Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Pa posle kad bude vraćao opremu ima da izmisle neku šlogiranu cenu za taj adapter jer je oštećen.
Meni i MTS i iz SBB nisu čak ni tražili adapter i nisu komentarisali kabl. Jedan adapter mi je i crkao i dali su mi novi bez uzimanja neispravnog. Baš boli njih uvo za adapter, a i uvek može da se kupi/nađe drugi isti. Čak i da ne prihvate "oštećen adapter" lepo ti stoji njegova cena u ugovoru a to je 5e. Ako će neko za te pare da se opterećuje, onda ok.

Druga opcija je da se izvadi komplet kabl iz adaptera i zameni sa dužim pa bi i izgledao kao original.
 
Malo sutra ih boli uvo. Lično su svaki kablić pregledali kad sam vraćao babinu opremu. Čak pitali i za šuntavi utp je l' tu. A u onoj listi uz ugovor ni ne postoji štiklirano da su izdali kabl.

Tako da ne bih ja tek tako otpisivao njihove uređaje (čak i za utp) nadajući se da će da ih boli uvo.
 
Malo pre mts sredio stvar kvar od 24.12. navodno im je kabl pocupao kamion djubretarac. Spolja ne znam sta su radili unutra nisu nista samo izmerio signal sa nekim vecim "penkalom".
 
laksi nacin: kupi AC produzni kabl 220v pa ga ubodi u to.
inace huawei ima prilicno jak 12V 2A adapter sa standardnim 5mm spoljasnji precnik 2mm unutrasnji precnik centre-pozitivnim DC barrel prikljuckom (sto ima vecina 12V adaptera)

Defintivno bih uzeo nov adapter ako je ikako moguce. Guglanjem sam naisao na ova dva:


Da li bi oni mogli da zamene ovaj koji daje MTS uz Huawei ruter?
 
Ima svuda, zeza nešto DNS. Podesi Guglov DNS i radiće.

Tačno, DNS serveri 212.200.191.166 i 212.200.190.166 se ne odazivaju (verovatno u nekim slučajevima samo, u zavisnosti od dodeljene IP adrese).


Nakon restarta rutera, dobijam adresu iz opsega: 178.223.x.x, sada download sa Hetznera radi ok. Tako da eto, ko ima problem sa downloadom da zna o čemu je reč. Ono što sada ne radi jeste DNS, ali stavio sam Google...
 
Poslednja izmena:
Sada ste me zainteresovali da rešim ovaj problem i kod sebe, ali bez čačkanja ISP rutera.

Odradio sam download testove Hetzner fajlova sa 3 mašine: desktop PC (kablom povezan na gigabitni rutera, Windows 10 Pro) i na dva poslovna laptopa (Windows 10 Enterprise, vezani preko WiFi).

Problem sa PC-em je opisan na prethodnoj strani, kao da su konekcije rate-limitirane na 10/20Mbps u zavisnosti od nečega što je ličilo na horoskop ili mesečeve mene. Ono što me nateralo da kopam dalje je što problem ni na jednom laptopu ne postoji! Sve radi idealno, i preko korporativnih VPN-ova a i direkt, što eliminiše mogućnost problema u transportu ili na putanji između MTS i ovih cloud provajdera.

Posle upoređivanja konfiguracija radnih stanica našao sam da postoji razlika u podešavanju: "Receive Window Auto-Tuning Level" je na desktop PC bio setovan na "disabled", dok je na oba laptopa "normal". Setovanjem te opcije sada zakucavam 400Mbps prema ovim provajderima, koliko mi je i maksimum koji mogu da ostvarim na ovom BOX paketu.

Nadam se da će još nekome pomoći ova komanda, jer apsolutno ne znam odakle ovo setovanje na mojoj mašini (možda se Killer ethernet drajver instalacija pravila pametna). Dakle pokrenite windows terminal kao administrator, i dalje:

C:\WINDOWS\system32>netsh interface tcp show global
Querying active state...

