Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Ljudi, pre mesec dana mi je uvucena MTS optika, BOX3 paket 100/20, dobio sam Huawei wireless ruter. Koristim laptop, Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 2230, Win10. Laptop mi je na metar i po od rutera i nema nikakvih fizickih prepreka. U isto vreme bude jos 2-3 telefona u kuci nakaceno. Radim na Bibu casove, pa brzinu testiram sa Ookla prema japanskim serverima. Prvih dana mi je brzina bila 80/12, ping 270, oko 22h po nasem vremenu (to je u Japanu cik zore). Ovih dana u isto vreme brzina padne do 10/2.5, secka mi slika i zvuk.
Je l' to normalno da toliko varira brzina?
prikaci laptop preko kabla pa probaj

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока
 
Dobio sam ponudu za optiku u vidu prospekta na masnoj hartiji. Prilažem sliku dela ponude:Pogledajte prilog 272846
Šta im znače ove dve brzine na jednom paketu? Pored jedne stoji sličic a za wifi, a pored druge nešto što bi predstavjalo optiku, jel tako? Da li je ova veća brzina desno samo u periodu akcije, a kasnije spuste na ovu levu ili leva brzina jeste maksimum na wifi-ju? Ako spuštaju brzinu nakon akcije koja je poenta?
Ne spustaju nista, levo su ti za one koji mogu samo realizaciju putem xDSL tehnologije, a ova veca brzina ti je za one koji imaju optiku, a cena je ista za sve. Tako da ima logike ne brini
 
Nije pravedno da korisnici koji su na istom paketu, jedni na VDSL-u a drugi na optici, plaćaju istu cenu. Ako je objašnjenje u vezi ove dve brzine tačno.
Tuzi ih sudu. Sta je danas pravedno i ko te je lagao da danas pravda uopse i postoji(ovo je samo bezazleni primer toga) tako da nemoj da se nerviras i razbijas glavu sta je i da li je nesto pravedno i bice ti lakse, mozda ne bolje ali lakse sigurno.
Tako sam se i ja za gluposti nervirao na koje nisam mogao nikako da uticem(kao i ti sto ne mozes na ovo) pomiris se i bude ti bolje.
 
Poslednja izmena:
Ne spustaju nista, levo su ti za one koji mogu samo realizaciju putem xDSL tehnologije, a ova veca brzina ti je za one koji imaju optiku, a cena je ista za sve. Tako da ima logike ne brini



Ima logike ali nije pravedno. I ne razumem zašto ne bi svi imali tehničke mogućnosti za optiku? Kako pratim ovu temu, zaključujem da je telekom krenuo poput buldožera da širi optičku mrežu svuda. Naslućujem da je prioritet područje gde se nalazi SBB konkurencija. Ovakva pouda nije dobra. Trebalo je da naprave prospekt poseban za xDSL pakete koji bi bili jeftiniji, a poseban prospekt za pakete za optiku. Ili da u ovoj jedinstvenoj ponudi naglase jasno da se radi o dve tehonlogije.
 
Tuzi ih sudu. Sta je danas pravedno i ko te je lagao da danas pravda uopse i postoji(ovo je samo bezazleni primer toga) tako da nemoj da se nerviras i razbijas glavu sta je i da li je nesto pravedno i bice ti lakse, mozda ne bolje ali lakse sigurno.
Tako sam se i ja za gluposti nervirao na koje nisam mogao nikako da uticem(kao i ti sto ne mozes na ovo) pomiris se i bude ti bolje.

ma ne nerviram se ja:guitar: Nisam prešao, za sada, na mts, nemam razloga da žurim. Čekam da se "veselje" završi, pa ćemo onda videti šta ćemo.
 
Poslednja izmena:
Uvedoh optiku pre neki dan, Box 3 net 400/160, Q2 ruter, na 5ghz maksimalna brzina kao na slici, na 2.4 dosta losiji rezultat. Koristicu samo 5ghz pa mi to i nije vazno. Moje pitanje glasi, jel nas trpaju ispod Nat-a? Uspesno sam forwardovao portove, pokazuje da su otkljucani ali utorrent i dalje kaze da mi je port blokiran pa mi to malo smrducka
dcac6c0c78c9a4588b43b037a38f0384.jpg


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Pozdrav,
Ono sto tebe moze da muci je CG NAT, a ne NAT. Dakle, kako ti sa jedne strane rutera ( WAN ) imas 1 IP adresu, a sa druge strane rutera u lokalnoj mrezi ( LAN ) imas vise uredjaja i svaki ima svoju IP adresu, neminovno je da postoji NAT.
CG NAT je, uprosceno receno - dupli NAT. provajder ti na WAN interfejsu dodeli IP iz privatnog opsega, a na sledecem hop-u ( ruteru ) je saobracaj opet NAT-ovan kako bi se preveo na javnu IP adresu. U ovojh situaciji ti port forwarding ne znaci nista. Medjutim, mozes ih zamoliti da te skinu sa CG NAT-a.
Vise o CG NAT-u i ogranicenjima koje on donosi, mozes naci po net-u.
 
Ima logike ali nije pravedno. I ne razumem zašto ne bi svi imali tehničke mogućnosti za optiku? Kako pratim ovu temu, zaključujem da je telekom krenuo poput buldožera da širi optičku mrežu svuda. Naslućujem da je prioritet područje gde se nalazi SBB konkurencija. Ovakva pouda nije dobra. Trebalo je da naprave prospekt poseban za xDSL pakete koji bi bili jeftiniji, a poseban prospekt za pakete za optiku. Ili da u ovoj jedinstvenoj ponudi naglase jasno da se radi o dve tehonlogije.

Pa ja ti nisam ni rekao da je pravedno, bas naprotiv, rekoh ti da pravde i pravednosti nema. Ne razumes zasto ne bi svi imali teh mogucnosti za optiku, zekis malo ili? Pa pobogu nisu postavili svugde opticku infrastrukturu, kako mislis da proguras sa ovim HW i na bakru 1Gbit na xDSL-u?
Krenuli su u to prosle godine lagano bilo je pocetnickih gresaka, sporo lose odradjeno itd, ove god su se ubrzali, izvezbali, izvestili ti podizvodjaci itd.
 
Pa ja ti nisam ni rekao da je pravedno, bas naprotiv, rekoh ti da pravde i pravednosti nema. Ne razumes zasto ne bi svi imali teh mogucnosti za optiku, zekis malo ili? Pa pobogu nisu postavili svugde opticku infrastrukturu, kako mislis da proguras sa ovim HW i na bakru 1Gbit na xDSL-u?
Krenuli su u to prosle godine lagano bilo je pocetnickih gresaka, sporo lose odradjeno itd, ove god su se ubrzali, izvezbali, izvestili ti podizvodjaci itd.

Sve je OK što kažeš i u pravu si. Ne treba mešati pravdu i biznis. Nije moje da brinem da li će neki korisnici MTS-a plaćati isti paket po istoj ceni, a jedni imati 100/10 a drugi šta ti ja znam...nekih "tričavih" 400/160. To je poslovna politika Telekoma, i to se mene zaista ne tiče. Zapravo, drago mi je što se optika širi po Srbiji :wave:
 
Mislim da je glavna poenta ovakve ponude to da ne možeš lako da raskineš ugovor ako se recimo preseliš iz stana gde si imao optiku u stan gde nema optike, zato što je po ugovoru koji si potpisao potpuno legitimno da ti tu aktiviraju ADSL.
 
Mislim da je glavna poenta ovakve ponude to da ne možeš lako da raskineš ugovor ako se recimo preseliš iz stana gde si imao optiku u stan gde nema optike, zato što je po ugovoru koji si potpisao potpuno legitimno da ti tu aktiviraju ADSL.


Onda ćeš uvideti da si pao s konja na magarca
Još ako ustanoviš da nemaš bolju opciju na toj lokaciji, onda furaš internet preko tankog bakra do sledećeg preseljenja i svojim redovnim plaćanjem usluge finansiraš širenje optike koju će koristiti neko drugi. Sjajno.
 
Tu hipotezu može da proveri neko koje potpisao ugovor za te nove Box pakete... pa da pogleda šta piše na samom ugovoru na mestu gde se navodi brzina (šta piše za korisnika koji je na optici a šta za onog koji je na VDSL). Ako piše "do 100/20" za Box Crveni npr nema teorije da bi mogli da prođu sa uvaljivanjem 20/4 brzine pre selidbi priključka. To je daaaaaleko ispod onog čuvenog "minimum 80% od deklarisane brzine" dokle se smatra da provajder je ispunio uslove.
 
Krenuli su u to prosle godine lagano bilo je pocetnickih gresaka, sporo lose odradjeno itd, ove god su se ubrzali, izvezbali, izvestili ti podizvodjaci itd.

Krenuli su u oktobru 2016 i tad su obećavali završetak radova do 2020 i da će biti pokrivena cela Srbija. Nemoj me držati za reč ali činime se da su čak obećavali da će preko 90% stanovništva imati pristup kvalitetnijem internetu do 2020.Tako da sad već može opravdano da se pita što i dalje većina nema tehničke uslove za optiku.
 
Telekom je u međuvremenu doneo (političku) odluku da kupuje lokalne kablovske mreže. Dao je za taj škart stotine miliona evra, umesto da te pare ulaže u razvoj optike. Možda zato sporo ide.
 
Krenuli su u oktobru 2016 i tad su obećavali završetak radova do 2020 i da će biti pokrivena cela Srbija. Nemoj me držati za reč ali činime se da su čak obećavali da će preko 90% stanovništva imati pristup kvalitetnijem internetu do 2020.Tako da sad već može opravdano da se pita što i dalje većina nema tehničke uslove za optiku.

Znam kad su krenuli ne brini, znam i sta su rekli koliko ce imati pristup ljudi brzom netu nije 90% no 1000000 ljudi a to nije 90% stanovnistva.
Ne znam da li znas ali imali su jedan period kad maltene nisu na terenu nista radili vec imali predavanja od Huawei-ja kako se ispravno postavlja optika i ostalo tako da su malo kasnili zbog toga. Trece, pa ja nisam ni rekao kad ce oni zavrsiti projekat a upuceniji sam od tebe u isti. A nije to ni bitno, mnogo je bitnije da urade sto bolje, kvalitetnije makar i sporije to se jednom postavlja i nikad vise pa ga lepo treba i uraditi.
I na kraju krajeva vec 9 meseci koristim optiku i zadovoljan sam kako su i kojom brzinom dosli do mene. Inace, bas su do sad dobro pokrili BG nisu sve ali nisu jos ni zavrsili, bolje polako rekoh i zasto. Pa majku mu jel ti bitno dal ces imati optiku u 2019 ili 2020 ili slucajno 2021, totalno nebitno po meni.
Ali po meni opet kazem je bitnije da bude kvalitetno i sto vise stanovnistva da obuhvate projektom.
Tako da kad se pozivas na politicku odluku, da znas da je ovo par ekselans politicka odluka AV u dogovoru sa Kinezima.
Veruj mi, znam sta pisem
 
Poslednja izmena:
Telekom je u međuvremenu doneo (političku) odluku da kupuje lokalne kablovske mreže. Dao je za taj škart stotine miliona evra, umesto da te pare ulaže u razvoj optike. Možda zato sporo ide.
Nema to veze i nije zbog toga, pare za All IP tj kredit je uzet od Kineza a radi se 98% sa Huawei opremom i ima nesto malo ZTE opreme opet kinezi.
Tako da to sto ti mislis zasto se kasni nije tacno, tj kasnili su sad nemam tacne podatke koliko je od planiranog odradjeno ali dostaaa je odradjeno a ima i fore do kraja 2020 nisu rekli pocetak vec do keaja 2020 to je vise od god dana.
A koliko znam dosta je na teritoiji BG odradjeno ili se privodi kraju, za ostali deo Srbije ne znam.
Zvezdara, NBG, Zemun, B.Kosa, Dedinje, Cukarica, Dorcol to je to, neki urbaniji deo BG nema bas svugde na tim teritorijama ali nije ni kraj projekta.
Da li je moglo brze, da, da li je moglo da se uopste ne krene u ovaj projekat o DA.
 
Kod mene u ulazu su postavili opremu za optiku u jesen npr. 2017. godine, ako ne i ranije. Medjutim, mislim da sam video samo dva kabla sprovedena od one plasticne kutije na svakom spratu, sto znaci da za sve ovo vreme ljudi nisu zainteresovani za uzimanje MTS optike. Imam utisak da se to i procenilo u jednom trenutku pa su kupovine manjih provajdera upravo nacin da se po svaku cenu dodje do korisnika, sad silom posto nismo hteli milom. Prosecnom korisniku interneta u Srbiji (vecina koja net koristi za drustvene mreze, surf, mejlove, youtube...) nije prioritet ultrabrzi net ako vec ima ok brzinu, vec niza cena mesecne pretplate i dobar izbor tv kanala. I dalje se masovno gleda tv i to se nece dugo menjati.
 
To nema veze, oni nisu rekli da ce svi preci na optiku, a jel vidis koliko ovde ljudi kuka sto nema optiku kod sebe. U mojoj zgradi uzeo ja i skoro rekoh mladjem komsi sto ima klince kao moji da imamo optiku od prosle god, pa sad uzee i on. Ostalo matorci bas ih briga bitno da imaju fix i tv.
Oni su rekli milion potencijalnih domacinstava, a to sto neki ne zele pa niko nikoga ne moze naterati na bilo sta. Pritom mislim da nisu ni mislili da ce vecina preci(bar ne sad u pocetku) kasnihe za 5-10 god vecina ce biti na optici bar u bg a to ce ono biti standardna opcija u uzem delu bg dok ce u manjim mestima biti vdsl okosnica neta narednih 5-10 godina.
 
Znam kad su krenuli ne brini, znam i sta su rekli koliko ce imati pristup ljudi brzom netu nije 90% no 1000000 ljudi a to nije 90% stanovnistva.
Ne znam da li znas ali imali su jedan period kad maltene nisu na terenu nista radili vec imali predavanja od Huawei-ja kako se ispravno postavlja optika i ostalo tako da su malo kasnili zbog toga. Trece, pa ja nisam ni rekao kad ce oni zavrsiti projekat a upuceniji sam od tebe u isti. A nije to ni bitno, mnogo je bitnije da urade sto bolje, kvalitetnije makar i sporije to se jednom postavlja i nikad vise pa ga lepo treba i uraditi.
I na kraju krajeva vec 9 meseci koristim optiku i zadovoljan sam kako su i kojom brzinom dosli do mene. Inace, bas su do sad dobro pokrili BG nisu sve ali nisu jos ni zavrsili, bolje polako rekoh i zasto. Pa majku mu jel ti bitno dal ces imati optiku u 2019 ili 2020 ili slucajno 2021, totalno nebitno po meni.
Ali po meni opet kazem je bitnije da bude kvalitetno i sto vise stanovnistva da obuhvate projektom.
Tako da kad se pozivas na politicku odluku, da znas da je ovo par ekselans politicka odluka AV u dogovoru sa Kinezima.
Veruj mi, znam sta pisem

Malo si mene i moon511 pomešo sa odgovorom.A što se tiče procenata bilo je obećanje od tih više od 90% pokrivenosti brzim internetom.A ovo od 1000000 domaćinstava tj korisnika da koristi njihove tv ili internnet usluge to im je posto novi cilj od kupovine kopernikusa.
 
Slabo oni pokrivaju i NBG a kamo li dneke druge deove zemlje...
Evo kod mene su u neke zgrade usli a u neke nisu.
Zasto nisu, pa zato sto ne mogu uci onuda kud su oni onako povrsni, lenji i neodgovorni zamislili.
Sve raskopali, porusili, iscupali svo zelenilo, zivu ogradu, cevece, izrovali troroare i jos nisu sve popravili barem delimicno, stavili ona crna creva da kroz njih uduvaju opticki kabl i poceli da buse temleljne zidove da ulaze u podrume... gle cuda upali u "slepu prostoriju", tu nema podrum/zid/spoljanjost veza, vec ima medju prostorija (zatvoren potpuno prostor bez ikakvih otvora) i nisu mogli uci u zgradu. Zasto je to tako, pa rpijektant nije mrdnuo pozadinu iz kancelarije, nije uzeo ni projekte zgrade da pogleda gde je sta i kuda moze uci. Trebao je prici sa pocetka ili kraja zgrade pa kroz 20 podruma od svakog ulaza se pruziti sa instalacijom (jedan nacin) ili jos bolje uci kroz postojecu kanalizacionu cev od Telekoma kojom vec ide stara bakatna isntalacija telefonije i opticki/koaksialni kabl RV iz telekomunikacione sahte na trotoaru ali NE bizgovi su sve prvo unistili, bacili pare i odustali. U jedan ulaz su usli preko stepenica, kazu da su nekud usli u jos 2-3 ulaza (nepoznato mi kuda i kako), a kod nas ne dolaze. Traze saglasnost da udju sa instalacijom kud oni hoce (preko stepenica verovatno) i da postavljaju unutar zgrade kako se njima cefne a to im ne damo. Ne daju im ni neki ulazi da samo provuku instalaciju kroz podrume do svih ulaza i sve povezu, eto kako napreduje na NBG postavljanje optike... a takvih velikih zgrada sa vise ulaza ima koliko hoces...
KOliko samo kosta ispravljanje gresaka koje su radili svuda do sada gde su montirali, umesto da svi budu lepo obuceni pa polako da se siri broj i mreza montera...
 
Šta se dešava sa Vdsl korisnicima, da li je nekome zamenjen Vdsl za optiku.Koliko vidim, u Mirijevu ,nikome nije zamenjen,svi su i dalje na Vdsl-u.Optiku su dobili samo oni,koji su bili na adsl-u, ili nisu imali ni to.
Nervira me ,ta njihova politika,da je cena za vdsl 50/8, istao kao na optici 200/80.
Ako je ista cena, zašto Vdsl onda nema maksimalan net,koji je moguć, do 200/80.Znači najmanje 100/10.


Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^to isto su radili vani telekom operateri :(
Kod mene je VDSL zamenjen optikom. Tj. ko hoce u zgradi moze da predje na optiku (ja licno ne, nije mi isplativo).
 
Nemam UPS pa modem ionako me radi bez struje :)
Box4 izadje 2750 sa 8m po dinar. Ja ni blizu toga ne placam, a ne znaci mi nista 200/40 vs. 50/8.
 
Šta se dešava sa Vdsl korisnicima, da li je nekome zamenjen Vdsl za optiku.Koliko vidim, u Mirijevu ,nikome nije zamenjen,svi su i dalje na Vdsl-u.Optiku su dobili samo oni,koji su bili na adsl-u, ili nisu imali ni to.
Nervira me ,ta njihova politika,da je cena za vdsl 50/8, istao kao na optici 200/80.
Ako je ista cena, zašto Vdsl onda nema maksimalan net,koji je moguć, do 200/80.Znači najmanje 100/10.


Mislim da su optiku razvlacili tamo gde bas nemaju mnogo korisnika, tako je i do mene stigla, jer smo 90 % na SBB-u. Pa da budu konkurentni. Ja cekam mesec dana da mi istekne obaveza u SBB-u i idem na Box 4, isplati mi se, ne zbog brzine neta nego, 100gb za mob, 6+2 meseca po dinar a i ispada mi jeftinije racunajuci i mob.
 
Isti slučaj i kod mene.To sa mobilnim i 100gb,baš znači puno_Od kada se dobija 6+2 meseca za dinar?

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk
 
Kod mene u gradskom naselju (Niš) nema nikakvih radova oko optike. Pre mnogo godina su postavili debeli optički kabl u naselju i sve telefonske kutije u zgradama povezali na taj kabl. Verovatno mogu da očekujem samo VDSL, što ne dolazi u obzir. Dobijem prvih 6 meseci po 1 dinar i to je to. Izem ti ponudu.:D
 
Poslednja izmena:
Malo si mene i moon511 pomešo sa odgovorom.A što se tiče procenata bilo je obećanje od tih više od 90% pokrivenosti brzim internetom.A ovo od 1000000 domaćinstava tj korisnika da koristi njihove tv ili internnet usluge to im je posto novi cilj od kupovine kopernikusa.

Nisam nista pomesao, ne brini. Nikada nije bilo obecanje od 90% pokrivenosti optikom, brzim internetom DA a u brzi spada xDSL tehnologija ne samo optika. Dakle 1000000 domacinstava ne 90%.

Šta se dešava sa Vdsl korisnicima, da li je nekome zamenjen Vdsl za optiku.Koliko vidim, u Mirijevu ,nikome nije zamenjen,svi su i dalje na Vdsl-u.Optiku su dobili samo oni,koji su bili na adsl-u, ili nisu imali ni to.
Nervira me ,ta njihova politika,da je cena za vdsl 50/8, istao kao na optici 200/80.
Ako je ista cena, zašto Vdsl onda nema maksimalan net,koji je moguć, do 200/80.Znači najmanje 100/10.


Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Meni je zamenjen ja sam imao vdsl a zadnjih 9 meseci optika. Nije tacno da su ftth dobili samo ovi sa adsl-a odakle ti ta tvrdnja?
Maximalne cifre su u idealnim labaratorijski uslovim sto se kaze, a nasa infrastruktura komplet nije ni pola od savesene, mislim da ti je sad jasno zato nema tih brzina i jos nesto to su brzine da sedis u centrali a dal takvu brzinu bas moze da izvuce neko koji je na IS iako mu je "ispod zadnjice" isti nisam bas siguran jer od te optike dalje ide bakar(pitaj boga kakav i koliko je to sve dugacko i koliko kvalitetan) eto.

Kod mene u gradskom naselju (Niš) nema nikakvih radova oko optike. Pre mnogo godina su postavili debeli optički kabl u naselju i sve telefonske kutije u zgradama povezali na taj kabl. Verovatno mogu da očekujem samo VDSL, što ne dolazi u obzir. Dobijem prvih 6 meseci po 1 dinar i to je to. Izem ti ponudu.:D
Sto sta fali vdslu i toj ponudi og 8 gratis meseci?
Ja je vidim kao odlicnu ukoliko nemas bolje(a kazes da nemas tj nemas ftth), jos ako si blizu(kao sto sam ja bio blizu centrale i izvlacio i preko 100Mbita secam se da je ruter pokazivao bese 160+) i imas odlicnu(novu) infrastrukturu sa dobrim paricama ti si na konju meni je to radili full brzinom jos mi je ruter bio sinhronizovan na 67 Mbit bese pa ttv nije ulazio u deo odredjen za net cak i kad bih pustio HD.
Naravno nijad xDSL nece biti kao ftth, ali ako iste nema svakako je bolje od wirelessa pa po meni i od kablovske iako sad cete se svi uvatiti za brzinu na kablovskom je veca, ali nije stabilnija i vezana je za opterecenje svakog cvorista i deljenja ukupne brzine neta.
Ja nikada pored kablovske i vdsl ne bih birao kablovsku ko sto ni nism iako imam Sbb kablovsku i smarali me milion puta fonom da predjem kod njih jer toboz daju vece brzine, a sto im je net njesra tj kvalitet, pa i sama tehnologija je inferiornija od xDSL tehnologije to nista.
Najveci problem xDSL tehnologije je daljina tj slabljenje i sumovi na bakru da nema toga bila bi i te kako savrsena bar meni.
Naravno, optika je buducnost i sad se sve nove zgrade i povezuju na optiku direktno dok se gradi ostavljaju se opticki kablovi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Велика је вероватноћа да у Нишу може да добије неку другу оптику, јесте мало јефтинија али је зато и бржа. ;)
 
Nazad
Vrh Dno