Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Uzmeš sledeću situaciju:
  • Korisnik ima telekomov fiksni na bakru
  • Korisnik ima Beotel VDSL na tom istom bakru
Taj korisnik ako bi prešao na optiku mora da otkaže Beotel VDSL. To se neće desiti iako je pored korisnika prošla optika.
Bakarni fiksni radi i kada nestane struja što je nekima bitno...
Ovo je samo delimično tačno. U Srbiji postoji ogroman broj telefonskih brojeva koji su na MPAN-ovima (sam bakar je par stotina metara od korisnika) odnosno bakar se završava na ulici u ormariću, u isturenom stepenu. Tu je VDSL i SIP klijent za sam fiksni telefon.

Ogroman broj MPAN-ova nema rezervno napajanje, pa čim nestane struje tu, odmah nema ni VDSL interneta ni fiksnog telefona.

Sada (na optici) ako stavim ONT na rezervno napajanje, imam i internet i fiksni što sa VDSL-om nije bio slučaj.
 
Sada (na optici) ako stavim ONT na rezervno napajanje, imam i internet i fiksni što sa VDSL-om nije bio slučaj.
Tako je, meni su više iz bezbedonosnih razloga (grmljavina) PC, Supernovin ONT, Router Archer AX73 i fixni telefon Gigaset GO-Box 100 uštekani u UPS i kada nestane struje sve radi kao sat bar još jedno dobrih sat vremenal, (bez upaljenog PC-a naravno)! ;)
 
Poslednja izmena:
identican slucaj = desavalo ti se ?
meni su popravili danas u 10 ujutro, nije strasno ako je jednom godisnje samo da ne krene češće (izludeli me uptime emailovi svakih sat vremena sto dobijam down/up)
za ADSL ima smisla ako si na ivici signala i onda padne kisha, desavalo se meni i na koaksijalnom da malo-malo gubi/dobija upstream signal u takvim uslovima
ali na optici ne bi trebalo da ima tih problema
Нема код ADSL ивице сигнала и падања кише. Или ради или не ради.
Имаш добру оптику, не бригај, видиш да лепо ради :)
 
U mom gradu odradjena je prvo periferija gde su samo kuce, totalno vazdusnim putem (stavljali su nove betonske bandere pored istrulelih drvenih na kojima je vec bio bakarni telefon)
Pa je onda krenulo kopanje ulica, gde ima kuca, stanova, i lokala. U tim ulicama i dalje su bili splice cilindri na banderama ali optika izmedju njih isla je podzemno. Velike stambene zgrade i lokali su tu prikaceni totalno podzemno, dok kuce preko tih bandera.
U samom centru gde su sve lokali i velike stambene zgrade nije nista radjeno preko bandera, sve je kopano po trotoarima i postavljani buziri/kutije do svake adrese da ide podzemno. Ako neka adresa nema uslugu do nje ide prazan buzir/kutija, u koju ce uduvati/ugurati opticki kabl kada je uzmu.
 
Evo kod mene u ulici sada kopaju optiku. Do zgrada sve ide podzemno. Ali za kuće vidim da planiraju da je sprovedu podzemno, linijom ulice/trotoara ispred kuća, a onda da podižu optiku iz zemlje na banderu, a onda sa bandere na krovove obliznjih prizemnih kuća preko tavana. Istim putevima kojima ulaze u kuce i bakarne parice telekoma i koaksijalni kablovi raznih drugih operatera.
 
Ljudi, vodite računa o daljoj komunikaciji.
 
Evo ako nekog interesuje moje iskustvo u vezi vremenskog toka kod uvodjenja optike u zgradu:
Nakon odprilike 6-7 meseci sto je podpisan i predan mts-u zahtev stanovnika zgrade za opticku infrastrukturu:
Utorak/sreda: kopanje izpred zgrade i uvlacenje otickog kabla u podrum.
Cetvrtak: spajanje optickog kabla na ulici na obliznoj raskrsnici
Petak: Instalacija razvojnih kutija u stepenistu zgrade
Sledeci Utorak: Na mts websajtu dostupnost opticke infrastrukture na adresi (pre toga nije bio dostupno)

Pozdrav
 
Trebalo bi, ali mislim da niko neće praviti problem ako ga ne vratiš, to je za njih potrosna roba. Bitno je da je tu Ont i adapter.
 
Molio bih clana @rajkosto ili nekog ko to takodje zna, da ne bih pretrazivao pola foruma: Da li je kod ubacivanja svog routera, potrebno ubaciti jos nesto u svoj sem PPPOE podataka, kada mts router ode u bridge mode ?
 
Trebalo bi, ali mislim da niko neće praviti problem ako ga ne vratiš, to je za njih potrosna roba. Bitno je da je tu Ont i adapter.
Hvala. Ne treba mi, nego nisam znao da li se vraca ili treba da ostavim ovima iz jetela kada kace njihovo, ali valjda oni imaju svoj. I da im zatreba imam ja moj od 10m.
 
Hvala. Ne treba mi, nego nisam znao da li se vraca ili treba da ostavim ovima iz jetela kada kace njihovo, ali valjda oni imaju svoj. I da im zatreba imam ja moj od 10m.
yettel isto ima svoj zuti opticki patch kabl sto dolazi u kutiji od malog nokia/huawei ONT-a kojeg ti instaliraju

Molio bih clana @rajkosto ili nekog ko to takodje zna, da ne bih pretrazivao pola foruma: Da li je kod ubacivanja svog routera, potrebno ubaciti jos nesto u svoj sem PPPOE podataka, kada mts router ode u bridge mode ?
nista osim toga ako se koristi port binding mod bridge-a. ako se koristi huawei vlan binding mod za kombinovan iptv/pppoe na jednom kablu onda mora se ubaciti i internet vlan 100, iptv vlan 300
 
Krenuo sam da citam od prve stranice pa video koliko ih ima. Preskocicu pa pitati direktno ovde. Jel zna neko kakvo je stanje u Veterniku sa optikom? Ulica Generala Vasica konkretno. Pre par godina sam morao da se borim sa SBB da postave banderu i razvuku kabel do kuce koja je na cosku ulice. Kad ubacim adresu na MTS sajtu pise da nema optike na adresi ali ako prolazi Dragoslavom Srejovicem onda mozda mogu da ih zamolim ili po mom trosku da se dovuce to do kuce.
 
Opet sam si sebi dao odgovor, borba. 😐
U istom smo sosu.
 
Srecno sa Telekomom i njihovom podrskom, ja sam se za mrtvi PLA adapter ganjao sa njima 2 meseca i na kraju sam odustao.
 
Srecno sa Telekomom i njihovom podrskom, ja sam se za mrtvi PLA adapter ganjao sa njima 2 meseca i na kraju sam odustao.
Verovatno zavisi od mesta do mesta. Meni su monteri kad su uvodili optiku doneli dva dana kasnije jer nisu imali kod sebe nego su porucili. Imali su extender to sam odbio
 
Tačno tako. U rešavanju problema često je ljudski faktor u pitanju.
Tako da manjejte taktitu i tražite osobe koje će vam rešiti problem, kad već svakako plaćate usluge.
 
Ja sam izricito trazio PLA adapter i oni doneli extender kad nisam bio na lokaciji. Posle sam prijavljivao da mi zamene ali nisu hteli i na kraju odustao.

Namestio sam posle extender za televiziju ali sam ga kasnije izbacio jer je kupljen ruter gde sam kroz jedan kabal podesio da prodje signal za internet i televiziju do kupljenog rutera.
 
Kod uvodjenja MTS optike u zgradu,da li se koristi električno napajanje,ili je sve pasiva.
Pitam zbog toga,sto toga nema u ugovoru.Za VDSL istureni stepen,znam da se vezuje na brojilo za zajedničju struju,i tu je bilo problema,pa sada stanari ne zele nova okapanja sa MTS-om.
 