TCP Global Parameters
----------------------------------------------
Receive-Side Scaling State : enabled
Receive Window Auto-Tuning Level : disabled
Add-On Congestion Control Provider : default
ECN Capability : disabled
RFC 1323 Timestamps : disabled
Initial RTO : 1000
Receive Segment Coalescing State : enabled
Non Sack Rtt Resiliency : disabled
Max SYN Retransmissions : 4
Fast Open : enabled
Fast Open Fallback : enabled
HyStart : enabled
Proportional Rate Reduction : enabled
Pacing Profile : off


C:\WINDOWS\system32>netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
Ok.
 
Sada ste me zainteresovali da rešim ovaj problem i kod sebe, ali bez čačkanja ISP rutera.

Odradio sam download testove Hetzner fajlova sa 3 mašine: desktop PC (kablom povezan na gigabitni rutera, Windows 10 Pro) i na dva poslovna laptopa (Windows 10 Enterprise, vezani preko WiFi).

Problem sa PC-em je opisan na prethodnoj strani, kao da su konekcije rate-limitirane na 10/20Mbps u zavisnosti od nečega što je ličilo na horoskop ili mesečeve mene. Ono što me nateralo da kopam dalje je što problem ni na jednom laptopu ne postoji! Sve radi idealno, i preko korporativnih VPN-ova a i direkt, što eliminiše mogućnost problema u transportu ili na putanji između MTS i ovih cloud provajdera.

Posle upoređivanja konfiguracija radnih stanica našao sam da postoji razlika u podešavanju: "Receive Window Auto-Tuning Level" je na desktop PC bio setovan na "disabled", dok je na oba laptopa "normal". Setovanjem te opcije sada zakucavam 400Mbps prema ovim provajderima, koliko mi je i maksimum koji mogu da ostvarim na ovom BOX paketu.

Nadam se da će još nekome pomoći ova komanda, jer apsolutno ne znam odakle ovo setovanje na mojoj mašini (možda se Killer ethernet drajver instalacija pravila pametna). Dakle pokrenite windows terminal kao administrator, i dalje:

Nakon promene IP adrese, kao što sam napisao radi ok.

Proverio sam to podešavanje. Meni sada stoji na "normal". Cenim da windows onda to sam konfiguriše i da je verovatno pre toga bilo "disabled".

Upravo pokušao, stavio na disabled, i da, dobijam famoznih 10-20Mbps prema Hetzneru, a full brzinu na speedtest.net

Skidam kapu.

Interesantno je da na poslu imam isti problem, u oba slučaja windows, i nije mi bilo na kraj pameti da pokušam sa drugim OS-om..

Ostaje mi da istražim šta ova opcija radi i da shvatim kako utiče na brzinu prenosa :)
 
Lose sa sadasnjom IP adresom 178.22x.xxx.xxx.
NBG1.jpg
HEL1.jpg

FSN1.jpg
Kasnije drugi opseg.
 
@Goran86
Uh druže, odmah da znaš da je to ozbiljan posao. Meni je trebalo nekoliko meseci da Telekom uradi vertikalu u zgradi jer je optika bila dovedena do zgrade. Slao mejlove, išao po poslovnicama, tražio akvizitere...Teško ćeš doći do nekoga na višem nivou. A znajući kakva je situacija u drugim gradovima u Srbiji, i kojim tempom optika stiže do krajnjih korisnika van Beograda...dosta truda će trebati. Moj ti je savet da odeš do poslovnice sa Ugovorom o uvođenju optike u zgradu i sa potpisima stanara (50% +1) ili ako imate upravnika onda ide lakše jer on može da završi. Imam negde sačuvan blanko Ugovor pa mi se javi preko pp da ti prosledim.
Problem je u tome što je ulica samo u kućama :) Ima tu i firma i Eko pumpa na ćošku, ali džaba... Komšije su nekako 8bit mind i sve im odgovara, tako da nema nikog da se oglasi, da se obrati, jedini se ja cimam... Iako plaćaju po 3400 din,za krdžavi box 3 od 50/8 a za te pare treba da im zviždi samo takva optika, prosto niko ništa... Večito smo bili kao bermudski trougao... Kontam kad dignem ruke onako da me baš više ne zanima dotiče onda će se desiti... :) Smaram ja njih povremeno,ali naravno, kažu kad bude došlo kod Vas bićete obavešteni... Do tada ja plaćam paprenu cenu koju plaćaju optičari a imam krš, što nije pošteno nikako... Kao što nije pošteno što se stari korisnici guraju pod tepih, a novima se nudi 256 godina po 1 dinar 😂
 
Može li se promeniti DNS server u podešavanjima Huawei HG8245W5-6T rutera? Našao sam u delu DHCP Server polje Primary DNS Server i tu stoji 192.168.1.1 i ne može nikako da se vrši izmena u tom polju.
 
Iris box zadnjih par dana nekoliko puta zakucao, mora vađenje kabla da se ugasi i dođe sebi. Inače ne gledam TV, ali baš sada kad je trebao nije radio. Još uvek poluproizvod je Iris, kome treba TV neka se ne nada mnogo. Srećom internet je radio kako treba.
 
Problem je u tome što je ulica samo u kućama :) Ima tu i firma i Eko pumpa na ćošku, ali džaba... Komšije su nekako 8bit mind i sve im odgovara, tako da nema nikog da se oglasi, da se obrati, jedini se ja cimam... Iako plaćaju po 3400 din,za krdžavi box 3 od 50/8 a za te pare treba da im zviždi samo takva optika, prosto niko ništa... Večito smo bili kao bermudski trougao... Kontam kad dignem ruke onako da me baš više ne zanima dotiče onda će se desiti... :) Smaram ja njih povremeno,ali naravno, kažu kad bude došlo kod Vas bićete obavešteni... Do tada ja plaćam paprenu cenu koju plaćaju optičari a imam krš, što nije pošteno nikako... Kao što nije pošteno što se stari korisnici guraju pod tepih, a novima se nudi 256 godina po 1 dinar 😂

Sve si u pravu, ali prosto ne bih znao da ti predložim rešenje. Živimo tu gde živimo, i nekako mi deluje da oni koji donose odluke šta je prioritet uraditi ne smatraju da je optika, a i 5G ali da ne idem u off, nešto što je važno.

Umesto da se optička mreža uradi do svakog, ali do svakog doma u Srbiji kao investicija za narednih 50 godina i da to uradi Telekom Srbija kao najveći operator u zemlji i da se po tržišnim uslovima ta mreža iznajmljuje svim zainteresovanim provajderima mi imamo situaciju kakvu imamo da svako razvlači svoje, pa negde ima, a u većini mesta još uvek nema optike.

Prvo je bilo da će se uraditi optiku svuda do 2020., ako se dobro sećam kad je potpisan sporazum između Huawei-ja i Telekoma, pa su onda to prolongirali za 2025. godinu, a ko zna da li će i do kraja ove decenije optika zaista doći do svakoga, pa ko hoće - koristi, ko neće - ne mora.

Probaj da pišeš predsedniku opštine ili već nekom ko je na određenoj funkciji a da se do njega može doći. Mada je pitanje da li se nešto može uraditi s obzirom da su to privatne kuće.
 
u poslednjih nekoliko meseci moj ceo grad je prokopan i skoro ispred svake kuce i lokala sada viri onaj plavi/zuti buzir kroz koji mogu da provuku opticki kabl ko hoce da se prikaci. periferije grada gde su kuce ide preko bandera, svaka treca ima onaj splice cilindar (malo je glupo sto nisu koordinirali sa toplifikacijom koja je samo nekoliko meseci pre njih prosla, mogli su svi ti cilindri da budu underground kao sto je u centru). na etiketama koje su zalepljene na kablove pise da je "izvodjac radova: NOKIA" tako da ne znam da li su to oni finansirali ili je telekom/drzava. ali ova optika je mnogo bolja (osim Iris softvera za tv box) od SBB-a (ciji spliteri se ljujaju u vetru na banderama) a narocito od 50mbps max VDSL-a koji je pre stojao na svim tim lokacijama. takodje lokalna poslovnica telenora reklamira hipernet tako da verovatno radi i iznajmljivanje linija njima, ne znam nikoga ko je to uzeo jos
 
Poslednja izmena:
Mts optika ili sbb net, sta je bolje, stabilnije ?
Ja za nekih 5 meseci koliko sam na MTS optici nisam imao ni jedan prekid a dodatno sam mozda 2 puta do sada resetovao ruter, sto je na SBB-u bila praksa bar jednom u 2 nedelje kada Ubee zaglupi.
 
Evo i mog iskustva sa MTS optikom (par meseci): nijednom nisam morao da restartujem modem, wifi 5g se jednom u 10-15 dana "izgubi" na par sekundi, ali nista strasno... Dok je iris box krs, ako krenem brzo da saltam kanale, cesto zapuca pa moram da izvucem kabl (obicno gasenje preko daljinskog ne pomaze)...
 
Evo i mog iskustva sa MTS optikom (par meseci): nijednom nisam morao da restartujem modem, wifi 5g se jednom u 10-15 dana "izgubi" na par sekundi, ali nista strasno... Dok je iris box krs, ako krenem brzo da saltam kanale, cesto zapuca pa moram da izvucem kabl (obicno gasenje preko daljinskog ne pomaze)...
Potvrđujem za box da je đubre i da mi se isto dešava
 
a dal kod mts-a ima kartica koja ide u tv kao sto ima sbb, pa direktno otkljuca sve kanale iz paketa na tv-u ?
 
Koja je logika da Net400 paket sa brzinom 400/80 kosta 3800 a Box2 sa opcijom net400 i brzinom 400/160 kosta 2800 ? Mislio sam da predjem na Telenor,posle 100 godina kabla kod SBB..sada sto vise citam, nekako manje znam . Pfffff.
 
takodje ako nemas box onda ne dobijas prvu godinu za 1 dinar mesecno (vazi i dalje u 2022)... bas hoce da uzmes barem Box 2 pa da imas fixni, sto sam ja uradio, dupli upload i manje cene + promocije
ja mislim da je to zato sto ako nemas box onda ne mozes nikada da imas veci racun nego pretplata, a ako imas fixnu liniju mogu da ti naplate minute poziva, ako imas TV onda mogu da ti naplate dodatne pakete i video klub, itd.
uzmes box 2 fiksni+net i nikada ne prikacis telefon u ruter, nema problema
a kakve veze ima telenor sa ovim ? kod telenora hipernet paketi uvek je upload pola downloada
 
Poslednja izmena:
takodje ako nemas box onda ne dobijas prvu godinu za 1 dinar mesecno (vazi i dalje u 2022)... bas hoce da uzmes barem Box 2 pa da imas fixni, sto sam ja uradio, dupli upload i manje cene + promocije
ja mislim da je to zato sto ako nemas box onda ne mozes nikada da imas veci racun nego pretplata, a ako imas fixnu liniju mogu da ti naplate minute poziva, ako imas TV onda mogu da ti naplate dodatne pakete i video klub, itd.
uzmes box 2 fiksni+net i nikada ne prikacis telefon u ruter, nema problema
a kakve veze ima telenor sa ovim ? kod telenora hipernet paketi uvek je upload pola downloada
Pa Telenor pominjem kao jedan od izbora .Kod njih je 250/125 3300 din ( nemam mob kod njih pa me mogu da dupliram brzinu) . Kod MTS 400/160 2800 din.
 
pa i tu je fora da je skuplje ako nemas jos nesto kod njih da bi te privukli da se prijavis i za to (jedino se isplati umesto mts-a ako vec imas postpaid mobilni kod njih, jer onda bi imao 500/250 za 2999, isto prvih godinu dana je 1 dinar mesecno)
svaki operater ce pokusati da ti uvali "triple play" servis ako moze
za samo internet najjeftiniji provajder po brzini je orion telekom ali oni optiku samo imaju u malom broju podrucja beograda, i neki ljudi BASH MRZE orion zbog lose tehnicke podrske/popravke kvara
 
Mob placam nekoliko komada, sto sebi ,sto familiji :) a u martu istice zeni i sinu...taman za box . Inace nikada i ne koristimo te dodatne usluge,ovo -ono, vod, tv paketi,fiksna... pa odatle od mene ne prihoduju :). Hvala za hint, nisam ni gledao Box 3 :)
 
Nazad
Vrh Dno