Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Moguće da su samo razvukli kablove za sada. Baš ću obratiti pažnju kad budem prolazio da vidim ima li kutija i tih spojnica.
 
Koje ste kanalice koristili da zastitite opticki kabl koji ulazi u stan?
Koja je najmanja kanalica u kojoj se moze saviti opticko vlakno na uglovima?
Koji proizvodjac je najbolji za samolepljive, da dobro drze i ne otpadaju sa plafona ili vertikalno po zidu kada su zalepljene?
Mogu li da drze po okrecenom zidu kad su zalepljene ili ipak moraju srafovi?
Kakvi i koliki srafovi, sa tiplom ili bez...?

Hoce li monteri hteti postaviti nekoliko metara (malo manje od 8m) kanalice kroz stan samo za opticko vlakno do mesta gde ce biti opticka uticnica?

Ko ima "Net 400" i "Net 1000", da li vam CAT5e UTP kabl daje maximalne brzine, nema gubitaka zbog kabla?
 
da li brzina kod optike 1000/400 dostupna samo u BOX4 ili je moguce dobiti i u BOX2 (NET+TEL) jer mi ne treba TV i mobilna linija? Hvala
 
Čudno mi je bilo da je optika, jer je u pitanju selo sa ispod 10k ljudi, pa rekoh da proverim. Mts koliko znam ne bi trebao da ima koaksijalne, a sbbu nisu dali da koriste bandere, pa su morali da stavljaju svoje.

Mada su pre mesec - dva slali akvizitere da reklamiraju box pakete, ali tad nisu spominjali optiku. Ima li poente zvati neki mts broj da pitam hoće li biti u nekoj bliskoj budućnosti ili da čekam dok ne postave i kutije?

Radili su i u selu u Vojvodini sa čini mi se ~300 kuća :)
Tako da nemoj da te čudi za mesta sa ~10k ljudi.
 
Nedavno primetih ove kablove, isto ovako postavljeni samo bez bele kutije.
1570b0ed27d4d096e43ebcf2d20ff11b.jpg


Zanima me da li je optika u pitanju? SBB ima posebno svoje bandere, pa sam siguran da nisu oni.

Čudno mi je bilo da je optika, jer je u pitanju selo sa ispod 10k ljudi, pa rekoh da proverim. Mts koliko znam ne bi trebao da ima koaksijalne, a sbbu nisu dali da koriste bandere, pa su morali da stavljaju svoje.

Mada su pre mesec - dva slali akvizitere da reklamiraju box pakete, ali tad nisu spominjali optiku. Ima li poente zvati neki mts broj da pitam hoće li biti u nekoj bliskoj budućnosti ili da čekam dok ne postave i kutije?

To ti je 100% Supernovina optika, mts neće da se bakće po manjim mestima već samo po gradovima gde su zgrade i veća naseljenost.
I kod mene je iste takve kutije i kablove razvukla Supernova po banderama i evo već mesec dana čekamo...:trust:
A inače gledah pre nedelju dana u dnevniku gde su rekli da će raditi optičku mrežu u 500 mesta po Srbiji!
 
Poslednja izmena:
E dnevnik...ko jos njima veruje. :)
 
To ti je 100% Supernovina optika, mts neće da se bakće po manjim mestima već samo po gradovima gde su zgrade i veća naseljenost.
I kod mene je iste takve kutije i kablove razvukla Supernova po banderama i evo već mesec dana čekamo...:trust:
A inače gledah pre nedelju dana u dnevniku gde su rekli da će raditi optičku mrežu u 500 mesta po Srbiji!

Moguće da je supernova. Danas kad sam prolazio, nisam video mts kutije, ali sam u mestu pored video apsolutno iste kutije u koturu kao ove na slici.
 
Moguće da je supernova. Danas kad sam prolazio, nisam video mts kutije, ali sam u mestu pored video apsolutno iste kutije u koturu kao ove na slici.

Nije moguće nego sigurno je Supernova! ;)
Evo kakve su kutije kod mene po kraju, ako ih uporediš videćeš da su 100% iste!
 

Prilozi

  • attachment.jpg
    attachment.jpg
    1 MB · Pregleda: 191
Pozdrav svima, kako je krenula ova akcija 12 meseci za dinar, vezano za optiku, razmišljam da pređem sa SBB Premium paketa na taj optički box 3 400/160, pa me zanima da li bih pogrešio, jer nemam nikoga da pitam kako im rade sve to? Iskreno, sa SBB sam i više nego zadovoljan. Ne prelazi mi se, a li 12 meseci po dinar je i više nego super, pogotovo što znam da SBB nema šta da ponudi da bih ostao kod njih.
 
Имам информацију да може да се избоксује 16 месеци по динар ко прелази са сбб-а?

Јел чуо још неко?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Ma biće i 25 meseci po dinar, lako je razbacivati se parama kad neko drugi vraća kredite...
Pozdrav
 
zdravo

kako ide procedura optike u privatnu kucu ? uzeo bih boks 3
jel sa bandere vuku do tavana kabl, pa onda kroz doznu do sobe (tj one rupe pored uticnice) ?

hvala
 
Nije moguće nego sigurno je Supernova! ;)
Evo kakve su kutije kod mene po kraju, ako ih uporediš videćeš da su 100% iste!
Ok, u pravu si. :) Moguće sam više napisao jer nisam verovao da će doći ovde, mada su oni svakako mts. Koliko ste dugo čekali u kraju dok nisu počeli da uvode u kuće?
 
Ok, u pravu si. :) Moguće sam više napisao jer nisam verovao da će doći ovde, mada su oni svakako mts. Koliko ste dugo čekali u kraju dok nisu počeli da uvode u kuće?

Pazi ovako, mrežu su počeli da rade krajem jula i kompletno je završili krajem Avgusta i evo sada čekamo da počne puštanje novih korisnika i uporedo sa njima prebacivanje nas starih korisnika sa coax-a na optiku.
Dobio sam informaciju da se čeka samo još da supervizor pregleda mrežu i da neko od direktora na to stavi potpis i da zeleno svetlo!

I ja nisam verovao da će doći sa optikom u moje mesto ali eto došli su i koliko sam čuo od izvođača a i vidi se da su celu mrežu uradili stvarno kvalitetno i dobro.

Nemoj da brkaš mts i Supernova optiku što se tiče krajnjih korisnika i usluga, jer su to za sada još uvek dve "nezavisne" firme i infrastrukture, a i usluga televizije im funkcioniše na skroz drugačiji način i drugačije su platforme.

Možda u neko dogledno vreme i objedine usluge ali pitanje je kada će se to desiti...?

Kažem opet šta god ko pisao i blatio ih u pitanju je GPON PTMP FTTH arhitektura https://forum.benchmark.rs/showthre...ansformacije&p=5716807&viewfull=1#post5716807 i da od toga trenutno nema ništa bolje i pouzdanije (sem možda PTP GPON-a koji je mnooogo skuplji i neisplativiji za provajdere), tako da mislim da je to jedino future proof!
 
Poslednja izmena:
Koliko se vremenski ceka od datuma zavrsetka radova do pustanje optike u zgradu?
Da bih se prijavio,sad sam na obican BOX 3 paket,
 
zdravo

kako ide procedura optike u privatnu kucu ? uzeo bih boks 3
jel sa bandere vuku do tavana kabl, pa onda kroz doznu do sobe (tj one rupe pored uticnice) ?

hvala

Svakako će sa bandere da dovuku, a zavisi od tvoje kuće kuda će da prodje. Meni SBB ulazi ispod opšivke, pa kroz tavanski medju prostor (deo vazduha za izolaciju) dolazi do dela tavana gde imam pristup. Sa optikom će to biti nemoguća misija, jer je ovo postavljeno dok je bio otkriven krov. A meni odgovara ili na tavan ili u prizemlje u prostoriju gde mi je rack. Mada, tehnički moze i bilo gde na sprat, pa od ONT se spojim na prvu UTP utičnicu, a imam ih u svakoj prostoriji, bar po jednu.
 
Kažem opet šta god ko pisao i blatio ih u pitanju je GPON PTMP FTTH arhitektura https://forum.benchmark.rs/showthre...ansformacije&p=5716807&viewfull=1#post5716807 i da od toga trenutno nema ništa bolje i pouzdanije (sem možda PTP GPON-a koji je mnooogo skuplji i neisplativiji za provajdere), tako da mislim da je to jedino future proof!

Hmm.. da li bi point to point GPON obezbedio simetrične brzine, ili ?

Ako ne, šta bi zapravo moglo da obezbedi provajderima kod nas da napokon ponude neke deal-ove sa simetričnim brzinama ? Čujem od dosta ljudi kako se žale kako većina zemalja, ne samo na zapadu, već tamo u belorusiji i rumuniji imaju simetrične brzine, pa me JAKO interesuje šta je neophodno od opreme da bi se to realizovalo i da li postoje bilo kakve šanse da to i kod nas jednoga dana postane dostupno korisnicima ?
 
Nemoj da brkaš mts i Supernova optiku što se tiče krajnjih korisnika i usluga, jer su to za sada još uvek dve "nezavisne" firme i infrastrukture, a i usluga televizije im funkcioniše na skroz drugačiji način i drugačije su platforme.

Možda u neko dogledno vreme i objedine usluge ali pitanje je kada će se to desiti...?

Da, ovo je nažalost tačno jer ja koristim BOX 4 PLAVI paket i po papirima, oni bi trebali da mi stave 200/80 brzine, ali koliko god puta sam ih zvao i pitao, rekli su da to što je supernova sprovela optiku kroz moje naselje nije njihovo i kako ne mogu dobiti mts-ovih 200/80

I zato sam sada morao uzeti super sve plus paket kod SN , 200/20 brzine
 
Hmm.. da li bi point to point GPON obezbedio simetrične brzine, ili ?

Ako ne, šta bi zapravo moglo da obezbedi provajderima kod nas da napokon ponude neke deal-ove sa simetričnim brzinama ? Čujem od dosta ljudi kako se žale kako većina zemalja, ne samo na zapadu, već tamo u belorusiji i rumuniji imaju simetrične brzine, pa me JAKO interesuje šta je neophodno od opreme da bi se to realizovalo i da li postoje bilo kakve šanse da to i kod nas jednoga dana postane dostupno korisnicima ?

Mislim da za kućne korisnike (privatna lica) simetrične brzine i na optici još dugo neće biti dostupne!

A na sledećem linku je objašnjena razlika između P2P i P2MP mreža https://excitingip.com/2496/what-is...me-advantages-of-p2p-vs-p2mpon-architectures/
 
Poslednja izmena:
Da, ovo je nažalost tačno jer ja koristim BOX 4 PLAVI paket i po papirima, oni bi trebali da mi stave 200/80 brzine, ali koliko god puta sam ih zvao i pitao, rekli su da to što je supernova sprovela optiku kroz moje naselje nije njihovo i kako ne mogu dobiti mts-ovih 200/80

I zato sam sada morao uzeti super sve plus paket kod SN , 200/20 brzine

Supernova daje 200/20 brzinu preko fibera? to je stvarno sramota, sve ispod 4:1 ili 5:1 je :mad:

Sto se tice simetricnih brzina, kod nas ce one jos deceniju biti rezervisane za poslovne korisnike (sto ce provajderi zestoko i naplacivati).
Sa druge strane, bilo koji fiber paket koji ce imati 100Mbit/s upload, ce biti dovoljan za 99% korisnika, cak i onih koji rade od kuce. A vec par provajdera ima u ponudi i paket 1000/400Mbit za najzahtevnije korisnike.
Mogu da ponude simetricne pakete i za rezidencijalne korisnike tipe 100/100 , 200/200, do 400/400 , ali radi marketinga a i stvarne upotrebljivosti DL u odnosu na UL oni su se odlucili za trenutne pakete.
 
Supernova daje 200/20 brzinu preko fibera? to je stvarno sramota, sve ispod 4:1 ili 5:1 je :mad:

Sto se tice simetricnih brzina, kod nas ce one jos deceniju biti rezervisane za poslovne korisnike (sto ce provajderi zestoko i naplacivati).
Sa druge strane, bilo koji fiber paket koji ce imati 100Mbit/s upload, ce biti dovoljan za 99% korisnika, cak i onih koji rade od kuce. A vec par provajdera ima u ponudi i paket 1000/400Mbit za najzahtevnije korisnike.
Mogu da ponude simetricne pakete i za rezidencijalne korisnike tipe 100/100 , 200/200, do 400/400 , ali radi marketinga a i stvarne upotrebljivosti DL u odnosu na UL oni su se odlucili za trenutne pakete.

Da, zaista je sramota.. ali nisu jedini, gotovo svaki mogući provajder kod nas vodi istu priču oko ponude paketa, SBB je tu najprimetniji jer oni npr nude čak i do 500mbps down paket, dok je upload 20-50mbps što je stvarno mizerno

Jedino ko ima privilegiju da ima takve konekcije su, naravno, škole, fakulteti, bolnice, svaka moguća državna institucija, itd...
 
Низак аплоуд је да се спречи коришћење интернета за телефонирање и видео позиве и тиме приморају корисници да плаћају телефонски прикључак. То су слатке паре.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Šta 20mb ul nije dovoljan za telefon?
Možda je zbog Web camminga
 
Koliko se vremenski ceka od datuma zavrsetka radova do pustanje optike u zgradu?
Da bih se prijavio,sad sam na obican BOX 3 paket,

To niko ne zna. Ne zna ni onaj ciju su kablovi.
Kod mene razvukli vertikalu u zgradi pre 3-4 meseca ali od povezivanja jos uvek nista.
Jednom -dvaput mesecno kad se setim iscimam ih na chatu ali gubljenje vremena.
 
Nazad
Vrh Dno