Šta je novo?

Pored Ubuntu-a, OpenSUSE i Fedora dolaze u WSL preko Windows Store-a

Microsoft se poceo previse smucati oko Linuxa. Otjerati ih dok nisu izlegli jaja. :d

Ne vjeruj Danajcima ni kad darove nose.
 
Poslednja izmena:
Toliko godina smo mi emulirali njih, sada oni emuliraju nas. Šta znam, meni je ovo kul. Voleo bi još veću integraciju i jednog lepog dana da Windows postane free and open source projekat . Svaki njihov FOSS program koji je multiplatform dobiće šansu kod mene. Ali mi Windows ne treba, samim tim mi ne treba Linux on Windows.
 
Moraju da urade nesto da bi se probili na serversko trziste. S obzirom da borba patentima nije urodila plodom, mozda ovo da bolje rezultate. Licno se ne obazirem puno, medjutim ovo dosta lici na njihovu EEE Taktiku.
 
Nadam se da neće doći do toga iz više razloga a jedan od njih je taj što ne želim internet koji administriraju Windows administratori pošto smatram da poseduju jako nizak nivo znanja u odnosu na njihove kolege što adminstriraju na Unix familiji operativnih sistema. Ukoliko Windows nekada postane open source to bi se promenilo jer bi se ljudima koji ne rade za Microsoft dala prilika da vide kako Windows radi iznutra što bi dovelo do promena i kreiranja boljih alata. Ideja o adminstriranju crne kutije mi diže kosu na glavi.

Mislim da Nadela kapira mnoge stvari na način na koji njegovi prethodnici nikada nisu bili u stanju ali je pitanje koliko je do njega. Sve dok je Bil u kompaniji ne očekujem korenite promene jer upravo je Bil arhitekta proprietary softvera koji dominira. Pogotovo je bilo tragično kada su na čelo firme postavili prodavca. Ništa gore nego kad "IT" firmu vodi neko ko nije inženjerske struke.
 
Mnogim diveloperima treba Linux za posao. Red Hat, Canonical i ostali ih vabe "Evo imamo i office, igrice i sve ostalo na Linuxu, što ne biste to držali kao svoj OS kad vam već treba za rad?". Microsoft sada kontrira "Evo možete da radite i sa Windows-a ako vam treba Linux, što ne biste ostali na našem OS-u?"
 
Prosječnom korisniku je i dalje teško da shvati zašto baš da pređe na Linux. To što neko nabraja njemu jedva da išta znači, a realno najviše je takvih korisnika.
 
Prosečni korinsnik bi da igra igre, a one se uglavnom pišu za Windows..
 
U mojoj porodici ima pet članova, jedino ja igram igre. Od društva se igramo ja i još jedan drugar. Možda prosečan korisnik benchforuma igra igre, mada sumnjam da je i to norma ovih dana.

Ljudima više trebaju Photoshop (iako retko ko ime da ga koristi na pravi način, svi su čuli da im teba Photoshop), Microsoft Office i internet/multimedia. Samo treća stavka radi odlično na Linuxu. Zna Microsoft zašto ne želi Office na Linuxu, drugo je skupi Mac (Hackintosh nije predmet rasprave niti je nešto čime se bave prosečni korisnici) koji ima za njih neobičan interfejs.

Meni ovo zaista nije rešenje jer je budževina kao Wine. Čuketanje skripti u bash-u na Windows 10 je isto što i rad u Office 2010 pod Wine u Linuxu. Nije loše za imati kao opciju ali nije trajno rešenje.

Edit: Ono što je zanimljivo, Linux gejmeri plaču za onim što nemaju a nije ih briga za ono što su dobili od 2012. naovamo. Igraju samo Dotu, WoW, Rocket League i CSGO. Kukaju hoće Skyrim i Battlefield. Da upale triput i batale. Ljudi generalno nemaju pojma šta hoće od života :)
 
Poslednja izmena:
ABET baš to, kakav crni prosječan korisnik i igre, ja rijetko koga u svojoj okolini znam da igra igre, a i oni koji igraju ne koriste PC za to.

Što se ostalih aplikacija tiče dosta toga se može postići i na Linuxu, većina ovih što im fali Office najviše što ga koriste je da otkucaju seminarski, podese margine i spejsing i to je to. Nije da im nedostaje neka bog zna koja opcija koja fali Libre paketu. Slično je i za photoshop. I pored svega toga, ti kad objašnjavaš nekome "Zašto u suštini da pređe", on to neće razumjeti jer mu je to sve previše "isto" i ne vrijedi da se muči.
 
Ма нису PhotoShop и Microsoft Office толико потребни него је већина једва научила да их користи, зна да кликне на пар места и одради оно што хоће (а што је можда 1% од онога што се може на њима) а пошто нема ко да им објасни да то могу и у другим програмима, остају као обавезни. Много је мали број оних који искористе неке предности поменутих програма у односу на алтернативе и ту је већ оправдана потреба за конкретним програмима. За офис је мало шира примена, често се користи у разним фирмама (ваљда у већини) и нека некомпатибилност и знање онога ко о томе брине су пресудни.

Обичан корисник који ове програме минимално користи може без проблема, уз мало труда, да их промени. Да не помињем опет другара који уме да ради само оно што му је потребно, набацио сам му линух пре неколико година, користи LibreOffice за оно што му је потребно и уопште нема проблема са тим. А да не понављам колико сам себи скинуо цимања због вируса, антивируса, флешки које шире заразу и сличних глупости које су обавезне.

Навика је чудо, јуче је требало да одрадим ситну интервенцију на пар десетина слика па пошто то лако радим на PS, није ме мрзело да рестартујем Седмицу, одрадим све за 5 минута уместо да отворим у Gimpu и потрошим десет минута да пронађем како се то ради.
 
Ja sam sestri davno stavio Linux i radi joj posao iako bi Mekbuk :D Međutim ona snima dokumente u .odt... što da živimo u normalnom svetu ne bi bio problem ali zapravo jeste jer MS zabole ona stvar za slobodne formate. Očekivao sam da će bar tokom Save As da odabere .doc.
 
Kako bre, pa ja znam dosta ljudi iz svog okruzenja koji su ili igrali igre u proslosti, a sada ne mogu zbog porodicnih obaveza ili ih i dalje igraju :) Promenite drustvo :d
 
Ja sam sestri davno stavio Linux i radi joj posao iako bi Mekbuk :D Međutim ona snima dokumente u .odt... što da živimo u normalnom svetu ne bi bio problem ali zapravo jeste jer MS zabole ona stvar za slobodne formate. Očekivao sam da će bar tokom Save As da odabere .doc.

Jesi li znao da ti uopste ne treba instalacija Office-a :)

Vidi samo da imas pristup netu i Office online cini basic cuda :)

Ima i odt :)

Capture.JPG
 
Košta para :d Kao i sa Windowsom, gro Office korisnika nisu legalno nabavili program.
 
Košta para :d Kao i sa Windowsom, gro Office korisnika nisu legalno nabavili program.

Lijepo napisao "basic" a mnogima i basic zavrsava posao.

Naravno da dobar alat kosta, to svako zna ko se opekao :) pa i one drzavne ustanove u Germany koje su pokusale da rade pod Ljinuxom. :d


Inace nekada je Balmer govorio za Linux da je kancer, a sada ...

microsoftlovelinux.jpg


Jedino MS moze spasiti Linux na PC-u... eto ovo je super promocija linuxa.
 
Poslednja izmena:
Međutim ona snima dokumente u .odt... što da živimo u normalnom svetu ne bi bio problem ali zapravo jeste jer MS zabole ona stvar za slobodne formate. Očekivao sam da će bar tokom Save As da odabere .doc.
Мислиш да MS понуди .odt? Сестра увек може да сними своје документе у doc/docx за оне који користе затворене системе и не могу да читају друге формате. :)
 
Šta fali PDF-u ? One je zamišljen kao portabilni format :)
 
Sada svi programiraju. Dosao takav trend...
 
Da bi uzimali velike pare na Adobe Acrobat, razume se :)

PDF nije format za kreaciju, izmenu i razmenu tekstualnih fajlova, PDF je zamišljen da zameni skenirani i štampani materijal, da smanji upotrebu papira. Mada je sasvim moguće da će Adobe ili neko drugi smisliti neki drugi format koji funkcioniše na drugačiji način.
 
Heh moguće da je bilo tako nekad..mada sada čitam ovo The Portable Document Format was created in the early 1990s by Adobe Systems, and remained proprietary format until it was released as an open standard in 2008.
 
Kako ne moze da se edituje PDF? Evo ja sam neki dan stampao NDA, potpisao i skenirao kao PDF i editovao u Wordu posle toga (Office 2016).
 
kada ubacim pdf dokument koji je na ćirilici u word (legalan office 365) ispadnu imena i prezimena ovako:

fFqnGkg.png


postoji li caka da ćirilicu lepo prepozna?

sa latinicom je sve u redu.
 
što se tiče samog linuxa, vremenom sam imao istaliran kao dual boot, jedno vreme sam se skroz prebacio ali na kraju odsutao.

sve više i više se koriste laptop računari, tableti, mobilni a sve manje desktop. na većini desktop računara linux radi fino zato što je tu miš i levi i desni klik, zatim standardna tastatura, monitor, ostatak spakovan u kućištu. ali kao što rekoh kada se instalira na laptopu tada nastaju problemi:

- laptop je topliji u odnosu kada se instalira windows. posebno ako je grafika/procesor ispod dlanova (ssd je hladan u oba slučaja).
- neke prečice preko fn rade, neke ne.
- tačped nije fluidan kao na windows-u.
- zna posle instalacije da zapuca procesor na 100%.
- obavezno ne radi blutut.
- naterati dve kartice da rade kako treba (intel + nvidia/amd)
- (nevezano za lap) kod mene ne radi skener jer ne postoje drajveri.

većina linux korisnika bi rekla: "da, ovo može da se reši za par minuta". naravno sve može da se reši (99% stvari), ali korisnici žele kada instaliraju os da rade a ne da se igraju podešavanja os-a.

- ako je laptop topliji, verovatno postoji rešenje. potrebno je samo pročitati 10, 20, 30 strana na netu i naći rešenje jer je mnogo korisnika imalo taj problem. otvoriš terminal i kucaš, kucaš, kucaš... pa copy/paste sa neta pa ako prođe prođe.
-prečice, tačped, procesor na 100%, blutut, integrisana + neintegrisana karta, to sve radi, samo je potrebno vreme da osoba koja prelazi na linux uči. a to danas korisnici ne žele. terminal u ruke i izvolte. svako sam može da pronađe rešenje ali korisnici vole next, next, finish, a ne terminal, kompajliranje itd.

ne navijam ni za jedne ni za druge jer sam koristio i windows i linux distribucije i os x.

sledeća stvar su drajveri jer ako već imate a imate po kući tv kartice, štampače, skenere, kamere... onda će malo ko zbog linux-a da prodaje te uređaje da bi kupio nove koji su kompatibilni.

mislim da je sama politika linux-a loše i zato imaju toliko malo korisnika u odnosu na windows. pratim godinama i ništa se novo ne dešava na linux sceni osim što izbacuju nove verzije. mislio sam da će vremenom u saradnji sa proizvođačima laptop računara da naprave dogovor da kada se kupi lap da iz prve radi sve, na primer stave suse, ubuntu i slične distribucije i da radi kamera, fn, grafika... da će napraviti fluidniji os gde će doći tačped do izražaja... kakav će biti ubuntu za 15 godina (2032. godine posle nove ere)? pa isti kao i danas, samo će biti drugi kernel/druga verzija a na ostalim poljima neće se uraditi ništa.

možda je problem u tome što i postoji toliko distribucija i da su napravili jednu možda bi žarili i palili, možda bi se ujedninjeni izborili za neka prava, naterali pravnim merama proizvođače računara/komponenti da moraju postojati drajveri za linux os, da moraju izdati proizvođači programa verziju za linux, ovako se samo vrte u krug. imaju "malu" zajednicu i izgleda da im nije stalo do rasta zajednice već izvol'te pa ako vam odgovara uzmite, besplatno je, ako ne produžite.

programi su sledeća stvar. pre neki dan sam imao ispred sebe skeniranu dokumentaciju koju je trebalo brzo prebaciti u word. adobe acrobat-om sam izdvojio pojedine strane iz ogromnog pdf dokumenta, konvertovao ih preko abbyy fine reader-a i dokument je bio u word-u i mogao je da se prepravlja. da ne govorimo o ostalim programima koji ne postoje na linux-u. šta je sa programima za muziku (os x logic, windows cubase, reason...), programima za obradu videa, fotografija?
 
Šta je sa programima?

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_audio_workstation#Free_and_open_source_software

Za sad, sve po PS-u

Ljudima možda predstavlja problem što, da bi počeo da koristiš ove programčiće, mora prvo da se loguješ preko serijskog terminala, isključivo do 57600, da okineš sshd start, nmbd stop, uneseš šifru, onda pređeš za lokalnu konzolu, uneseš startY, i nakon provere MIDI i VST, možeš da sekvenciraš i sintetizuješ.
 
Ljudima možda predstavlja problem što, da bi počeo da koristiš ove programčiće, mora prvo da se loguješ preko serijskog terminala, isključivo do 57600, da okineš sshd start, nmbd stop, uneseš šifru, onda pređeš za lokalnu konzolu, uneseš startY, i nakon provere MIDI i VST, možeš da sekvenciraš i sintetizuješ.


Bn8m3L0.jpg
 
Nazad
Vrh Dno