Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Optički (providan, tanak, vidi se dole ispod kao tanka linija od lajsne) ide do te bele kutijice koju ti montiraju na zid i tu je konverzija na priključak u koji ubadaš taj žuti koji ide dalje do rutera.

@alfa, na koje uglove si mislio, ove iznad MTS kutije u hodniku ili posle po zidovima?
To je postavljeno možda ima i godina dana, ova sad ekipa je samo u tu istu kanalicu dodala još jedan kabl.



Sent from my E6683 using Tapatalk
 
Nemas neke savijene kanalice koje su oni rsdili? To mi.treba.
 
Uveo sam juce optiku uz box 3 paket, 200/80. Sto se brzine tice i svega, odlicno je, ali imam mali problem. Na pcu, preko kabla, ocigledno ima problem sa host resolvingom. U pretrazivacu nece iz prve da otvori neke sajtove, konkretno onemorelevel.com i ikea.rs. Ako stisnem par puta reload otvori najnormalnije. Ne desava se sa svima, samo sa odredjenim sajtovima, ove sam zapamtio da je cesto. Sa telefona, preko wifi, nemam taj problem. Stavio sam googe dns server u podesavanjima za mrezu i deluje da radi kako treba, ali nisam uspeo dovoljno da istestiram. Da li je imao neko slicna iskustva? Da dodam, sa sbbom nisam imao nikakvih problema ranije. Evo i slika wifi konekcije sa telefona, deluje mi da telefon sam uzima google dns kao sekundarni, ili se varam?

39c667e3a691484e500739b4a4a1a2e6.jpg


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
^to je relativno poznat i cest problem kod Telekoma, ja postavljam Google/CF/SKT (kad treba nesto u Koreji) DNS server na ruteru samom, od samog pocetka.
 
Cek bre, to je sve normalno? :)
Mislim, prezivecu, ali opet... Ima li nacin da direkt na ruteru postavim to, ne mogu da nadjem u podesavsnjima, tj. dns server ne mogu da menjam, "siv" je. Ruter je njihov koji se dobija uz box...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Ako si na Windowsima, onda iz komand prompta kucaj
ipconfig /flushdns
 
^ne pomaze to, to je samo ako si promenio DNS rucno.
Moguce da moze samo da se menja ako se ima Admin user, a to ne znam da li imate za rutere za optiku :( Ja sam i dalje na VDSLu (pre ADSL), ne nameravam da menjam za sada, i imam admin loznku, pa mogu da promenim DNS.

Ako nece na ruteru, moras na svakom uredjaju posebno :(

Da, "normalno je". Njihov DNS server je stalno imao problema. Ja cesto i zaboravim na to, jer mi je na 3 lokacije podeseno na ruteru.
 
A na tim ruterima koje dele uz optiku garant sa telekom/telekom login podacima ne može ni DNS da se promeni :d
 
Sa telekom telekom ne moze dns na ruteru, bar ne ovom mom. Zvacu podrsku za koji dan svakako.
Btw, jel moguce da mi je telefon sam uzeo google dns? Ss od gore...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Lako se to proveri - otvoris WiFi, udjes u Settings za AP na koji si povezan, otvoris Advacned, i vidis da li je podesen DNS ili je siv. Mozda je i po defaultu 8.8.8.8 drugi DNS na nekim ROMovima.

Ne povlaci sam sigurno, nego mozda ima upisano tako.
 
Verovatno svi (ili velika većina) Android uređaja će pokušati da koristi Google dns, odnosno to im je default podešavanje. Osim ukoliko se ne promeni u svakom uređaju ili u samom ruteru to ne blokira, pa moraju da koriste zadat.
 
^ne pomaze to, to je samo ako si promenio DNS rucno.
Moguce da moze samo da se menja ako se ima Admin user, a to ne znam da li imate za rutere za optiku :( Ja sam i dalje na VDSLu (pre ADSL), ne nameravam da menjam za sada, i imam admin loznku, pa mogu da promenim DNS.

Ako nece na ruteru, moras na svakom uredjaju posebno :(

Da, "normalno je". Njihov DNS server je stalno imao problema. Ja cesto i zaboravim na to, jer mi je na 3 lokacije podeseno na ruteru.
Posle me pitaju zašto insistiram na bridge modu.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Neverovatno je da baaaaaš toliko zaključaju opcije sa "user" (= telekom/telekom) loginom... Ostaće na kraju samo status i opcije da se promeni WiFi SSID (naravno da ne može da menjaš WiFi channel, "šta će ti to?" style). Ne treba čovek baš da bude neki "networking ninja" da bi se našao u situaciji da mu zatrebaju sitnice tipa da pomeri opseg IP adresa koje dodeljuje DHCP.

I pravo čudo kako niko do sad nije od "insajdera" iz Telekoma dobavio admin login podatke za ta 2 Huawei ONT-a.
 
Mozda treba zamoliti pri samom uvodjenju optike da se ruter postavi u bridge mode, naravno ako imate svoj ruter pripremite ga i to je to. Ja imam neki tp link star blizu 10 godina, radi kao sat, medjutim cenim da su ovi telekomovi znatno bolji od njega :)
 
Neverovatno je da baaaaaš toliko zaključaju opcije sa "user" (= telekom/telekom) loginom... Ostaće na kraju samo status i opcije da se promeni WiFi SSID (naravno da ne može da menjaš WiFi channel, "šta će ti to?" style). Ne treba čovek baš da bude neki "networking ninja" da bi se našao u situaciji da mu zatrebaju sitnice tipa da pomeri opseg IP adresa koje dodeljuje DHCP.

I pravo čudo kako niko do sad nije od "insajdera" iz Telekoma dobavio admin login podatke za ta 2 Huawei ONT-a.

Srećom, može opseg da se menja
 
Mozda treba zamoliti pri samom uvodjenju optike da se ruter postavi u bridge mode, naravno ako imate svoj ruter pripremite ga i to je to. Ja imam neki tp link star blizu 10 godina, radi kao sat, medjutim cenim da su ovi telekomovi znatno bolji od njega :)

Probao ja, nije moguce posto instalaciju rade spoljni saradnici (outsourcing na delu)
 
Izvinite ako je već bilo. U kojim gradovima je dostupna telekom optika?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Jel jos neko dobio ruter zte f660? Ne znam zasto bas insisitraju na 2.4GHz ruterima. Uzeo sam Box3 sa 200/80 Mbps i IPTV.
 
Neverovatno je da baaaaaš toliko zaključaju opcije sa "user" (= telekom/telekom) loginom... Ostaće na kraju samo status i opcije da se promeni WiFi SSID (naravno da ne može da menjaš WiFi channel, "šta će ti to?" style). Ne treba čovek baš da bude neki "networking ninja" da bi se našao u situaciji da mu zatrebaju sitnice tipa da pomeri opseg IP adresa koje dodeljuje DHCP.

I pravo čudo kako niko do sad nije od "insajdera" iz Telekoma dobavio admin login podatke za ta 2 Huawei ONT-a.

Srećom, može opseg da se menja

Da potvrdim ovo samo, mada, koliko vidim, skoro sve od vidljivih opcija može da se podešava, osim parametara za WAN konekciju.
Inače mora podrška za bridge, ekipa koja montira je iz neke od eksternih firmi i rade samo kabliranje/povezivanje i dalje fakturišu Telekomu uslugu.
Kada nameste sve, unesu parametre, provere da li ima interneta i to je to od njih, podese WiFi ID i pass po želji, za bilo šta drugo mora podrška da se zove.
 
Moj ZTE VDSL ruter je sa telekom/telekom praktično totalno sakriveno sve živo od opcija.

Internet sekcija ima status i port forward i to je to.
Local network sekcija ima samo minimalna WiFi podešavanja (on/off, vrsta zaštite, SSID i pass. Nema opcije da ruter emituje više od 1 SSID) i status tj tabele sa LAN i WLAN konektovanim uređajima. Dakle ni DHCP range podešavanja nisu dostupna.
Management sekcija osim nešto malo dijagnostike nudi samo restart opciju. Nema čak ni backup/restore konfiguracija.


Baš ga preteraše sa sakaćenjem konfiguracionih opcija...
 
Tu je baš sasečeno izgleda, na ovom HG8245H sa telekom/telekom userom upravo namestih no-ip ddns, port forward, isključen WiFi, DHCP range isto može da se podesi, jedino mi nešto port za VPN ne prosleđuje, ali to mi više ni ne treba nego što mi treba, pa nije ni frka da radi, a i vrv sam ja nešto zeznuo.

Čekao sam pola sata na telefonu da mi se javi 'prvi sledeći operater' da bi mi prebacili u bridge, na kraju odustanem i ostavim ga da radi kako su podesili po defaultu, za sad ne smeta što je dupli NAT, i ranije mi je bila podeljena mreža na 'public' deo gde su rigovi i ostatak iza Asus rutera.
 
@mickeyrs

mozes li da mi objasnis to sa duplim NATom? Da li hoces da kazes da si pod optikom a opet pod nat-om, razumem za taj Asus ruter? Meni su proverili konkretno za paket 400/160 mbit optika da ne stavljaju pod nat?
 
Javnu adresu dobija Huawei HG8245H pa je na njegov LAN port zakačen Asus ruter koji dobija lokalnu lan adresu i na njega su dalje zakačeni uređaji.

Ovako nešto, najjednostavnije objašnjenje recimo https://kb.netgear.com/30186/What-is-Double-NAT


2.png
 
@mickeyrs

mozes li da mi objasnis to sa duplim NATom? Da li hoces da kazes da si pod optikom a opet pod nat-om, razumem za taj Asus ruter? Meni su proverili konkretno za paket 400/160 mbit optika da ne stavljaju pod nat?

Nije optika pod natom
 
Naravno, zna se šta se misli
 
Haha izgleda jedini ja ne znam na sta se to misli :) Pretpostavljam neka ogranicenja ili ipak, da vise korisnika pristupaju interentu preko jedne IP?
 
Nazad
Vrh Dno