Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Pa to nema veze ako nakačiš svoj ruter na telekomov

Mislim da pricamo o komunikaciji telekomovog modema ONT i centrale
Sta ces ti posle da kacis ..ruter.. switch ..itd ..za njihov.. to je tvoja licna stvar
CAk ljudi iz telokoma savetuju da se uzme i zakaci 5ghz TP link wifi za njihov ZTE i vozi..
 
Meni je bilo neobično ali je izgleda standardna politika proizvodjača opreme za optiku. Oprema u centrali i oprema kod krajnjeg korisnika mora biti ista. Verovatno će se vremenom promeniti ali sada je tako.
 
Mislim koji je problem da korisnik kojem je ćef 5GHz modem se uhvati za novčanik i kupi ga tako ubuduće zauvek da ima svoj WiFi ruter i briga ga šta nudi provajder kad menja provajdera?


Pa telekomu plaćaš mesečno za box više nego što košta ONT, i sad još da kupujes dodatno, deluje bezveze.

A i taj stav da zaborave ZTE pilot projekat mi deluje bezveze od strane Telekoma.

Koji Wifi ruter za uz optiku preporučujete?
 
Telekomu plaćaš za internet uslugu i TV uslugu... Telekom nije WiFI provajder već DSL & optika provajder tako da ono što oni moraju da ti obezbede kupljenju brzinu do ulaznih vrata koristeći tehnologiju koju nude i sve preko toga je bonus i dobra volja. I zbog toga ti daju najjeftiniji mogući uređaj. Tvoja briga je šta radiš i kako to deliš po svom stambenom prostoru.

Ruter nema veze sa tim da li je optika, kablovski, LTE... kačiš ih na modem ili "gateway" (= modem + ruter kombinovani uređaj). "Gateway" kad kupuješ onda moraš da razmišljaš o tome da li je modem komponenta kompatibilna sa tehnologijom tvog provajdera. (tu ti je onda problem sa optičkom mrežom da ne može ZTE na jednom kraju a na drugom kraju Huawei). WiFI ruter možeš bilo koji da povežeš na LAN port uređaja koji ti je provajder dao i radi.

Preporuke zahtevaju jasno navedene zahteve / prohteve koje ti kao korisnik imaš. I koliko si maximalno spreman para da daš za takav uređaj.
 
Da li je uopste moguce imati MTS opticki internet bez fiksnog telefona? Uvek me usmeravaju na Box paket, a mene to ne interesuje. Koje su maksimalne brzine optickog neta, i da li je moguce dobiti 2 do 3 staticke javne ip adrese?
 
Maximalna brzina je 1000/200Mbps za obicne (kućne) korisnike, a za detalje se raspitas direktno nekim emailom ili telefonom (u oba slucaja upitno da li ce znati za detalje poput vise statickih adresa i sl. bez tvog navaljivanja da isproveravaju), dok poslovni korisnici verovatno mogu dobiti svasta i samo je pitanje koliko ce to kostati...
"Bez fiksnog" nije moguce dobiti net, a ti ga ne moras koristiti ali ce uci u cenu.

https://mts.rs/Privatni/Internet/Kucni-internet/Net-paketi
 
Poslednja izmena:
Cist *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izam to za fixni sa kojim moramo da zivimo. Ucili smo na faxu da trzisna ekonomija to resava - ko nudi *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*sku uslugu pojesce ga konkurencija za dorucak... ali ne i u Srbiji. :whip:

Jos jednom - jel stavljao neko u bridge mode te nove modeme za optiku? Imam mikrotik koji hocu da mi ostane glavni ruter kao sto je sada na VDSL2+ i Huawei modemom.
 
Možeš da ga staviš u bridge mode ako hoćeš
 
Može i običan korisnik, sam, poznati su admin podaci za logovanje
Nema opcije za VPN, pričali smo o tome
 
Konačno imam uslove za optiku pa samo par kratkih pitanja, pokušao sam pretragu ali nisam uspeo da nadjem konkretno, verovatno je odgovoreno puno puta, izvinjavam se unapred.

1. Da li je dinamička adresa koja se dobija iza CG nata? Do sada sam koristio Orion ADSL baš zbog toga jer ne koriste CG nat a imam server u kući kome pristupam pa da znam da se pripremim unapred. Ima li nekog načina da se iskuka dinamička adresa bez CG Nat?
2. Ako se koristi CG nat da li plaćanjem statičke adrese dobijam javnu adresu? Pretpostavljam da da ali čisto da potvrdim. Gledam koje mi je isplativije rešenje za pristup serveru da li telekomu da dam 600din mesečno ili da dignem uzmem neki VPN pa tako da probam da premostim CG nat.
3. Već imam infrastrukturu po kući i trenutno koristim mikrotik koji uspostavlja pppoe a ADSL ruter je u bridge modu. Odgovor sam video da Q2 može da radi u bridge modu. Da li moze neko user pass za admin da pošalje i koja je konfiguracija sa strane mikrotika potrebna isto pppoe ili neki drugi protokol?
4. Da li da insisitram na q2 ili da prihvatim i druge ruter jer u svakom slučaju imam mrežu po kući i wifi neću koristiti sa tog optičkog rutera jer će biti u bridge modu?

Hvala unapred!
 
1. nije cg nat
3. pisali smo često User: admin, pass: 20HWont17. (tačka na kraju)
4. da, traži Q2
 
Još jedno pitanje za MTS optiku, ako stavim q2 ruter u bridge mode šta se konfigurise sa strane mog rutera, pppoe ili nešto drugo? Da znam da pripremimo konfiguraciju unapred.
 
Ovaj mesec mi je poslednji za 1rsd, da im emejl saljem sad za optiku ili da sacekam prvi feb? Da li ima neko insajderske informacije za Box3 pise da ova promocija sa internetom istice 29feb, ce bude nesto bolje posle posto meni to za telefon nista ne znaci
 
Vec skoro 3 meseca od kako su mi dovukli optiku do zgrade. Kutija sa slike se nalazi pola metra ispred mojih ulaznih vrata :)

Danas zovem, kazu mi da i dalje nema uslova za opticki internet u mojoj zgradi, verovatno ce biti u narednim mesecima.

Da li oni stvarno moraju jos nesto da urade, ili je neki nesporazum.
Ne bi me cudilo da je podizvodjac odradio svoje, a oni nemaju u svom sistemu da je optika dovucena i da sada postoje tehnicki uslovi...
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    409.4 KB · Pregleda: 265
  • 2.jpg
    2.jpg
    759.2 KB · Pregleda: 283
Meni su tri puta rekli da nemam uslova i tri puta da imam ( jos uvek cekam ), sve zavisi s kim se prica.
 
Verovatno neka njihova komisija mora da odradi proveru. Koliko sam shvatio ovde po komšiluku, ali i delimično insajderski potvrdjeno, uvek puštaju po etapama. Tako da dokle god nema odradjen ceo “kvart”, neće biti ni kod tebe.
 
Da li je moguce da mi download brzina pada negde posle 6-7 popodne , a posle 12 uveče je kako treba .... inače imam box3 max net 400/160 - znaci zna da bude download čak i 9 mbps ili ide do 70-80 i posle 12 je kao ok
 
Poslednja izmena:
Preko kabla mi je uvek max, ustvari drži se na 400/150, preko wifi varira.
 
Ja sam poplaveo dok su me udostojili instalacije letos. Prvo sam mesecima ratovao sa upravnikom zgrade, jer smo bili vezani za raspali PoštaNET. On je pregovarao sa SBB-om (iako su mu dali maksimalno fer uslove, mislim da je politika odigrala ključnu ulogu da ih na kraju ne udostoji saradnje), potom je Orion čak i provukao svoju optiku kroz celu vertikalu (navodno bez njegove dozvole, pa su morali napolje)... I tako, posle jedno godinu-dve, uđe u zgradu krajem 2018. "Telekom" sa svojom optikom. Tu nije bio kraj čekanju.
Ja sam išao i u poslovnicu i zvao sam call centar, čak sam lično pričao sa majstorima dok su drugima uvodili, na kraju su mi dali termin za kraj juna. Tog puta su bili tačni. Postavili su kanalice od kutijice u dužini od jedno 6-7 metara, izbušili rupu (sve sa onim detektorom struje, da ne naprave neki rusvaj), instalirali opremu, ja sam posle dokupio dodatni razvodnik za LAN kablove. Otišli instalater i ja zajedno u podrum do "kućice" da pusti signal, sve je proradilo u roku od 15-20 minuta.
Za sada nemam ozbiljnijih zamerki, s tim što mi je oko Nove godine bilo određenih problema oko rutiranja IP adresa (naizmenično mi se gubio signal na različitim uređajima). Pretpostavljam da se to rešilo do sada.

Iskreno, da nije tog političkog momenta, ja bih postupio na drugi način: dozvolio bih da svi dostupni operateri prođu kroz zgradu, pa neka svako bira šta mu odgovara.
 
Poslednja izmena:
Ne kapiram kako tebi upravnik zgrade odredjuje ko ce da udje? Ja sam isto upravnik i zakon kaze da moras da radis u interesu skupstine, tacnije takve odluke se ne donose po volji upravnika vec na sedinici skupstine stambene zajednice. E sad ako je kod vas vecina bila protiv SBB-a a za MTS onda je to druga prica. Tehnicki gledano samo *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i bi odbili da imaju vise mogucnosti u zgradi . Ja bih uveo i Supernovu i MTS i SBB i Orion, pa nekad ce neko da uzme ovo ili ono. Bolje da ima mogucnosti sto vise. Elementarna logika.

Dodatno trapavi su sa aktiviranjem usluge - ne znam zasto je to tako (MTS). Kao da im je najvaznije da su provukli instalacije a kada ce usluga da se pusti - ne mare previse, nego moras da kukas i da ih vuces za rukav... :whip:
 
Vidiš, to iziskuje malo kompleksniji odgovor. Krenimo od toga da je prosek godina u soliteru između 50 i 60, kao i da većina ljudi ne učestvuje u radu kućnog saveta, jer ne mogu očima da se vide. Kad su čuli da u zgradu ulazi optika, verovatno su mislili da optičar otvara lokal.
Imamo oligarhiju trojice komšija-kumova, a upravnik je solidno kotiran u OO The Stranke.
 
Ja bi doneo zakon da mogu operateri da udju i bez skupstine. Meni je to retardirani previse jer je 21 vek ljudi ne kapiraju tehnilogiju. Ovde kod mene u zgradi tri operatera mts optika, astra net optika, KDS, i imas izbor ko covek daj boze i sbb da dodje pa lepo ko hoce neka uzme sta mu odgovara.

Doduse namerio bi da operateri moraju da koriste iste kanalice u zgradi a ne da svaki mece svoje, ok za kutije al za kablove svi u jednu veliku i cao.

Reswn problem svima lepo.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Gde, vidis da konkurencija jedna drugima sece kablove i unistava opremu, zajednicka kanalica je misaona imenica za nase uslove.
 
Nazad
Vrh Dno