Šta je novo?

Pored Ubuntu-a, OpenSUSE i Fedora dolaze u WSL preko Windows Store-a

Bn8m3L0.jpg

Instalacija programa na Linuxu iz konzole je nekoliko puta brža rabota od instalacije prosečnog "yes, yes, yes please install malware on my pc, finished, please reboot" windows-čarobnjak programa. Druga je stvar što Damirbajovi ovog sveta ne veruju u tekstualni prikaz nego sve mora biti slika ili video.

Problem Linuxa nije Linux, problem Linuksa je što piša uz vetar. Oni bi da proizvođači hardvera daju drajvere javno na gotovs a to niko neće u kapitalističkom svetu gde se sve patentira. Ono što daju je obično jako polupano, tamo neke glavonje se grohotom smiju na sastancima kakav su drajver poslali Linuks korisnicima. Stoka.
 
Poslednja izmena:
I zbog toga ja poput gomile drugih koristim Windows :)
 
Instalacija programa na Linuxu iz konzole je nekoliko puta brža rabota od instalacije prosečnog "yes, yes, yes please install malware on my pc, finished, please reboot" windows-čarobnjak programa. Druga je stvar što Damirbajovi ovog sveta ne veruju u tekstualni prikaz nego sve mora biti slika ili video.

Problem Linuxa nije Linux, problem Linuksa je što piša uz vetar. Oni bi da proizvođači hardvera daju drajvere javno na gotovs a to niko neće u kapitalističkom svetu gde se sve patentira. Ono što daju je obično jako polupano, tamo neke glavonje se grohotom smiju na sastancima kakav su drajver poslali Linuks korisnicima. Stoka.

Prosečan Damirbaj ovog sveta želi sve na jedan klik, download i install, on ne želi da donosi bilo kakve odluke, to je apple prvi shvatio sa svojom prodavnicom, a zatim i google ispratio. Sve što ne bude išlo u tom smeru neće biti prihvaćeno od "običnog" sveta.
 
Jeste lakše je na klik ali to zna da potraje jer da bi bilo na klik i bezbedno onda mora mnogo toga da se spakuje u arhivu pa da se to izoluje, na kraju aplikacija koja bi trebala da ima do deset megabajta ima oko 50 MB i više. Ti si rekao aint nobody got time for it, ne da bude lakše. Ja ti kažem šta je najbrža varijanta.

Udobno rešenje nije uvek i najbolje rešenje. Kao što ni zaglupljivanje nije put kojim treba ići.
 
Mislio na učenje novog programa, operativnog sistema, načina korišćenja... ne na vreme potrebno za instalaciju ili startovanje. Ja kad bih hteo da se bavim obradom zvuka ili fotografije, bilo bi mi svejedno, pošto bih i photoshop i gimp učio od nule. Neko ko godinama koristi photoshop ili corel draw, nema ama baš nikakvog razloga da uči gimp ili inkscpae ili nešto treće
 
Po toj logici, auta sa manuelnim mjenjacem ne bi imala smisla, jer zasto bi prosjecan jaran imao potrebu da drnda po mjenjacu i kvacilu kad auto moze sam to da radi. Obican svijet logicno nece da koristi Linux jer im je tesko izaci iz svojih gabarita i nauciti bilo sta drugacije od onoga na sta su navikli, ne shvatajauci da je to mozda i dobro za njih, da bi ustedili vrijeme, novac, zivce.
 
Poslednja izmena:
Običan svet hoće da mu hardver koji kupi radi 100% kako treba pod linuxom ;)
 
Po toj logici, auta sa manuelnim mjenjacem ne bi imala smisla, jer zasto bi prosjecan jaran imao potrebu da drnda po mjenjacu i kvacilu kad auto moze sam to da radi. Obican svijet logicno nece da koristi Linux jer im je tesko izaci iz svojih gabarita i nauciti bilo sta drugacije od onoga na sta su navikli, ne shvatajauci da je to mozda i dobro za njih, da bi ustedili vrijeme, novac, zivce.

Uvek na kraju dođe do poređenja sa automobilima :)

Automatski menjač je skuplji dosta u odnosu na manuelni i ide uz jače motore i ako želiš da kupiš benzinac od 15.000€, na tom spisku ćeš imati i automatik ali će takav koštati 20.000€. Eto to je jedan od razloga zašto u Srbiji se danas u velikoj većini vozi sa manuelnim menjačem. Da je cena ista pitanje je šta bi vozači birali pri kupovini (i da je cena servisa menjača ista). Svet je otišao mnogo dalje (Tesla automobili) a mi se još uvek zezamo sa manuelnim menjačima.

Napisao sam već zašto običan svet neće da koristi Linux, prvo Linux malo mora da se potrudi pa tek onda da misle o novim korisnicima. Ako imaš polu sistem gde pola stvari ne radi u startu i ti trebaš da utrošiš vreme da bi savladao lekciju naterao da to radi gde na drugom OS-u radi od starta to je isto kao preporuka da niko ne kupuje nov automobil već obavezno polovan koji se mora popravljati da bi radio kao nov uz napomenu da je to dobro za njih, da bi uštedeli vreme, novac, živce. I jeste tako, ako sam zameniš ulje i filtere, neće te koštati kao servis, uštedećeš živce tako što nećeš ostavljati tamo nekom servisu auto pa ne znaš šta će raditi sa njim ako ti kažu ostavi i dođi za tri sata, za uštedu u vremenu je već diskutabilno.

Niko ne želi da provodi sate da bi nešto odradio gde može na drugom mestu za mnogo manje vremena. Vraćamo se opet na automobile. Da li je u redu da svako od nas zna da popravi automobil? Imaju druge (preče) stvari u životu od toga da svaki dan ležiš pod autom i učiš, ako je tako onda bi trebali svi da znaju da ugrade kuhinju, poprave šporet, zamene grejač u bojleru...

Ljudi žele da rade, da primaju platu (veliku :p), da idu na letovanje, zimovanje, da se bave sportom, da uživaju u životu, a ne da se igraju 24h na dan sa operativnim sistemima, instaliranjem, deinstaliranjem, reinstaliranjem, rešavanjem problema na OS-u, drajverima, programima, kompatibilnošću...
 
Plus je automatski menjač danas superiorniji u odnosu na manuelni...manja potrošnja, bolje ubrzanje itd... Ne prate se nove tehnologije, već se vrti neka mantra iz prošlosti.. Ferrari je odavno izbacio manuelne menjače iz upotrebe kao i svi ostali proizvođači :)
 
Upravo tako.

Kada se svi prebace na automobile na električni pogon, manuelni menjači više neće postojati.
 
Napisao sam već zašto običan svet neće da koristi Linux, prvo Linux malo mora da se potrudi pa tek onda da misle o novim korisnicima. Ako imaš polu sistem gde pola stvari ne radi u startu i ti trebaš da utrošiš vreme da bi savladao lekciju naterao da to radi gde na drugom OS-u radi od starta to je isto kao preporuka da niko ne kupuje nov automobil već obavezno polovan koji se mora popravljati da bi radio kao nov uz napomenu da je to dobro za njih, da bi uštedeli vreme, novac, živce. I jeste tako, ako sam zameniš ulje i filtere, neće te koštati kao servis, uštedećeš živce tako što nećeš ostavljati tamo nekom servisu auto pa ne znaš šta će raditi sa njim ako ti kažu ostavi i dođi za tri sata, za uštedu u vremenu je već diskutabilno.
Upravo instalirao Antergos na novi Ryzen komp, instalacija trajala 15min (50Mb net) + 20-30min na ga "nasminkam" kako meni odgovara.
Naravno sve radi bez ijednog problema.
Ljudi, ako vam se ne dopada koncept linuxa to je vas problem ali molim vas da prekinete sa netacnim izjavama.

Da dodam.
m2 SSD boot disk, Ryzen 1700x, asus prime x370 pro, nVidia 1060, + 5 HDD, Asus Xonar DX. Nikakav dual boot, cisti Linux,
Ima li neki noviji hardware?
 
Poslednja izmena:
Citiraš pogrešan post. U prvom postu sam napomenuo da će sve raditi kako treba i kao što tebi radi i to je super. ;)

sve više i više se koriste laptop računari, tableti, mobilni a sve manje desktop. na većini desktop računara linux radi fino zato što je tu miš i levi i desni klik, zatim standardna tastatura, monitor, ostatak spakovan u kućištu. ali kao što rekoh kada se instalira na laptopu tada nastaju problemi...

Ne pišem sve ovo da bih bilo kom korisniku kontrirao, to mi nije cilj (možda bi bio da imam deset godina).

Ozbiljni smo ljudi i trebamo bez predrasuda da pričamo o prednostima i manama. Imao sam par laptop računara i svi su imali neki problem koji je trebalo rešavati a za koji je bilo potrebno određeno vreme.
 
Generalno ako poredimo Linux/Win na laptopu onda sa slazem da je problem Linuxa veca potrosnja/krace trajanje baterije. Za taj problem je potrebno vece ili manje zongliranje u zavisnosti od distribucije i opet se nece dobiti rezultati kao na Winu. Za ostale hw probleme vise sam ih imao sa Winom (losi driveri, nema drivera za taj sistem, los Windows gomila stvari malo radi mlo ne (Win 10) itd.
Touch ekrane novije generacije nisam imao prilike da testiram na Linuxu ali za one starije Think Pad-ove sa olovkom Linux je radio/radi bez problema.
 
Poslednja izmena:
Kada je u pitanju trajanje baterije sve bledi pred Mekbukom, bar kada su ozbiljni laptopi u pitanju. Ne Surface mašine za šminkere. Mek je zlatna sredina, nudi sve što i Linux plus visok nivo poliranja što u Linuksu baš i nije slučaj (rendering fontova na bilo kom Linuksu i Meku su nebo i zemlja). Mana Meka je što košta puno para i što se sve plaća ako planiraš koristiti programe namenski pisane za Mek. Ako koristiš Linuks open source aplikacije kroz Homebrew taj problem nije toliko izražen. Još jedan problem Meka se tiče nemogućnosti promene grafičkog okruženja ali većini je to plus.

Windows bukvalno služi samo za igranje igrica i za one koji ne znaju da ima bolje.
 
Jeste lakše je na klik ali to zna da potraje jer da bi bilo na klik i bezbedno onda mora mnogo toga da se spakuje u arhivu pa da se to izoluje, na kraju aplikacija koja bi trebala da ima do deset megabajta ima oko 50 MB i više. Ti si rekao aint nobody got time for it, ne da bude lakše. Ja ti kažem šta je najbrža varijanta.

Udobno rešenje nije uvek i najbolje rešenje. Kao što ni zaglupljivanje nije put kojim treba ići.

Kome je brže, onima koji zbog toga moraju da pamte bespotrebne sintakse? Pogotovoonima kojima nije u opisu posla da ih pamte i da sede ispred računara i rešavaju probleme, već žive svoje živote odvojeni od robavanja nekom tehnološkom sistemu. Nauči kuma, tetku, strica, dete da rešavaju stvari preko tekstualnih unosa, a pitanje je koliko su oni uopšte vični kucanju na slepo, pa da uopšte može da se priča o bržem rešenju, ljude koje je muka bilo naučiti kako da prebace slika na facebook dok to na telefonu nije prebačeno na jedan klik, a ne nešto više. Tehnologija je tu da služi čoveku i da mu bude prirodna i intuitivna nadogradnja, poput produžene ruke (Steve Jobs filozofija), a ne nešto čemu čovek treba da se prilagođava.

Mac koji si naveo je apsolutno bio primer kretanja ka pravom smetu, nažalost u poslednjih 6-7 godina ni oni nisu nastavili putem kojim su krenuli, već su počeli da tapkaju u mestu.
 
Poslednja izmena:
Meni je brže, šta me briga za tetke i stričeve.

Mada to nije uvek tako, iako je kod većine ljudi slučaj. Moj mali bratanac od 18 meseci već punih devet meseci drnda moju tastaturu svaki put kada ga vidim. Dođe bebac za komp i udari po tasterima. U početku je to radio iz mog krila sad već hoda. Ja mu pustim ove pesmice-crtane od DJ Nidže kolege sa foruma i ostalih a on stop-play-stop-play-mute-fast_forward-next_file-preferences_minimize, nema šta nije aktivirao od prečica u plejeru. Dojadi to meni pa isključim tastaturu dok nije gledao, on momentalno provali da nešto nije u redu i krene da plače... vratim ja tastaturu u funkciju. Elem, sad već zna šta koje dugme šta radi pa poput nekog MC-ija pušta napred nazad klipove, stišava, pojačava sa nekim redom i smislom ne onako random ko divlji. Naučio je i sintisajzer da svira donekle, u početku je bila užasna buka sada je to neka melodija. Skoro sam promenio plejer gde su prečice drugačije i odmah je to primetio. Sad izučava nove prečice. Njegovim roditeljima se to naravno ne dopada, stara dobra "komp je zlo i izaziva autizam" priča :D

Poenta ove priče je da bebu pa i odraslog gorilu možeš svašta naučiti bez nekog naročitog cimanja. Tako da to zaglupljivanje ili kretanje linijom manjeg otpora nije dobro rešenje. Ima to i kontra efekte, ja na primer ne mogu da koristim smartfon dugo u kontinuitetu jer mi taj totalno strimlajnovani rad ne prija, iritira me što nemam nikakvu kontrolu. A koristim Android, šta bi tek bilo da je iOS ili pokoj-mu-duši Windows Mobile.

Mene je iskreno sramota da čitam fakultetski obrazovane ljude kako kukaju da im je nešto cimanje da savladaju. Takvi su verovatno kroz školu prošli na neki sumnjiv način.
 
Nazad
Vrh Dno