Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Ко жели он прочита.
Написао сам на инфо мејл мтс.
Можда и добије информацију приближну.
 
ako saljes mail na [email protected] dobijas iste informacije/isto prave tikete kao da zoves telefonom a ne mora da cekas niti da te prebacuju nekoliko puta na drugacije operatere (tj. ako ti nije nista hitno i ne smeta ti da cekas dan za odgovor)
 
Pozdrav,

mozda se neko od vas susreo sa ovakvim problemom pa zna neke informacije, posto vise od nedelju dana nema odgovora iz MTS-a iako je podneta prijava za kvar kao i desetine poziva.
U kuci smo uveli mts optiku ja i brat (posebni spratovi, posebni ugovori, jedan kabal (preko bandere) sa 2 vlakna od kojih jedno ide kod mene na sprat, a drugo kod brata).

medjutim, kod brata vec nedelju dana ne radi internet a kod mene radi najnormalnije. imamo iste rutere, HG8245W5-6T.

kad se uloguje na ruter pise "The network status is abnormal" i ima dugme "one click diagnosis".

saljem screenshot rezultata "one click diagnosisa".

otvoren je nalog u mtsu, medjutim danima niti niko da pozove, niti bilo kakva informacija ili odgovor jos uvek, cak i preko neke "veze" oznacen je nalog kao hitan pre par dana, i dalje nista..

mozda se vec desilo nekom od vas, pa bi znacila makar okvirna informacija.

hvala
 

Prilozi

  • router_diagnosis.jpg
    router_diagnosis.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 54
Лепо си описао само дај податке шта си покушао. Бар нешто.
 
Prestalo je da radi samo od sebe, osim restarta rutera, nisam siguran sta bih jos mogao da pokusam? Kabal je u redu, nista nije osteceno
 
postavi skrinshot ove stranice :
2022-11-04_14-51-29_3I9OfyVnH.png
 
nemas onda opticki signal, da li se brojke na toj stranici promene ako ga ubacis u tvoj opticki prikljucak koji znas da radi ?
 
Cudno da za prekid signala ne reaguju brze, to je najveci prioritet... Sta god moras njih da sacekas...

Ako zelis da saznas sa je sam, odsnono da li je prekinut kabl ili je riknuo ruter, proveri kao sto kaze rajkosto na tvom kablu da li kad ga ubacis u bratovljev ruter ima signala... ako ima onda je kabl, ako nema onda testiraj tvoj ruter koji radi na bratovljevom prikljucku...
 
najbrze resenje bi bilo da mu je onaj zuti opticki patch kabl od nekoliko metara precvikan negde, moze se dobiti nov u poslovnici ako se odnese stari (barem ovde gde sam ja, moze)
ako je prekid opticke veze bilo gde drugde mora ekipa na terenu da pronadje i popravi, ne moze nista korisnik tu da popravlja
ako je ruter pokvaren isto, ne moze nista osim da ti daju drugi
da li si prijavio kvar preko https://mts.rs/Privatni/Korisnicka-zona/Troubleshooting ? Izaberes opciju Kucni Internet -> Unos broj telefona -> ADSL lampica ne svetli.
 
pozz drugari, dobio sam juce optiku mts box 4 paket 500mb. na merenjima preko kompa nemam nikako vise od 45mb brzinu preko wifi 2.4ghz
a na iphone se kacim preko 5ghz pristupa i ide mi merenje i preko 500mb. sta mogu da radim> > ? da kupim neku wifi antenu za 5ghz za komp ili ima nesto da se prepodesi u samom ruteru
 
pozz drugari, dobio sam juce optiku mts box 4 paket 500mb. na merenjima preko kompa nemam nikako vise od 45mb brzinu preko wifi 2.4ghz
a na iphone se kacim preko 5ghz pristupa i ide mi merenje i preko 500mb. sta mogu da radim> > ? da kupim neku wifi antenu za 5ghz za komp ili ima nesto da se prepodesi u samom ruteru
Ili antena 5ghz ili ga kaci preko lan kabla, svakako preko 100mb/s neces izvuci na 2.4ghz ni pod razno
 
a kakve su opcije preko strujne mreze ?! da li se isplati ta varijanta ?
 
a kakve su opcije preko strujne mreze ?! da li se isplati ta varijanta ?
Nemam iskustva s tim, znam da postoji ta opcija, ako neko zna nek nam otvori oci vezano za to i za brzine ostvarive preko strujne mreze? 😀
 
Ili antena 5ghz ili ga kaci preko lan kabla, svakako preko 100mb/s neces izvuci na 2.4ghz ni pod razno
2.4Ghz opseg može da ide i do 600Mbps (teoretski maksimum) ali za 802.11 n standard a i preko toga (ne znam koji je maksimum za ac i ad standarde na 2.4Ghz.

Problem je verovatno to što su uređaj ili ruter starije generacije i koriste 802.11g standard čiji je teoretski maksimum 54Mbps.
 
2.4Ghz opseg može da ide i do 600Mbps (teoretski maksimum) ali za 802.11 n standard a i preko toga (ne znam koji je maksimum za ac i ad standarde na 2.4Ghz.

Problem je verovatno to što su uređaj ili ruter starije generacije i koriste 802.11g standard čiji je teoretski maksimum 54Mbps.
Ove gore cinjenice nisam znao (hvala na info :) ) a i nisam nikad sreo u ovim nasim uslovima da na 2.4ghz budjavi ruteri guraju preko 100 Mbps, tako da verovatno je to u pitanju sa standardom i losim ruterom :)
 
Ne more 2.4ghz da ide 600mbps, ne more ni 300, a jedva izvlači i 100mbps ko ima sreće. Teorija i praksa je skroz drugačija.

@Dragan992

Ako hoćeš išta brže, prešaltaj se na 5ghz i nemoj da si daleko od rutera ili razvlači kabl. Adapteri preko struje retko prebacuju 500mbps, čak je i većina "baždarena" na 500mbps, a često izvlače od 300 do 400mbps i to u idealnim uslovima (nisu nakačeni na produžni kabl, nema nekih neočekivanih smetnji unutar naponskih kablova, itd).
 
Ne more 2.4ghz da ide 600mbps, ne more ni 300, a jedva izvlači i 100mbps ko ima sreće. Teorija i praksa je skroz drugačija.

@Dragan992

Ako hoćeš išta brže, prešaltaj se na 5ghz i nemoj da si daleko od rutera ili razvlači kabl. Adapteri preko struje retko prebacuju 500mbps, čak je i većina "baždarena" na 500mbps, a često izvlače od 300 do 400mbps i to u idealnim uslovima (nisu nakačeni na produžni kabl, nema nekih neočekivanih smetnji unutar naponskih kablova, itd).
Može, nije pitanje opsega nego standarda.
2.4Ghz opseg može mnogo više, pitanje je samo koji standard podržavaju uređaji.
Screenshot_2022-11-06-00-40-40-368_org.mozilla.firefox.png
 
Ove gore cinjenice nisam znao (hvala na info :) ) a i nisam nikad sreo u ovim nasim uslovima da na 2.4ghz budjavi ruteri guraju preko 100 Mbps, tako da verovatno je to u pitanju sa standardom i losim ruterom :)
Retko ko investira u kvalitetan ruter, većina koristi to što dobije od provajdera a to je uglavnom oprema stara 10+ godina.
I gde si ti to video da ide brže osim na tim grafikonima?
Kupiš ruter koji podržava ac/ad (ili najnoviji ax) standard, nakačiš na njega klijent koji podržava ac/ad standard pa ćeš videti, nije nikakva magija :)

Ovo je kao da ceo život voziš juga pa onda tvrdiš da automobili ne mogu brže od 120 na sat
 
Poslednja izmena:
Čovek mene za***ava izgleda. Spominje više puta "2.4ghz mOžE bRžE" i postavlja grafikone koji veze nemaju i sada spominje AC i AX. Aj laku noć.
 
Pa WiFi standardi su ti kao Yugo da se reklamirao da navodno postiže brzine od 250 km/h. Toliko imaju veze sa realno ostvarivim brzinama.
 
2.4Ghz opseg može da ide i do 600Mbps (teoretski maksimum) ali za 802.11 n standard a i preko toga (ne znam koji je maksimum za ac i ad standarde na 2.4Ghz.

Problem je verovatno to što su uređaj ili ruter starije generacije i koriste 802.11g standard čiji je teoretski maksimum 54Mbps.
skroz pogresno, nista se vise ne proizvodi sto je samo 802.11g, korisnik koji dobija 40mbps verovatno je na zagusenom kanalu ili malo dalje, na cistom ide 60-90mbps
2.4GHz nema 802.11ac varijantu, samo 802.11n sto imaju ovi ISP ruteri (teoretski max 300, uobicajeno max 150 == realno max 100) i 802.11ax (tada moze da se izvuce i do 300mbps realno na 2.4ghz, ali mora i ruter i kartica da budu wifi6/802.11ax i da nema puno guzve)
5GHz se ovih dana obicno koristi na 802.11ac (svi ovi ISP ruteri), i tu moze lagano da prebaci preko 500mbps u istoj sobi (teoretski je 833mbps), gubi se 100-200mbps po svakom zidu
wifi6 na 80MHz kanalu ne poboljsava brzinu previse, sa teoretskih 833 na 1200mbps, a realno oko 800mbps u istoj sobi, ali zato dodaje mogucnost 160MHz kanala koji duplira tu brzinu na preko gigabit (teoretski 2400mbps) (samo sto su 160MHz wifi6 multi-gig ruteri oko 300eura, ovi od 100eura su i dalje samo 80MHz)
a kakve su opcije preko strujne mreze ?! da li se isplati ta varijanta ?
one sto se reklamiraju da su AV1/200mbps, idu realno 50-90mbps, oni sto se reklamiraju da su AV2/1200 idu realno 250-400, a oni sto se reklamiraju da su AV2/2000 idu realno do 800, pa vidi sta ti se isplati, najbolje sprovesti mrezni kabl...a ovo preko struje takodje mora da ti bude na istoj fazi na oba kraja.
posto kazes da na iphone imas svih 500mbps, baci taj stari 2.4ghz wifi adapter u djubre koji koristis na kompjuteru i kupi nov koji je barem 802.11ac 5GHz, a najbolje neku standardnu karticu tipa intel AX200/AX210 (koje podrzavaju i wifi6 za u buducnost) sa antenama
 
Poslednja izmena:
Hvala na iskusnim odgovorima. Nisam nikada nesto prostudirao ovu tematiku. Po preporuci sam porucio wifi karticu sa 5gh podrskom i javljam iskustvo sa istom. Ruter je u drugoj sobi na zidu a udaljen 2m od mojeg kompjutera tako da javljam i za tu prepreku kako ce biti mada mislim da neće igrati neku ulogu na gubitku signala. Nesto mi bez veze da imam optiku a ne koristim puni potencijal iste.
 
Čovek mene za***ava izgleda. Spominje više puta "2.4ghz mOžE bRžE" i postavlja grafikone koji veze nemaju i sada spominje AC i AX. Aj laku noć.
Druže niko te ne za***ava, pokušavam da objasnim da nije opseg taj koji mu ograničava brzine na ispod 50Mbps već najverovatnije standard opreme.
802.11 standard ima svoje verzije koje su se menjale tokom godina od a, b, g, n, ac, ad i sada ax. Ovaj poslednji je ono što zovu WiFi 6 jer očigledno standardi izazivaju zabunu među ljudima.
 
skroz pogresno, nista se vise ne proizvodi sto je samo 802.11g, korisnik koji dobija 40mbps verovatno je na zagusenom kanalu ili malo dalje
Slažem se da se više ne proizvodi takva oprema ali to ne znači da je provajderi ne uvaljuju korisnicima pošto im je to najjeftinija varijanta i takvih rutera imaju na tone.
Proletos su kod roditelja postavili baš jedan takav koji sa 802.11g standardom i samo 2.4 opsegom. Ruter izašao pre 10 godina, po rečima servisera koji je došao da ukloni problem "najnovija oprema".

Ne sporim da je 2.4 više zagušen ili da ima problem u rastojanju, ali čovek je pokušao da testira koliko maksimalno može da izvuče, pretpostavljam da nije izašao u dvorište da to meri već je merio pored rutera.
 
Druže niko te ne za***ava, pokušavam da objasnim da nije opseg taj koji mu ograničava brzine na ispod 50Mbps već najverovatnije standard opreme.
802.11 standard ima svoje verzije koje su se menjale tokom godina od a, b, g, n, ac, ad i sada ax. Ovaj poslednji je ono što zovu WiFi 6 jer očigledno standardi izazivaju zabunu među ljudima.
Ja neznam koje ti to vrhunske rutere koristis ja uvek imam vrhunske rutere i nikad mi AC 2.4Ghz nije presao 150Mb/s down. Sad koristim Asus ROG Raptor GT-AX 6000.
5Ghz mi radi na maksimumu ISP ali 2,4Ghz ni blizu cak ni u AX modu.
 
Nazad
Vrh Dno