Šta je novo?

HDD od 2TB (interni)

dekiviola

Cenjen
Učlanjen(a)
16.03.2012
Poruke
493
Poena
170
Moze preporuka za hdd od 2tb, sadasnji od 500gb je pred otkazom pa bih na vreme da ga zamenim i spasim podatke. Sistemski mi je Samsung 850 EVO 250GB, tako da bi ovaj bio za storage.

Cena koliko vidim ide oko 10 000 - 12 000. Sto sam nasao to su par modela Toshibe i Seagatea, sad koji je bolji i koja verzija voleo bih da cujem predloge.

Hvala unapred :)
 
Da neotvaram novu temu uzeo bih hdd
WD Red 4TB 5400rpm 64MB SATA3 WD40EFRX
Kazite mi ima li neko iskustva sa ovim hdd-om?

Na njemu ne bi bio OS posto imam ssd

Posto ga nepreporucuju za OS,da li bi bio pogodan isto za instaliranje igara na njemu?
 
On je za skladištenje i za 24/7 rad (NAS). To je WD Green sa drugačijim firmverom.

Nije pogodan za igre, jer ti za moderne treba brza reakcija (map loading itd.).
 
Brzina u igrama se, pored pokretanja (kao kod bilo kog programa), ogleda najviše u loadingu mapa i sejvova. Na primer, poslednji DeusEx mnooogo brže radi na SSD nego na 7200rpm disku, a još će veća razlika da bude na 5400rpm. Generalno, 5400 diskovi su ili u alptopovima/externi ili za skladištenje (multimedijalni sadržaj, dokumenta, instalacioni programi i sl.), za sadržaj koji je uglavnom pasivan i brzina pristupa nije ključna (a nema primetnog kašnjenja).

Da li su WD Red isto što i Green: https://wdullaer.com/blog/2015/04/05/hack-your-wd-greens/
 
Brzina u igrama se, pored pokretanja (kao kod bilo kog programa), ogleda najviše u loadingu mapa i sejvova. Na primer, poslednji DeusEx mnooogo brže radi na SSD nego na 7200rpm disku, a još će veća razlika da bude na 5400rpm. Generalno, 5400 diskovi su ili u alptopovima/externi ili za skladištenje (multimedijalni sadržaj, dokumenta, instalacioni programi i sl.), za sadržaj koji je uglavnom pasivan i brzina pristupa nije ključna (a nema primetnog kašnjenja).

Da li su WD Red isto što i Green: https://wdullaer.com/blog/2015/04/05/hack-your-wd-greens/
Pa dobro znaci wd red samo za skladistenje,ne za instalacije?
Ako je tako koji preporucuje Kvalitetan,tih,hladan,brz,garancija min 3 god....?
 
Poslednja izmena:
Purple serija kod WD nije HDD za računar, jer nema kontrolu grešaka. Služi za video nadzor, jer tu ako malo zaigra slika - nije problem, ali za binarne zapise katastrofalno.

Green - skladištenje, tihi, sporiji, mali potrošači, agresivno parkiranje glave (posle 3 sekunde), 5400 rpm, 2 godine garancije. WD je Green preimenovao u Blue pre godinu ili dve.
Blue - 5900-7200rpm, klasičan hdd za desktop, 2 godine garancije, neki modeli su SSHD (mali SSD ugradjen u disk radi keširanja, do 8GB).
Black - 7200, 3-5 godina garancije, visoka pouzdanost, velika brzina, veća keš memorija.
Red - 5400, 3 godine garancije, namenjeni 24/7 radu u serverima/NASovima. Suštinski, isto što i Green, ali sa znatno većim vremenom za parkiranje glave i garancijom.

Red pro i Gold - ne verujem da bi dao toliko love za HDD.

Seagate: VX modeli su što je Purple kod WD, dakle, nisu za računar.
 
Poslednja izmena:
Purple serija kod WD nije HDD za računar, jer nema kontrolu grešaka. Služi za video nadzor, jer tu ako malo zaigra slika - nije problem, ali za binarne zapise katastrofalno.

Green - skladištenje, tihi, sporiji, mali potrošači, agresivno parkiranje glave (posle 3 sekunde), 5400 rpm, 2 godine garancije. WD je Green preimenovao u Blue pre godinu ili dve.
Blue - 5900-7200rpm, klasičan hdd za desktop, 2 godine garancije, neki modeli su SSHD (mali SSD ugradjen u disk radi keširanja, do 8GB).
Black - 7200, 3-5 godina garancije, visoka pouzdanost, velika brzina, veća keš memorija.
Red - 5400, 3 godine garancije, namenjeni 24/7 radu u serverima/NASovima. Suštinski, isto što i Green, ali sa znatno većim vremenom za parkiranje glave i garancijom.

Red pro i Gold - ne verujem da bi dao toliko love za HDD.

Seagate: VX modeli su što je Purple kod WD, dakle, nisu za računar.
Pa dobro sta bi ti uzeo kad bi uzimao a da nije preterano skupo neki od 4tb.
Namena skladistenje i instalacija igara.
 
Poslednja izmena:
WD black koji imam (single platter) je daleko najtisi hdd koji sam ikada koristio.
 
Ја сам пре неки месец купио Barracuda Guardian ST3000DM008 и за сада све ради како би требало.
Pa verovatno cu i ja taj uzeti ST3000DM008 ima 24 meseca garanciju i 7200rpm
Ovaj Western Digital Blue WD30EZRZ je 5400rpm ne znam sto stoji da je 7200 kad nije.

U kojoj si prodavnici uzeo ST3000DM008 ?
 
Da li neko ima iskustva sa Toshiba 3TB HDWD130UZSVA (ili bilo kojim iz te serije, pretpostavljam)?

Kakav je po pitanju buke (prvenstveno idle buka i vibracije)? Uloga bi mu bila storage i vece instalacije (Imam 240 SSD za sistem i manje stvari)

Seagate DM001 je bio prihvatljivo tih, ali je prilicno brzo ispustio dusu, i radije bih izbegao tu firmu.

WD Blue 640 (Iz vremena kada je i BLUE bio 7200rpm) je bucan, tj vibrira na idle, pa je otisao roditeljima.

Bukvalno mi izgleda ostaje Toshiba ili eksterni disk.
 
Poslednja izmena:
Godinama koristim Toshiba 3TB.

Za mene je tih. Subjektivno je pa nije zahvalno to baš preporučivati ali je tiši od svih ostalih koje sam koristio. Uvek budžetske doduše.

Nisam primetio nikakva kliktanja, vibracije, buku bilo kakve neprihvatljive vrste (osim pre crkavanja).

Samo ih za storage koristim. Nešto su topliji nego što bi trebalo. Oko 37-41° u idle.

Od 3 kom, 2 rade savršeno, jedan je brzo ispustio dušu.

Generalno sam zadovoljan. Vrlo su povoljni i ako tako ostane, ne verujem da ću menjati svoj izbor HDD-a.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru.

Neverovatno kakav je kvalitet, da moramo da budemo zadovoljni sa dva ispravna od tri. I to storage disk. Kao da ih narucujemo sa aliexpressa.

Jos bi mi kao doslo i svejedno da uzmem opet isti dm001 seagate za koji znam kako se cuje, ali em je bas meni crkao, sto me posebno ljuti jer sam bio aljkav i nemam sve bekapovano (jedini hdd koji mi je ikada crkao), em ima najgore ocene stranih kupaca od aktuelnih modela.


Online narucivanje je tacno najbolje za iskljucivanje subjektivnog elementa po pitanju buke, pa cu to i da uradim. Ili eksterni, videcu do ponedeljka.
A kvalitet, to macki o rep ocigledno.

Doslo vreme da jedna kopija nije dovoljna.
 
Poslednja izmena:
Da se nadovezem na samu temu, posto planiram kupovinu internog 2TB hard diska za storage svakojakog sadrzaja.... imam vise opcija, jednu jeftinijiju, vise skupljih 64/128MB bafera... moguce da su neke overkill od ovih skupljih, al su strasno slicne cene sa npr WD Blackom, pa sam i njih ubacio

Toshiba P300 HDWD120EZSTA
Seagate FireCuda ST2000DX002 (hibridni)
WD Black WD2003FZEX
WD Gold WD2005FBYZ
Seagate Constellation ES.3 ST2000NM0023
WD RE WD2004FBYZ

Ovi skuplji su mi primamljiviji zbog vece pouzdanosti i vece garancije, al jos vagam dal mi se isplati da dam toliko vise para za njih. Naravno, pored pouzdanosti mi je bitno da bude tih. Zbog brzine sam izbacio sve diskove ispod 7200 obrtaja.
 
Ja koristim jedan RE i jedan SE za storage, i jedan black za projekte na kojima trenutno radim jer je najtisi i najbrzi. SE i RE su prilicno bucni, pa imas to na umu.
 
Nazad
Vrh Dno