Šta je novo?

Crkla grafička, ili nešto drugo

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
345
Moj sistem:

Intel i5-3570
8 GB RAM
matična MSI ZH77A-G43
MSI R7950 Twin Frozr 3GD5/OC

Juče je kompjuter radio normalno, danas sam ga uključio i monitor prijavljuje da nema signala. Grafika je povezana sa monitorom preko DVI porta. Ima i HDMI izlaz, ali ja nemam HDMI kabl, tako da ne mogu da proverim da li bi tako bilo slike. Povezao sam monitor sa drugim kompom i daje sliku normalno. Kada povežem monitor na matičnu ploču, daje sliku, ali samo preko D-Sub porta. Kada ga povežem na matičnu preko DVI monitor opet javlja da nema signala.

Dok je monitor povezan preko matične, u device manageru se pod display adapters vidi samo „standard VGA graphics adapter“, ne vidi se grafička. Da li je to normalno zbog načina na koji je povezan monitor, ili znači da je grafička crkla?

Takođe, kada je monitor povezan na matičnu ploču preko D-Sub porta, maksimalna rezolucija koju mogu da namestim je 1280x1024. Ako pokušam da stavim sledeću opciju koja se nudi (1600x1200) piše da je „out of range“. Uopšte ne postoji opcija da se namesti full HD, iako je monitor te rezolucije. Ako prilikom nameštanja rezolucije kliknem na opciju detect, ne dešava se ništa, bilo da je podešena rezolucija 1280x1024 ili neka niža.

Da li neko ima ideju šta je problem? Takođe, ako postoji neka mogućnost da povežem monitor na matičnu preko DVI porta, ili da preko D-Suba namestim full HD rezoluciju, značilo bi mi dok se ne utvrdi šta je sa grafičkom.
 
Ako nema slike niu BIOS-u onda testiraj karticu negde drugde samo pazi da taj drugi komjuter ima dovoljno napajanje. Ako ima slika u BIOS-u onda probaj u Safe mode-u.
 
Vidim da si napisao da nemaš HDMI kabl. Ali ako nekako možeš da ga nabaviš/pozajmiš to bi bilo najjednostavnije za početak - da se testira ispravnost DVI izlaza.
 
Hvala svima na odgovorima.

Nisam pokušavao da pokrenem BIOS, pošto, kad upalim komp, ne vidim ni logo MSI pre nego što se podigne Windows. Možda bih mogao da krenem da drndam Esc čim uključim komp, pa da vidim da li će biti nešto.

DVI kabl mislim da je u redu, kad monitor sa tim kablom priključim na drugi komp, ima slike.

Videću da možda kupim HDMI kabl, pa da probam da li će biti slike preko njega.

A što se tiče podešavanja rezolucije kada se monitor poveže preko matične ploče, šta bih mogao da probam da povećam rezoluciju? I da li je normalno što se ne vidi grafička kada u device manageru kada je monitor povezan preko matične?
 
Evo sad uspeh da namestim full HD rezoluciju najnormalnije, povezan preko matične, što juče nije hteo. I sad mi u screen resolution podešavanju vidi monitor koji imam, dok je sinoć pisalo nešto kao standard display, ili generic display ili nešto slično i davao mi je samo one ******ske rezolucije. Ne znam koji mu je đavo, pošto ništa nisam menjao ni dirao, samo sinoć isključio, danas uključio. Probaću posle da ga povežem preko grafičke, možda i to proradi samo od sebe.

Da nije u pitanju neki virus koji bi mogao da uradi nešto ovako?
 
Teško da bi neki virus to mogao da uradi ali drajveri umeju da crknu naprasno. Drajveri za grafiku (kartu ili u MB) takođe određuju prepoznavanje monitora.
 
I sad sve radi normalno, iako ništa nisam, u pravom smislu reči, čačkao. Samo sam ponovo povezao monitor na grafičku, uključio komp i tu je slika, najnormalnije. Device manager sada vidi karticu lepo. Koji mu đavo bi?

Da li postoji nešto što ja mogu da uradim kao laik, da proverim da li je grafička u redu, neki program za dijagnostiku, ili tako nešto? Da li je potrebno da samo instaliram novi catalyst (ako ima novija verzija) ili da svakako obrišem catalyst i instaliram ga ponovo?
 
Možda loš kontakt u Pci-E slotu. Ako se ponovo javi očisti malo slot, i probaj zategnuti/popustiti malo šarafe koji je drže i malo je podignuti/spustiti ako se nakrivi. A moguće je da neki prekid u kablu.
 
Hvala, probaću to ako bude problema (a nadam se da neće biti :happy: )
 
Opet isti problem. Danas kad sam uključio komp nije bilo signala, isključio sam ga i uključio i onda je proradio. Probao sam da uradim clean install drajvera za grafičku, i kad se komp resetovao da bi završio instalaciju, monitor je opet prijavljivao da nema signala. Sačekao sam nekoliko sati i uključio komp, sada ima signala samo kada se monitor poveže preko matične i to samo na D-Sub izlaz. Device manager ne vidi grafičku kartu, iako je prošli put, kada se problem "rešio" sam od sebe, video grafičku i kada je monitor bio povezan na matičnu ploču. Instalacija drajvera je, koliko mogu da vidim, uspela, crimson relive pokazuje da je instaliran drajver 17.10.1731 (ranija verzija je bila 16.nešto).

Još jedna stvar koju sam primetio je da, od kada se prvi put pojavio ovaj problem, više nemam opciju za pokretanje crimson relive programa u meniju kada se klikne desnim dugmetom na desktop. Takođe više nema ikonice za crimson na taskbaru, kao ranije, tu je samo gaming evolved.

Grafičku kartu nisam čačkao, ni vadio, plašim se da nešto ne zeznem. Da li ovo više liči na hardverski, ili softverski problem? Šta da probam dalje?
 
Poslednja izmena:
Da dodam da grafička i ovako, kad nema slike preko nje, ima napajanje, vidi se da kuleri na njoj rade, ako je to ikakva indikacija njenog zdravlja.

I kada pokrenem crimson, javlja grešku 173 - nema grafičke karte.
 
Poslednja izmena:
Uzmi cist papir za stampanje, presavij na pola pa ocisti kontakte na grafickoj kartici. Ako ostaju linije kao grafitnom olovkom da si pisao, tu ti je problem, prasina, struja, oksidacija. Ocisti cetkom prasinu nakon ciscenja, mozes da prodjes alkoholom pa probaj. Ocisti slot cetkom i izduvaj.
 
Probao sam, grafička je čista. Ovih dana češće radi nego što ne radi, ali se i dalje dešava da je komp ne prepoznaje. Nemam sad vremena da nosim komp na servis, ali ću, izgleda, u narednom preiodu morati.
Rekoše mi da je mogući problem i u samom Windowsu, tj. da bi bilo dobro da reinstaliram sistem.
 
Ako se to događa PRE nego što počne da diže windows, tj. još uvek u BIOS-u, onda nema nikave veze sa windowsima i drajverima.
 
Pade mi i ovo na pamet: da li može da bude problem sa napajanjem? Da neki put, iz nekog razloga, ne daje dovoljno struje, pa zbog toga grafika ne radi? (Mada se kuleri vrte i kad je komp ne prepoznaje...)
 
Moze,meni je bilo slicno i kada sam zamenio napajanje lcpower sa sesaonic 750w sve je proradilo kako treba,a ovo drugo napajanje je i dalje guralo i jos gura slabiju masinu...a opet kod tebe ne mora da bude to problem,bolje pvo nabavi od nekog dobro napajanje i testiraj pre kupovine...
 
Nazad
Vrh Dno