Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Da potvrdim da je slika na DH kanalima kao i na vecini obicnih zaista kvalitetna, tipa cinestar i ako su kanali u manjoj rezoluciji , slika je na Samsung 32-vojkama extra. Sve cesce mi izbacuju sajtovi CAPTCHA, i ako sam proverio adresu u ruteru i u pregledacu i ako su iste nekako imam los predosecaj. Kao da MTS koristi neku vrstu nata, mozda ne cgnat ali mozda nesto slicno. Ne razumem se puno u te protokole ali ako neko ko ima vise informacija, moze da nam kaze, da u koliko MTS koristi neku vrstu nata a to nije cgnat sta moze biti?? Negde sam citao da je moguce da provajder jednu IP adresu deli na vise korisnika i da svako od njih ima privid da je to njegova jedinstvena :( i da je to moguce jedino proveriti u sistemu samog provajdera. Inace dobio sam odgovor od RarBG administracije da je za adrese koje sam im poslao normalno da se dobija CAPTCHA jer su stalnbo u opticaju...
 
MTS inače koristi CGNAT za veliki broj korisnika. Možeš da tražiš da ti daju javnu dinamičku IP adresu, šanse da ti odobre to su 50%. Traži mejlom na [email protected]. Meni u selu na VDSL nisu ni stavljali CGNAT, znaju me dobro i samo bi pravili sebi bespotreban posao ako bi to uradili.
 
Вероватно председник (немате управника?) добија нешто од других па тврди пазар.
 
Takav se menja jer ne radi u korist ostalih stanara...
 
Koji uredjaj traziti od mts-a pre potpisivanja ugovora, tj koji se nakbolje pokazao?
Jel imaju neku dual band varijantu?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Ja sam trazio na 5ghz, on radi i na 4g (1 stariji telefon recimo ne vidi 5G) sta god to znacilo, prilikom zakazivanja i bez problema su doneli, uzeo sam 100/20, iako su pojedini ovde tvrdili kako su dobili poslednji uredjaj u Beogradu ili Srbiji i kako se tesko dobija, navodno samo za vece brzine, tipa 200mbps+.
 
Hvala. Jel postoji neki link ka specifikaciji tog Q2 uredjaja?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
moj predsednik im ne da ulaz u zgradu dok ne utrče neke pare :)

Ni kod mene nije dao i oterao ih je kada su krenuli da rade. Ali su sledeći put zvali policiju i došla su mu dvojica policajaca na vrata da mu objasne kako stoje stvari. Rekli mu da će ovi iz Telekoma odraditi to a on ako hoće posle da ih tuži nek izvoli i to je to.
 
Ni kod mene nije dao i oterao ih je kada su krenuli da rade. Ali su sledeći put zvali policiju i došla su mu dvojica policajaca na vrata da mu objasne kako stoje stvari. Rekli mu da će ovi iz Telekoma odraditi to a on ako hoće posle da ih tuži nek izvoli i to je to.
Znači tvoj komšija je tražio mito, dobro je što mu nisu pisali krivičnu.


Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Koji uredjaj traziti od mts-a pre potpisivanja ugovora, tj koji se nakbolje pokazao?
Jel imaju neku dual band varijantu?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Dobio sam navedeni uredjaj , a nisam trazio, bilo mi je nebitno, posto iza njega dolazi Asus rtn66 sa Tomatom
Elmostanova zgrada
 
Da li kod optike postoje greske, crc, fec, hec ili nesto slicno kao sto se beleze na vds-lu? Cekam optiku pa me zanima.
 
Jok
Bez brige si
 
Konačno sam se nakanio da postavim cat6 kabl što sam kupio pre mesec i kusur dana. Provučem ga kroz rupu, vodeći računa da ga ne oštetim. To je prošlo relativno bezbolno. Krimpovanje je prošlo iz prve ali neuspešno. Imam od ranije jedan cat6 konektor bez dodatne plastike a kupio sam još četiri sa plastikom. E sad, ovi plastični vodiči imaju gore dve rupe a dole šest a po netu viđam upustva za vodiče što imaju naizmenično četiri gore i četiri dole kao što i ulaze žice u cat6 konektor bez tih vodiča. Kontakti su isto tako raspoređeni, 6 dole i 2 gore. Koje dve žice idu gore u ovom slučaju?

Ja sam krimpovao ovaj bez vodiča i prvi put sam lepo skinuo izolaciju sa kabla ali su žice bile dugačke pa sam ih skratio ali previše pa sam opet skidao izolaciju ali drugog puta je zaparana izolacija od dve, tri žice ali se nije video bakar ispod. Gurnuo sam pravilno poređane žice u konektor i još gurao dok je moglo. Rezultat je nestabilna konekcija koja je zaključana na 100 Mbit što znači da je kontroler snimio crosstalk i oborio kabl na 100 Mbit standard. Verovatno su se one zaparane žice negde spojile kada sam gurao i sada ćaskaju između sebe. Tester kablova nemam, nisam mrežni tehničar. Testiram speedtest.com i torrente. Speedtest je za ovaj kabl javljao sa fabričkim konektorima od 200 pa se spuštao na 125 mbps ali za to krivim flash u kojem je taj grozni sajt napisan. Upload je merio 150 mbps. Torrenti su išli do 40 MB/s što znači 320 mpbs što je verovatno limir samog torrenta koji sam skidao, jer ako ide do 320 ide i do 1000 jer ne postoji među standard. Posle krimpovanja speedtest javlja kao i ranije 90-94 mbps, a torrent max 11,2 MB/s. Ne znam samo gde ide ovih 6-10 mpbs.

Prvi kabl je cat5e, mtsov, krimpovao ga njihov čovek. Merio testerom reče sve okej. Čovek iz podrške nije merio je zagledao kabl i reče sve okej što i jeste jer da nisu žice po redu ne bi bilo ni neta. Ali čovek kaže da ili radi ili ne radi. E pa nije tako, ima i crosstalk i različiti standardi koje mrežni kontroleri raspoznaju i shodno tome podešavaju konekciju. Tako da nije ili radi ili ne radi nego ima i lošeg krimpovanja kao ovo moje sada. Čovek zaposlen u Telekomu da ljudima popravlja internet, sramota neviđena.

Koja je najbolja praksa da izbegnem crosstalk na cat6 kablu osim da vodim računa o izolaciji pošto mi je to sada jasno? Imam dva plastična vodiča uz sam konektor, jedan deli žice na isti način na koji to radi onaj silikon unutar kabla a drugi ima 6+2 konfiguraciju rupa. Kojim redom idu i koliko kabla treba da viri mimo njih? Na drugoj strani u ruteru je fabrički konektor, deluje da je bez ovih vodiča ali je ispunjen nečim skoro do samih kontakata, pretpostavljam da je to izolator neki. Da li smeta što na jednoj strani imam takav a na drugoj drugačije konfigurisan cat6 konektor? Jel moram oba da menjam?
 
Ajde pomoc ljudi.

U utorak mi dolaze da mi montiraju optiku u stanu. Pre nego sto dodju probao bih da vidim dal mogu da izaberem krsten uredjaj, al ne znam koje dele pa da mogu po netu da pogledam.

Da li moze savet neki koji je najbolji uredjaj, po mogucstvu da ima krstenih 5ghz za wifi, ili su svi tuturutu?

Takodje da li ima neke promene u pogledu televizije, ili je sve isto kao i sto je preko bakra?
 
@ smitrovic
Što se tiče mtstv, mislim da sada daju svima, ali ako ne, traži Huawei stb q11. Ima odličnu sliku, fluidnost iste i brzo menjanje kanala i rad kroz meni. Ja sam negde krajem februara sa ADSL 18/1 prešao na optiku tada 150/20 (samo sam zamenio tehnologiju bez novog ugovora). Dobio sam ont a uzeli su ZTE ruter. STB je ostao isti Huawei EC2108V5 (to je prethodni model). Ovaj stb je imao probleme preskakanja ili zastajkivanja slike a nekima su se javljale greške pa su morali da ponovo pokreću uređaj. Hoću da kažem da kod mene prelaskom sa ADSL na optiku sa ovim stb su ostali i ovi problemi. Verovano ima problem sa HW ili SW a možda i jedno i drugo. Pre tri meseca sam potpisao u poslovnici novi ugovor 200/80 i plus TV paket. Poneo sam stari stb i tražio da mi zamene za novi. Odmah sam po dolasku kući priključio novi stb i već je bila puštena i nova brzina i novi tv paket. Posle tri meseca korišćenja mtstv je i dalje onako kako sam na početku napisao. Za ont su ti kolege napisale. Generalno mislim da se mtstv potcenjuje u odnosu na konkurenciju.
 
Vec imam dva huwei stb Q11 preko adsl nebo i zemlja u odnosu na onaj stari.

E sad za router ne verujem da mogu nesto da trazim jer imam samo iptv. Generalno sledece godine u martu prelazim sa interneton kod nijh.

Koristim atm astra telekom 150/150 4000din placam :( al to je bilo potpisamo pre nego sto je doso telekom. Samo da istekne ugovor i odo ja na 1gb/400mb nego hocu samo krsten ruter da znam koj da trazim koji moze da pruzi taj protok i bar 10 wifi uredjaja nakacena a da ne stuca kad svi cukaju nesto.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Pa onda najbolje kupi neki dobar ruter, a prebaci mts-ov u bridge (ako je to moguće).

Sent from my Mi 9 SE
 
MTS optika veliko usporenje interneta kasno popodne i uvece

Vec nedelju dana kako dodje popodne a posebno vece brzina mi drasticno pada. Imam MTS opticku 200/80 u okviru box 3 paketa. Od sredine juna do ove nedelje nisam primeciovao probleme.
Protok je koliko toliko normalan tokom prepodneva i ranog popodneva (download ide od 130-204 Mbit/s a upload od 63-72 Mbit/s). Kako dodje veče, brzina downloada pada na 20-30 Mbit/s a veoma cesta padne i na oko 10 Mbit/s. Ne vredi pokretati vise razlicitih download-a, svi dele taj mali protok.
Kada je normalna situacija download je oko 25MB/s a kada ne radi od 400-700KB/s.


1 download sa dva dela
2019-09-22-21-20-15.png

2 download-a sa dva dela
2019-09-22-21-21-15.png


Grafikon merenja brzine:
2019-09-22-21-35-20.png


Tokom dana brzina download-a varira ali je uglavnom dobra, kako dodje vece brzina drasticno padne i posle 23 casa se sve normalizuje.

Upload je uvek dobar.

Prijavio sam problem telekomu pre nekoliko dana, interesovao se, nista nisu popravili niti su se javili. Da li je neko ima slican problem a da je uspeo da se izbori za resenje? Slican problem sam imao i sa SBB-om pre 6-7 godina.

Moja pretpostavka je da je u pitanju neka vrsta zagusenja ili problem zbog prevelike agregacije.
 
Ako nije WiFi veza između ONT-a i računara, onda je zagušenje jer su prikačili previše korisnika sa prevelikim brzinama na to jedno vlakno. Verovatno je jedno vlakno do zgrade, u kom slučaju je maksimalni kapacitet do zgrade 2.5Gbps. Što je veoma loše ako gomila ljudi uzme 1Gbps... Biće optika isto što i Coax čim se naguraju ljudi...
 
Veza je zicna, tj. gigabitni ethernet izmedju ONT-a i racunara. Dali su mi 8245H uredjaj, pokusao sam da bi daju onaj drugi u junu ali su rekli da imaju samo ovaj.

Verovatno je zagusenje ali nije do zgrade, trenutno jedini u ulazu imam MTS optiku, ostali su ili na SBB-u ili na obicnom ADSL-u.

Tabela koja pokazuje kako opada brzina:

2019-09-22-21-57-46.png
 

Prilozi

  • 2019-09-22-21-57-46.png
    2019-09-22-21-57-46.png
    63.9 KB · Pregleda: 108
Poslednja izmena:
Ako MTS na optici i dalje gura pricu o "agregaciji" ...
 
Naravno da guraju, nije optika be-all-and-end-all rešenje za last mile delivery interneta. Kapacitet jednog vlakna je 2.4 Gbps po G.984.1 (GPON) standardu. Postoji TDMA za nekih 128 korisnika, ali to svakako nije dovoljno jer se ne dovodi dedicated vlakno od OLT-a do zgrade pa u zgradi da bude 128 ONT-a već se dovodi do ulice ili čak do naselja jedno vlakno koje se deli na mnogo mesta, čime se smanjuje kapacitet za svakog pojedinačnog korisnika. Kako operateri nude svima 1Gbps (a kako stefkev tvrdi, Orion će nuditi i 2Gbps), nemoguće je imati kvalitetnu i 100% vremena dostupnu vezu ako se na jedno vlakno od OLT-a nagura više od 128 korisnika, pri čemu je pitanje da li taj TDMA standard dozvoljava da svih 128 korisnika koriste neku normalnu brzinu većinu vremena, ili se sastoji od toga da "računaju" da će zauzeće linka biti 100% a da će zauzeće svake pojedinačne veze korisnika biti maksimalno 20 Mbps (128x20 Mb = 2.4 Gb).

pon-technologies.jpg


Ovo mi se sve više i više čini kao novi DOCSIS sa svojim zagušenjima i overselling-om. Ništa se posebno neće dobiti optikom što se nije imalo ranije, kad svi uzmu 1 Gbps pakete. Biće i zagušenja i kuknjave kao i do sada.
 
Nisi ti to dobro skapirao... TDMA je za GPON samo za upstream, dok kod downstream-a ide u broadcast maniru...

Dalje, ako je split ratio 1/128 to znaci da jedno vlakno deli 128 korisnika, ne moze ih biti vise.... Kod nas je split ratio 1/64 max sto znaci da jedno vlakno maximalno deli 64 korisnika, a posebno vlakno se dovodi do ONT za svakih 64 korisnika, mada se pri projektovanju mreze racuna zauzece i u skladu sa tim dovodi odredjeni broj vlakana koji ostaju dark fibre do potrebe, npr telekom racuna trenutno 95% a SBB 100% zauzece pri projektovanju mreze, tako da se lako moze povecati kapacitet ukoliko svi krenu da vuku max bandwith, sto je u praksi nemoguce :)

Dakle, optika je konacno resenje za last mile za daleku buducnost a sanse da budu zagusenja ne postoje...
 
Super, moći će svih 38 Mbps da vuku :) Bez obzira ako je TDMA za upstream, svejedno kapacitet vlakna je 2.4 Gbps, pa sad ti to podeli sa 64 korisnika, dodaj 20% gubitka zbog Reed-Solomon kodova, i dobiješ mizerne cifre u poređenju sa 1 Gbps mrežom.

Računati da korisnik neće da koristi više od 4% kapaciteta Internet veze je ono što rade DOCSIS provajderi, što ne ulaže nadu da će situacija biti bolja. 38 Mbps je izuzetno malo, pogotovu kad svi lepo krenu da cepaju 4K streaming i OTT televiziju.
 
Po standardima taj gubitak je vec uracunat i dobro ga premasuju, npr za XG-PON se lako postizu i 16Gbps... dakle, dobija se punih 2.4... ne mogu sad da se setim koliko je za GPON, mislim da su oko 4 bili...

Drugi deo posta kao da nisi procitao, dakle, pri projektovanju mreze racuna se max zauzece i shodno tome se ostavljaju dark fiber kako bi se mogla kasnije upotrebiti u slucaju potrebe...

Svaki komercijalni provajder gradi mrezu tako da u startu ide na odredjeni split ratio i to je logicno jer se smanjuju znacajno troskovi a tu si u pravu, da sad svi krenu da vuku max stvarno bi bilo 38, ali to je u praksi nemoguce a i da se dogodi do svakog korisnika postoji vlakno, do svakog ONT a posle i do splitera dolazi znacajno vise vlakana koja su trenutno dark i vrlo se lako moze povecati kapacitet mreze... dakle, nema problema sa ogranicenjem same tehnologije...

Ali evo da plasticno objasnim, npr imas zgradu sa 64 stana, do svakog stana je provuceno vlakno, i svi se prikljuce na optiku bas tog provajdera ( u praksi prakticno nemoguce sa ovim nivoom konkurencije), sva ta vlakna idu do splitera, gde se ta vlakna spajaju u jedno i ide jedno vlakno do ONT, odakle ide ponovo jedno vlakno do OLT. I sad svi odluce da uzmu paket od 40 npr, i onda povuku svi u istom trenutku ( teorijski moguce, prakticno ne) doslo bi do zagusenja... E tu se vracamo na pocetak price o samom projektovanju mreze i mogucnosti OLT da radi DBA, odnosno da dinamicki alocira protok. Dakle, kada se projektuje mreza odredjuje se max kapacitet u procenti koji se zeli pokriti vlaknima u slucaju da apsolutno svaki korisnik uzme najveci moguci protok i shodno tome se provlace vlakna koja ostaju dark do trenutka kada se pojavi potreba za njihovim osvetljavanjem, odnosno kada se premasi kapacitet jednog vlakna sa koriscenim split ratio... Pa tako vec sad telekom ima 95% a SBB 100%, tako da do svakog ONT i splitera dolazi znacajno veci broj vlakana nego sto je potrebno za odgovoarajuci split ratio a to se svede na kraju da je provuceno vlakno od OLT do svakog pojedinacnog korisnika, samo sto naravno nema potrebe to sad koristiti, niti ce biti u daljoj buducnosti :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno