Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Ne može, u dalje su IPTV i internet na odvojenim VLAN bez obzira optika ili DSL.

Znači klasika : LAN 1 i 4 su bind-ovani na internet WAN konekcije a LAN 2 i 3 su bind-ovani na IPTV WAN.

Da bi samo 1 mrežni kabl išao negde dalje morao bi da kupiš 2 smart/managed/upravljiva sviča (= svičevi koji podržavaju VLANs) i jedan da staviš odmah kod Telekom rutera / ONT a drugi neposredno ispred mesta gde su ti komp/Internet uređaj i IPTV STB.

Dakle ukratko : treba ti oprema koja podržava VLAN (i to na oba kraja kabla).
 
Odvojeni su portovi.

Rešenja su:

  • ili dva ethernet kabla
  • ili preko powerline adaptera
  • ili kao nešto ovako (mada nemam nepostedno iskustvo da li će raditi)
 
Hvala vam za info. Mozda mi je onda najjednostavnije da kabl iskoristim za PC a STB nakacim na WiFi AP, ako mi bude dovoljno dobar signal do modema.
 
Ovo neće raditi. Samo jedan port može biti aktivan u jednom trenutku. To i prodavac navodi:
1612872544276.png
Čak i da postoji switch unutar ovog adaptera (a 99.9% ne postoji), sigurno neće moći da se nakači na dva VLAN-a, kako bi mogao prenositi i IPTV i internet signal istovremeno.
 
zasto spliter ne moze da resi taj problem? njime mozes da razdvojis pun kabl (da prosto kazemo 8 zica) na dva (4 zice). Samo treba imati na umu da su ovo kablovi sa maksimalnom propusnom moci od 100Mbps.

spliter ide samo u uticnicu, ne moze da ide direktno u router/svic... (doduse video sam da radi i direktno u svicu, nisam pitao kako, mozda neki port autosensing, zgrozio sam se i samo ga izvukao i bacio)...

nesto ovako: https://www.nebo.co.rs/prodavnica-h...splitter-jednog-utp-porta-na-dva-porta-detail ?
 
Kako je napisano, treba upravljivi switch jer su net i iptv preko razlicitih VLANova i sa razdvajanjem kablova na dva ovom metodom ne dobijas nista.
 
zasto spliter ne moze da resi taj problem? njime mozes da razdvojis pun kabl (da prosto kazemo 8 zica) na dva (4 zice). Samo treba imati na umu da su ovo kablovi sa maksimalnom propusnom moci od 100Mbps.

spliter ide samo u uticnicu, ne moze da ide direktno u router/svic... (doduse video sam da radi i direktno u svicu, nisam pitao kako, mozda neki port autosensing, zgrozio sam se i samo ga izvukao i bacio)...

nesto ovako: https://www.nebo.co.rs/prodavnica-h...splitter-jednog-utp-porta-na-dva-porta-detail ?
Ok, sa parom splitera (po jedan na svakoj strani) bi bilo moguće iskoristiti jedan UTP kabl za dve odvojene veze.
Ovako nešto:
1612898066887.png
 
Kako je napisano, treba upravljivi switch jer su net i iptv preko razlicitih VLANova i sa razdvajanjem kablova na dva ovom metodom ne dobijas nista.
zasto treba? imas dva kabla koji idu iz ISP opreme u spliter, spliter u uticnicu. na drugoj strani spliter u uticnici, i dva kabla iz splitera idu dalje... imas dva razlicita signala, dva vlana. ne treba upravljivi svic ako je dosta 100Mb/s po liniji
 
zasto treba? imas dva kabla koji idu iz ISP opreme u spliter, spliter u uticnicu. na drugoj strani spliter u uticnici, i dva kabla iz splitera idu dalje... imas dva razlicita signala, dva vlana. ne treba upravljivi svic ako je dosta 100Mb/s po liniji
U tom slucaju zauzimas dva porta. Jedino ako je coveku koji je postavio pitanje to ok i da ima ogranicenje u protoku.
Moja logika je da je pitanje bilo vezano za 1 port iz Huaweia. Zato mora.
 
Ti spliteri deluju kao dobra ideja, narucicu par pa da isprobam.

(i da se prekrstim pre ukljucivanja, elektricari su bili, hmm, kreativni sa rasporedom zica kada su mi razvodili UTP kablove...)
 
U tom slucaju zauzimas dva porta. Jedino ako je coveku koji je postavio pitanje to ok i da ima ogranicenje u protoku.
Moja logika je da je pitanje bilo vezano za 1 port iz Huaweia. Zato mora.
da, ok nisam razumeo da hoce samo jedan port da koristi na ISP uredjaju... u tom slucaju nisam siguran da bi moglo i sa upravljivim switc-hem, ne znam da li ISP portovi mogu da se prebace u trunk...
 
A u čemu je problem da se razvuče još jedan kabl?
 
Ovo sam pitao pošto je već ideja da se ide na optički internet, pri tome je huawei hg8245q2 fantastična sprava koja kod mene radi bez prestanka, sa jedno 15 različitih mrežnih uređaja. Kapiram da je sve to što nam je ponudio mts (govorim samo za internet, ne i za iris aplikaciju/uređaj) veoma dobro. Zbog čega biste kupovali i budžili ukoliko ceo problem rešava jedan kabl.
 
Prost razlog bar kod mene, ali mi je mrsko da se igram.
Cat6 razvucen kroz zid do jedne sobe, odatle treba da se razbije na konzolu, tv, iris, NAS. Samo u toj sobi je potrebno 4 kabla. A ostale :)?
 
Isto i kod mene - vec imam po jedan kabl u zidu koji vodi od patch panela (gde mi je i optika) u svaku sobu , i ne zelim da vidim kablove kako mi se vuku po podu i plafonu :)

Samo da nije tih razlicitih vlan-ova, onda bi mi i obican switch resio problem...
 
Kabal za iptv, za sve ostalo mesh wifi. Ko nema kabal onda ili power line utp za iptv, ili wifi extender samo za iptv pa onda od extendera do boxa utp.
 
Isto i kod mene - vec imam po jedan kabl u zidu koji vodi od patch panela (gde mi je i optika) u svaku sobu , i ne zelim da vidim kablove kako mi se vuku po podu i plafonu :)

Samo da nije tih razlicitih vlan-ova, onda bi mi i obican switch resio problem...
Da :). Ja sam kod SBBa za tu potrebu imao mali gigabitni dlink.
Sad mesh wifi nije losa opcija, nego ako se secam investicija nije bas mala.
 
Isto i kod mene - vec imam po jedan kabl u zidu koji vodi od patch panela (gde mi je i optika) u svaku sobu , i ne zelim da vidim kablove kako mi se vuku po podu i plafonu :)

Samo da nije tih razlicitih vlan-ova, onda bi mi i obican switch resio problem...
I dalje mi nije jasno kakav to problem rešava jedan kabl sa budženim dodatkom u odnosu na dva koliko je potrebno čoveku koji je inicirao raspravu. Ja imam switch i dva vlana i svi uređaji se vide među sobom. Telexizor, dva squeezeboxa, mrežni hard, tri računara (to je ono što je povezano kablovima). Mobilni nakačen na wifi vidi oba squeezeboxa i upravlja njima.
Eno ih samolepljive kanalice za sređivanje kablova. Sve to je rešiv problem.
 
Potrebna mi je informacija hitno kako se realizuje, odnosno terminira BOX 3 opcija kod mts optike..

Jedan moj prijatelj planira uskoro da pređe sa SBB-a na mts-ov BOX 3 paket (TV+fiksni+net) , ali ga interesuje kako mts realizuje televiziju u sklopu optičkog BOX 3 paketa. Da li je u pitanju IPTV kao kod ADSL-a , ili kao kod Supernove: ide celo vlakno u spliter, pa jedno vlakno u ONT za internet, dok drugo vlakno izlazi iz splitera u vidu coax kabla koji ide pravo u STB uređaj za televiziju ?
On ima već sprovedenu mrežu coax kablova po kući na dva sprata jer planira da uvede dve televizije (tj. dva STB uređaja), pa se nada da televizija kod mts-ovih optičkih BOX 3 paketa ide preko coax kablova, umesto preko UTP kablova (IPTV).

Hvala unapred
 
IPTV, i ista oprema kao za DSL korisnike. Dakle UTP kablovi razvlačenje od mesta gde stoji ruter tj ONT do mesta gde je TV i gde će biti i STB.
 
Okej, hvala
A što se tiče kvaliteta slike.. pretpostavljam da je značajno bolje nego kod ADSL-a, jel da ?
Ja sam u Supernovi već neko vreme i do sada je kvalitet bio gotovo savršen na svim HD kanalima na 1080p televizoru, ali nemam nikakve informacije što se mts-a tiče pa zato pitam
 
što se tiče kvaliteta slike, trebalo bi da je i to isto na optici kao i na xDSL jer se koristi ista oprema (IPTV SET TOP BOX) i verovatno su skroz isti strimovi za sve kanale, tako da je sve isto.
 
Da, to mi je jasno, nego sam se ponadao da je kvalitet slike preko optike dosta bolji, jer kod ADSL-a je mali protok pa logično da i kvalitet televizije bude lošiji.
Jer trenutno ja u kući koristim i Supernova i mts ADSL televiziju. Razlika je i više nego primetna kod obe usluge...
 
Ako porediš SD vs HD verziju istog kanala onda svakako :) Ali da jeste kvalitetniji DVB-C od IPTV varijante.
 
Potrebna mi je informacija hitno kako se realizuje, odnosno terminira BOX 3 opcija kod mts optike..

Jedan moj prijatelj planira uskoro da pređe sa SBB-a na mts-ov BOX 3 paket (TV+fiksni+net) , ali ga interesuje kako mts realizuje televiziju u sklopu optičkog BOX 3 paketa. Da li je u pitanju IPTV kao kod ADSL-a , ili kao kod Supernove: ide celo vlakno u spliter, pa jedno vlakno u ONT za internet, dok drugo vlakno izlazi iz splitera u vidu coax kabla koji ide pravo u STB uređaj za televiziju ?
On ima već sprovedenu mrežu coax kablova po kući na dva sprata jer planira da uvede dve televizije (tj. dva STB uređaja), pa se nada da televizija kod mts-ovih optičkih BOX 3 paketa ide preko coax kablova, umesto preko UTP kablova (IPTV).

Hvala unapred

Kao sto rece shamanNS, uredjaji se povezuju LAN kablovima.
Tehnicki je izvodljivo da tvoj prijatelj poveze IPTV preko koaksa vec instaliranih, ali samo IPTV, uz pomoc 'ethernet over coax' adaptera koji se mogu kupiti i kod nas. Medjutim, ta opcija je prilicno skupa, jer mu za dva TVa treba cetiri adaptera (svaki oko 4000 din)
 
Važi, hvala svima
 
Da, to mi je jasno, nego sam se ponadao da je kvalitet slike preko optike dosta bolji, jer kod ADSL-a je mali protok pa logično da i kvalitet televizije bude lošiji.
Jer trenutno ja u kući koristim i Supernova i mts ADSL televiziju. Razlika je i više nego primetna kod obe usluge...
Sa tv ostani na SN, a za internet predji na optiku (koju god). Box2 za telefon fiksni (fiksni i net) ili Box3 (fix. mob. net) ili SN optiku ako nude na tvojoj lokaciji.
Tv preko SN ide bez stb ko ima pametne tv sa CI slotom.
Manje daljinskih i kablova, slika stvarno dobra, mozes premestati kanale po svojoj volji u televizoru a to nista ne mozes na mts stb niti u sn stb.

Jedina prednost stb-a je sto ako imas net od istog provajdera mozes koristiti "vracenje" programa 7 dana unazad (ili 30 dana za neke kanele na mts).
 
Da li je neko povezivao višespratnu kuću sa optikom?

Konačno su se smilovali i doveli optiku do kuće, pa me sada zanima šta da očekujem prilikom povezivanja, jer su mi radnici koji su postavljali kablove na bandere rekli da je počelo prijavljivanje za optiku.

E sad, kuća ima prizemlje(2 TV-a+komp), sprat(TV) i potkrovlje(TV+komp) i sve tri etaže, odnosno uređaje treba povezati.
Da li povezivanje rade njihovi monteri i da li se to plaća ili oni spoje samo jednu etažu, a ostalo je na meni?
 
Nazad
Vrh Dno