Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

VDSL 20Mbps upload je vec prilicno tesko - moze, ali mnogo manje nego sto moze 50/2 (a da bude stabilno u praksi).
Nije UB od 15 bio slucajan, ali ni njega nisi mogao dobiti na svakom 50/2 VDSLu (zbog tehnickih mogucnosti parice, ne u smislu njihovog vestackog limitiranja)

Bas me zanima kako stoji u centru BG situacija, ali verovatno nece moci sa 50/2 sa UO24 da se menja na optiku :(

Pa dobro komšija će da isteknu i tih 24 meseca nekad :)
 
"vama makedoncima" komsije investiraju, "nama srbima" Kinezi investiraju.
Pouka: niko od nas nije sposoban da investira u nesto novo i sto donosi profit, te je normalno da kaskamo za svetom.
 
VDSL 20Mbps upload je vec prilicno tesko - moze, ali mnogo manje nego sto moze 50/2 (a da bude stabilno u praksi).
Nije UB od 15 bio slucajan, ali ni njega nisi mogao dobiti na svakom 50/2 VDSLu (zbog tehnickih mogucnosti parice, ne u smislu njihovog vestackog limitiranja)

Bas me zanima kako stoji u centru BG situacija, ali verovatno nece moci sa 50/2 sa UO24 da se menja na optiku :(
Nisam ni mislio da ga zakucaju svima na max, naravno. :)

A zasto mislis da je ugovorna obaveza problem?

Ja sam doduse banuo u 21:45 malopre (mislio sam da ce me lansirati, ali bili su skroz kul), i izmedju ostalog pitao i da li je problem sto sam trenutno pod UO i rekose mi da nije.

To bi onda znacilo da vdsl ipanove nije ni potebno menjati zarad ftth-a?
Ne bih znao. Pretpostavljam da nece zbog jednog ili par korisnika u zgradi odmah razvesti optiku svima.

Ja se iskreno nadam da nisu pogresili rekavsi da nije problem preci na FTTH sa FTTB.

Dogovorismo se da dodjem u ponedeljak. Taman ce i oni skontati sve varijante/detalje/mogucnosti jer u ponedeljak prepodne imaju sastanak na kom ce pricati o tome. Sada su samo dobili mail sa obavestenjem.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Za UO ne postoji opcija da se menja brzina, i neko je cini mi se probao, pa nije mogao ni da poveca na 100 (pricam za UO kada se dobija 5 meseci po dinar, ne sa uredjajem).
Videcu kad se vratim da li moze, na duze sam van.
 
Nisam imao pojma da to moze biti problem.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Ja sam probao sa 50 na 100 i nisu dali zbog 5 meseci po dinar.

@cyber u koju si poslovnicu isao ?
 
Ja sam presao sa 20 na 50 i iako je bilo 3 meseca gratis, nije bilo nikakvih problema.
 
Da meni su pri potpisivanju nove UO pocetkom proslog meseca, kada sam pitao sta ako mi bude uvedena optika u ovih 24 novih meseci i ako imam 5 mes po dinar, receno mi je aneks se odradi ja biram brzinu i nastavlja se UO ne novih 24 meseca.
Deluje savrseno samo da mi dodje optika.
 
Mozda ce i da se smiluju, pa da omoguce optiku bez fiksnog.
Da li zna neko, ko moze iz sitnijih provajdera da koristi telekomovu optiku/da je razvlaci iz ipanova i slicno?
 
Nisam ni mislio da ga zakucaju svima na max, naravno. :)

A zasto mislis da je ugovorna obaveza problem?

Ja sam doduse banuo u 21:45 malopre (mislio sam da ce me lansirati, ali bili su skroz kul), i izmedju ostalog pitao i da li je problem sto sam trenutno pod UO i rekose mi da nije.


Ne bih znao. Pretpostavljam da nece zbog jednog ili par korisnika u zgradi odmah razvesti optiku svima.

Ja se iskreno nadam da nisu pogresili rekavsi da nije problem preci na FTTH sa FTTB.

Dogovorismo se da dodjem u ponedeljak. Taman ce i oni skontati sve varijante/detalje/mogucnosti jer u ponedeljak prepodne imaju sastanak na kom ce pricati o tome. Sada su samo dobili mail sa obavestenjem.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Čekam od tebe informaciju,nadam se da će biti dobra.
Ako Vdsl Ipan podržava prelaz sa Fttb na Ftth onda je stvar svakako bolja.Ako Ipan treba da se menja makar i zbog jednog korisnika,onda mora sve od nule ,a to je posao veliki.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto smetam ali vi srbi stvarno kasnite sa optikom i brzine za upload su smesne kod nas sve je vec simetricno

U srbiji ne zive samo srbi, u nas je mnogonacionalna i multikonfesiona drzava.
Naravno imamo i mi svojih iskakanja ali to nije u globalu vec samo lokalno i ograniceno...

