Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Dobar ping, ja ne mogu ispod 6 da dobijem doduse na 100km prvi valjani server, mada fura full download na torrentu i ozbiljnim sajtovima

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
A propala bi im firma kad bi to kad "puste" 150 Mbps išlo preko 150.0 Mbps...
 
NS, podbara, paket 50Mbit/s. Danas uveli, pa otud verovatno "malo" vece brzine. :D
7965178517.png


Mada, negde sam citao da se dobije paket 150Mbit/s prvi mesec ako si novi korisnik, pa ne znam da li otud greska (vec sam imao VDSL 50 koji je izvlacio ~32Mbit/s).
Gde si na podbari?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Spamujte suport/mts kontak da povecaju upload :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Juče sam zvao da se raspitam za optiku kod mene. Rekoše da za sada nemaju u planu ali sam ostavio podatke da me kontaktiraju kada se steknu uslovi. Danas na poslu gledam projekat podzemnih instalacija Mts-a baš za moje naselje i provalim da optički kabal prolazi pored mog dvorišta, iz čega ne proizilazi da bi po tom osnovu mogao da imam mogućnost za optiku, ali me zanima kako ide optika do kuća? Da li je to isti vod kroz koji ide i VDSL signal,koji trenutno koristim (50/10)?
 
Ne - to je verovatno njihov glavni vod, za njihovu infrastrukturu. Nece sada to da "skrecu" do pojedinacnih korisnika AFAIK. Oni drugacije to planiraju... dovode one oramarice pored bandera itd.
 
Tako nešto sam i pretpostavio. inače, ovo kod mene jeste glavni vod za Crnu Goru.
 
Sad samo treba biti strpljivi čekati, i ja se nadam tome da me pozovu svaki dan i kažu...stižemo i radimo :)
 
Samo da dopunim:
Tačku 1 - jeftino, lako se izvede, ali se gube performanse. Ako spajaš samo android box, tv i sl. na tom konkretnom portu, zadovoljiće potrebe. Čak i za većinu potreba na kompu je 100/100 dovoljna brzina ako se većinom pristupa netu i radi tek poneki lokalni transfer. Kome treba više, on će znati tačno zašto mu treba više. Ako se pitaš da li ti treba više, ne treba ti. Ovo inače ne mora uopšte seljački da se radi prepletanjem kablova, postoje na Aliju spliteri za par dolara koji se spoje na oba kraja kabla i razdvoje parove.

Tačka 2 - Skupo, komplikovano, ali održavaju se performanse. Ako se ne mogu provući dodatni kablovi i ako je potrebno održati gigabitnu brzinu, ovo je pravo rešenje.

Tačka 3 - idealno, brzo i jeftino ukoliko su kablovi u zidu u bužiru i ostavljen je dodatni prostor (kako bi trebalo biti). Dokupiš nekoliko metara kabla koliko ti treba, provučeš i terminiraš. Mada, ako kažeš da su lan kablovi provučeni, trebao bi već na svakom mestu terminiranja imati barem 2 porta, a potencijalno i dodatne rezervne kablove u zidu koji nisu terminirani. U tom slučaju proteraš kroz jedan port iptv a kroz drugi standardan lan, pa dalje razdvajaš po želji.

Hvala tebi i ostalima koji su mi malo razjasnili situaciju povodom mog problema. Da li ti spliteri koje pominješ da mogu da se kupe preko alija postoje u Srbiji, i ako postoje gde postoje? Pričam o ovoj varijanti pod 1. Kako se uopšte zove ta vrsta splitera? Hvala unapred.
 
Ovi samo kopaju a nista ne nude, tj. sve nesto stidljivo.

Jel neko stavio taj ONT modem sto daju u bridge mode da bude samo modem za drugi ruter iza?
 
Bez admin pristupa uređaju neće da može brigde. Jedino da se ubeđuješ sa Telekom tehničkom podrškom.
 
Jedno potpuno laičko pitanje, ko ima strpljenja:

Čemu ja da se nadam dolaskom optike, ako trenutno moja ADSL konekcija 10/1 ostvaruje realnih 8,5/0,8. Čak i manje, oko 6,5/0,8 ako je uključen IPTV?

Ne u smislu: imaćeš veće brzine. Već, ako sam ja 2,5 km udaljen od centrale, što me po njihovim rečima sprečava u ostvarivanju većih brzina, da li ta fizička udaljenost ostaje problem i nakon prolaska optike?

U suštini, oni povežu centrale optikom, ali od centrale do mene ostaje stara instalacija, kako to, i da li to kod mene išta menja?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo da bi ti bilo jasnije:


Dakle radi se o drugačijoj tehnologiji, možeš bilo koju brzinu da uzmeš.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti, ali ja nisam u zgradi ispod koje se nalazi mreža optičkih kablova, gde se oni mogu lako nakačiti prilikom instalacije, već u prigradskom naselju u koje se uvodi optika.

Ne verujem da će posebno kopati kanal od glavnog optičkog voda do zainteresovanih pojedinaca, ili ponovo prekopavati celo naselje da sve pokriju. Ili grešim možda?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Ako dolaze sa optikom do korisnika mogu fiber kablove po banderama razvući.. I da samo stave par "isturenih stepena" i stave u njih VDSL ploče trebalo bi barem da možeš da se nadaš da ćeš moći da dobiješ 20 Mbps... ako skrate dužinu bakarne parice na 1km ili manje..

Ako nešto rade biće bolje, sad koliko bolje zavisi koliko ti blizu priđe optika.
 
Poslednja izmena:
E to me zanimalo, hvala na informaciji :)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Ako dolaze sa optikom do korisnika mogu fiber kablove po banderama razvući.. I da samo stave par "isturenih stepena" i stave u njih VDSL ploče trebalo bi barem da možeš da se nadaš da ćeš moći da dobiješ 20 Mbps... ako skrate dužinu bakarne parice na 1km ili manje..

Ako nešto rade biće bolje, sad koliko bolje zavisi koliko ti blizu priđe optika.


FTW? Pa cela sustina je da dovlace optiku do samih zgrada/kuca?! Kakve bandere i VDSL ploce? Am I missing something here? FTTH oni valjda rade?!
 
Овде су помешане две приче, FTTH и оптика до централа. Ово друго нема везе са оптиком и углавном је и одрађено. Крајњем кориснику не значи много. Чак ни FTTB није реално оптика, тек са FTTH је оно право.
 
Pa kako će onda biti realizovano? Sa optičkim kablom koji ulazi u pojedinačno domaćinstvo sa dvorištem i banderama u ulici, ili improvizacija sa ograničenim brzinama?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Оптика (тј FTTH) подразумева оптички кабл који улази у стан или кућу. Када и како ... то је дужа прича.
 
Pa trenutno se u konkretnom slučaju postavlja glavni optički vod od Novog Sada, kroz Veternik, do Futoga. Verovatno će kasnije biti nastavljeno do Begeča.

Znači instalacija trenutno kreće od nule. I ne zna se kako će biti realizovano?

Kako su rešili sa mestima oko Beograda?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za naselja de su kuće idu banderama u mojoj ulici su tako odradili još u oktobru sve samo što još uvek nikom ne daju priključak.
 
Brzina im je vrlina, ali barem idu kako treba, sa optikom skroz do kuće :)
 
Znači postoji mogućnost i kućne korisnike da priključe?

A šta se dešava ako koristiš njihov telefon, DSL kod drugog provajdera i hoćeš da uvedeš mts-ov optički, jel bi onda morao da se raskida ugovor za DSL, obzirom da je uslov za optiku telefon koji mora preko optičkog?
 
Možda da uvedeš još jedan, novi broj, kroz Box je dinar.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Znači postoji mogućnost i kućne korisnike da priključe?

A šta se dešava ako koristiš njihov telefon, DSL kod drugog provajdera i hoćeš da uvedeš mts-ov optički, jel bi onda morao da se raskida ugovor za DSL, obzirom da je uslov za optiku telefon koji mora preko optičkog?


Morao bi u toj situaciji da predjes na optiku (mts), jer fizicki vade stare parice pa od DSL-a nema nista. Dakle ono sto je bilo liberalizovano na DSL-u, gubi se preko optike, tj. vezani smo samo za njih. Napredno...
 
Kako su rešili sa mestima oko Beograda?

nikako, posto nisu ni ceo Beograd pokrili (kapiram da ce okolna naselja raditi tek dogodine). Moja neka logika je posto optika svakako postoji do svih centrala da ce kablovi ici po banderama i odatle do kuce, cisto sumnjam da ce bilos sta kopati (tako su mi nesto i nagovestili njihovi radnici pre godinu i kusur kad su mi radili nesto po kuci)
 
FYI, poceli su i radovi na Dorcolu (moguce da je vec radjen Gornji Dorcol negde, pogotovu sto je negde oko Kneza sigurno radjeno jos pre vise od godinu dana nesto, ali za Donji Dorcol prvi put sam danas nasao da se radi neka zgrada).
Ovih dana rade oko Puskina. Bas cekam kada ce kod mene oko Muzeja NiT :)
 
Zakazalii uvođenje optike, došli momci sve izbusili, provukli, odradili i kada su trebali da mi puste signal i demontiraju opremu ispostavilo se da u zgradu nije pušten signal (od strane telekoma) tako da budite oprezni ne skidajte opremu i 5 puta proverite pošto u mts-u rade *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i zaposleni preko veze koji najbitniju stvar ne mogu da provere. Sada čekam da puste signal pa da opet dodju da mi prepakuju opremu. Retko maloumna kompanija.
 
Nazad
Vrh Dno