Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Ovo je kutija za više korisnika, razvodna.
Akoti samo želiš samo sebi uvesti nema ovoga.
 
Za laptop je lako, kupis lan kabl (odgovarajuce boje radi "maskiranja") u potrebnoj duzini i na jednom kraju ubodes u modem a drugi kraj postavis da bude na mestu gde sedis dok koristis laptop, pa kad treba utaknes u laptop i imaces punu brzinu.
To je jedan nacin resenja tvog problema.
Drugi nacin je da nabavis zasita dobar ruter (ne mora preskup ali ce kostati znatno vise od "buđavaca"), spojis sa modemom koji ces (ili ce ti) staviti u bridge mod i eto pune brzine ili veoma blizu pune brzine na wifi.
Treci nacin je onaj koji ti pokusavas i uspeh zavisi od mnogih faktora na koje ti slabo mozes da utices...


Jel moguce ovaj modem postaviti u bridge mod ... tj. jel mogu ja to sam bez MTS-a?
 
Nije moguće
 
Danas kod mene u komšiluku odradili tri instalacije "u paketu".
Svi dobili Q2 odmah.
 
Ranije H, sada većinom Q2
 
Neverovatno, ljudi mi ostali duzni Q2 po dogovoru, niti ko zove niti se trudi da odradi tako malenu zamenu? Zaista ih ne razumem, totalno neprofesionalno pogotovo sto daju ljudima sa manjim brzinama koji im ostavljaju manji novac. Dodje mi da odem u glavnu MTS centralu i trazim ono sto mi pripada po dogovoru, zaista mi idu na zivce sa tim ruterom.
 
Je l ima neko da je odradio bridge na optici? Ako ima, kako ste se dogovorili s njima?

Sent from Note9
 
Neverovatno, ljudi mi ostali duzni Q2 po dogovoru, niti ko zove niti se trudi da odradi tako malenu zamenu? Zaista ih ne razumem, totalno neprofesionalno pogotovo sto daju ljudima sa manjim brzinama koji im ostavljaju manji novac. Dodje mi da odem u glavnu MTS centralu i trazim ono sto mi pripada po dogovoru, zaista mi idu na zivce sa tim ruterom.

Dobrodošao u MTS :)
 
Hvala, hvala :) Ne mogu samo da ih kritikujem, moram priznati da im je IPTV na moje veliko iznenadjenje skroz ok. Stvarno slika razbija i broj kanala je ok, pogotovo sto mi je sve otkljucano. Pretpostavljam da je sve ovo vezano za odmore, te da zbog toga ide usporeno. Sto se kabla tice, koji su sproveli do kompa a ne provodi gigabit, mogu sam da zameni, medjutim oni su rekli da ce sve to oni da urade. A ruter Q2 je zaveden u sistemu kao dogovoreni uredjaj i nije mi jasno da im treba toliko da zamene isti, s obzirom da ih ocigledno ima. Da sam kojim slucajem na manjoj brzini, da sam uveo optiku pre pola godine, i da trazim samo zamenu razumeo bih....
 
Neverovatno, ljudi mi ostali duzni Q2 po dogovoru, niti ko zove niti se trudi da odradi tako malenu zamenu? Zaista ih ne razumem, totalno neprofesionalno pogotovo sto daju ljudima sa manjim brzinama koji im ostavljaju manji novac. Dodje mi da odem u glavnu MTS centralu i trazim ono sto mi pripada po dogovoru, zaista mi idu na zivce sa tim ruterom.
Secas li se mojih postova sta sam ti pisao, tesko ces dobiti, a posto je stigla neka nova kolicina Q2 sad kao krecu da daju polako, ja kad sam uzimao bio jedini u BG.
Namucices se ti za Q2 taj kod da ti daju net za dz pa zezaju. Ja bih ga dobio nikad da mi drug ne radi tu gde radi.
Srecno...
 
Meni su za pravno lice doneli HG8245H. Imam statičku IP adresu i tražio sam bridge mod, jer na ADSL ruteru nisam imao pun pristup. Tek sam ga kasnije dobio.

Sve su povezali i zakačili, ali nije pušten signal, jer je na nalogu pogrešna adresa i pogrešno čvorište.
Nastala zabuna oko broja ulaza, jer zadrži slovo V, koje je kada se napise ćirilicom ispadne B latinicom. U ugovoru smo ih ispravili pre potpisivanja, ali u radnom nalogu ostalo pogrešno. Rekli doći će u petak, ali se niko nije pojavio.
 
Vidim da se cesto pominje GPON ruter koji se dobija. Da li je moguce (iako to ni jedan normalan provajder nece dopustiti kao masovnu pojavu ili uopste) kupiti svoj GPON ruter, tipa ako vam treba bolji (pominjao se Huawei Q2)? Tu sad ima i zvrcka da ruter mora biti kompatibilan sa ostatkom opreme na drugom kraju vlakna, jer su vendori telekomunkacione opreme striktni po tom pitanju.
 
To ne dozvoljavaju.
 
Vidim da kopaju kroz susednu ulicu u mom selu "nadam se" optiku. Crni kablovi, uzani rovovi i na svakom ćošku neke betonske kocke sa crnim i žutim kablovima. Pa me zanima jel moguće da je to optika ili je to samo VDSL? Ne razumem se mnogo. Selo je Aradac na par kilometara od Zrenjanina. Na crnim kablovima piše Telekom Srbija!
 
Poslednja izmena:
Vidim da kopaju kroz susednu ulicu u mom selu "nadam se" optiku. Crni kablovi, uzani rovovi i na svakom ćošku neke betonske kocke sa crnim i žutim kablovima. Pa me zanima jel moguće da je to optika ili je to samo VDSL? Ne razumem se mnogo. Selo je Aradac na par kilometara od Zrenjanina. Na crnim kablovima piše Telekom Srbija!
Optika je, ali to ne znaci da ces istu i dobiti. Mozda vuku optiku do neke centrale u selu pa ce staviti vdsl, jer ti je ista potrebna i za vdsl, samo je od centrale do tebe bakar.
 
Danas mi uvode optiku u gajbu. Ima li nesto na sta bi trebalo posebno da obratim paznju dok ovi budze?
 
Pa sem toga da odrade kako ti zelis u smislu gde ce proci kabal i gde ces staviti zavrsnu opticku kutiju i da budu pedantni nemas... :)
 
Ok, tome sam se i nadao :).

Nisam se setio kada su se najavljivali da ih cimam za Q2 ruter. Vredi li im bacati mamac na licu mesta? :)
 
Godinama imam VDSL net 50/8. Oktobra 2017. MTS je počeo sa instalacijom optike u zgradu, NBG. Obzirom da je zgrada takoreći u vlasništvu grada, ničija saglasnost nije tražena. Zgrada je useljena 2012. Na svakom spratu su ormani sa logom MTS-a. Nisam na to obraćao pažnju, jer mi ovaj net dobro radi. Jedina stvar koja mi nije jasna, kako ostvarujete ping manji od 20 ms na VDSL-u, ili zašto ga ja nemam. Prema google-u je minimum 34 ms. Najmanji ping imam prema 1.1.1.1, ili npr. beograd.rs 15 ms. Manje od toga nemam šanse.
U petak su me zvali iz telekoma, povodom aktiviranja identifikacije poziva na fiksnom. Da da, postoji neko kome to još treba. :) Tada mi je čovek napomenuo da je kod mene prošla optika i da mogu da pređem čak i sa istom brzinom. Malo sam se premišljao ali sam juče doneo odluku da podnesem zahtev. Odmah su me zvali i po rečima radnika iz telekoma, radovi bi trebalo da se izvrše u petak, ali može doći do nekih odstupanja. Još me niko od izvođača nije pozvao. Odlučio sam da podignem brzinu na 100, obzirom da sam slep i imam popust za OSI. Pa kad već ide optika, za 300 dinara neću propasti.
Postavio bih vam par pitanja. Ako odgovarate, samo mi nemojte slati slike jer mi ništa ne znače.
Obzirom da imam sve usluge, internet telefon TV, i sve trenutno ide preko bakra, da li se osim rutera još nešto menja za mene? Da li će mi telefon svejedno prebaciti na IP?
Druga mnogo bitnija stvar su instalacije u stanu. Meni se ruter trenutno nalazi u dnevnoj sobi, na mom radnom stolu. Telefonski priključak je u hodniku. Telefonski kabl od priključka do rutera od oko 10 metara, razvukao sam tako što sam iz dnevne sobe bušnuo zid kroz malu sobicu, i kabl tuda podom ide u hodnik do telefona. Kroz taj zid do sobice idu još jedan mrežni kabl za drugi računar, kao i još jedan za STB jer i u toj sobi imam TV. Jasno mi je da ovaj telefonski više neće biti potreban. Ali, sme li, može li optika da ide podom uz zid, kroz tu rupu u kojoj su već dva mrežna kabla? Rupa se može proširivati ako je to potrebno. Da li će oni hteti da vuku tih desetak metara do mesta gde je meni trenutno ruter? Ako sam razumeo i optička kutija će morati da bude jako bllizu rutera, dakle tu na zidu ispred mene po trenutnim zamislima. Ukoliko i telefon pređe na IP, moraću da prenesem i bazu koja radi na 1.9 gHz. Da li će ona smetati pored rutera wifi predajniku i ako hoće ima li rešenja?
Razmišljao sam i o manje bolnom rešenju za njih, ali ne znam koliko je to za mene pametno. POšto su telefonske instalacije u hodniku, da optičku kutiju postave tamo. Samim tim kako razumem i ruter mora u hodnik. Možda će to ugroziti wifi prijem uređajima koji od toga zavise premda je dnevna soba stalno otvorena, ali će i baza za fiksni ostati u hodniku. U tom slučaju, kroz tu zidnu rupicu bih umesto optike morao da izvedem još jedan mrežni kabl za svoj računar do hodnika, do rutera.
Šta se vama čini mogućim i kvalitetnim rešenjem? Ili imate neki treći predlog?
 
Ok, tome sam se i nadao :).

Nisam se setio kada su se najavljivali da ih cimam za Q2 ruter. Vredi li im bacati mamac na licu mesta? :)

Vredi naravno.
A možda ga odmah i donesu.
Kod mene u komšiluku su svi dobili Q2 odmah.
 
@agasoft
AKo prelazite na optiku, i telefon će vam biti uključen u novi ONT, tj. ruter.
Ruter mogu da vam postave gde god vi želite, može po plafonu, može po podu, instalacija je toliko tanka da se skoro i ne vidi.
Bazu telefona možete postaviti takođe gde vam odgovara, nikakvih prepreka nema, može ako treba da bude tik uz ruter, tako je kod mene recimo.
 
Tražiš samo da ti optičkih kabl dovedu do dnevne tj gde ti je sad VDSL ruter. Tako da samo zameniš jedan ruter sa drugim, na istom mestu. Ne premeštaš ništa već taj kabl za fixni od 10m koji sad ide od telefonske utičnice do VDSL rutera iskoristiš da povežeš optički ruter i bazu od fixnog da bi ti radio "fixni preko optike".
Mrežne kablove za kompove i STB-ove ne moraš da menjaš pošto nećeš uzimati brzinu preko 100 Mbps (mada je možda pametno da dok ti uvode optiku i njih zameniš čisto za budućnost kad uzmeš brzi net... naravno ako su sad stavljeni kablovi koji ne mogu da podrže 1 Gbps brzine i/ili terminisani po 100Base-T standardu).
 
Hvala @renne i @shamanNS.
Sad mi je lakše.
Onda će sve ostati tako kako jeste. Renne, komšija, ne moraš da persiraš, samo opušteno.
 
Vredi ih cimati, najcesce imaju gomilu rutera u kombiju :)
 
Koji ruteri su trenutno u opticaju? Svejedno će morati da mi menjaju nešto, pa da vidim da li da tražim neki drugi ruter.
Ja sam kao pravno lice dobio HG8245H.
Trebalo je da bude podešen u bridge modu i da dobijem statičku IP adresu. A zapravo je namešten u DHCP (javna je adresa, to mi je OK, ali u ugvoru stoji statička), ruter mod, LAN 2 i LAN 3 su izgleda za IPTV i naravno zaključan pristup WAN podešavanjima.

I nisu mi uključili duplu brzinu, kao što je ugovoreno. Ispade da su mi sve isporučili kao za fizičko lice.

Da li je neko uspeo da dobije pristup WAN podešavanjima?
 
U opticaju su samo H i Q2. Lan 2 i LaN3 su uvek za iptv, moraš tražiti da ti to otključaju, da bi mogao normalno da ih koristiš.
Realno ne znam nikoga kome su dali admin podatke da bi imao wan podešavanja.
 
H i Q2 se razlikuju oko Wireless funkcije (Q2 ima 5G) i oko file sharinga na njegovom USB. Da li ima još nešto?
Ako odem u Bridge mod, obe stvari su mi beskorisne, pa nema smisla da tražim drugi. Mada, ako mi na ovom ruteru puste L2 i L3, nedostaje mi samo jedan LAN port, a ruter za sada radi OK (podesio sam sve port forwarde, drugo mi i nije potrebno, a WiFi radi sasvim OK koliko sam video).
 
Nazad
Vrh Dno