Gigabit-capable Passive Optical Networks (GPON). Takva je MTS optička infrastruktura. Ja živim u kući. Ono što instalateri obično nazivaju "optički ormarić" je zakačeno na banderu preko puta koju lepo vidim sa prozora, ali nema nikakve veze sa mrežom elektrodistribucije.
 
ako nekog zanima sta je unutra optickih ormarica koji se nalaze na banderama (ili ako optika ide podzemno, uzidane su odmah iznad trotoara) na pocetku i kraju ulica: slika
(svi kablovi i konektori sto se vide osim ovog za uzemljenje su opticki, nista nema struje unutra)
 
Ja sam izricito trazio PLA adapter i oni doneli extender kad nisam bio na lokaciji. Posle sam prijavljivao da mi zamene ali nisu hteli i na kraju odustao.

Namestio sam posle extender za televiziju ali sam ga kasnije izbacio jer je kupljen ruter gde sam kroz jedan kabal podesio da prodje signal za internet i televiziju do kupljenog rutera.
Meni su umesto extendera, pod istim nazivom na aneksu ugovora doneli Netis WF2780 ruter. Onako nekofigurisanog zaboli su ga u LAN 4 na Huawei HG8245W5-6T, i on ga sad vidi kao drugi "wired device". E sad malo istražujem može li se kroz taj ruter pustiti Iris TV signal, pa ako može bilo kakvo uputstvo tim povodom, privatno ili ovde u temi sigurno bi mi bilo od koristi. Mada ne verujem da bi mts blagonaklono posmatrao ta moja samostalna čačkanja sa opremom, koju ću jednom svakako morati da im vratim.
 
Pitanjce u vezi MTS optike + staticke IP + Ubiquiti opreme. Trenutno ne mogu direktno da testiram njihov ruter direktno ukopcan u moj komp pa ne znam da li je do mog podesavanja na Ubiquiti problem ili oni sa svoje strane nesto nisu "pustili" :D
Uglavnom u pitanju je staticka IP, dobio sam IP adresu, username i password. Nisam bas ekspert, umem osnovna podesavanja da uradim pa su mi neke stvari nepoznate, npr IP adresu mi nije dao da unesem normalno vec trazi CIDR format, pa pretpostavljam da dodavanjem /32 na IP adresu koju si mi oni poslali treba da je dosta ili? U prilogu je slika trenutnog podesavanja, ali ne dobija internete :(

1678205168444.png
 
Nema šta ti da kucaš additional IP, dobiće IP koji si kupio (piše ti na moj.mts.rs) i koji je postavljen na taj username password ([email protected]) automatski

Da li si ti ili oni ti prebacili mts ruter u bridge mode i na kom portu ? Takodje sam mts-ov ruter ne sme da koristi taj username password da se kači na internet (znači treba disablovati/staviti njegovu pppoe vezu na manual, ako je na njemu stavljen username password za static ip)
 
Koji ti je MTU ispao na wan interfejsu ? Nažalost ubiquity ne podržava baby jumbo (što se može namestiti na mikrotik ili openwrt ruterima, i radi na mts pppoe serverima) pa ti neće biti punih 1500 (što znači da moraš uključiti mss clamping u firewall/nat delu)
Ako ne vidiš MTU u samom ubiquity interfejsu (mada ifconfig u Shellu bi ti rekao), sajt za test je ovde https://www.speedguide.net/analyzer.php
 
Overim MTU sutra kad budem u firmi, remote podesavam sve trenutno, ali u podesavanju switcha vidim da ima da se aktivira neki Jumbo frames ako je to to? :D Trenutni setup je SBB optika kao main internet i MTS optika kao backup internet, a ne znam da li mi znaci ista, veci bottleneck mi je Wifi, moram videti da to tweakujem jer imamo random skakutanje pinga koje ne znam kako najbolje debagovati i resiti, kanali su reseni tako da access pointovi koji su blizu nemaju isti kanal...
1678209738810.png
 
Nazad
Vrh Dno