Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Kod mene u zgradi je postavljena velika a ima 15 stanova.
 
Kod mene u zgradi je postavljena velika a ima 15 stanova.

Da li imate vertikalu ? Kod nas je sve u prizemlju, nemamo spratove.
Telefonski kablovi idu po tavanu, iznad stanova, kapiram da će tako ići i optički kablovi od ove kutije.
 
Ima 4 sprata.
 
Da li imate vertikalu ? Kod nas je sve u prizemlju, nemamo spratove.
Telefonski kablovi idu po tavanu, iznad stanova, kapiram da će tako ići i optički kablovi od ove kutije.

mogu vam samo reci da je jedan moj drugar pre jedno mesec dana imao dilemu i pricali smo da li da uvede sbb ili mts. To su one male zgradice iza energoprojekta... U ulazu mu iznad postanskih sanducica visi ogroman kontejner od mts-a, tu im je navodno optika, a iz toga neki debeli buziri (sa kablovima kao cevi od klime) vise koso i ulaze dole u zid. Strava videti na sta to lici, ne znam zasto su im to dozvolili. I on ih pita da mu uvedu optiku, kazu mogu samo da mu puste kroz telefonsku paricu do drugog sprata... i on mene pita kakva je to optika koja ide kroz telefonsku paricu :)

on je imao kod poste tv i internet na koaksijalni kabl. I prevladao je sbb zbog sportklub kanala... dodju oni i iseku ispred vrata postin koaksijalac i nastave svojim... daju mu neki ruter koji nije mogao da dobaci wifi signal ni do susedne sobe... on se posle zalio i dali mu drugi ruter koji je kaze bolji.

I eto, tako posluju mts i sbb, naravno i za to naplacuju punu cenu kao sto naplacuju i optiku.
 
mogu vam samo reci da je jedan moj drugar pre jedno mesec dana imao dilemu i pricali smo da li da uvede sbb ili mts. To su one male zgradice iza energoprojekta... U ulazu mu iznad postanskih sanducica visi ogroman kontejner od mts-a, tu im je navodno optika, a iz toga neki debeli buziri (sa kablovima kao cevi od klime) vise koso i ulaze dole u zid. Strava videti na sta to lici, ne znam zasto su im to dozvolili. I on ih pita da mu uvedu optiku, kazu mogu samo da mu puste kroz telefonsku paricu do drugog sprata... i on mene pita kakva je to optika koja ide kroz telefonsku paricu :)

on je imao kod poste tv i internet na koaksijalni kabl. I prevladao je sbb zbog sportklub kanala... dodju oni i iseku ispred vrata postin koaksijalac i nastave svojim... daju mu neki ruter koji nije mogao da dobaci wifi signal ni do susedne sobe... on se posle zalio i dali mu drugi ruter koji je kaze bolji.

I eto, tako posluju mts i sbb, naravno i za to naplacuju punu cenu kao sto naplacuju i optiku.

Kod nas nema drugih provajdera, jedino Telekom, odnosno mts.
Kopali su i stavili svoje kablove, imaju svoju banderu, tako da sumnjam da bi sličan scenario bio kod mene.
Ali da, u globalu gledano, katastrofalno im je poslovanje.
 
Koliko otprilike treba da prođe vremenski od postavljanja kutije u zgradu i prikačivanja kablova u nju do puštanja signala do kutije ?
Zvao sam juče kontakt centar i rekli su mi da još uvek nemaju u sistemu moju zgradu.
 
Koje kutije? Glavne razvodne? Mogu da prodju i meseci, ne postoji tačan period. Nakon završetka svih radova, komisija radi kontrolu kvaliteta i tek onda može da se krene sa priključenjem korisnika. Ne jednom se desilo da komisija nije bila zadovoljna i da su morali da popravljaju/ponavljaju radove.
Pozdrav
 
Koje kutije? Glavne razvodne? Mogu da prodju i meseci, ne postoji tačan period. Nakon završetka svih radova, komisija radi kontrolu kvaliteta i tek onda može da se krene sa priključenjem korisnika. Ne jednom se desilo da komisija nije bila zadovoljna i da su morali da popravljaju/ponavljaju radove.
Pozdrav

Stavili su ovu kutiju samo:

Kapiram da ne treba da stavljaju onu veliku jer ima samo 12 stanova, a svi smo u prizemlju, nema vertikale.
Nadam se da neću morati da čekam nekoliko meseci, krajem septembra mi ističe ugovor i voleo bih da pređem tada na optiku.
 
Koliko otprilike treba da prođe vremenski od postavljanja kutije u zgradu i prikačivanja kablova u nju do puštanja signala do kutije ?
Zvao sam juče kontakt centar i rekli su mi da još uvek nemaju u sistemu moju zgradu.

KOd mene u zgradi razvukli kablove pre mesec-dva a od neta ni traga ni glasa. Zvao telefonom i oni nude adsl kazu nemate mogucnosti za optiku. Kada sam im rekao za vertikalu u zgradi bili su u fazonu ostavite kontakt tel da vam javimo kada izvrsimo proveru :)
Kod mene u celom naselju rade optiku. Roaming je izvodjac radova. Kapiram da ce pustiti tek kad zavrse sve. Kad ce to biti ko zna.
 
Poslednja izmena:
KOd mene u zgradi razvukli kablove pre mesec-dva a od neta ni traga ni glasa. Zvao telefonom i oni nude adsl kazu nemate mogucnosti za optiku. Kada sam im rekao za vertikalu u zgradi bili su u fazonu ostavite kontakt tel da vam javimo kada izvrsimo proveru :)
Kod mene u celom naselju rade optiku. Roaming je izvodjac radova. Kapiram da ce pustiti tek kad zavrse sve. Kad ce to biti ko zna.

Auuu katastrofa....

Zanimljivo, kod komšinice koja živi u kući u istoj ulici, pre 2-3 dana bili likovi iz Roaming-a, bili me pitali za njen broj kuće.
 
Kod mene u zgradi stavili kutije još prošle godine i ništa [emoji1787]
 
Pozdrav za benchmarkovce..Imam problem sa modemom Huawei HG8245Q2, koji daju uz optiku, a vec sam pisao o tome..Radilo se o WiFi signalu..
U zadnje vreme je problem i sa IPTV, primetio sam da slika na sekund onako trza, kao kada se prebacuju kanali..E sad ako je imao neko slican problem,
nek pomaze ili da zovem ove iz sluzbe..Hteo sam da vidim parametre linije, da nije nesto cackano, pa smanjen protok za televiziju, ali ne znam gde je
to u meniju, svega ima, ali ne sto treba..
 
Gde su kod Q2 rutera radi podešavanje LAN portova?

Hoću jedan lan port što je za box namenjen da prebacim da radi kao internet

Neko je bio pisao ali ne mogu da nađem
 
Poslednja izmena:
WAN > WAN Configuration > selektuješ odgovarajuću WAN konekciju (prvo skineš binding sa IPTV konekcije pa binduješ LAN port na internet konekciju) i promeniš binding LAN portova.

Naravno moraš prvo da se loguješ kao admin.

username: "admin"
password: "20HWont17." (dakle sa tačkom na kraju)
 
Pozdrav za benchmarkovce..Imam problem sa modemom Huawei HG8245Q2, koji daju uz optiku, a vec sam pisao o tome..Radilo se o WiFi signalu..
U zadnje vreme je problem i sa IPTV, primetio sam da slika na sekund onako trza, kao kada se prebacuju kanali..E sad ako je imao neko slican problem,
nek pomaze ili da zovem ove iz sluzbe..Hteo sam da vidim parametre linije, da nije nesto cackano, pa smanjen protok za televiziju, ali ne znam gde je
to u meniju, svega ima, ali ne sto treba..

To sto ti hoces da vidis ne postoji. Mozes samo da proveris generalni kvalitet opticke linije:

- status
- optical information
- TX Optical Power: 0.5 to 5 dBm
- RX Optical Power: -27 to -8 dBm

Meni su rekli iz MTSa da je idealno izmedju RX -16 i -18 (kod mene je bilo -18 a sad je -20)
*RX je veza ka ruteru, TX je veza ka centrali. Sta je optimalna veza zavisi od tkz. transivera koji se nalazi u centrali i udaljenosti korisnika. Nije kod svih ISP isto.
 
Poslednja izmena:
Hvala @bane_tech, meni je:

RX -20.56 dBm

znaci i nije nesto..A to sto se tice parametara linije, svaki ruter koji sam imao je prikazivao protoke koji se ostvaruju za net i tv ponaosob...Osim ovog
 
KOd mene u zgradi razvukli kablove pre mesec-dva a od neta ni traga ni glasa. Zvao telefonom i oni nude adsl kazu nemate mogucnosti za optiku. Kada sam im rekao za vertikalu u zgradi bili su u fazonu ostavite kontakt tel da vam javimo kada izvrsimo proveru :)
Kod mene u celom naselju rade optiku. Roaming je izvodjac radova. Kapiram da ce pustiti tek kad zavrse sve. Kad ce to biti ko zna.

Ако није тајна, о ком насељу је реч?
Ја сам на Котежу 2 и још нема радова.
 
Barem su vam poceli da uvode optiku.
Kod mene u zgradu nista,zivim u centar Krusevca,preko puta mene po zgradama uvedena optika jos pre vise od godinu dana...a sa strane gde sam ja nema nikakvih naznaka za uvodjenje i pitanje kad ce da pocnu,ko da zivim ko zna gde... :(
 
Poslednja izmena:
Ако није тајна, о ком насељу је реч?
Ја сам на Котежу 2 и још нема радова.

Sto bi bila tajna :) Tesla
Vas ce verovatno za kraj da ostave. Tu im je najlakse da razvuku kablove :D Ne moraju da se zavlace po ulicicama i sokacima kao na Tesli :)
 
Poslednja izmena:
Telekom je poteošio novac na kupovinu firmi, čak su se i mnogo zadužili tako da novca za investicije nema . Niti će velikih nvesticija kao što je masovno uvođenje optike biti u skoroj budućnosti, bar još 5 godina neće biti značajnijih pomaka. To što rade Bg je bacanje novca jer korisnici lako mogu da pređu na SBB, prava investicija i pametno ulaganje su korisnici u naseljima do 10000 stanovnika, tu ne postoji SBB i Orion. Al ovi iz MTS nemaju mozga da to shvate. Uhvatili se BG, NS i Niša ko pijan plota a to je oduvek bila nesigurna i rizična investicija koja se nikada nije isplatila na duge staze.
 
Politika ih je na to "naterala" a ne zelja ili potreba...
 
Kroz ceo Sombor prosla mts optika iako je Sombor procentualno jedno od najjacih sbb trzista u zemlji(to mi rekao sam koordinator mts prodaje za vojvodinu). Deluje mi iz cele price da je mts-u bitniie da upropasti sbb nego da stvarno pojaca broj korisnika i pokrivenost na nivou cele zemlje.
 
Sto oni koji ti se budu javili nikako ne znaju, a tesko da iko sa sigurnocu zna to vec kad im dune, samo ce reci obavesticemo vas i cao zdravo.
Oko optike i prosirenja i uvodjenja niko nista ne zna, bar ne ovi sto se javljaju, a mozda neki direktor zaduzen za razvoj infrastrukture pa jos ako imaju takvog za optiku samo taj mozda ima plan sta ce i kad ce da radi jer je isti po prirodi stvari ucestvovao u nacrtu i idejnom resenju ali do njega ces doci, nikad.
 
...Deluje mi iz cele price da je mts-u bitniie da upropasti sbb nego da stvarno pojaca broj korisnika i pokrivenost na nivou cele zemlje.


Ovo je poenta cele price oko (ne)uvodjenja optike od strane Telekoma.
 
Sto oni koji ti se budu javili nikako ne znaju, a tesko da iko sa sigurnocu zna to vec kad im dune, samo ce reci obavesticemo vas i cao zdravo.
Oko optike i prosirenja i uvodjenja niko nista ne zna, bar ne ovi sto se javljaju, a mozda neki direktor zaduzen za razvoj infrastrukture pa jos ako imaju takvog za optiku samo taj mozda ima plan sta ce i kad ce da radi jer je isti po prirodi stvari ucestvovao u nacrtu i idejnom resenju ali do njega ces doci, nikad.

Odavno Telekomovi ljudi ne učestvuju u planiranju, projektovanju i realizaciji infrastrukture. Jednostavno nemaju interesa, a ni kapaciteta za tako nešto (a i lakše se izvlače pare preko drugih kompanija). Kompanije poput Huawei-a, Nokia-e i sličnih dobijaju takve poslove, dok za njih taj posao odrađuju podizvođači, a onda oni imaju svoje podizvođače i tako redom.
 
Nazad
Vrh Dno