Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Imam jedno pitanje u vezi mts optike. Ceo blok zgrada oko one gde su moji je povezan na mts optiku još 2018te, samo ona gde su moji nije, jer navodno upravnik nije dao saglasnost. U drugoj zgradi gde sam ja, imam mogućnost za sbb/sn coax mrežu, i mts vdsl nekih 80ak Mbps. Zvali su me i nudili 12 meseci po dinar na bakru, ali tu mi je max brzina oko 74 Mbps plus dva stb-a koja sam imao ranije.
Da li postoji neki mejl gde se može pisati mts-u da smo zainteresovani za uvođenje optike? Jer proći će 10 godina, a oni će biti u fazonu upravnik nije dao saglasnost ili predsednik kućnog saveta, imate vdsl do 50 ili 100Mbps i to vam je to. Hajde da se makar nadam zameni sn coax mreže na optiku🙄 Privremeno rešenje mi je orion hibrid optika preko antene, 500/20 bez uo.
 
Procedura je, u teoriji, jednostavna. Ako zgrada ima profesionalnog upravnika organizuje se Skupština stanara i potrebna je prosta većina (50% + 1 potpis), i na osnovu tih saglasnosti on potpiše ugovor. Ako zgrada ima upravnika iz redova stanara, onda zavisi dosta i od njega koliko ima volje da se bavi time. U praksi je dosta teško skupiti te potpise, jer neki su potpuno nezainteresovani, neki neće mts itd, a neki će dati saglasnost bez problema.

S obzirom da imaš mogućnost za VDSL proveri slučajno da nemaš ipan (mislim da se tako zove uređaj, istureni stepen za VDSL) u zgradi. Ako imaš, onda su to minimalni radovi u zgradi jer treba samo vertikala da se izvuče i da se odradi splajsovanje kablova.
 
Imam jedno pitanje u vezi mts optike. Ceo blok zgrada oko one gde su moji je povezan na mts optiku još 2018te, samo ona gde su moji nije, jer navodno upravnik nije dao saglasnost. U drugoj zgradi gde sam ja, imam mogućnost za sbb/sn coax mrežu, i mts vdsl nekih 80ak Mbps. Zvali su me i nudili 12 meseci po dinar na bakru, ali tu mi je max brzina oko 74 Mbps plus dva stb-a koja sam imao ranije.
Da li postoji neki mejl gde se može pisati mts-u da smo zainteresovani za uvođenje optike? Jer proći će 10 godina, a oni će biti u fazonu upravnik nije dao saglasnost ili predsednik kućnog saveta, imate vdsl do 50 ili 100Mbps i to vam je to. Hajde da se makar nadam zameni sn coax mreže na optiku🙄 Privremeno rešenje mi je orion hibrid optika preko antene, 500/20 bez uo.
Kod mene u zgradi jedan programer oterao ove sto su dosli da razvuku vertikalu. Profesionalni upravnik se dogovorio sa njima, okacili obavestenje u zgradi da ce tad i tad biti radovi i to je to. Ali retard otera radnike.
Ja izgoreo.
Onda sam skupljao potpise stanara posto upravnik nije hteo da se bakce, kontaktirao MTS na zvanican mejl. Poslali ekipu, dao im papir sa potpisima i oni zavrsili posao. Skupio 51%.
Prosle godine u Junu ili Julu je to bilo.
Pricao sa tim momcima i oni mi rekose da cesto nalete na takvu situaciju. Jedan ****** zezne ko zna koliko ljudi jer oni rade po planu. Kad zavrse naselje idu dalje i nema vracanja. KOnkretno u mom naselju je tender dobio Roaming. Oni su uzeli pare kao da ce svaku kucu i stan da obezbede sa optikom i kako oni kazu njima jos bolje ako neka zgrada nece optiku. Cista lova a nista nisu radili.
 
Poslednja izmena:
Procedura je, u teoriji, jednostavna. Ako zgrada ima profesionalnog upravnika organizuje se Skupština stanara i potrebna je prosta većina (50% + 1 potpis), i na osnovu tih saglasnosti on potpiše ugovor. Ako zgrada ima upravnika iz redova stanara, onda zavisi dosta i od njega koliko ima volje da se bavi time. U praksi je dosta teško skupiti te potpise, jer neki su potpuno nezainteresovani, neki neće mts itd, a neki će dati saglasnost bez problema.
Ovo mogu da potvrdim na svom primeru, u praksi je zaista tesko skupiti te potpise. Kod nas u zgradi je bukvalno jedan glas presudio da li cemo uvesti optiku.
Ili su ljudi bili nezainteresovani, ili zbog politike nisu hteli da udje mts, a stariji ljudi se jednostavno plase novotarija, svi penzioneri 70+ su glasali protiv uvodjenja optike.
Post automatically merged:

Procedura je, u teoriji, jednostavna. Ako zgrada ima profesionalnog upravnika organizuje se Skupština stanara i potrebna je prosta većina (50% + 1 potpis), i na osnovu tih saglasnosti on potpiše ugovor. Ako zgrada ima upravnika iz redova stanara, onda zavisi dosta i od njega koliko ima volje da se bavi time. U praksi je dosta teško skupiti te potpise, jer neki su potpuno nezainteresovani, neki neće mts itd, a neki će dati saglasnost bez problema.
Ovo mogu da potvrdim na svom primeru, u praksi je zaista tesko skupiti te potpise. Kod nas u zgradi je bukvalno jedan glas presudio da li cemo uvesti optiku.
Ili su ljudi bili nezainteresovani, ili zbog politike nisu hteli da udje mts, a stariji ljudi se jednostavno plase novotarija, svi penzioneri 70+ su glasali protiv uvodjenja optike.
 
Interesuje me kada se potpise UO da li se posle 24 meseca nastavlja sa placanjem iste cene ili se to menja sa prestankom UO?
Nisam skoro potpisivao bilo kakve UO pa zato pitam.
 
Poslednja izmena:
Hvala videh sada za cenu posle isteka UO.
 
Ovo mogu da potvrdim na svom primeru, u praksi je zaista tesko skupiti te potpise. Kod nas u zgradi je bukvalno jedan glas presudio da li cemo uvesti optiku.
Bogami i kod mene su bile borbe. Prosto mi neverovatno da ljude treba da ubedjujes u tako nesto. Svi su u fazonu a koliko se to placa? Kako nista i slicna pitanja?
Te potpise niko ne gleda niti ih proverava cisto da znate. Samo izbroje koliko ima potpisa i to je to:) Evo vam ideja :D
Tako su kod mene ubacili profesionalnog upravnika. Ko zna koga su potpisali.
LIcno trazio da vidim potpise koji su deponovani jer sam hteo da menjam upravnika a nisam mogao da skupim 2/3 stanara. Naravno da su me odbili. Nemam ja pravo to da vidim ili tako nesto mi odgovorise. Ni ne secam se vise.
Srbija je ovo.
Na posteno slabo sta prolazi.
 
Kod mene u zgradi je komsija hteo MTS optiku sa BOX paketima isao je da skuplja potpise (potpisao i ja :) ). Skupio sasvim dovoljno i evo optika razvucena po zgradi. Zahvaljujuci njemu sada sam i ja umogucnosti da napokon imam optiku.
Kada sam pre nekog vremena naleteo na ekipu SBB i pitao hoce li stavljati optiku odgovor je bio ako se bude neka nova zgrada zidala. :oops: O Supernova kablovskom internetu ne razmisljam. vise.
 
Upravnik zgrade ne može sam da donese ni jednu jedinu odluku bez skupštine stanara. Bilo da je iz upravnik iz zgrade ili profesionalni. Svaka odluka ide na glasanje, održavanje lifta, čišćenje, pa tako i sve ostalo po redu...

Kad sam ja uvodio bio je neki problem oko neke spojnice ispred zgrade. Prolazi čovek, a ljudi ispred rade tj spajaju (Huawei). I čovek ih juri da se organizuje hitno sad da i zgrada pored dobije optiku. Kaže mu čovek lepo i kulturno, pišite sad mts-u molbu pa čekaćete godinu dana, dok dodjete na red, uz to ja bih vam naplatio jedno 5000 evra minimum, pa ćete da dobijete opticki internet. Nudilo vam se dzabe kad i svima, kaže i ja sam bio tu, vi niste hteli... Da je sreća da im naplati 10 000 minimum. Ima jedno 30 stanova po 350 evra. Pa odbijaj opet zbog ovoga ili onoga.
 
Ja kada sam pitao kol centar rekose da imaju modem samo od jednog proizvodjaca.
@M J Mi smo trenutno u fazi menjanja upravnika zgrade ali je komsija uspeo da izboksuje sa potpisima dolazak MTS optike u zgradu.
 
Ovo mogu da potvrdim na svom primeru, u praksi je zaista tesko skupiti te potpise. Kod nas u zgradi je bukvalno jedan glas presudio da li cemo uvesti optiku.
Ili su ljudi bili nezainteresovani, ili zbog politike nisu hteli da udje mts, a stariji ljudi se jednostavno plase novotarija, svi penzioneri 70+ su glasali protiv uvodjenja optike.
Post automatically merged:


Ovo mogu da potvrdim na svom primeru, u praksi je zaista tesko skupiti te potpise. Kod nas u zgradi je bukvalno jedan glas presudio da li cemo uvesti optiku.
Ili su ljudi bili nezainteresovani, ili zbog politike nisu hteli da udje mts, a stariji ljudi se jednostavno plase novotarija, svi penzioneri 70+ su glasali protiv uvodjenja optike.

Virke si i dalje u Pa? Reci mi samo koje naselje? Na Sodari imam samo SN (koristim i dalje AvCom infrastrukturu, cekam optiku ko ozeblo sunce)
 
Da li zna neko da li je resen problem sa OVH - bilo je reci ovde da je slab download i da ce ovi iz tehnicke sluzbe da rese problem ??
 
Procedura je, u teoriji, jednostavna. Ako zgrada ima profesionalnog upravnika organizuje se Skupština stanara i potrebna je prosta većina (50% + 1 potpis), i na osnovu tih saglasnosti on potpiše ugovor. Ako zgrada ima upravnika iz redova stanara, onda zavisi dosta i od njega koliko ima volje da se bavi time. U praksi je dosta teško skupiti te potpise, jer neki su potpuno nezainteresovani, neki neće mts itd, a neki će dati saglasnost bez problema.

S obzirom da imaš mogućnost za VDSL proveri slučajno da nemaš ipan (mislim da se tako zove uređaj, istureni stepen za VDSL) u zgradi. Ako imaš, onda su to minimalni radovi u zgradi jer treba samo vertikala da se izvuče i da se odradi splajsovanje kablova.
Da li je ovo vezano za VDSL IPAN, samo teorija, ili je neko stvarno uspeo da dobije MTS Opitku u zgradi, koja ima IPAN?
 
Samo je teorija, naravno...
 
^^
Nisam neki stručnjak, ali mislim da kod mene u zgradi postoji IPAN (koliko znam to je istureni stepen za VDSL, u zgradu ulazi optički kabl i odatle idu bakarne parice, praktično FTTB). Prošlog petka su bili kod mene u zgradi i uradili vertikalu (stavili su optički distributivni orman u podrumu i spratne optičke kutije po spratovima, bili su i ljudi koji su uradili splajsovanje i neki koji su ulazili u šahtu (koliko sam ih razumeo treba nešto da se osvetli, mada mi nije to bilo jasno)). Projekt menadžer firme koja je radila vertikalu mi je isto rekao da imamo IPAN u zgradi i da je procedura za optiku jednostavna i da treba da se uradi samo vertikala. Ako je on mene slagao, onda i ja ovde pišem pogrešno.
 
Postojanje IPAN-a u zgradi nema nikakve veze sa izgradnjom nove opticke mreze, upravo su kod tebe postavili novu opremu u podrumu i po spratovima... IPAN ce se koristiti dok se ne pusti optika ( to sto su rekli da se "osvetli") a onda se seli u ruralna mesta.... Ukratko i pojednostavljeno objasnjeno...
 
Sada su mi stvari malo jasnije oko potpisa,a da li postoji neka posebna tabela za sakupljanje tih potpisa, i šta treba navesti pored potpisa stanara? Možda broj stana, broj lične karte? I ako zgrada ima profesionalnog upravnika, da li on to šalje mts-u na mejl, ili može i neko od stanara? Isto tako i pitanje ako zgrada ima "običnog" predsednika. Unapred hvala svima, moram nekako da ih izganjam. Promoteri me stalno zovu, pitaju za broj upravnika, i tu se cela priča završava.
 
^^
Hvala na objašnjenju, sad mi je jasnije.
^
Jedino što možeš je da budeš uporan. Kod mene u zgradi su išli samo potpisi, bez broja lične karte. Samo redni broj, broj stana, ime i prezime i potpis. Kod mene je profesionalni upravnik i on je potpisao ugovor. Poslaću ti preko pp večeras blanko saglasnost, skupiš potpise i predaš upravniku koji dalje sve završi. Ako je upravnik iz redova stanara ne znam koja je procedura, mada bi trebalo da je sve isto.
 
Ne postoji tabela za potpise, obican list papira sa ispisanim rednim brojem stana, ime prezime i potpis, u sustini to je vise za upravnika da bi bio "cist" pred zakonom. U svakom slucaju telekomu je dovoljan i neophodan samo potpis upravnika na ugovoru za instalaciju opreme.... nebitno je da li je profesionalni ili upravnik iz redova stanara... Taj ugovor donose predstavnici telekoma.
 
Sta je sada bolje HG8245Q2 ili Nokia G-240W-C ONT? Interesuje me najvise WIFI deo jacine signala.
Da znam koji da trazim :)
Mislim da nemas opciju da trazis - nasao sam negde da Huawei oprema na strani centrale (OLT) zahteva Huawei opremu kod korisnika (ONT), dakle verovatno je tako i sa Nokia-om, ako je ovo tacno. Za Huawei imas sve vec poznato, a na Nokia-i imaju neki krsh firmware sa nezgrapno onesposobljenim i skrivenim opcijama.
 
^^
Nisam neki stručnjak, ali mislim da kod mene u zgradi postoji IPAN (koliko znam to je istureni stepen za VDSL, u zgradu ulazi optički kabl i odatle idu bakarne parice, praktično FTTB). Prošlog petka su bili kod mene u zgradi i uradili vertikalu (stavili su optički distributivni orman u podrumu i spratne optičke kutije po spratovima, bili su i ljudi koji su uradili splajsovanje i neki koji su ulazili u šahtu (koliko sam ih razumeo treba nešto da se osvetli, mada mi nije to bilo jasno)). Projekt menadžer firme koja je radila vertikalu mi je isto rekao da imamo IPAN u zgradi i da je procedura za optiku jednostavna i da treba da se uradi samo vertikala. Ako je on mene slagao, onda i ja ovde pišem pogrešno.
Preslikana situacija kao kod mene u zgradi. Mislim na postojanje IPAN i razvlacenja optike po vertikali.
 
Jesu li pustili signal kod tebe u zgradi, i koliko je vremena prošlo od kako su uradili kompletnu instalaciju do momenta kad je pušten signal?
 
Ne znam jos morao bih da pitam komsiju koji je podneo zahtev za jedan od BOX paketa.
Mislim da su kompletnu instalaciju uradiili pre jedno mesec dana otprilike. Iskreno ne mogu tacno da se setim.
 
Sada su mi stvari malo jasnije oko potpisa,a da li postoji neka posebna tabela za sakupljanje tih potpisa, i šta treba navesti pored potpisa stanara? Možda broj stana, broj lične karte? I ako zgrada ima profesionalnog upravnika, da li on to šalje mts-u na mejl, ili može i neko od stanara? Isto tako i pitanje ako zgrada ima "običnog" predsednika. Unapred hvala svima, moram nekako da ih izganjam. Promoteri me stalno zovu, pitaju za broj upravnika, i tu se cela priča završava.
S obzirom da je to skupljanje potpisa komplikovana rabota, pogotovu u većim zgradama (sa više stanova, pa gde se pola stanova izdaje, vlasnici žive ko zna gde isl)... mi smo u našoj zgradi to brzo i elegantno rešili tako što smo obrnuli fabulu situacije - na oglasnu tablu smo okačili obaveštenje otprilike sledeće sadržine:

"MTS nudi uvođenje optike u zgradu. Ako neko ima nešto protiv, neka se javi upravniku zgrade u roku od X dana".

I gotovo... Niko se nije javio da ima nešto protiv, ovi došli i sve ugradili, to je to. Zdravo doviđenja.
 
Mislim da ovako nešto nije po zakonu, jer da bi se donela odluka mora da postoji saglasnost. To što ste okačili je obaveštenje, ali dozvola za ulazak provajdera u zgradu ne može bez odluke zgrade, a odluka mora da bude sa 50% + 1kvm od ukupne kvadrature stanova u zgradi.
Ne možete da donesete odluku, okačite je i ako se manje od 50% ne žali, to je to, jer nemate na osnovu čega.
 
Nazad
Vrh Dno