Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

pasivni su mi svi switchevi, najjeftiniji tplink gbit..
 
moze, ali na istom switchu nece raditi net. Potrebno je razdvojiti net (lan1 i lan4) na druge switcheve.
Probao sam da u isti switch provedem lan1 i lan2, i ne radi net na kompovima kako treba

Pa, da. Sad mi je jasno. :wall: Portovi lan2 i lan3 su setovani kao VLAN portovi. Tako MTS obezbedjuje direktnu koneckciju sa IPTV serverom. IP adresa tih portova nije iz opsega DHCP adresa Huawei rutera (192.168...) vec iz opsega adresa MTS servera (100.64...). Tako se ostvaruje staticka veza sa STB potpuno odvojena od internet protoka koju korisnik placa.

E sad, koliko se secam, malo sam ispao iz svega toga a i godine stigle ,) VLAN se moze proslediti kroz mrezu, ili posebnim switchevima gde opet treba posebni kablovi, vrlo neprakticno, ili odredjenom metodom gde se jednim kablom moze proslediti vise VLANova ka jednom swicthu, ali tu mogucnost mora polazni ruter da podrzi. Cak postoji, to pouzdano znam, mogucnost da se VLAN prosledi i bezicno - preko WiFi mreze - sto bi bilo idealno ako je domet dobar u sobama. Probacu da se raspitam kod kolega koji su jos uvek u toj bransi koliko je to komplikovano izvesti. :)
 
Meni je uvedena optika juce (granica Mirijeva i Zvezdare), 400/160 paket (Box 4 beli paket). Speedtest pokazuje prakticno 395/150 Mbit rezulate, ping ka EU serverima je oko 20-30ms, do zapadne obale Amerike od 106 do 130ms. IP adresa je dinamicka i nije CGNAT.
Ja sam bas zadovoljan rezultatima, trebalo je oko 3 meseca da se sve realizuje od kako su usli u zgradu.
 
Meni je uvedena optika juce (granica Mirijeva i Zvezdare), 400/160 paket (Box 4 beli paket). Speedtest pokazuje prakticno 395/150 Mbit rezulate, ping ka EU serverima je oko 20-30ms, do zapadne obale Amerike od 106 do 130ms. IP adresa je dinamicka i nije CGNAT.
Ja sam bas zadovoljan rezultatima, trebalo je oko 3 meseca da se sve realizuje od kako su usli u zgradu.

Mnogo gubis u uploadu, cak 10Mbps. Ne bi trebalo na optici tako da bude. Koliko ti je ping na serverima u Beogradu?
 
Da pitam vezano za opticki kabel i montazu mts.
Bila je ekipa i hoce isključivo i samo plafonom sprovodi optiku i lepi nekim selotejpom. Jel su nekom sprovodili podom iza lajsne ali optiku sa zastitom?

Nisam hteo da.mi sprovode plafonom i lepe, podneo sam im zahtev za podni opticki kabel sa zasfitom ali nista vec 2 nedelje...

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Mnogo gubis u uploadu, cak 10Mbps. Ne bi trebalo na optici tako da bude. Koliko ti je ping na serverima u Beogradu?

Imam optiku 400/160 rezultat uvek isti 389/151 ping uvek 3 ka Mts serveru. Pitao kad sam se zalio na brzinu zasto opet "kraduckaju"kad je ovo optika, nema gubitaka, radnik mi rece "zar ti je malo ovo"?! Odustao od preganjanja sa njima, smucili su mi se sa godinama, zbog lose tel.linije zvao ih bar jednom mesecno. E sad, zasto zaista je tako??? Kaze taj radnik kada sam ga pitao da mi pusti vise, tu nema profila, sve ide automatski podesavanje prema paketu, malo sve to nema smisla. Cak je i ping po meni visok za optiku. Naravno uvek sve mereno kablom.
 
Da pitam vezano za opticki kabel i montazu mts.
Bila je ekipa i hoce isključivo i samo plafonom sprovodi optiku i lepi nekim selotejpom. Jel su nekom sprovodili podom iza lajsne ali optiku sa zastitom?

Nisam hteo da.mi sprovode plafonom i lepe, podneo sam im zahtev za podni opticki kabel sa zasfitom ali nista vec 2 nedelje...

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока

pa sta znam, meni licno se uopste ne svida lepljne tog silikonskog kabla po kuci/stanu, pogotovu ako ces jednog dana da krecis/gletujes... Sta znam ja sam sam lepo iscupo lajsne i provuko mreze ispod a ruter cu da stavim odma kod ulaznih vrata, samo jos da sacekam 200godina da dodju :)

Ja sam mislio da mogu da ti sprovedu kako ti hoces, sta ima on da se buni gde ces ti u svojoj kuci da lepis optiku? Ne kontam sta su ti rekli, kao nama se ne svidja da ti provlacimo dole hocemo samo gore, wtf, trebo si da ih oteras u pm...
 
Poslednja izmena od urednika:
Kablic opticki koji ide kroz stan je tanak, kazu da je sada proziran (bezbojan), ne zele da ga stavljaju po podu jer moze biti mnogo lakse ostecen nego kad je na plafonu. Kazu ljudi da se i ne primeti posle nekoliko dana. Takodje kazu da se lako kreci preko njega i posle toga se bas ne primeti...
Ko ima kanalice ili ako ima neka varijanta da se stavi ispod lasni na parketu, onda bi to moglo da se iskoristi i tuda provuce. Znajte imaju i majstori neka uputstva kako i kuda da postavljaju opremu.
Verujem da @swemir nece dobiti to sto je zamislio, bice plafon ili neke kanalice ili nekako ispod lajsne parketa ali da se pazi na eksercice...
 
U nove zgrade kad se radi postavljaju opticki sa zastitom. Razlika u ceni nije velika da bi se ciganili. Ovaj bez sastite kao najlon za pecanje je ubedljivo najeftiniji.

Svakako sam vec sproveo do soba utp tako da znacajno stede posebno vreme a i materijal u ukupnoj investiciji postavke mreze u stanu.

Taj kabel na plafonu ne sme da se savija tako da na svakom cosku dobijam kabel koji se udaljava od zida i formira radijus.

Stan je tek renoviran i okrecen i to se bas vidi...



Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Sme kabl da se savija
 
Ne pod 90 stepeni. Dva izvodjaca su rekla da mora ici luk na uglu i da ne sme da se savija jer mu se ostete vlakna...i na pozitivni i negativan ćosak ide luk...

Tako da nece ni da montiraju ako to trazis da ide uz zid tu...

Svakako i podni sa zastitom ne sme na 90 stepeni ali radijus stane u cosak poda izmedju parketa i zida pa se to i ne vidi ispod lajsne...

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Moze dobro kabl da se savije, samo da se ne polomi, moze i pod 90 stepeni ali sa min lukom od oko 5 mm. Pokazao mi covek kad je ugradjivao. Ma tanak je i providan tako da je neprimetan gde god se stavi. Samo obratite paznju kad ide kroz zid pa se savija uz zid, stavljaju neka tanka crevca da ide kroz njih ali su im rubovi ostri, pa na ulazu i izlazu mora da ide pod malim lukom.
Meni je vise problem sto mi svaki dan nesto zeza STB. Njega ne gasim ali kad upalim tv ili nema tona ili izbacuje neku gresku i to min po 2-3 puta na dan, pa ga samo restart.ili jednostavno prebacim drugi program ili stisnom OK dugme i proradi - ali smara.
 
Poslednja izmena:
Ima li neko ideju zašto se čuje zujanje iz modema kada se razgovara fiksnim telefonom, prestaje čim se prekine veza? Za to vreme normalno radi TV, Internet je ok, sve funkcioniše.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Pisao sam ranije, ni meni nisu kroz buzire u zidu hteli da provlace jer nemaju sajle (a kada su me zvali oko montaze rekao sam im 10x da hocu kroz postojece buzire da se provuce optika), a sama ta struna da prodje kroz buzir nema teorije jer je premekana... bilo bi slicno kao konac kad bi probao da proguras kroz buzir... Inace ta struna se stvarno ne vidi ali bice problem kad treba da se gletuje, morace da se menja i struna jer je lepe onim pistoljem za plastiku... Inace moze da se kreci preko nje lagano. sto se tice savijanja, ne moze da se prelomi pod 90 stepeni ali moze da se savije - napravi se luk precnika 1cm recimo... i na svim tim prevojima postoje gubici ali su minimalni...
 
Mnogo gubis u uploadu, cak 10Mbps. Ne bi trebalo na optici tako da bude. Koliko ti je ping na serverima u Beogradu?

