Šta je novo?

Laptop za programiranje?

BuNnY_nIsH

Slavan
Učlanjen(a)
05.10.2005
Poruke
543
Poena
320
Pozdrav, ucim programiranje i sada mi je neophodan laptop da bih mogao da idem kod drugara koji mi pomaze u ucenju. Budzet je tanak i najbitnije pitanje je da li mi je za ucenje programiranja i kasnije neko pocetno bavljenje programiranjem nephodan bolji laptop tipa i3 ili jaci ili zavrsavaju posao slabije varijante sa eventualno ssd hard diskom koji bi svakako kupio ako vec nema. Najvise bi koristio Visual Studio program i vec pratece sta ide obzirom da ucim c# i asp.net, ne bi igrao igrice i to...Voleo bih da se uklopim do nekih 40ak hiljada. Jako mi je bitno to ucenje tako da ako mora jace, boze moj...skupice se ali nekako bi mi lakse palo da recimo za godinu dana kupim jedan kvalitetan ok 70-80k od programiranja :)

Jos jedna od dilema mi je koliko je bitno za celu tu pricu da je graficka posebna a ne integrisana, i ako je integrisana koliko ona realno jede ovu sistemsku memoriju pri radu sa Visual Studiom posto uglavnom laptopovi koje gledam imaju po 4gb ram-a.

Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Cudi me da nema odgovora:)

Ja bih licno odmah isao na najjeftiniju i3 varijantu sa ssd-om, to je nekih 44k, a bices miran par godina sigurno, neces morati da kupujes nov racunar
 
Ne treba ti graficka, ionako su graficke u tim laptopovima(m430 , gt 910-920) slicne snage kao integrisana.

i3+SSD krece od oko 42.000 dinara, ima to da leti.
 
Ram, ssd i rezolucija ekrana... 3 najbitnije stavke laptopa za programiranje.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Možeš i da uzmeš neki model bez ssd pa da naknadno ugradis SSD. Ja sam tako stari Asus ux32vd dobudzio sa SSD i 10gb RAM-a. Pošto nosim laptop sa sobom, veoma mi je bitna težina. 17" ne dolazi u obzir.. 15" je neki max.
Ekran mora da bude bar 1920x1080 i da bude kvalitetan. Ne podnosim ekrane kod kojih boje plivaju u zavisnosti pod kojim uglom gledaš na ekran. 1366x768 je bezobrazno što se uopšte prodaje.
Visual Studio je postao overbloated. Ne znam dokle si dogurao sa C# ... Moj je savet da bežiš od Microsofta i da se ne okrećeš da proveriš koliko si pobegao.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Možeš i da uzmeš neki model bez ssd pa da naknadno ugradis SSD. Ja sam tako stari Asus ux32vd dobudzio sa SSD i 10gb RAM-a. Pošto nosim laptop sa sobom, veoma mi je bitna težina. 17" ne dolazi u obzir.. 15" je neki max.
Ekran mora da bude bar 1920x1080 i da bude kvalitetan. Ne podnosim ekrane kod kojih boje plivaju u zavisnosti pod kojim uglom gledaš na ekran. 1366x768 je bezobrazno što se uopšte prodaje.
Visual Studio je postao overbloated. Ne znam dokle si dogurao sa C# ... Moj je savet da bežiš od Microsofta i da se ne okrećeš da proveriš koliko si pobegao.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk


To mi sad otvara jedno novo pitanje pa se nadam da cu ovde dobiti neki odgovor da ne otvaram novu temu. Elem, po ovim radnjama (tehnomanija, win win, gigatron...) nikako da dobijem pravu informaciju i bukvalno mi jedni kazu jedno drugi drugo. Pitanje je kako da znam da li moze naknadno da se ugradi recimo ssd hard disk ako recimo ima vec ubacen standardni ili ako ima vec ubacen ssd a ja hocu da dodam naknadno i obican...jedni kazu da moze umesto cd-roma da se ubaci, drugi da na nekima moze a na nekima ne (zavisi od nekih prikljucaka), pa onda kazu da uopste ne moze osim na retkim modelima...komedija. Da li postoje jasni parametri kada moze da se doda jos jedan hdd a kada ne????
 
Poslednja izmena:
Ako ima DVD citac, moze umesto njega. Ako nema i ako nema drugi slot za m.2 recimo, ne moze.
 
Ugradnja memorije ne bi trebalo da narusi garanciju. Medjutim ugradnja ssd-a bi mozda narusila garanciju. Ja sam kupio Asus ux32vd sa 500GB hibridnim diskom i 6gb RAM-a... i bio je spor za programiranje. Kupio sam modul od 8GB i SSD od 500GB. SSD sam zakacio na USB, klonirao HDD na SSD, otvorio laptop, izvadio modul od 4 i ubacio novi od 8 (imao 2GB na ploci i jos 4GB u slotu), izvadio HDD, ubacio SSD, zatvorio sve i upalio ga... Odmah se podigao, nije se pojavio ni jedan proble. Evo ga 4 godine kasnije radi i dalje besprekorno.

Moj savet je da izaberes 2-3 modela, raspitaj se o uslovima garancije u vise prodavnica, pisi i uvozniku i pomeni sta su ti rekli u prodavnici, na kraju pisi i proizvodjacu, pa vidi sta ce ti reci. Usput, izabrane modele potrazi na YT i iFixit i vidi kako se rasklapaju, kako se dogradjuje memorija, itd. Ja sam izludeo dok sam rasklopio HP Sleekbook 15 da bi dodao jos jedan RAM modul. Odsrafi se odozdo, pa se skine tastatura pa se ispod tastature odsrave 5-6 srafova, pa se plastika sa gornje strane odvoji id donje strane (ima goooomila zabica), pa se odsrafi mainboard i skroz se odvoji od donje ploca da bi dosao do slota za memoriju.

Znam da si tanak sa parama i da svoj novac zelis najbolje sto moze. Ipak, vremenom ce se ukazati prilika za neki upgrade laptopa, a to moze biti samo RAM i SSD. Za malo para neces dobiti SSD ni mnogo RAM-a. Zato neka ti fokus bude na ekranu a RAM i SSD moze kasnije.. RAM za nekoliko meseci, SSD moze i posle isteka garancije ili bar sledece godine.
 
To mi sad otvara jedno novo pitanje pa se nadam da cu ovde dobiti neki odgovor da ne otvaram novu temu. Elem, po ovim radnjama (tehnomanija, win win, gigatron...) nikako da dobijem pravu informaciju i bukvalno mi jedni kazu jedno drugi drugo. Pitanje je kako da znam da li moze naknadno da se ugradi recimo ssd hard disk ako recimo ima vec ubacen standardni ili ako ima vec ubacen ssd a ja hocu da dodam naknadno i obican...jedni kazu da moze umesto cd-roma da se ubaci, drugi da na nekima moze a na nekima ne (zavisi od nekih prikljucaka), pa onda kazu da uopste ne moze osim na retkim modelima...komedija. Da li postoje jasni parametri kada moze da se doda jos jedan hdd a kada ne????

Za ovo si 100% u pravu, i sam tražim LT kome ću moći da nadogradim RAM i SSD (bilo preko m2, bilo preko DVD roma kako bi i HDD ostao) i ono je stvarno komedija čega sam se sve naslušao od naših prodavaca. Proizvodjači im ni najmanje ne olakšavaju jer na svojim sajtovima nemaju čak ni sve modele koji su u ponudi, a kamoli preciznu specifikaciju svakog modela. Najbliži sam trenutno kupovini Acera sa i3 i 4GB rama + prazan slot, sa DVD-om kojeg ću zameniti kedijem za HDD, ekran je 1920*1080.
Ovu operaciju sam već odradio na svom starom Lenovu B590 i mislim da može da se odradi i pod garancijom, pa ako zatreba sve se lako vraća u prvobitno stanje. Treba samo pažljivo odabrati model sa 2 slota za RAM, sa DVD-om i da se što lakše rasklapa.
 
Poslednja izmena:
U win win - u su mi rekli da se ne gubi garancija ako se odmah ubaci recimo dodatni hdd i da mogu oni odmah to da zamene odnosno dodaju...ali isti taj mi je rekao da na svakom LT-u moze da se doda jos jedan hdd bez izuzetka...tako da ne znam koliko je i on informisan o svom poslu :(
 
Poslednja izmena:
Prvom sa SSD može da se proširi memorija, drugom ne može... Bar tako stoji u karakteristikama i u komentarima.
Ekran je 1366x768.. verovatno je užasan. Probaj da ga pogledaš uživo.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Za 40 hiljada sumnjam da će naći Full HD ekran, koji svakako jeste bitan za programiranje. Kad kupuješ laptop, memoriju u većini prodavnica će da ti zamene za džabe tako da to nije ograničenje. SSD svakako preporučujem, pretpostavljam da i njega mogu da ugrade pri kupovini tako da ne gubi garanciju.
 
...dal je bolje da se u startu uzme 500gb HDD ili 128 SSD obzirom da bi tek kaaasnije mogo da nadogradim tu stavku zbog finansija a nekako je veci izbor laptopova sa standardnim HDD-om...
 
Ako ti je 128GB prostora dovoljno, normalno da je bolje uzeti laptop sa SSD-om. Neuporedivo bolje nego sa HDD-om.
 
Windows i Visual Studio sa IIS teško da mogu da se uguraju u 128gb.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Uguraće se bez problema.
Veči "problem" je brzina SSD-a, jer su ti što idu serijski u taj cenovni rang danas stvarno "socijlani". Po pitanju brzine, naravno.
 
Kakav god da je bice mnogo bolji od HDD-a.
 
Ja bih na tvom mestu odložio kupovinu i kupio ovo za 60000 kad se steknu uslovi:
15.6 FullHD LED (1920x1080), Intel Core i3-5005U 2.0GHz, 8GB, 256GB SSD, Radeon R5 M430 2GB, DVDRW, noOS

To je po meni skroz OK za programiranje [emoji6]
Eventualno kasnije možeš još memorije ili da dodaš hard ...


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kakav god da je bice mnogo bolji od HDD-a.
Pa i ne baš mnogo. Za neke mi je teško bilo da poverujem da je unutra SSD, koliko je sporo reagovao. Novi modeli, razni...

@Šumadinac
Ništa mu ne znači diskretna grafika, naprotiv. Neka uzme model sa novijim procesorom, izaći će na istu cifru.
 
Poslednja izmena:
Nije uopšte loša ta grafička, najvažnije mu je za programiranje fullHD 15.6", SSD 256GB, i 8GB memorije ...

Mislim da za 60000 nema bolje [emoji6]

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ufff odosmo u 60k, sve to jeste u planu...ja sam u pocetnoj fazi i verovatno necu jos dugo da imam kodove od mnooogo redova, a opet sa druge strane ne mogu bas neki lom da uzmem i da i te osnove ne mogu lepo da pratim...samo je ostala dilema dal uzeti obican hdd od 500 pa kad se ukaze prilika dodati ssd ili odmah sa ssd. I ja kontam da je ssd mnogo bolja varijanta i brza, ali me je strah da ne bude malo prostora...a i mnogo lakse nalazim laptopove sa i3 procesorom i ovako da mi se estetski dopadaju ali su uglavnom svi sa standardnim hdd-om. Krajnje neke limite sa finansijama sam dogurao do 45k +-
 
Rpi3 5000din
80$ 13.3 IPS 1080p ekran 12v (15.6 je ja mislim i jeftiniji)
40$ 5 li-po 4000ma
15$ BMS za li-po
5$ 12-24v to dual output 12v 5v
10$ USB tastatura
10$ USB mis (mada mozes i bez njega :) )
150e WaterJet celika krastavac ja sam u fazonu ako ga pravim da ga pravim ozbiljno (sigurno jeftinije ako oces drvo plastiku ...)
+NEKA SICA za gluposti posto uveken nesto zafali xD

160$ + 150e =otprilike 300e + Rpi ili koji mini komp vec oces
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovdje mu je najveći problem kod konfiguracije što želi Visual Studio. :p

Visual Studio baš pada pod teoremu o banani i gorili. Hoćeš da programiraš (C# npr.) to je kao da hoćeš bananu, a sa VS-om u tom slučaju dobiješ gorilu koja drži bananu.
 
Poslednja izmena:
Ovdje mu je najveći problem kod konfiguracije što želi Visual Studio. :p

Visual Studio baš pada pod teoremu o banani i gorili. Hoćeš da programiraš (C# npr.) to je kao da hoćeš bananu, a sa VS-om u tom slučaju dobiješ gorilu koja drži bananu.

Nemam blage al ja evo vec zadnje 2-3 godine koristim C# i nikad nisam koristio VS delovo mi je odvratno samo sam probo Visual Studio Code
 
Nemam blage al ja evo vec zadnje 2-3 godine koristim C# i nikad nisam koristio VS delovo mi je odvratno samo sam probo Visual Studio Code

Bas na to mislim. Moze se posao odraditi i na druge nacine, a ovaj sa Visual Studiom je daleko najzahtjevniji po hardver.

Tako da neka uzme SSD od 120 GB, nadje sebi fino okruzenje i radi. Moj racunar takodje ima SSD od 120 GB, koristim ga za programiranje, imam i pomocni HDD od 500 GB i na njemu gotovo da nista nemam. Medjutim za razvoj koristim Linux i nikad mi nista nije falilo, isti setap moze da se koristi i za C#.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre par meseci pazario Hp elitebook 8570p na KP za 260e. Stanje kao nov ni tackica na njemu. I5 procesor 3 generacije 8gb rama, 500gb disk. Baterija drzi 2-2,5 sata. Ubacio sam Caddy i SSD. Vise nego zadovoljan. Lik koji prodaje, kaze da dosta programera uzima od njega laptopove. Ako je neko zainteresovsn mogu mu dati kontakt pa da vidite sta ima u ponudi.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
a sta je fora sa full hd monitorima da je toliko bitna za programiranje? Mislim kontam da je lepsa slika i to, ali ne bi ja radio graficki dizajn ili tako nesto da je to toliko bitno...???
 
Pa imaš više prostora na ekranu. Nekada je potrebno da držiš uporedo browser i code pa da tražiš gde je bug. Jako je bitno da ekran ne izvrće boje ako ga gledaš pod uglom. Pogledaj neki IPS ekran i uporedi sa ovom konfekcijom od 30-40k din. Gledaj iz različitih uglova i biće ti jasno.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno