Šta je novo?

Proizvođačka garancija vs zakonska - kakvo je stanje u Srbiji?

mLaki

Čuven
Učlanjen(a)
25.02.2004
Poruke
2,848
Poena
680
Interesuje me kakvo je stanje sa proizvođačkim garancijama na IT tržištu srbije. Krenuo sam u kupovinu upgradea za računar ali sam naleteo na neočekivane prepreke.

Obzirom da ne volim da pravim kompromis što se tiče napajanja za nov računar, odlučio sam se za Corsair RM1000i (nisu imali sa manje W), jako, kvalitetno i 10 godina garancije. Kada sam se malo bolje raspitao ispadne da prodavac daje samo 2 godine zakonske garancije.

Proverio sam i ostale komponente, kad i tamo zavlače:
-Samsung 850 EVO 500GB M.2, 3 godine naspram 5 koliko daje Samsung.
-ASRock X370 Killer SLI, 2 godine naspram 3 koliko daje proizvođač.
-Corsair 2 x 8GB DDR4 3200 LPX, 5 godina vs doživotne garancije koliko daje proizvođač.

Da li ovo poštovanje proizvođačke garancije zavisi samo od volje uvoznika ili ima nešto drugo? Jel dobijaju opremu za manje keša u zamenu za manju garanciju? Posle ovakvog pilićarenja dođe mi da odustanem od upgradea ili da odem u mađarsku...
 
Proizvodjacku garanciju ostvarujes kod proizvodjaca a zakonsku u radnji.
 
Po Zakonu o zaštiti potrošača, uvoznik/trgovac je proizvođač i nije u obavezi da daje veću garanciju od zakonom propisane. Ako to ipak uradi (poveća prava potrošača u odnosu na zakonska), mora da je se pridržava. To važi i kada javno oglašava bolje garantne uslove za konkretnu robu.

Ništa ga zakonom ne obavezuje da prati praksu stvarnog proizvođača. U takvom slučaju je obraćanje proizvođaču i nada da će on da pritisne uvoznika jedini način da se potonji natera da pruži iste uslove garancije. Naravno, uvoznik, a naročito trgovac kod nas bude neka sedamnaesta ruka koja je ko zna kojim kanalom dobila robu...
 
Ali zbog cega onda na Samsung 850 Pro mogu dati 10 godina garancije a na Corsair napajanja ne mogu 3, 7 ili 10? Mogli su opušteno dati samo 2 a za ostalih 8 se obratite samsungu.
 
Po Zakonu o zaštiti potrošača, uvoznik/trgovac je proizvođač i nije u obavezi da daje veću garanciju od zakonom propisane. Ako to ipak uradi (poveća prava potrošača u odnosu na zakonska), mora da je se pridržava. To važi i kada javno oglašava bolje garantne uslove za konkretnu robu.

+1...
meni crkao ssd 840 evo u trećoj godini garancije i zamenili mi ga sa 850 evo. Dobio sam nov fiskalni... Radnja na E.
 
Koliko se sećam 840 EVO je imao 5 godina garancije gde god se pojavio kod prodavaca, a 840 PRO 10. Verovatno si zato dobio zamenu.
 
Ne nego 3g. Posle 2.5g je crkao.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
-Corsair 2 x 8GB DDR4 3200 LPX, 5 godina vs doživotne garancije koliko daje proizvođač.

"Doživotna" garancija nije do kraja tvog života, već dok se proizvod proizvodi, može da prestane proizvodnja i posle tri. Tako da je u ovom slučaju tih 5g odlično, ionako ćeš posle 3-4 da menjaš... Takođe Corsair daje Limited lifetime garanciju, imaš da čitaš bibliju dok skapiraš šta je pokriveno, koji su uslovi itd.
 
Tih 5 godina garancije za memoriju je OK, mogu da pređem preko toga. Uzeo bih verovatno neku drugu matičnu (možda još bolje obzirom da ona navedena nema USB 3.1), zatim 2.5" verziju 850 Evo 500 GB ili 850 Pro 512GB, ali 2 godine garancije za napajanje od 30000 i kusur dinara malo teže mogu da svarim. Da li možda misle da će 1kW napajanje uzeti neko za rudarski rig pa odmah hoće da se ograde od toga? Ko će ih znati...
 
Uvoznik ne daje proizvodjacku garanciju, skoro nigde. Negde je daju kao dodatnu reklamu i onda su duzni da je sami ispostuju, ali obicno ima sitnih slova za tu garanciju (i svede se da moras kod proizvodjaca).
U sustini za nase trziste nije cudno da ne daju proizvodjacku garanciju na stvari gde sam proizvodjac nema local presence, naspram npr. da OnePlus daje ikakvu garanciju.

Neki daju medjunarodnu dodatnu garanciju (Intel, i stvarno radi, ali je samo firme mogu iskoristiti i KOSTA, jer se salje van DHLom, znaci radi se spedicija, 100e ukupno, i mora preko firme, ne mogu fiizcka lica), ali ne vrede ovde neke od njih.
 
Izgleda da je ovo postao trend :S:... MSI matične 2 godine garancije, Gigabyte 2 godine, ASUS 2 godine... predpostavljam da ne treba ni pominjati TUF seriju...
 
^^
Ja koliko vidim uvoznik daje 3 godine za asus, gigabyte i MSI
 
Zvao sam prodavnicu (onu koju pored komponenti za PC prodaje veš mašine i traktorske gume) i rekli su mi ako na sajtu ne piše ništa u vezi garancije onda je ona 2 godine, što podrazumeva sve matične ploče na sajtu, dobar deo grafičkih kartica (ima i onih od soma evra), skoro sva napjanja. Za ostvarivanje svake garancije preko zakonske dve godine odgovoran je isključivo kupac koji snosi troškove slanja u inostranstvo na RMA, što u Srbiji znači - bolje kupi novo.
 
I ti si na osnovu jedne prodavnice zakljucio da je tako kod svih...?

E pa nije. :)
 
Jedna koje ima svuda i koja drži 30-40% tržišta a možda i više. Džabe prodavnica u koja daje full garanciju ako se mora putovati u BG da bi ostvario nešto.
 
Poslednja izmena:
Zvao sam prodavnicu (onu koju pored komponenti za PC prodaje veš mašine i traktorske gume) i rekli su mi ako na sajtu ne piše ništa u vezi garancije onda je ona 2 godine, što podrazumeva sve matične ploče na sajtu, dobar deo grafičkih kartica (ima i onih od soma evra), skoro sva napjanja. Za ostvarivanje svake garancije preko zakonske dve godine odgovoran je isključivo kupac koji snosi troškove slanja u inostranstvo na RMA, što u Srbiji znači - bolje kupi novo.

Prodavce koji se razumeju u materiju mozes izbrojati na prste, pogledaj sajt jos neke radnje i sklopices kockice
 
Jedan interesantan podatak, ne znam kako je kod nas, mislim da ne bi trebalo da bude tako, rad i se o trimerima u nama susednoj Hrvatskoj, ako kupite Sthil trimer kao fizicko lice dobijate garanciju 2 godine, ali ako kupite kao pravno lice dobijate 1 godinu.
Ovo po meni je bolesno, ispada da ne kupujes isti proizvod.
 
Poslednja izmena:
Kod nas dobiješ 2+1=3

Sent from my x600 using Tapatalk
 
Jedan interesantan podatak, ne znam kako je kod nas, mislim da ne bi trebalo da bude tako, rad i se o trimerima u nama susednoj Hrvatskoj, ako kupite Sthil trimer kao fizicko lice dobijate garanciju 2 godine, ali ako kupite kao pravno lice dobijate 1 godinu.
Ovo po meni je bolesno, ispada da ne kupujes isti proizvod.

Ovo je verovatno zato sto kada kupujes kao fizicko lice, pretpostavlja se da se kupuje za licnu upotrebu, dok kad kupujes kao pravno lice, se pretpostavlja da ces ga koristiti intenzivnije tj za profesionalnu upotrebu i da ce se samim tim uredjaj vise habati (pa shodno tome i manja garancija).

Ovo je samo pretpostavka, ne znam zasto je stvarno tako...
 
Zakon o zaštiti potrošača definiše potrošača kao fizičko lice, i prava važe u skladu sa tim.
 
Naš zakon takođe razdvaja pravna i fizička lica. Garancija za pravna lica je godinu dana, fizička dve.
 
Dugacke garancije zavise od volje uvoznika ili uslova pod kojima su nabavili neku robu.
Cesto daju manju garanciju jer su se tako dogovorili pri kupovini proizvoda na veliko...
Manje su platili za kracu garanciju da bi bilo jeftinije, sto ne znaci da ne mozes ostvariliti proizvodjacku garanciju ali to je mnogo mali % korisnika koji umeju, hoce, mogu, sto proizvodjaci znaju pa se i njima isplati dati popust pri prodaji i sa manjom garancijom...
A definitivno ima i alavosti uvoznika, pa ko izdrzi i dokle im uspeva.

Ja licno ne kupujem nista sa skracenom garancijom i uvek jeste neki evro ili neku desetinu evra skuplje ali platim da mi bude garanicja 3, 4, 5 godina umesto samo 2g.
 
Ne znam kako je kod drugih normalnih zemalja, ali najveća glupost u životu što sam čuo (i to ponavljam gde god se priča o garancijama i potrošačima) jeste da je za garanciju odgovoran trgovac?!?

ZoZP identično tretira IT opremu, automobile, kalkulatore iz kineskih radnji od 100din, burek... I odgovoran mu je trgovac.
Sećate se da je kada je taj zakon stupio na snagu, ispalo, po zakonu, da trgovac mora da da 2 godine garancije i na polovne automobile. :D

Za tehničku robu, trebalo bi da je na prvom mestu odgovoran proizvođač (npr. Gorenje). Ako proizvođača nema kod nas, onda registrovani zastupnik (npr. Samsung, Sony, LG...). Ako nema ni njega, onda treba odgovoran treba da je uvoznik (npr. PIN). Tek ako nema niko takav... ...e pa to ne može, neko mora biti najdalje uvoznik. Najgluplje je da se odgovornim smatra trgovac. Trgovac može biti i trafika na autobuskoj stanici koje danas ima sutra nema (mislim na trafiku, ne autobusku stanicu).

Možda je nekome logično da je trgovac zakonski odgovoran za kasnije kvarove tehničke robe koju prodaje, da ne ulazimo sada u raspravu, ali to ne funkcioniše, niti će ikada funkcionisati. :(
Ne volem trgovce, ne branim ih, pogotovo ove kod nas, ali ipak smatram da je proizvođač na kraju odgovoran za robu koju proizvodi.
 
Poslednja izmena:
Jeste, ali ja sa trgovcem sklapam ugovor, ne sa proizvođačem/uvoznikom/distributerom.
 
Jeste. I dok je tako, funkcionisaće ovako kako sada funkcioniše, tj. ne funkcioniše. :trust:
 
Baš tako, trgovac je samo posrednik ne može on garantovati za nešto što nije proizveo.
To su dosta nespretno ubacili u zakon.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Šta je nespretno u zakonu? ZZP deklariše za proizvodjača onog trgovca koji uvozi robu. Trgovac koji prodaje ne mora da bude smatran za proizvodjača po slovu zakona, ali on je taj koji daje izjave i oglašava uslove, i za to uzima deo plaćenog iznosa.
 
@bakara
Kako onda da npr Lenovo garantuje za ugrađeni ssd koji nije on proizveo? Ako je neispravan ssd treba kupac da ga izvadi i reklamira kod onog ko ga je proizveo? Ili fabrika laptopova treba da garantuje za ono što nije proizvela, a trgovac ne?
 
Lenovo garantuje za svoj krajnji proizvod.
Znaci ako je crkao taj ssd, lenovo servis ce da svoj proizvod da dovede u ispravno stanje a taj ssd ce da reklamira proizvodjacu, a kupac to nece ni znati.
 
Nazad
Vrh Dno