, ako testiras a zelis da to bude sigurno, iskljuci sve ostale uredjaje sa mreze...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Generalno, ako testiras a zelis da to bude sigurno, iskljuci sve ostale uredjaje sa mreze...

Koliko mogu drugi uredjaji da uticu? Znaci samo je na mrezi, nikakva azuriranja, nikakva gledanja preko neta...bilo TV, bilo telefon? Govorim o uticaju na brzinu preko kabla.
 
Poslednja izmena:
Moze li mi negde reci gde se iskljucuje lan2 i lan3 koji su rezervisani za iptv? Hocu da mi rade kao normalni portovi za net...
 
ulogovan sam kao admin

Jel to ovde:
07.16.2020-12.22.jpg

Da li treba jos nesto da se ukljuci? (da pojasnim, ja sam iskljucio iptv portove jer mi trebali standardni lan portovi. sad bih da vratim jedan port da bude za iptv)
 
Poslednja izmena:
Izvini, nisam video da si napisao da je situacija ista i na kablu... ako varira protok na kablu, probas drugi komp ili laptop ako imas, pa onda zoves podrsku...

Generalno, ako testiras a zelis da to bude sigurno, iskljuci sve ostale uredjaje sa mreze...


Sent from my iPhone using Tapatalk

To sam već uradio sa 3 računara (2 lap topa i desktop) svi maju proverno mrežnu gigabitnu ethernet karticu. Prilikom testiranja svaka pokazuje u statusu 1GB ali stvarna brzina je oko 98 mbs. Sto je zanimljivo ona ne varira uvek je preko kabla oko 98 mbs. Znam provereno da je radila do preključe konstantno oko 200 mbs. Probao sam i da sve uređaje isključim i pojedinačno sam navedena tri kompa uključivao u port rutera 1 i 4 direrektno, priča je ista staus mrežne kartice 1 GB a brzina 98mbs.
 
Optika svakako ide po banderama (uglavnom EPS-ovim), tamo gde je to moguće. Definitivno je jeftinije od kopanja i mnogo je lakše (jeftinije) dobiti dozvole za sve to.
Uglavnom projektovanje i izvođenje radova vrše firme sa kojima sarađuju, pa tako i novac (da ne kažem mito) za dozvole ide iz njihovog džepa.
Netacno, ne trebaju dozvole za mikro rovove, a podzemna infrastruktura je svakako njihova... dakle, nema dozvola, jeftinije jeste samo izvodjenje...
Dok za bandere treba dozvola EPS-a ili Javne rasvete i placa se....
 
ulogovan sam kao admin

Jel to ovde:
Pogledajte prilog 287639

Da li treba jos nesto da se ukljuci? (da pojasnim, ja sam iskljucio iptv portove jer mi trebali standardni lan portovi. sad bih da vratim jedan port da bude za iptv)

Da to je to, imaćeš port 2 koji je čekiran za IPTV a onda označiš Internet i trebalo bi da budu čekirani portovi 1,3,4 za Lan. Naravno podrazumeva se ono dole apply posle svake promene.
 
Koliko mogu drugi uredjaji da uticu? Znaci samo je na mrezi, nikakva azuriranja, nikakva gledanja preko neta...bilo TV, bilo telefon? Govorim o uticaju na brzinu preko kabla.

Generalno ne prave problem. Ali sam imao slucajeva da:
Jedan od uredjaja ima virus
Jedan od uredjaja ima torent startovan kao servis
Jedan od uredjaja je retardirani windows pa krene da vuce updejte bas kad radim troubleshoot linije


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno