Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

S obzirom da config fajl ruter vuče sa servera, prosto mi je neverovatno da to ne mogu da reše tj. da se toliko čeka. Nikakva custom podešavanja nema, samo tipski paketi.

Da, kao da su juče krenuli sa GPON... pogotovo mi nije jasno za statičku IP adresu pošto je konekcija i dalje PPPoE kao što je bila na ADSL i VDSL i terminiše se na istom BRAS (pretpostavljam) koji verovatno priča sa istim RADIUS serverom.
 
Nemam pojma da li da reklamiram. Jacina je veoma blizu granice, jedva da upada u dozvoljeni opseg.

Probam brzinu na kablu, daje 200/37. Ne vidim neke probleme u radu.



Kao što je neko drugi rekao RX nivo ne treba previše gledati, ako ste unutar tih granica radiće (uglavnom :) )
Ono što je meni malo čudno je to da je nivo opao za više od 1dB između ovog i prethodnog screenshot-a, ne bi trebalo toliko da šeta.

Što se tiče samog nivoa to prvenstveno zavisi koji je optički spliter u pitanju preko koga si spojen, koliko vidim telekom uglavnom postavlja spliter 1:32 pa onda RX nivo na ONT ispadne od -13 do -15 dBm ili tu negde.
Moguće je da živiš preko splitera 1:64, ali čak i onda je nivo malo nizak, ali opet ukupno slabljenje zavisi od dosta drugih faktora (ukupna dužina kabla, broj prespoja (svaki spoj konektora unosi dodatno slabljenje) itd.)

Ako nivo ne varira previše i nemaš probleme u radi, onda ne moraš ništa raditi, u suprotnom prijavi smetnju.
 
Ne uticu uglovi vec utice duzina kabla i broj splajsova, zatim spliter/spliteri na koji si nakacen i sama karakteristika OLT... Kao sto rekoh opterecujes se bespotrebno...
 
Da rascistim u glavi koliko je do montaze, a koliko do sistemskih stvari. Defitnitivno radi kako bi trebalo, stabilno.


Sto se tice H rutera, kod mene wifi jedva istera 50/40 od 200/80. Zasada je dovoljan, i ovako je svetlosnom godinom daleko od bakra.
 
Moze li taj ONT sto daje mts za optiku da se prebaci u bridge mod?
 
Sto se tice H rutera, kod mene wifi jedva istera 50/40 od 200/80. Zasada je dovoljan, i ovako je svetlosnom godinom daleko od bakra.

Može 100 mbit ako je uređaj koji prima opremljen veoma kvalitetnim wifi čipom kao Galaxy S serija telefona. Mid range telefoni imaju lošije wifi čipove i samim tim ne mogu prebaciti 50 mbit. Huawei Q2 ruter može do 130 na mom Huawei telefonu a Galaxy S9 može 300 mbit od 400 mbit koliki je protok po paketu. Ono čime nisam zadovoljan je pokrivenost signalom. Od promotera sam čuo da bez problema pokrije veliku kuću a kod mene oba rutera posle dva, tri zida jedva da daju signal. Na 2.4 Ghz je nešto bolje ali i dalje se povremeno prekida konekcija. Možda je komšija iznad problem, izgleda da ima vrhunsku opremu (zaključujem na osnovu snage signala u mom stanu) i verovatno mi uguši sve kanale.
 
Moze, ali mora neko iz podrske da ti ga prebaci, ne mozes sam...
 
Ja sam u januaru presao na mts jer su vec otpiku provukli bili ali je nijesu pustipi u rad pa rekoh ajde. Ruku na srce radi mi net odlicno al opet bih radije bio na optici ali ne da mi se. Prijavio se u martu kad su poceli da pustaju i od tada svakih par nedjelja odem i kao ne znaju sta je, aplikativna greska, problem, proslijede dalje trte vrte, dolazili i na vrata ds nude i tu kao isto opet prijavili ali ništa. Izgleda da me optika nece gledati, ne znam jel im mozda cilj samo nove korisnike da usluze, ili cekaju jos x mjeseci pa da moram novi ugovor potpisati da sam duze sa njima, bas ne znam.
Da ne dobijam full brzinu vise bih se zalio a sad ovako, evo 7 mjeseci prodje, sad i nemam neku želju da potpisujem novi ugovor na 2 god pogotovo bez nekih benefita tako da cu izgleda ostati na ovome cemu sam ssd, iako su snizili cijene paketa koliko vidim.
 
Moze li taj ONT sto daje mts za optiku da se prebaci u bridge mod?

Config fajl ti šalje provajder, nakon konektovanja, pa kao što akki reče, mora neko iz podrške da ti to promeni.
Meni u ugovoru piše bridge mode, pa evo dve nedelje ništa od istog.
U petak me zvali da mi kaze da ce da mi u toku dana otkljucaju sve portove na ruteru, podese statičku ip i puste ugovorenu brzinu, pa da me zovu u ponedeljak da vide da li je sve OK. Niti su pustili, niti su zvali.
 
Ma "veliki" sistem koji zbog velicine ispadne "mali", mada kad nameste ima i da radi kako treba, samo docekati treba...

Nisam pitao zbog sebe (nisam na mts-u, ni na optici na zalost) vec zbog Septimus-a, da uzme ruter valjan, prebaci ont u bridge mod i eto maximalnih 200/80 i na wifi. ;)
 
Pitanje: koliko instalacija i uglovi mogu da uticu? Evo kako je kod mene na stepenistu pre ulaska u stan, samo sto ima jos, ovako kao na slici je na 2 mesta:


Ne uticu uglovi vec utice duzina kabla i broj splajsova, zatim spliter/spliteri na koji si nakacen i sama karakteristika OLT... Kao sto rekoh opterecujes se bespotrebno...


Što se tiče instalacionog kabla koji telekom postavlja do korisnika (tanki, prozirni, koga zovu "invisible") ne bi trebalo biti problema sa uglom savijanjem, trebao bi biti predviđen za takvu upotrebu bez slabljenja signala (ali nisam upoznat sa tačnim tehničkim karakteristikama). Samim tim što je kabl malog prečnika minimalni radijus savijanja je isto tako prilično mali (za obične kablove je uglavnom prečnik x 10, a za ovaj je možda i bolje).

Onaj žuti patchcord koji ide od utičnice do rutera je druga priča i on se ne može previše savijati bez značajnog slabljenja. Ko hoće da se igra može namotati patchcord oko olovke u spiralu i pratiti na ruteru kako opada signal sa svakim namotajem (tako se inače pravi improvizovani optički atenuator, kada nemate pravi pri ruci :) ) NAPOMENA: ne preuzimam nikakvu odgovornost ukoliko oštetite patchcord i ostanete bez interneta :D
 
Config fajl ti šalje provajder, nakon konektovanja, pa kao što akki reče, mora neko iz podrške da ti to promeni.
Meni u ugovoru piše bridge mode, pa evo dve nedelje ništa od istog.
U petak me zvali da mi kaze da ce da mi u toku dana otkljucaju sve portove na ruteru, podese statičku ip i puste ugovorenu brzinu, pa da me zovu u ponedeljak da vide da li je sve OK. Niti su pustili, niti su zvali.

Neverovatno da im je tako loša podrška za biznis korisnike.
 
Da sam ja njih jurio, verovatno bi to bilo brže. Ovako, net radi mnogo bolje nego stari, godišnji odmori, nismo svi tu, pa nam i dva porta + wireless završava posao. Podsetiću ih danas.
 
'Ajd da i ja pitam, iako sam bio mnogo razocaran kakvim su se trikovima neki od MTS terenaca (znam da su zaposleni u drugoj firmi, but still...) sluzili i probali da mi "prodaju" optiku, razmisljam o optici koja je pustena pocetkom ove godine u zgradi... Razvodna kutija je bukvalno ispod rupe kroz koju trenutno ide SBB coax u moj stan.
Coax kad udje, ide uza zid (bez kanalica) na kojem se nalazi plakari i police celom duzinom, cca 5m do modema, znaci na tom istom mestu bih odabrao mesto za ONT, da li je moguce da opticki kabl samo ubace kroz tu istu rupu i "bace" iza plakara i polica? Ili moraju kanalice?
A onda sledi jos veci problem, coax ide cca 11m uz zidove do dnevne sa TV koji je na kraju stana, znaci potrebno je ukloniti taj coax i ubaciti UTP kabal, da li "priznaju" ako ja sam izvedem UTP od dnevne do ONT? Ili moraju oni da provedu svoj UTP?
 
Meni su zahtev za kablom koji spaja radnu i sobu gde je ON zaključili uz obrazloženje da korisnik kupi kabl.
 
Jel uvedena optika nekom u kucu? Uopste?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
'Ajd da i ja pitam, iako sam bio mnogo razocaran kakvim su se trikovima neki od MTS terenaca (znam da su zaposleni u drugoj firmi, but still...) sluzili i probali da mi "prodaju" optiku, razmisljam o optici koja je pustena pocetkom ove godine u zgradi... Razvodna kutija je bukvalno ispod rupe kroz koju trenutno ide SBB coax u moj stan.
Coax kad udje, ide uza zid (bez kanalica) na kojem se nalazi plakari i police celom duzinom, cca 5m do modema, znaci na tom istom mestu bih odabrao mesto za ONT, da li je moguce da opticki kabl samo ubace kroz tu istu rupu i "bace" iza plakara i polica? Ili moraju kanalice?
A onda sledi jos veci problem, coax ide cca 11m uz zidove do dnevne sa TV koji je na kraju stana, znaci potrebno je ukloniti taj coax i ubaciti UTP kabal, da li "priznaju" ako ja sam izvedem UTP od dnevne do ONT? Ili moraju oni da provedu svoj UTP?
Možeš sam da razvlačiš svoje kablove, ja sam imao sve razvučeno i sređeno od pre, i samo su te kablove spojili i to je to.
Ako nećeš kanalice, njima još lakše i brže, sve je na tebi

Jel uvedena optika nekom u kucu? Uopste?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Da
 
Možeš sam da razvlačiš svoje kablove, ja sam imao sve razvučeno i sređeno od pre, i samo su te kablove spojili i to je to.
Ako nećeš kanalice, njima još lakše i brže, sve je na tebi



Da
Jos jedno pitanje:
Da li bi im bio problem da kabl koji dolazi sa bandere, pa preko krova spuste u kucu (tacnije hodnik) pa odatle da povezuju sa onim providnim kablom?
 
Tako i rade, kabl preko krova negde u kuću gde korisniku odgovara, taj kabl završava u optičkoj kutiji, onda iz kutije u ONT
 
Za to je potrebna samo jedna uticnica za struju, samo za ONT?
 
da
 
Sa Q2 ti ne treba bridge, izvlači 200/80 lagano 20190724_184737.jpg
 
Ja sam dobio HG8245H uz paket 400/160, radi mi jedva 70/30 i sa kablom i na wifi, a sam wifi je katastrofalan, tj nije bas neki ruter, nije AC starndard nema ni 5ghz... Zvao pordrsku, dolazio mi neki i prodaje mi price kako je wifi ogranicen na 150mbit, pa onda mi kaze da kabal sa kojim sam testirao ne valja, pa onda da laptop nevalja. A ja testiram sa novim Macbook pro 15 i sa Asus ROG G701VI. Evo sad mi drugarica koja radi na ugovorima u MTS-u rece da su nam dali pogresan ruter sta ce biti od toga ne znam.

Evo pozicije rutera:

raspored.jpg

Evo rezultata iz sobe:

radna-soba.png

Evo rezultata kad stojim pored rutera:

pored-rutera.png
 
Poslednja izmena:
Ovo lici na relativno losu poziciju za ruter (ako dobro citam sliku, ima mali zidic kuhinje koji ga zaklanja ka efektinvo celoj dnevnoj). Po stranu sto ako je zasicen 2.4GHz nece znaciti ni mnogo bolji ruteri nesto bolje.
 
Samo ako ima uređaj koji podržava 5ghz i da ti pritom ne treba kroz par zidova da probije signal,opet za veći domet i veće brzine na 2.4ghz mora se imati svoj kvalitetniji ruter.

Pa Q2 je dual band modem koji se dobija od telekoma, iskreno nije los za stan/kucu do 80 kvadrata (bolji je od komercijalnih rutera do 4000 dinara) za sve preko toga i ozbiljniji wireless naravno Ubiquiti Unifi...
 
Pa ako imas neki *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* mrezi kabal moze i to valjda je obicni cat5 od 10-100Mbps... Sto se tice wifija, stani pored rutera i uradi speed test, to ti je referento kolko ruter taj moze da tera a ovo su ti sve ostalo zidovi i guzva u saobracuaju :)... inace sto u offisu imas krevet?
 
Nazad
Vrh Dno