Neko ima simetricnu drzavu, a neko samo slab i nesimetrican net... hebi ga kako se kome zalomi.

1.jpg
 
"vama makedoncima" komsije investiraju, "nama srbima" Kinezi investiraju.
Pouka: niko od nas nije sposoban da investira u nesto novo i sto donosi profit, te je normalno da kaskamo za svetom.

Investiraju "komsije" i nama, eno pokupovase sve sto se moze dole na jugu ... :(

Nije normalno da toliko kaskamo ali kakve imamo rukovodioce onda i nije cudno sto kaskamo ili totalno zaostajemo za tim svetom...
Kakvi smo jos nam je i dobro.
Upamtite ljudi, uvek moze gore... ;)
 
Poslednja izmena:
Ja sam bez uo skoro godinu ipo jer imam 50/5 sa UB. Sam ću im ponuditi da kupim 15 metara optičkog kabla od isturenog stepena :D Pošto je u nekoj prostoriji blizu stana, tj u samoj zgradi istureni stepen. Ali takođe čisto sumnjam da će oni to zbog jednog korisnika da rade. A kod mene u zgradi su 70% na sbb-u. Čekam i ja optiku, stiže do 2020te valjda :D
 
Ne bih da tvoja nadanja potapam ali sansa da ti kupis(to mozes svakako) i da zbog tebe urade ftth je ravna ne 0 nego -1, nazalost.
 
Evo kod mene u MK 16 eura mjesecno
2dd3ddf37a84dfc1c03fb40eaf2185e5.jpg


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
VDSL su trebali da rade pre 10 godina i da budu srećni što su prespavali čitavu deceniju i da idu odmah sa Adsl-a na optiku,ne oni su sanjali bakarne parice u najurbanijim delovima zemlje.Sada opet ide bacanja para ,da s menja ono što je pre samo par godina instalirano.Genijalno nema šta.
Tog genija da mogu šibao bi bakarnom paricom,zna se po kom mestu[emoji2]
 
Poslednja izmena:
Ne bih da tvoja nadanja potapam ali sansa da ti kupis(to mozes svakako) i da zbog tebe urade ftth je ravna ne 0 nego -1, nazalost.
Ako je to tehnički izvodljivo ,onda ima neke nade,ako nije onda su šanse -10.
Možda naprave bar neko privremeno rešenje za one kojima je ipan u zgradi,ko zna?
Kada sam ih pre par godina pitao za firmu(firma u stanu) da uvedu optiku preko VDSL ipana rekli su mi da mogu ,ali da nema optičkih paketa i da neće da prave posao za optiku 50/2 jer to ima na vdsl-u ,nego su mi rekli da optičkih paketa za firme ima samo u simetriji,tipa 15 eura za megabajt simetrije i da to mogu da urade.
 
Poslednja izmena:
Ja sam bez uo skoro godinu ipo jer imam 50/5 sa UB. Sam ću im ponuditi da kupim 15 metara optičkog kabla od isturenog stepena :D Pošto je u nekoj prostoriji blizu stana, tj u samoj zgradi istureni stepen. Ali takođe čisto sumnjam da će oni to zbog jednog korisnika da rade. A kod mene u zgradi su 70% na sbb-u. Čekam i ja optiku, stiže do 2020te valjda :D
Tesko da to moze bas tako!;)
Mreza kada se radi mora da se planira i osmisli, a ne samo tako bup kabl pa kako bude!
Naravno da je veliki plus sto optika ide do IPAN-a, ali na dalje mora de se osmisli, izracuna i proceni koliko ce korisnika i njihove potrebe za brzinama.I sami znate kolike su brzine na VDSL-u a kolike na optici, tako da ima tu posla dosta i mislim da ce se VDSL2 tehnologija jos cediti dok se ne izvuce i poslednji dinar koji je ulozen!:wave:
 
Slazem se sa tobom u principu, osim na kraju, odavno su oni vratili ulozeni dinar ovo se sad zove profit.
Ne boj se ne bi oni krenuli u izgradnju optike a da nisu nekoliko puta masno zsradili od uvodjenja vdsl2 tehnologije a tome ima vise od 4 godine mislim da ima 5.
Davno su oni otplatili vdsl rutere, ploce i sav VDSL HW-er.
Veruj mi.
 
Znam ja da to i nije baš tako samo kabal i eto ga, jer se dosta inače bavim mrežama itd. Ali evo npr mogu isto da daju kompromis, ako je meni max brzina na vdsl-u sada oko 150/33 Mbps po ruteru, neka oni meni daju optika paket, ja ću biti zadovoljan sa 100/15 i eto. Ali oni tako ne razmišljaju da ponude tako nešto korisnicima kojima je istureni stepen u zgradi, ili da razvlače optiku do stanova tamo gde je već do zgrade optika. Ali hajde da sačekam i 2020tu, rešiće do tada sve. Samo što će tada upload od 20 Mbps, možda i 100Mbps biti mali. Vidim po Miljakovcu 1 i okolini postavljaju optiku do i po zgradi, jer su oni imali do sada samo mogućnost za adsl. Mislim da su im prvo takvi ljudi prioritet, kao oni u Mislodjinu i Kladovu, a tek posle ovi što već imaju vdsl, tj net50 ili net 100.
 
Mozda ce i da se smiluju, pa da omoguce optiku bez fiksnog.
Da li zna neko, ko moze iz sitnijih provajdera da koristi telekomovu optiku/da je razvlaci iz ipanova i slicno?
Bez fixnog nece u dogledno vreme (citaj: nekoliko godina). Prvo jer ih mrzi da menjaju softver koji korisnike identifikuje po fixnom za sve (osim mobilnog) a drugo... onda bi imali manji priliv ipak.
Sem ako ne daju da cena bez fixnog bude veca za cenu fixnog :D Kao sto je radio Hrvatski Telekom, i Deutsche Telekom jedno vreme (u DE). Ili korejski operateri (moze i bez fixnog u JK - cena SKROZ identicna!)

Bata Krste, opet nam stavljas so umesto melema ;)
 
Znam ja da to i nije baš tako samo kabal i eto ga, jer se dosta inače bavim mrežama itd. Ali evo npr mogu isto da daju kompromis, ako je meni max brzina na vdsl-u sada oko 150/33 Mbps po ruteru, neka oni meni daju optika paket, ja ću biti zadovoljan sa 100/15 i eto. Ali oni tako ne razmišljaju da ponude tako nešto korisnicima kojima je istureni stepen u zgradi, ili da razvlače optiku do stanova tamo gde je već do zgrade optika. Ali hajde da sačekam i 2020tu, rešiće do tada sve. Samo što će tada upload od 20 Mbps, možda i 100Mbps biti mali. Vidim po Miljakovcu 1 i okolini postavljaju optiku do i po zgradi, jer su oni imali do sada samo mogućnost za adsl. Mislim da su im prvo takvi ljudi prioritet, kao oni u Mislodjinu i Kladovu, a tek posle ovi što već imaju vdsl, tj net50 ili net 100.

Da se inace jos ozbiljnije bavis mrezama (ne kazem da nisi ozbiljan, ali da ti od kuce zavisi zarada ) znao bi da je 15 mbps uploada nista, i smesno za optiku. Toliko moze i kablovska da ponudi bez cekanja na uvodjenje optike.
Ako oce nesto da urade neka pocnu da nude simetriju, i neka ponude najveci paket 1gbps/1gbps, pa neka kosta.
Nece oni nista famoznije uraditi do 2020 osim sto ce prosiriti infrastrukturu, a meni ovo mirise kao preliminarna ponuda optike.
Cenim da ce posle nekog vremena da nude i box pakete sa drugim cenama i brzinama.

Naravno telefonija ostaje, ne zbog tehnologije, nego da bi imali pokrice u naplativosti usluga. Zasto bi stavljali svima optiku ako ne mogu minimum nesto da naplate.
 
Da ponovim još jednom.Telekom uzima ogromnu lovu od firmi gde optički paket 100/100 košta 1500 eura mesečno,tako da oni znaju šta rade.Sve će to ići sa simetrijom ali jako sporo.Biće i 1gb uplouda ali ne sada,i ovo što su sada ponudili je do pre koji dan bila misaona imenica za telekom.Jedina korist je što će sada SBB da nateraju u veći trošak.Samo me živo zanima da li će telekom da natuje na optici.Malo im je što leše na fiksnom ,nego bi još i 600 dinara za fiksnu IP.
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da ce telekom natovati, mada zivi bili pa videli. Telekom uzima 1500 evra na 100/100 zbog SLA ugovora, ne zbog upload/downloada.
 
Ljudi nije problem sto sad daju na optici manji UL to je samo njihova trenutna politika, kada se odradi ftth, jednostavno jednim klikom moze da se podwsi 1Gbps/1Gbps umesto sadasnjih 1Gbps/100Mbps, nego samo oni nek odrade optiku vecini Srbije posto je nerealno da svima odrade.
Tada kada to urade tad ce biti lakse i bice vecih i ul brzina ne sad na pocetku ali kasnije sigurno, najbitnije je da odrade tehnologiju koja to dozvoljava svima koji su na istoj da nije bitna udaljenost od dslama.
 
Koliko sam ja shvatio oni sad od svakog ipana/isturenog stepena mogu razvuci optiku? Nece valjda pored ipanova vuci novi kabl. Ako je tako, onda optiku vec sad moze prikljuciti veci deo Srbije ladno.
 
Nazad
Vrh Dno