Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

U stanu, aj videcemo, javljam kako je proslo.
Zvao sam, narucio preko call centra, izvodjaci ce doci pocetkom maja.
Uzeli smo Box 4 plavi lite, a trenutno imam Box 3.

Ti izvodjaci su u stvarnosti podizvodjaci, neke manje firmice.
Ocekujem da budu srecni jer nece morati nista da buse niti da razvlace ni jedan kabl, sve je vec tu.
Samo da popiju kafu i prikace novi ruter.

Nece se oni opterecivati da li je stan 1 ili 1a..
To sam i ja mislio 27.03 medjutim nije bas tako.

Jesi u stanu ili kuci? Ako hoces da prodjes bez komplikacij ne pominji da vec imas instalaciju. Prikri kablove i onaj box na zidu i trazi da ti buse sa druge strane... Nikad nisi imao optiku ako te pitaju.

Ako pak hoces da komplikujes, spremi neke novce tipa 2000 i reci da ne kontaktiraju sefa. Ako pozove, instalacija ce ti verovatno biti otkazana jer ne rade duplo busenje.

Ja sam vratio svu opremu i ostavio samo fiksni pa nije moglo.. Prebacili su instalaciju na MTS. Nakon toga ugasio i fiksni pa su dosli i instalirali. Sad hocu da vratim box na stari fixni kojim imam 20g pa cekam da vidim dal ce biti problema
 
Ok, ali nisam bas razumeo zasto su izvodjaci pravili problem.

Hipoteticki, ja ako raskinem ugovor i vratim ruter i stb-ove, meni svakako ostaju UTP kablovi razvuceni po stanu, kao i opticko vlakno od razvodne kutije ispred stana do one male kutijice koja se posle spaja patch optikom sa ruterom.

Znaci i da raskinem prvi ugovor, sacekam mesec dana i onda ih pozovem, oni ce opet sve isto zateci.
Nece morati nista da buse, niti da razvlace ni jedan jedini kabl.

Jedino sto mogu da razumem je da nemaju apsolutno nikakav utrosak materijala (koji onda oni fakturisu MTS-u) ali krastavac.. Sto se mene tice to je najmanji problem, potpisacu im da su instalirali 100m UTP-a..
 
Isto sam razmisljao kao ti, samo sam ja isao logikom da ako i bude problema da ce kabal iz kutije prebaciti na drugi prikljucak u kutiji i puste
signal... Ali avaj, ne funkcionise tako.

Dosli su, a ja im naivan pokazao instalaciju i box.. Oni prokomentarisali da vec ima... Ja rekoh da ima, da ne treba nista da se busi, da imam sve samo da se pusti usluga. Odgovorili da oni rade kompletnu instalaciju, a ja im rekao pa dobro... Busi ponovo sa druge strane. Rece da ne moze kad vec postoji instlacija i okrenuo sefa da prijavi. Nakon toga rekao da je prosledjeno MTS ekipii da ce oni doci da povezu uslugu na instlaciju.

Koliko sam ja tebe razumeo ti vec imas ulsugu koju koristis i koju ces iskljuciti nakon uvodjenja Boxa? Dodavanjem slova A na broj zgrade si delimicno resio/zaobisao problem, ali ovo im je ja mislim "odbrambeni" sistem da ljudi ne bi mogli tako lako da iskoriscavaju promociju od 12x1.

Znaci i da raskinem prvi ugovor, sacekam mesec dana i onda ih pozovem, oni ce opet sve isto zateci.
Nece morati nista da buse, niti da razvlace ni jedan jedini kabl.
Ako si pomenuo u poslovnici da vec imas instalaciju verujem da nema problema.. Ako nisi, onda dolaze podizvodjaci i oni ne mogu da rade instalaciju ako je jedna vec prisutna. Otuda i moj predlog da prikrijes prethodnu.
 
Ok, sve jasno.
Onda kad me budu zvali opet da se dogovorimo za precizan datum reci cu im da je samo aktivacija usluge, a ne komplet instalacija.
 
@DBraveZ

E da jos nesto... Ovo je samo moje iskustvo sa istim problemom od pre 2 nedelje i predlog sto ne znaci da ne moze i drugacije. Kao sto u 5 poslovnica nisu hteli da prihvate zenin privremen boravak od 1 godine a jesu u druge 2, tako verovatno i sa podizvodjacima... Kod nekih moze kod nekih ne.

, sve jasno.
Onda kad me budu zvali opet da se dogovorimo za precizan datum reci cu im da je samo aktivacija usluge, a ne komplet instalacija.
Nisam 100% siguran sta ce se desiti jer si zaobisao sistem dodavanjem slova "a" pa je pitanje kako ce ti sto te zovu reagovati i sta ce zabeleziti kad im objasnis situaciju.

Ako imas 1 instalaciju i uslugu na istoj, pitanjenje je da li mogu da dodju iz MTS i da puste zeninu UO na isti prikljucak Mozes da sklonis ruter i kablove pa da probas kad dodju... Moze sigurno ako raskines ugovor i prekines sve usluge (ovaj proces traje 2 dana dok se ne pojavi u sistemu).
 
Sve mi deluje da ako naletis na malo fleksibilnije izvodjace i podmazes ih sa nekim kicanovicem, da nema problema :)
 
... i onda na huawei da se prebaci jedan port u bridge mode za pppoe:
Šta se dešava nakon restarta rutera, nestanka struje isl? Jel ostane uključen "Bridge WAN" i sve ostalo što je promenjeno?

Ili je neophodno (da bi nakon restarta rutera/nestanka struje sve ostalo kako si namestio) petljanje i sa TR-069 - isključivanje, menjanje web adrese na kojoj gleda za config fajl... ili već nešto slično?

Šta se dešava ako se u ruteru klikne "Restore Default Configuration? - Tada se i "Bridge WAN" i sve ostalo što je promenjeno - isključi?

... Ili da preformulišem pitanje:

Kada ti na ruteru uključiš "Bridge WAN" i tih ostalih par sitnica sa LAN portovima... pa na kraju klikneš "System Tools" --> "Save Configurations and Reset" - Da li ovo "Save" znači da je config fajl sačuvan samo na ruteru ili je možda i upload-ovan negde na MTS-ove servere (odakle ga posle TR-069 protokol skida)?

Da li si provalio kako ovo radi?
 
konfiguracija ostaje posle reboot i power off ako kliknes save na onoj poslednjoj stranici (lokalno na ruteru).
factory reset vraca sve kako je bilo kada si dobio ruter od ISP-a (znaci vraca se u route mode, i vraca sva podesavanja na telekom default, ukljucujuci i pppoe user/pass za dinamicki ip ako ga slucajno zeznes)
preko TR069 oni nista ne diraju osim ako ne trazis preko korisnicke sluzbe ili prijavis kvar
ne postoji nista kao "tr069 config koji ruter skida", to je samo sistem kojim ruter prijavljuje svoj status (signal itd) ISP-u (pomocu onog periodic URL), i takodje pomocu kojeg ISP moze da proveri/menja parametre ako to zatrazis (na primer, ako aktiviras staticki ip, tehnicar ce preko TR069 da ti promeni pppoe user/pass na ruteru, ako prijavis kvar, tehnicar ce pustiti neki ping ili speed test preko TR069, sve se ovo vidi na Log stranici)
 
pa vidi se on i dalje preko TR069, ti to nista ne diras (osim ako namerno ne sabotiras TR069 konekciju)... samo ce ping/speedtest preko TR069 da failuje, jer vise nema WAN ip sa kojim da ga radi, ali i dalje ce da radi svoje reporte signala peroidicno i moci ce tehnicar da ga vidi
 
^

Maltretiram te, a i svoj mozak naprežem zbog ideje da njihov Huawei skroz zamenim sa optičkim Fritz!Box-om - koga nemam i ne mogu da ga isprobam, već bih prvo morao da ga kupim za 200 evra.

... Ali javlja mi se da bi tu bilo previše komplikacija, ako bi uopšte bilo moguće. Svo vreme razmišljam o internetu, a ispuštam iz vida da ne bi bilo šemse da namestim SIP za "fiksni telefon", koji mi treba. Sačekaću da neko drugi to proba.

Hvala ti na odgovorima.
 
FritzBox ne dozvoljava da mu promenis serijski broj ja mislim, sto je potrebno da bi uzeo mesto tvog rutera na GPON mrezi, bridge mode je sasvim ok za koriscenje sa svojim, jacim ruterom, nema nikakvih mana, ne koristi CPU huawei-a, a tvoj ruter direktno radi PPPoE i dobija javni IP, mozes da kontrolises MTU i sve to)
Ako ti alternativni ONT podrzava menjanje SN-a i Huawei rezim rada za OMCI (mora da ima setting koji dozvoljava da izaberes huawei/zte/generic ili tako nesto) onda mozes da ga koristis umesto mts-ovog (kao ovaj lik https://forum.benchmark.rs/threads/mts-optika-za-fizicka-lica.399537/page-179#post-6548198 )
teoretski SIP mreza je dostupna preko IPTV portova na mts ONT-ovima, barem tako pise u uputstvu (a na huawei-u mozes i da specificno prebacis tu konekciju na bridge mod na nekom od LAN portova), samo treba da izvadis sip username i password i da iskljucis SIP na ruteru da ne bi zauzimao vezu, ali nisam to nikad radio, ne treba mi tel. broj toliko, verovatno treba i mac clone da bi dobio 10.x IP od telekoma preko DHCP na tom interfejsu
 
ja sam za sada prezadovoljan freshtomato opcijama rutera..lako je za snalazenje i iskreno svaki ruter bi ubacio freshtomato..mnogo vise opcija nekgo klasican..

elem planiram da uzmem jedan jaci ruter sa spiska i isto stavim u bridge mode, mozlim da je to neka najbolja opcija za sada

 
za Asus rutere na listi takodje ima AsusWRT-Merlin firmver https://www.asuswrt-merlin.net/ koji je isto dobar
ja licno koristim OpenWRT na ruterima na kojima to moze ali to je previse komplikovano za vecinu korisnika nepoznatih sa mrezama/linuxom
UNPN mu cas radi cas ne
bas zbog ovoga sam se zezao da prebacim Nokia G-240W-C u bridge mod, jer na njoj UPNP ne radi ako je DHCP iskljucen, a hteo sam da koristim svoj DHCP server jer ima vise opcija i vec je namesten za moje uredjaje
 
Poslednja izmena:
FritzBox ne dozvoljava da mu promenis serijski broj ja mislim...
Na AVM-ovom sajtu piše da serijski broj može da se menja u FritzBox-u... Ali Huawei kompatibilnost, pa kupovina tih SFP modula, razna ostala čuda... Pa ako i uspem to da namestim, onda tek sledi lavovska borba sa fiksnim... TV mi ne treba, ali možda se u budućnosti predomislim, pa opet borba...

Idi beži, evo potpuno sam iscrpljen samo što sam sad čitao dva sata po internetu. Malopre nisam znao jel zemljotres ili me zanosi balans od zašamućenosti. Nisam uopšte smeo da dozvolim razmišljanje o takvoj ideji... Ali dobro, makar sam sad srećan što sam je izbacio iz glave.

Skroz si u pravu. - Bridge na FritzBox 7490 i vozi Miško... I to još imam 2 komada, jedan da stoji u šteku za rezervu.
 
https://en.avm.de/service/knowledge...TZ-Box-for-use-with-a-fiber-optic-connection/ ovde pise da za fritz box treba da pozoves ISP i kazes im GPON serial koji je na fritzbox nalepnici (sto naravno MTS ne radi, fritz zvanicno podrzava samo austrijske/nemacke ISP), tako da ne znam da li moze lako da se promeni iz njihovog UI-a (jer onda bi ta stranica samo napisala da promenis serial na isti kao sto je na ISP ruteru). inace fritz box sa SFP portom je samo kompatibilan sa SFP modulima koji oni proizvode (i dolazi sa onim kojeg izaberes kada ga kupis), i komuniciraju preko nekog proprietary config kanala kada su spojeni, tako da u tom slucaju "kupovina tih SFP modula" nije stvar

ali jeste, nema potrebe zezati se sa time osim ako bas ne zelis da iz mreze izbacis sve "nepotrebne" uredjaje da bi ti rack izgledao lepo, ISP ruter u bridge modu ce biti istih, mozda i boljih (jer se lakse hladi nego malecni SFP modul) performansi, i ostaju ti "triple play" usluge, kao sto je IPTV i telefon preko njega (+ jos jedan wifi AP ako ti je potreban)
 
za Asus rutere na listi takodje ima AsusWRT-Merlin firmver https://www.asuswrt-merlin.net/ koji je isto dobar
ja licno koristim OpenWRT na ruterima na kojima to moze ali to je previse komplikovano za vecinu korisnika nepoznatih sa mrezama/linuxom

bas zbog ovoga sam se zezao da prebacim Nokia G-240W-C u bridge mod, jer na njoj UPNP ne radi ako je DHCP iskljucen, a hteo sam da koristim svoj DHCP server jer ima vise opcija i vec je namesten za moje uredjaje
video sam.. probao sam i merlina i dd-wrt
Zasto mi se svideo freshtomato, ima mnogo vise podrzanih rutera od merlina, sa druge strane bio mi je stabiliniji i laksi u radu od ddwrt , i svidja mi se njihova lista HW gde se odmah vidi koji te model zanima da li je jak.. npr Asus n18u sam uzeo za druga koji je trazio neki ruter da je dobar a da nije skup. Ubacio mu FT , vec godinu dana mu radi bez 1 restarta i greske

znaci najbolje brigde pa svoj ruter?
 
Pa nemas izbora ako imas problem sa UPNP koji je vec na huawei-u, ne mozes na njega da instaliras FreshTomato ;) a UPNP server mora da bude na istom uredjaju koji radi NAT/PortForwarding jer to kontrolise (osim ako neces da radis dupli NAT, sto nema smisla ako mozes da izbegnes pretvaranjem izlaznog rutera u bridge)
 
Najbolje bridge pa svoj ruter, ja koristim neke TP-Link modele sa OpenWRT-om, al ja baš baš poznajem mreže i mrežni stack u linuxu.

Kontrola protoka, VLAN, vpn-ovi između lokacija - wireguard protokol je odličan, vrlo malo je CPU zahtevam, tako da sa C6U archerom imam 400-500Mbps SFQ sa Cake algoritmom + 200Mbps wireguard vpn.
Neke malo slabije modele koristim kod VDSL i 4G konekcija, sve radi bez greške mesecima - da ne kažem godinama.
 
Pozdrav ljudi.
Da li još neko ima problem da wifi non-stop prekida? Telefon mi non stop ispada sa wifi-a, pa predje na mobilnu mrežu, pa se vrati na wifi. I to sve u par sekundi? (Najviše primetim kad igram neku online igru na telefonu, da me stalno diskonektuje)

Takodje sam primetio da brzine nekad drastično opadnu, tipa DL ode na 19, pa moram da resetujem ruter, onda bude sve OK

U pitanju je optika 200/100 i mrtvi Nokia ruter
 
Mozes da prvo proveris da li si nakacen na 5 GHz mrezu i restartujes ruter. Iskreno, to mi se nikad nije desavalo na optici na izvornom HG8245Q2 Huawei ruteru.
 
meni se to desava na Q2
 
Huawei ONT "obožava" npr Xiaomi (pogotovo seriju 9) i iPhone.. naročito za 5 GHz WiFi : čim se telefon ne koristi par sati bude situacija da iako stoji da je konektovan na WiFi ustvari nema neta sve dok se ne upali/ugasi WiFi da bi se rekonektovao.
 
Huawei ONT "obožava" npr Xiaomi (pogotovo seriju 9) i iPhone.. naročito za 5 GHz WiFi : čim se telefon ne koristi par sati bude situacija da iako stoji da je konektovan na WiFi ustvari nema neta sve dok se ne upali/ugasi WiFi da bi se rekonektovao.
nisam to znao... na q2 se kaci bebisiterka bas sa iphone-om i rekla mi da ima taj problem...
 
@markokostic75 Ne gasi se ruter si sigurno ... kod Xiaomi telefona je navodno neki problem oko WiFi drajvera i nešto oko "WPA Group Key Regeneration"... pa kad ruter rotira WPA keys telefon to ne refresh-uje na vreme ako je duže bio idle.

Donekle kao pomaže (u smislu ređe će da se dešava "zaglupljivanje") da se u podešavanjima ONT-a smanji interval za taj "WPA Group Key Regeneration" na minimalnu dozvoljenu vrednost (600 sekundi) pošto za razliku od nekih drugih rutera ne dozvoljava da se to skroz deaktivira.

I navodno ređe se dešava na 2.4 GHz WiFi nego na 5 GHz.
 
Pisano je upravo ovo sto @shamanNS kaze 😃 Nije kod svih korisnika, ali kod nekih je izrazeno i mozes da probas sa iskljucivanjem power save opcije, kao sto vidis u citiranom delu
Ja imam problem sa q2 wifi... Primetio sam ga na 5ghz mrezi... Ali se desava i na 2.4ghz wifi-u... Desava se na nekoliko dana... Ali nije problem u brzini vec jednostavno nista ne moze da se konektuje na wifi, ili je konektovan uredjaj ali nema interneta... cak se desavalo i da nestane mreza, da ne mogu da je nadjem... Bas nekako baguje ruzno, ne mogu da detektujem sta je problem, niti da nadjem kad se tacno desava, i sta se tacno desava... Na kablu sve radi ok za to vreme... Restart resava problem privremeno, a nekad jednostavno posle 5min recimo, sam proradi...

Takodje na kablu radi perfektno..Isto tako restartom sve se vrati na normalu neki period, pa opet random pocne da baguje. Prethodni ZTE, na istoj poziciji u stanu, je radio godinama bez greske. Verovatno je sam uredjaj felerican.

Kad nas evo godinu dana bez problema

Vi sa Q2 ruterom koji imate probleme na wifi, probajte da iskljucite power save opciju (po default-u je ukljucena). Ja odradio pre neki dan i evo vec par dana sljaka puna brzina na wifi i na 5 GHz i na 2.4 GHz.

Takodje je pominjano da se promeni ime mreze i namesti da je hidden mreza.


Prethodno je pomenuto da "WPA Group Key Regeneration" ne moze na vrednost 0 vec 600 je minimum, kao sto je @shamanNS napisao, ali je u jednoj temi pisano za Redmi Note 8T telefon da se iskljuci WLAN and Bluetooth scanning.
Mozda mozete i na iPhone-u da iskljucite Ask to join networks, iako to nema veze sa prethodno pomenutim za Redmi Note 8T telefon

 
Imam Nokia modem/ruter. Od podešavanja postavljena samo šifra za wifi.
Ima i huawei extender koji pokriva drugi deo stana.
Niko mi se ne žali na takve stvari.
Konkretno: moj iPhone (se 2020) nema nikakvih problema. Sestrićev iPhone 12 ništa od probleam a žestoko ga prži, te vpn te netflix, te ostale njihove gluposti.
Ostalo od telefona xiaomi, huawei, samsunzi... takođe radi bez problema.

Pogledaj u modemu koju konekciju koriste Status/Home Networking: imaš dole u tabeli koji su na 2,4 GHz a koji na 5 GHz. Piše ti šta je aktivno, šta nije. Takođe i vreme aktivnosti. Meni je ista šifra za obe vrste konekcije ali ne znam da li sam to morao posebno da postavim, zaboravio sam.
Uglavnom je sve konektovano na 5 GHz.
Probaj takođe da skeniraš kanale i frekvencije pa promeni ako je gužva negde.
 
čim se telefon ne koristi par sati bude situacija da iako stoji da je konektovan na WiFi ustvari nema neta sve dok se ne upali/ugasi WiFi da bi se rekonektovao.
meni se ovo desava na SBB-ovim technicolor i Ubee ruterima, i bilo koji setting ne pomaze, i to radi sa svim telefonima (samsung, huawei, xiaomi)
na mts Huawei Q2 i Nokia 240W nemam taj problem uopste, default podesavanja
 
Nazad
Vrh Dno