Moguce da je do mog desktop-a, racunar je povezan preko Gigabit switch-a na ruter.

Evo ih rezultati ka Orion Telekom serveru:
9027230060.png

Na laptopu preko direktne veze sa ruterom sam uspeo da izvucem 399/152. Ping ka BG serverima je 1ms uvek.
 
Na koji mail pisete za proveru dostupnosti optike?

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Lol, evo i ja malo da ogovaram telekom, pre 2 nedelje pukla cev meni ispred zgrade i to bukvalno izbija gde prolazi telekomova oprema, i odem ja na MTS support i kazem im da ce doci valjda ovi iz vodovoda to da prekopaju pa bolje da ono posalju nekog svog da nagleda... Naravno maksimalno me iskulirali, zadnja 3 dana mi zvoni svaki dan radnici mts proveraviju sto ne radi fiksni kod pola stanara ahhaha, evo danas kopaju izgleda nije otisla optika nego bakar :), valjda necu da ostanem bez neta duze od jednog sata :(...
 
Lol, evo i ja malo da ogovaram telekom, pre 2 nedelje pukla cev meni ispred zgrade i to bukvalno izbija gde prolazi telekomova oprema, i odem ja na MTS support i kazem im da ce doci valjda ovi iz vodovoda to da prekopaju pa bolje da ono posalju nekog svog da nagleda... Naravno maksimalno me iskulirali, zadnja 3 dana mi zvoni svaki dan radnici mts proveraviju sto ne radi fiksni kod pola stanara ahhaha, evo danas kopaju izgleda nije otisla optika nego bakar :), valjda necu da ostanem bez neta duze od jednog sata :(...

Moram da ih pohvalim sad, bukvalno posle svog onog kopanja, ne znam kako tako brzo al su popravili kabal subperbrzo, bukvalno nisam imao net max pola sata i manje

jedino sto jos nisu zakopali :(
 
Poslednja izmena od urednika:


Oko 10% download i 5% upload brzine gubim, mislim na bakar da mi je 100 vatao na test hah. Kabl direktno u ruter, ne znam mislim da za optiku je velik gubitak al probacu opet mozda je "optereceno".
 
Poslednja izmena:


Oko 10% download i 5% upload brzine gubim, mislim na bakar da mi je 100 vatao na test hah. Kabl direktno u ruter, ne znam mislim da za optiku je velik gubitak al probacu opet mozda je "optereceno".

Tako i ja, paket 400/160 a imam uvek 389/151 stim sto je meni uvek ping 3, dakle jos gore, vezano kablom.
 
Vidjeh gore, ne znam da li da ih cimam ili da pričekam jer manje vise imam masu prijavljenih problema sa boxom [emoji23]

Zapravo evo ih:
Ugovor ne procesuju pa ne mogu da dodam nikog za 100gb i sticice mi odvojeni veci racuni pa s time cu morati da ih cimam
4g ne radi uopste
Dug mi ne brisu a naplacuju kamatu iako sam im sve uplatnice poslao

I sad 10% manja brzina hah
 
Mislim da je i kod mene tako ali ja ne smem da se žalim (još) jer dobijam veću brzinu nego što je propisano ugovorom (koji je doduše potpisan na bakru).

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Kod mene u Kg su dolazili polovinom prošle godine da nude optiku i rekli da će uraditi liniju za 6 meseci. Pomenuli su da će kablovi ići podzemno. Danas je stigao optički kabl ali preko bandera i u pitanju je Supernova.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Kod mene u zgradi su odradjene sve instalacije pre par meseci od strane mts-a. Kutije postavljene ma sve u fulu skoro će godina od početka radova, ali nema još uvek ništa od signala. :D

Kad će ne znamo.
 
Upravo je dolazio promoter. Nudi mi 12 meseci po 1 din. Rekoh ne vredi pod ugovorom sam kod SBB, tek krajem decembra. Kaže nema problema, važiće ista akcija i krajem godine.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Daj neki kontakt od tog lika sto daje 12m. Ja sam nasao samo 8..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Ova je verovatno specijalna ponuda pošto su danas uradili liniju. Mogu da ti pustim broj promotera na pm. Ne znam da li može da ti da istu ponudu pošto si iz Kv a on radi u Kg.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno