Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Problem je što sve radove izvodi Telekom umesto da su na vreme odvojili infrastrukturu od usluga. Infrastruktura kao nezavisna firma bi postavljala kablove i širila mrežu, a Telekom kao i svi ostali bi rentirali mrežu i nudili specifične usluge.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Podizvodjaci Telekoma vec rade na terenu i uvode optiku (postavljanje vertikala) u zgrade po NBG. Ne znam kad se planira prikljucenje korisnika, al' cu imati vise informacija sledece nedelje, nadam se.
Pozdrav
P.S. Sto se tice politike i finansija malih operatera, Telekom je tu u ogromnoj prednosti. Ovaj posao sa "optikacijom" :) je drzavni posao, koji se placa iz kredita, tj. placaju ga svi akcionari Telekoma, jer ce pare umesto na dividende otici na kablove i (jednim delom) racune zasluznih drugova.
Privatni operateri, RV napr. nemaju pristup kapitalu kakav ima Telekom - gde se velike odluke donose po politickoj liniji a ne ekonomskoj.
Da je uradjeno kao sto yooyo gore rece i da su razdvojene usluge od infrastrukture, to bi vec bila druga prica.
 
Poslednja izmena:
Da li neko informaciju o drugim gradovima? Da li se nesto radi ili ce prvo Beograd da se pokrije optikom a kasnije ce preci na manja mesta?
 
У неким другим градовима мање фирме у највеће шире своју оптику и покривају град. Без договора и поделе, сви вуку каблове свуда и скоро да можеш да бираш чију хоћеш оптику. Бар ми тако делује пошто свакодневно виђам бар три фирме како развлаче и мере оптику од бандере до бандере. Нисам се баш распитивао за детаље јер сам једне већ довео па ми друга оптика кући није потребна. Ако сретнем неког битног из мтс-а, питаћу о постављању оптике у овим крајевима.
 
Trenutno sam na VDSL-u tako da je mts optika na 200m od mene. Treba samo taj last mile da urade. Jedino sto je veliki problem sto zivim u kuci pa ne postoji racunica za tako nesto. A sto se tice ovih drugih sa optikom, jednom su mi trazili da nadjem jos nekoliko kuca pa da dovedu optiku a drugi put su rekli da ce da je dovedu i od tad je proslo 2 meseca i jos uvek se to nije desilo. Bas su neozbiljni a meni posao zavisi od interneta pa ne mogu da se igram sa njima.
 
Zamisli sada kako je meni bilo ~2001-2003. u Nisu, kada treba po 2GB dumpove da skinem sa neta, a izbor je bio Dial-up i WiFi (valjda bese NiNet?) od nesto tipa 256-512Kbps :) (mada su tako brzo postavili i sklonili kada sam otkazao, da su mi u dobrom secanju - sam link mi je pokisao :D)
Jel' to pricas o ExeNetu?

Rafiki, a sta je sa ostatkom BG?
 
Problem je što sve radove izvodi Telekom umesto da su na vreme odvojili infrastrukturu od usluga. Infrastruktura kao nezavisna firma bi postavljala kablove i širila mrežu, a Telekom kao i svi ostali bi rentirali mrežu i nudili specifične usluge.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Tko se radi u normalnim zemljama.
 
Trenutno sam na VDSL-u tako da je mts optika na 200m od mene. Treba samo taj last mile da urade. Jedino sto je veliki problem sto zivim u kuci pa ne postoji racunica za tako nesto. A sto se tice ovih drugih sa optikom, jednom su mi trazili da nadjem jos nekoliko kuca pa da dovedu optiku a drugi put su rekli da ce da je dovedu i od tad je proslo 2 meseca i jos uvek se to nije desilo. Bas su neozbiljni a meni posao zavisi od interneta pa ne mogu da se igram sa njima.
Ako ti posao zavisi od neta ima telekom da ti razvuce optiku naravno i naplati samo se bojim da neces pristati na cenu, mada ako gi od toga posao zavisi, cena je tu manje bitna stavka, ne pricam o optici za fizicka lica o kojima se ovde prica.
 
Jedno je kada placas 100e naspram 10e za posao, skroz drugo kada je u pitanju 1000e. U tom slucaju ces uzeti VIP VIkend Net i proci bolje.
 
@alfa: na znam za druge gradove :( Ovo za Bg je vise iz licnog iskustva, nego iz nekog "dobro obavestenog izvora".
Pozdrav
 
Mene zanima ostatak BG-a, konkretno centar :) Posto se ovde toliko kopa da me cudi da nisu sve zgrade srusili i sagradili opet 3x :)
 
Bice i centar, sad se prave projekti za ostatak BG kapiram da ce krenuti do kraja godine sa prvim prikljucenjima.
 
sta sam napisao za u ikom threadu, evo dopisacu i ovde. Saznao sam da u centru je vec vecinom sprovedena optika. Last mile bakar.
Pa i tvoje predvidjanje do kraja godine je realno za postavljanje last mile optike.
 
Pa da za last mile i kazem da bi trebalo do kraja godine biti.
 
Ja sam imao dojam da je optika do centrale (a centrala mi je 50 metara od zgrade) a od centrale treba da postave do zgrade. Jos se cudim kada ce, sto barem ne stave osnovno! Super, barem necemu da se ponadam, samo jos da telekom stavi prihvatljivije cene.
 
Da li neko informaciju o drugim gradovima? Da li se nesto radi ili ce prvo Beograd da se pokrije optikom a kasnije ce preci na manja mesta?

Ono sto sam ja nacuo je da se istovremeno radi po svim gradovima u Srbiji, kao i da se radovi sprovode u nekoliko faza. Takodje, nacuo sam i da cene paketa nisu zacementirane, nego da Telekom "ispituje trziste" (sta god to znacilo), tako da ce se verovatno menjati u narednim nedeljama, mesecima.

Verovatno ce napraviti i nove Box pakete u kojima ponuditi jace brzine od 50/2.
 
Ja sam čuo da planiraju da u toku ove i sledeće godine pokriju oko 20% svojih korisnika optikom u Nišu. Trenutno je pokriveno stotinak komada.
 
@alfaunit

Da, pricam o njima.

@MisaLion

Ako kazem da mi treba bolji net zbog posla ne znaci automatski da mi treba SLA jer nemam data centar kod kuce i nisu mi potrebni backup linkovi da bih bio 99% vremena online. Meni treba stabilan link koji nece cesto da puca i koji ima veci upload (od trenutnih 2). VDSL-om sam zadovoljan, stabilan je ali mi samo fali veci upload.
 
Pa bice i toga mislim na upload.
Ne, mislio sam kazes zavisi ti posao od neta, pa reko da ne razmisljas, calnes i cao.
Sad kapiram ti hoces cenu za fizicka lica(jeftiniji), da je dobar net i da je veci UL, po "popularnoj " ceni.
Ok, to svi zelimo, ali ako ti rad preko neta donosi novac i to ne mali i ako gubis isti ako ti net nije stabilan, brz i UL onda mislim da sam ti dobro rekao.
A ako je samo da se kaze rad preko nets, gde ce kako tako i 2UL da odradjuje posao za smesne pare i da nije problem ako stucne net ponekad, onda je ok sto si ti napisao.

U svakom slucaju cenim da bi do kraja god vecina nas moci imati veci UL tj da ce nas prebaciti na optiku.
 
Ja sam čuo da planiraju da u toku ove i sledeće godine pokriju oko 20% svojih korisnika optikom u Nišu. Trenutno je pokriveno stotinak komada.
Мораћу да се распитам, пре неколико година је била једна зграда, ако је сада толико онда су вредни. Само нека наставе и задају домаћи осталима па ће можда и СББ једном да крене а мој провајдер опет повећа брзине. :)
 
Pitanje za ove kojima su već kopali oko zgrada, da li ste zapamtili možda ime
izvođača kojeg je Telekom angažovao.

Mi smo u ulazu dali saglasnost, i danas primetih da kopaju kanale oko zgrade, neka
firma mitel ako sam dobro zapazio.
 
Ima preko 10 razlicitih izvodjaca.

Sent from ass
 
Pitanje za ove kojima su već kopali oko zgrada, da li ste zapamtili možda ime
izvođača kojeg je Telekom angažovao.

Mi smo u ulazu dali saglasnost, i danas primetih da kopaju kanale oko zgrade, neka
firma mitel ako sam dobro zapazio.
Kao sto rece miki, nije jedan podizvodjac ima ih puno vise.
 
Sta se dogadja sa onima koji u trenutku uvodjenja optike u zgradu nisu telekomovi korisnici?
 
Podnesu zahtev posle internog tehničkog prijema instalacija,odnosno kada se infrastruktura unese u sistem.
 
Evo stigli danas i kod mene Mirijevo 4, na okretnici, Traze preCednika skupstine s. da se sakupi saglasnost stanara i postpisivanje ugovora za izvodjenje radova u zgradi.
Sad kad se neko izmajmunise i nece da potpise. Smeo bi da se kladim. :D:mad:

Inace VDSl cekam duze vreme , ima uslova al nema portova u centrali naravno. Gori smo nego Dzibuti...
 
Upotrebi kljucne reci: "nista ne kosta" i " ne morate da postanete korisnik posle uvodjenja".
Potpisace. A na kraju, preCednik moze u ime svih vas da da saglasnost za uvodjenje. Na kraju krajeva, uvodi se u zgradu do sprata, a od sprata do stana samo korisnicima.
Ko nece, ne mora.
 
Ako na primer samo jedan korisnik uzme telekom optiku ,da li telekom samo njemu ukida bakarnu paricu,ili se svima menja bakarna parica za optiku?
 
Telefonska linija vrv i dalje ostaje na bakru, samo se izbacuje xdsl modem i ubacuje se ONT.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno