Šta je novo?

Da li da iskljucim komp iz struje i sa kablovskog neta kad jako grmi ???

hamvas

Cenjen
Učlanjen(a)
24.06.2013
Poruke
382
Poena
170
Dali iskljuciti komp iz struje i sa kablovskog neta kad jako grmi ??? Mislim da ne sprzi komp ??? Zivim u stanu u stambenoj zgradi sagradjenoj 1970 (valjda su tada postovali protokol oko gromobrana i uzemljenja)
 
Neće da škodi!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
sta nece da skodi ? dali iskljuciti ili ne ?
 
Ako nemas prenaponsku zastitu ili UPS, i ako te ne mrzi da iskljucujes - ne moze da skodi.
 
Preporuka je da, naročito ako su instalacije nadzemne(struja). Tako sve skupo i vredno je preporuka isključiti. Džaba gromobran kada može da dođe kroz instalacije kada lupi negde u komšiluku. Ja sam imao priliku da doživim isto, lupio je u banderu 50m od kuće, popucale sve sijalice, i prevorile se Teslin kalem, Tv i sve nakačeno crklo i meni i u komšiluku. Prenaponska zaštita štiti, ali samo do određenog nivoa, ali nikako od direktnog udara u instalacije(struja, telefon, kablovska, antena), sve zavisi da li su instacije podložne udarima, tj nisu podzemne.
 
Poslednja izmena:
Dali iskljuciti komp iz struje i sa kablovskog neta kad jako grmi ??? Mislim da ne sprzi komp ??? Zivim u stanu u stambenoj zgradi sagradjenoj 1970 (valjda su tada postovali protokol oko gromobrana i uzemljenja)

Gromobran ne stiti elektricne uredjaje vec objekat od groma.Ako udari u gromobran,velika verovatnoca da ces se oprostiti od svih uredjaja nakacenih na isntalaciju...
Uzemljlenje sluzi da te ne ubije struja u slucaju neke havarije,veze nema sa gromovima...

Ako zelis sigurnost,cupaj sve iz mreze...
 
Neko rece "ako te ne mrzi", a mene mrzi da to sve iuskljucujem iz struje i sa kabla (kablovski distributivni sistem)... do sada nije udaralo toliko blizu, ima okolo mnoooogo visih zgrada, u jednu zna cesto da drmne kad ima puno grmljavine...

- Hajde da napravimo ovde, sada, jednu malu anketu... Ko je od vas iskljucivao ponekad ili ko redovno iskljucuje struju i sve ostale kablove iz kompa? Ima li neko da to radi i sa televizorom?
 
Poslednja izmena:
Ko je od vas iskljucivao ponekad ili ko redovno iskljucuje struju i sve ostale kablove iz kompa? Ima li neko da to radi i sa televizorom?

Over here, over here! Da, da. :D To me nikad ne mrzi, još i kad je leto, klima obavezno, a treba se penjati na stolicu do utičnice, cela dva produžna sa kompjuterskim stvarima iz zida, ethernet kabel iz matične, pošto zna i kroz njega da grune, udari u ruter kroz koaksijalni i nastavi preko ovog na matičnu, bežični telefon, jednom je udario grom u školu pored kuće, sklopka iskočila, ali je telefon stradao, jedva su prihvatili zamenu u radnji.
 
Meni je pre 2 god sibnulo u fiksni koji je pregoreo, modem takodje i lan priključak na matičnoj. Mogao sam ver i mnogo gore da prodjem, ali "srećom" kupio sam samo dodatnu pci lan karticu.

m2 note
 
Poslednja izmena:
- Hajde da napravimo ovde, sada, jednu malu anketu... Ko je od vas iskljucivao ponekad ili ko redovno iskljucuje struju i sve ostale kablove iz kompa? Ima li neko da to radi i sa televizorom?
Једне године одем до пријатељице да проверим зашто јој модем не ради и почне опасна грмљавина. Кажем да искључи комп док не прође али се нико не сети да то уради са телевизором. Шибне гром у комшилук и сви, па и њен, телевизори у крају испусте бели дим. Да смо се сетили, не би.

Ако ти је тешко да искључујеш, сачекај неку прилику да ти гром среди мало од хардвера па ћеш после тога да процениш шта је јефтиније. Не, ја не искључујем, имам громобран на згради која је иначе најмања у околини, имам УПС и до сада нисам имао прилику са ударом грома али ћу сигурно и ја да променим мишљење после првог.
 
Govorimo o nekoliko hiljada volti,kakve prenaponske zaštite,ups-evi,nema tu zaštite,osim odvodnika prenapona ali ko to još ima kod nas u kući ili zgradi...Ili isključivanje iz utičnice ...

Послато са T1 7.0 уз помоћ Тапатока
 
Govorimo o nekoliko hiljada volti,kakve prenaponske zaštite,ups-evi,nema tu zaštite,osim odvodnika prenapona ali ko to još ima kod nas u kući ili zgradi...Ili isključivanje iz utičnice ...

Послато са T1 7.0 уз помоћ Тапатока
Više kao nekoliko stotina hiljada volti.
 
Šta mislite o vezivanju kablova sa prenaponskom zaštitom jedan za drugi, da li to značajno smanjuje rizik ili tek nešto malo? Da li je neko koristio ovakvu zaštitu?
 
Нисам написао да ће оно да ме заштити него да се тешим да као имам нешто и као неће мене. И када једном удари, онда ћу да размишљам о искључивању док грми. ;)
 
Za prljavu struju stabilizator napona, za zastitu od groma najjeftinije i najbezbolnije resenje je osiguranje.
Pored zastite od groma se dobijaju jos razne stvari, od poplava i cega vec ne, zavisi od paketa.
 

Zbog cega? Ja imam Bandridge na koji je vezan APC kabli i tako radi vec godinama u nazad, bez ikakvih problema. Nisam uradio to zbog bolje zastite, vec jer su mi trebale uticnice a i duzina mi ova odgovara.
Inace, po nekoj logici, ako jednu zastitu preskoci, tu je druga. Naravno, i napajanje ima svoju ulogu, ali bolje je da nista ne dodje do njega.
 
Zasto si onda uopste kupovao APC?! U EU oni (APC) pokrivaju stetu nastalu na uredjajima do visine 50.000 evra, valjda je to neka garancija kvaliteta?
 
Za prljavu struju stabilizator napona, za zastitu od groma najjeftinije i najbezbolnije resenje je osiguranje.
Pored zastite od groma se dobijaju jos razne stvari, od poplava i cega vec ne, zavisi od paketa.

Jel imao neko prilike da testira ovo u realnim uslovima usled veceg napona ili udara groma...

Imam ovaj produzni [emoji2]

4XEKLyv.jpg



Sent from Dead OS ☹
 
@ jericho
Kablovi sa prenaponskom zaštitom samo delimično štite od udara groma. I na svakom imaš označeno u džulima, koliko mogu da "istrpe". A izmenju ostalog, otklanjaju elektromagnetne smetnje, takođe u nekom rasponu.
Tako da se na njih, ne možeš 100% osloniti.. ali kada nikog nema kod kuće, mogu u nekoj meri da pomognu.
 
u realnim uslovima usled veceg napona ili udara groma...

Tako je, mala je razlika između 260 V i 260 kV sa dodatkom od par kA.

Ljudi, udareni ste mokrom čarapom?

Bežali iz škole?

Želite da imitirate PhotonicInduction-a:"Until It Pops", hardcore version?

Prvi i poslednji put, da probam lepo:

Zaštita ne postoji.
 
Pa ako krades struju direktno sa bandere, onda verovatno ne mogu da te zastite - u standardnim uslovima, kvalitetni kablovi su sasvim dovoljni za zastitu komponenti od strujnog udara. U uslovima gde je losa struja (cesti padovi napona i sl.), svakako je preporuka uzeti stabilizator napona ili UPS.
 
Ne pomaže nikakva zaštita kod mene u ulicu bar jednom godišnje akne grom.... prošlog leta je udario u banderu i svi koji su bili na kablovsku povezani su ostali bez kompjutera i tv-a.....

ja sam imao sreće da sam bio kući i par minuta ranije izvukao sve iz štekera.... u momentu udara groma bio sam hodniku i video kako od udara izbija utičnica za fiksni tel.... cela ona plastika je istrčala napolje..... jedino sam zaboravio kablovski modem da izvučem .... tj iz struje jesam ali nisam antenski kabl i stopio je i njega....

zaboravih umalo.... komsija imao ups preko kog ide komp mislite da je vredelo nešto..... od groma najbolja zaštita samo da se svi kablovi ištekaju....


Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sve je dobro, dok neko nije poginuo ili da se nešto nije zapalilo.
 
Da li neko ima, ili razmislja o ugradnji prenaponske zastite direktno u tablu gde su osiguraci? Mislim na ovako nesto.
 
@jericho
Druže, kada opali "kako treba" izgori cela instalacija u kući, svuda po zidovima se iscrtaju linije vodova, tačno vidiš kuda je prolazio svaki vod. Nema tog kabla, koji će te spasiti...

Mi u Pancevu smo sigurni po tom pitanju...

Juzna zona pretezno strada, Rafinerija.Azotara i Petrohemija...tu udara ko blesavo [emoji2]

Sent from Dead OS ☹
 
Nazad
Vrh Dno