Šta je novo?

Da li da iskljucim komp iz struje i sa kablovskog neta kad jako grmi ???

Znaci treba i antenski kabl od kablovske da se izvlaci iz TV-a? A ako je obicna tv antena i nalazi se na tavanu, ispod krova? :)
 
Zbog cega? Ja imam Bandridge na koji je vezan APC kabli i tako radi vec godinama u nazad, bez ikakvih problema. Nisam uradio to zbog bolje zastite, vec jer su mi trebale uticnice a i duzina mi ova odgovara.
Inace, po nekoj logici, ako jednu zastitu preskoci, tu je druga. Naravno, i napajanje ima svoju ulogu, ali bolje je da nista ne dodje do njega.
Nikakvu dodatnu sigurnost nećeš dobiti, naprotiv. Produžni u produžni samo mogu da povećaju šansu od požara.
 
Mislis u slucaju da se drugi kabli optereti, onda ce prvi da se zapali zato sto je opterecenje samo na jednoj uticnici, a nije rasporedjeno pravilno preko vise uticnica?
 
Jeste. I zbog dodatnih kablova i plastike.

Nikako tako postavljati stvari na duži rok.
 
Jeste. I zbog dodatnih kablova i plastike.

Nikako tako postavljati stvari na duži rok.
Dodaj tome i otpor svaki utikač pravi pa još ako nije baš čvrst u utičnici, to je još veći problem nego dužina žice.
 
Na svakom iole boljem produznom ima prekrizena slika 2 produzna utaknuta jedan u drugi.
 
Od udara groma vas neće zaštiti uređaj, najbolja zaštita je da fizički odvojite kabl od uređaja.

Sve dok je bilo koji kabl spojen struja se može kroz vazduh indukovati u kablu i spaliti uredjaj.
Naročito ako taj kabl spojen sa nekim kablom koji dolazi spolja, a uvek su od spolja :)

Meni se par puta desilo...i to zadnji put sve raskacio ali zaboravio mrežni kabl...i cap spalio grom plocu.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Od udara groma vas neće zaštiti uređaj, najbolja zaštita je da fizički odvojite kabl od uređaja.

Tako je, to je jedino sigurno rešenje.

U mojo ulici(na potezu od petstotinak metara ) je za predhodnih desetak godina grom 3 puta udario i svaki put je ljudima u 4 različite kuće sve električe uređaje trajno onesposobio.
 
Jel imao neko prilike da testira ovo u realnim uslovima usled veceg napona ili udara groma...

Imam ovaj produzni [emoji2]

4XEKLyv.jpg



Sent from Dead OS ☹
Testirao moj tatko.Butao nesto oko intalacije napravio kratak spoj.Kabal zastitio sve uredjaje.U njemu izgorela naravno zastita. Ja to povadio ostavio ga da radi kao obican produzni za rezervu.

Steta u kuci: izgorelo napajnje na drugom kompu, i adapter od fiksnog.

Posle sam kupio isto apc samo onaj beli sto se kaci na zid.

Sent from my m2 using Tapatalk
 
Jel neko iz Bg-a prekinuo rad sada i isključio kabal iz zida? [emoji1]
 
Ocekujes da ti se jave ovi što im je grom spalio nest

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Ma ne, nije bilo toliko strašno ali sam hteo da vidim da li je neko bio savestan prema svom hardveru. [emoji1]

Meni nikada nije ni štucnula struja, ali sam se setio ove teme i izvadio kabal iz zida i mrežni iz rutera kada je počela oluja.
 
Poslednja izmena:
Pa bolje nikada da ne saznas dal bi bilo nesto :)
 
Meni se nije ništa dogodilo ali je TotalTV u prekidu, mora da ih je nšto dobro odalamilo.
 
A gde si?
BG ili Tor?
 
Nocas je u BG opasno gruvalo, nisam se dizao da "cupam struju"... a bas je blizu bilo...
 
Meni je struja probila kroz kablovsi modem, sprzila mreznu kartu na ruteru i maticnu plocu u kompu. Fala bogu sto je bila pod garancijom :) pa su mi zamenili.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Nema zez sa gromom. Cupas sve to ti je sigurica, jer napon koji gura grom ne moze niko da zaustavi. Ovi prekidaci na razvodnicima :d njih preskoci varnica i ode dalje na uredaje i skemba naravno sve. Sad skoro kada je bilo lose vreme, kod mene u gradu je crkla cela mreza za net, TV po kaficima ( cini mi se 7-8) Led osvetljenje isto u kaficima, mrezne na kilo itd. Srecom kod mene nije nista otislo u ofsajd, ali posto sam video tudju nesrecu u servisu gde radim od tada cupam sve kablove oko kompa iz struje i naravno LAN kabl. ( Naravno kada zavrsim sa kompom tj kada nisam za njim.) Ne pada mi napamet da bacim sve to u vodu i da cekam nase osiguranje i sl. Takodje zivim u zgradi koja je stara oko 28 god, novije gradnje i sve u full-u ali takodje ni tu nema leba tako da ne mora niko da vas laze. Mozda je jedino spas uljani prekidaci tj prekidaci na razvodnicima koji su potopljeni u ulju pa samim tim varnica ne moze da ih preskoci i nastavi dalje da se seta kroz mrezu, premda to nije dostupno za obicnog potrosaca... barem za sada :)
Tako da sigurica je sigurica. Secam se da kada sam gledao tamo 2008 god neki klip na YT oko PS3, neki Amer pre nego sto je poceo da pokazuje neke stvari oko njega, sve je pojedinacno ukljucivao u struju, sto znaci da i oni tamo cupaju to radi sigurnosti ;)
 
Ista prica kod mene u NS, pre jedno 10 godina dok sam koristio KDS, zveknulo, ubilo LAN, komp bio mrtav 24h, pose toga radio pomalo slogirano sa cudnim nekim tikovima, ali sam uspeo da resim kroz zamenu kod dobavljaca. Od tada do danas kad grmi gasim momentalno. :)
 
Kod mene je nekad tokom jula udario u komsiluk u totalno drugoj ulici dok je sve bilo povezano i pad napona je uspeo da na momenat uzrokuje da maticna izbaci bip da su usb uredjaji raskaceni i da se istog trenutka povezu, na svu srecu sve je prezivelo osim Telekomovog ZTE rutera. Uredjaji su bili prikaceni na produzni sa topljivim osiguracem.

Licno vadim sve sto moze, a postao sam izuzetno obazriv od kako su mi na jednom stekeru pre par dana otisli STB i katodni Crown TV, posto deo instalacija nije odradjen kako treba.

Uzeo sam za licne potrebe Blueberry produzni sa prenaponskom zastitom koji pokazuje kada je zastita aktivna a kada ne, ima cak i veze kako se ukljuci u steker po onome sto vidim. Produzni je 1300 placen, uredjaji na njemu mnogo vise, tako da vredi da se za osnovnu zastitu da malo novca ali naravno od groma nema zastite, iskljuci se sve i vrati mnogo lakse nego sto se plati.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Jednom zveknuo ruter, jednom tv povezan preko kablovske...od tada komp se gasi i cupa kabl od kablovske iz tv.
 
Najbolji produzni kabli sa prenaponskom zastitom koji sam uspeo da pronadjem je ovaj. Ima ga na KP, s tim sto je preko 100 evra! :d

Inace, za nas sa jeftinijim kartama ce se i ovaj APC odlicno pokazati, ima sjajne karakteristike.
 
Само одвојити све са мреже, напонски и ОБАВЕЗНО ЛАН КАБАЛ, ја сам лично видео рачунар који је скроз цркао од последица удара грома у бандеру на више од 500 метара од куће...Ништа ово не би било чудно да рачунар није био закачен на ДВА АПЦ кабла за заштитом (један у други иако то баш и није паметно) као и реиело УПС на који је исти био закачен, чак ни осигурач на напајању није спасио рачунар. Струја коју гром "убаци" на ел. мрежу не може да се заустави ни индустриским заштитама (цркавају ел.мотори од 50 киловата), а не јадни каблић са два отпорника и уземљењем. Још гора је "каубојштина" на телеком и цоах кабловима ту НИКАКВЕ заштите нема ДИРЕКТНО у плочу...Имао сам случај где ФИЗИЧКИ фали парче ЛАН чипа са плоче од удара...Ја лично користим ВИФИ картицу БАШ из тог разлога јел су осцилације и шумови катастрофални...У центру града ми упс почне да пишти и да престаје у 5 секунди (укључује-искључује напајање са батерије), али то је за другу тему...о квалитету ел.енергије коју ПЛАЋАМО!
 
Preporuka za neki produzni kabl sa naponskom zastitom do 2.000? Da ima bar 4 uticnice.
Ne ocekujem zastitu od groma.

Nasao sam APC PM5-GR na KP za 16e..
Jel ima nesto u domacim radnjama, a da je vredno razmatranja?
 
A neki model sa zastitom koja ukljucuje port za lan kabl(ne koaksijalni)?

Moze i sa malo visom cenom u tom slucaju :D
 
Poslednja izmena:
Apc, Belkin...

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Izgleda da nema da se nadje tih modela kod nas.
 
Nazad
Vrh Dno