Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Kako podesavate DNS? Treba neka dodatna aplikacija za taj cloudflare?
 
na nokiji:
http://192.168.1.1 username admin Password: qscgyjm1# Network->LAN pa kucas u Primary DNS i Secondary DNS pa Save
na huawei:
http://192.168.1.1 username: admin Password: 20HWont17. LAN > DHCP Server Configuration pa kucas u Primary DNS server i Secondary DNS server pa Apply pa onda System Tools -> Configuration File kliknes Save da bi ostalo snimljeno

ako prebacis na cloudflare mozes da testiras da li stvarno ide preko njega na https://1.1.1.1/help (pisace Connected to 1.1.1.1 Yes)
za google moras da koristis nesto kao https://www.dnsleaktest.com/ i onda ce ti pisati da je GOOGLE
 
na nokiji:
http://192.168.1.1 username admin Password: qscgyjm1# Network->LAN pa kucas u Primary DNS i Secondary DNS pa Save
na huawei:
http://192.168.1.1 username: admin Password: 20HWont17. LAN > DHCP Server Configuration pa kucas u Primary DNS server i Secondary DNS server pa Apply pa onda System Tools -> Configuration File kliknes Save da bi ostalo snimljeno

ako prebacis na cloudflare mozes da testiras da li stvarno ide preko njega na https://1.1.1.1/help (pisace Connected to 1.1.1.1 Yes)
za google moras da koristis nesto kao https://www.dnsleaktest.com/ i onda ce ti pisati da je GOOGLE
Hvala na pojasnjenju. Koja je prednost toga u odnosu na default podešavanje?
Meni je ping 4ms. Da li bi ovo nešto promenilo?
 
nekad je telekomov dns down pa ljudi kazu da je internet down a nije, ovako se to ne desava. a i bolji je globalni dns server nego telekomov (brze se odziva).
 
Inkedserver1_LI.jpg
Je l ovde gde sam zaokruzio unosim 1.1.1.1 i 1.0.0.1?

Buni me sto po defaultu stoji za primary DNS 192.168.1.1 ili tako treba :):):)
 
Sad vidim da su ova dva polja zasencena i da ne moze da se upise nista u njih
 
Verovatno je pominjano mnogo puta, ali ne uspevam da pronadjem odgovor. Naime, razmisljam da uzmem box 4 kao novi korisnik pa me zanima da li ovaj mobilni paket koji dolazi uz njega moze da bude moj postojeci (postpaid) broj mobilnog telefona koji imam kod mts-a ili mora potpuno novi broj? Nisam pod ugovornom obavezom. Takodje, da li taj broj iz box 4 paketa takodje moze da koristi onih 100 gb zajednickog interneta? Ako moze, koja je onda razlika izmedju "box 4 plavi lite" i "box 4 plavi" paketa? Koliko vidim "plavi" paket ima tih 9 GB podataka vise, ali je to poprilicno besmisleno ako vec imas tih 100 GB zajednickog interneta :)
 
Verovatno je pominjano mnogo puta, ali ne uspevam da pronadjem odgovor. Naime, razmisljam da uzmem box 4 kao novi korisnik pa me zanima da li ovaj mobilni paket koji dolazi uz njega moze da bude moj postojeci (postpaid) broj mobilnog telefona koji imam kod mts-a ili mora potpuno novi broj? Nisam pod ugovornom obavezom. Takodje, da li taj broj iz box 4 paketa takodje moze da koristi onih 100 gb zajednickog interneta? Ako moze, koja je onda razlika izmedju "box 4 plavi lite" i "box 4 plavi" paketa? Koliko vidim "plavi" paket ima tih 9 GB podataka vise, ali je to poprilicno besmisleno ako vec imas tih 100 GB zajednickog interneta :)
Odgovor na prvo pitanje je MOZE.
Na drugo pitanje ne znam odgovor

Elem, je l se desavalo nekome da mu je na Huawei ONTu zasenceno polje za izmenu DNS servera?
Ima li resenja?
 
Poslednja izmena:
Uzmeš box 4 sa tim mobilnim brojem telefona koji imaš.
Pitaj ih direktno i kazaće ti oni kako to ide. Ne moraš u poslovnicu, može i preko mail-a, tj. web shopa ako se ne varam, korisničkog ... Mislim da preko web shopa sve možeš da popuniš pa te kontaktiraju. Čak i ugovor ide preko mail-a.

Uz plavi box 4 dobiješ wifi extender ako ti treba i to je jedina razlika u odnosu na lite pored dodatnog net-a.
Dodatnih 100 GB dobijaš kada ti kao nosioc box-a dodaš nekog ko koristi postpaid mts tarifu a nije nigde već dodat i nema box paket na njegovom broju. Piše dole u dodatnim informacijama:
"• Bonus od 100 GB 4G interneta koji se dodeljuje mesečno na zajedničko korišćenje mobilnim linijama koje su uključene u BOX 4 paket (pravo se ostvaruje pridruživanjem jedne dodatne postpejd mobilne linije – Soko, Omorika, Morava, Zmaj, Mobilni Net ili Kontrola troškova). Jedna postpejd linija može biti pridružena samo jednom BOX paketu. Osnovna postpejd linija iz BOX paketa ne može biti pridružena drugom BOX paketu,"
 
Uzeo danas wifi extender u MTS poslovnici za 1 dinar uz box 3 paket.
Stb hp4024 ne radi preko wifi extendera. No network, iako extender daje wifi signal. Pojavi se na tvu iris logo, vrti nesto i na kraju nista. Izbaci neku gresku ne ekranu kad treba da unesem korisnicko ime.
Rekao mi monter u januaru da misli da ne radi sa hg8245w5-6t ruterom (koji ja imam), vec bi morao Q2 valjda ili neki drugi.
Ja rekoh da probam, ali vrti, vrti i neće.

Elem, odradih promenu DNSa, mada ne primetih razliku za sada. Cloudflare kaze da je YES.
Hvala @rajkosto i @jason13
 
na wifi extender se hp4024 mora prikaciti preko KABLA. hp4024 mac adresa za wifi i za ethernet je drugacija, a whitelistovana na mts serverima je samo za ethernet (ona koja je na stikeru) takodje u huawei ima nesto kao "iptv service" koji treba da je stikliran na ruteru i wifi ap-u na specifican nacin
ja sam se sa tim ceo dan zezao i nista nisam uspeo osim slike koja je cesto prekidala tako da sam na kraju kupio 1000 dinara kabla i razvukao sam, najlakse i sigurnije tako
 
na wifi extender se hp4024 mora prikaciti preko KABLA. hp4024 mac adresa za wifi i za ethernet je drugacija, a whitelistovana na mts serverima je samo za ethernet (ona koja je na stikeru) takodje u huawei ima nesto kao "iptv service" koji treba da je stikliran na ruteru i wifi ap-u na specifican nacin
ja sam se sa tim ceo dan zezao i nista nisam uspeo osim slike koja je cesto prekidala tako da sam na kraju kupio 1000 dinara kabla i razvukao sam, najlakse i sigurnije tako
Naravno, preko UTP kabla sam i povezao, ali nece. Sto se tice cene kabla, nije problem, ali ne mogu da razvlacim kablove vise, jer mi treba preko 15 metara kabla. Pre 2 god sam se uselio u stan, sve kablove sakrio i sad ovaj jedan bas necu :)
Neka cerka koristi Google Chromecast u sobi dok ne nadjem bolje resenje
 
na wifi extender se hp4024 mora prikaciti preko KABLA. hp4024 mac adresa za wifi i za ethernet je drugacija, a whitelistovana na mts serverima je samo za ethernet (ona koja je na stikeru) takodje u huawei ima nesto kao "iptv service" koji treba da je stikliran na ruteru i wifi ap-u na specifican nacin
ja sam se sa tim ceo dan zezao i nista nisam uspeo osim slike koja je cesto prekidala tako da sam na kraju kupio 1000 dinara kabla i razvukao sam, najlakse i sigurnije tako

Radi hp4024 preko extendera... kod mene radi... kad su instalirali sve u pocetku nije radilo, dolazili su 2-3 x razni strucnjaci iz mts-a da srede bez uspeha... Nakon par dana je dosao lik koji stvarno zna znanje pa je sve proradilo... a sto je najzanimljivije link preko extendera ide do 350MB (paket je 400) sto mi je neverovatno.... ruter je u drugoj sobi (razdaljina 10-ak metara)
 
Radi hp4024 preko extendera... kod mene radi... kad su instalirali sve u pocetku nije radilo, dolazili su 2-3 x razni strucnjaci iz mts-a da srede bez uspeha... Nakon par dana je dosao lik koji stvarno zna znanje pa je sve proradilo... a sto je najzanimljivije link preko extendera ide do 350MB (paket je 400) sto mi je neverovatno.... ruter je u drugoj sobi (razdaljina 10-ak metara)
A koji ruter imas?
 
A koji ruter imas?
ruter je HG8245Q2

A problem oko drugog stb-a (koji je nakacen na extender) je bio to sto sam bocnuo kabal u laptop :) dosao covek odmah video da je laptop povezan preko kabla. Izvukao kabal, restartovao ruter i extender, ponovo ih povezao (wps) i sve je proradilo... tek nakon toga kabal moze da se bocne u laptop i sve radi kako treba (eto mozda ovo nekome pomogne ako ima slicnih problma) preko extendera je kablom spojen stb i detetov komp (u lan dva ide stb) sve to radi fenomenalno, bez ikakvih zastoja (nisam verovao da ce raditi tako ali eto...)
 
Trebalo bi da je taj extender i napravljen da radi sa tim Huawei ruterom.
Sa Nokiom ne radi prenos IPTV signala. Piše u uputstvu:
02 ont extender huawei.jpg
Kod mene je onaj novi Nokia modem i ne radi.
 
ruter je HG8245Q2

A problem oko drugog stb-a (koji je nakacen na extender) je bio to sto sam bocnuo kabal u laptop :) dosao covek odmah video da je laptop povezan preko kabla. Izvukao kabal, restartovao ruter i extender, ponovo ih povezao (wps) i sve je proradilo... tek nakon toga kabal moze da se bocne u laptop i sve radi kako treba (eto mozda ovo nekome pomogne ako ima slicnih problma) preko extendera je kablom spojen stb i detetov komp (u lan dva ide stb) sve to radi fenomenalno, bez ikakvih zastoja (nisam verovao da ce raditi tako ali eto...)
Znao sam. O tome sam vec i pisao. I monter mi je rekao da sa Q2 ruterom moze da radi stb preko wifi extendera, a da ovaj noviji 6T (koji ja sada imam) za sada ne moze.
Ako nekad budem resio da koristim i drugi stb, da trazim da mi zamene ruter za Q2 (sto je pitanje da li bi i kada bi zamenili)
 
Znao sam. O tome sam vec i pisao. I monter mi je rekao da sa Q2 ruterom moze da radi stb preko wifi extendera, a da ovaj noviji 6T (koji ja sada imam) za sada ne moze.
Ako nekad budem resio da koristim i drugi stb, da trazim da mi zamene ruter za Q2 (sto je pitanje da li bi i kada bi zamenili)

Tacno, to je meni isto monter rekao... da je ruter stariji ali zbog extendera sam taj dobio... Inace kada sam se dogovarao sa akviziterom da predjem na mts uslov je bio da dobijem extender i da to sve radi kako treba u decijoj sobi inace ne potpisujem nista. Kada su prvi put monteri dosli ja ih pitam gde je extender a oni kao pa nisu nam dali idite u poslovnicu pa uzmite. Naravno vratio sam ih, pa su nakon par dana dosli sa extenderom...
Sto se tice tvog slucaja za drugi stb tvoje je pravo da to koristis a njihov je problem kako ce to namestiti, da li ce ti zameniti ruter ili izvesti neku caroliju njihova stvar :)
 
Koji je default telekomov DNS ? Mislim koji po defaultu koristi Huawei 6T?
Nesto mi se cudno desava preko cloudflare u WoT-u, pa bih da vratim na default samo da proverim
 
pa izbrises sta tamo pise i vratice se na default.
inace konkretno su
Primary DNS
212.200.191.166
Secondary DNS
212.200.190.166
ali ti to nigde ne pises, nego se automatski preko pppoe dobija kada je tvoja vrednost prazna

ne verujem da bilo kakav problem mozes imati ako koristis cloudflare dns umesto regionalnog ISP-ovog u igricama, ne koristi se za matchmaking, a i da se koristi, oba su u beogradu...
kada vratis na https://www.dnsleaktest.com treba da ti pise TELEKOM SRBIJA na simple test, ako ne, mozda treba restartovati ruter ili racunar (ili na racunaru ipconfig /release pa ipconfig /renew u admin command prompt)
 
Poslednja izmena:
Potrebna pomoć. Uzeo sam juče telekomov box Fiksna + Net50/Net 200 + TV Plus i wifi je 2.4 i 5 gHz. E sad pošto je optika u pitanju, zašto je 2,4 limitiran na 100mbps dok 5gHz ide do 200mbps? Ako plaćam ovaj paket mislim da bi trebalo da internet i na 2,4 ide do 200mbps ili negde grešim? Da li ima nekog objašnjenja?
 
Jer tako funkcioniše tehnologija bežičnog prenosa signala, plus same konfiguracije antena, itd.
Ako dobijaš 100mbps na 2.4ghz, ti si jedan od srećnika koji i toliko izvlače. Obično je manje, oko 50-60mbps i u boljim slučajevima oko 80-90mbps.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Brzinu konekcije, i ono sto ti isporucuje provajder, meris preko kabla i to je za njih merodavno :)
Manje brzine na WiFi mrezi ti nece prihvatiti kao osnov za prigovor zato sto mogu da budu uslovljene raznim drugim okolnostima koje nemaju veze sa tvojim provajderom, vec su @dzonihsv, @danilo989, kao i @Jera u Box temi napisali :)
Takodje na optici, ako mi se telefon nakaci na 2.4 GHZ mrezu, brzina je oko 75, a na % GHz mrezi je 197.
Pisano je vise puta u temi.
 
na wifi6 ruteru na 2.4ghz moze duplo (malo vise od 300mbps) sa laptopom odmah pored, ali svi ruteri koji trenutni ISP daju (pa i telekom) su samo wifi5 (802.11ac) na 5GHz i wifi4 (802.11n) na 2.4GHz (wifi5 standard ne postoji za 2.4GHz, ide 4->6), tako da ako hoces preko 100mbps na 2.4GHz moras kupiti svoj wifi ruter/AP koji ima wifi6, i takodje drugi uredjaj mora imati wifi6 (a trenutno wifi6 ruteri su prilicno skupi)

na wifi5 5GHz na optickim ruterima koje telekom daje moze se ostvariti skoro puna brzina 400/160 paketa ako nema zidova izmedju uredjaja i rutera.
u svaki slucaj, to sto dobijas wifi je "bonus" kod svih provajdera, samo zato sto dolazi uz ruter (koji je ionako potreban za iptv/telefon), brzina se uvek meri preko kabla
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno