Šta je novo?

grub-rescue ne vidi normal.mod

ABET

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.03.2007
Poruke
14,009
Poena
720
Sta sam napravio? Pa ovako. Ubuntu je instaliran na extended particiji koja sadrzi root, /home i swap. Ja genije sam hteo da prosirim /home sa praznim nepartionisanim prostorom koji sledi posle swap particije ali ima malo pre. Home i root su btrfs. Zato sam pod live usb od Rosa R9 Fresh u KDE Partition menadzeru iskljucio i obrisao swap. Posto sam zaboravio da sam pod extended od sirenja /home nije bilo nista. Restartovao u Ubuntu i popio grub rescue, can't find /boot/grub/i386-pc/normal.mod

Probao da listam particije, (hd0,5) je root iliti (hd0,msdos5). Komanda ls (hd0,5)/ izbacuje samo @/ bez spiska sistemskih direktorijuma i fajlova. Sto ce reci rescue ne vidi dalje od /. Samim tim ne mogu da uradim set prefix (hd0,5)/boot/grub i set root=(hd0,5). Ne mogu da ucitam normal sa insmod normal jer ne vidi dalje od /. Sta da mu radim? Da se razumemo fajlovi su tu, nista nije obrisano, proverio pod liveusb od rosa r9, sve je tu i taj normal.mod je na svom mestu i nema nikakve efi zapetljancije. Samo ga grub rescue ne konstatuje. Da li ima veze sa extended particijom, sto sam brisao swap pa se ubagovala? Vratio sam swap i aktivirao, ne pomaze. Mogao bi da reinstaliram Ubuntu ali me mrzi jer ima posla oko namestanja nekih stvari koje uzimaju vreme pa bi voleo da ga ozivim nekako ako je moguce.

Internet nema odgovor na ovo pitanje.

Edit: grub.cfg kaze da je root na (hd0,6) a treba da je (hd0,5). Bese ovaj retardirani swap bio na trojci a sad je na sedmici valjda. Extended oznaka je (hd0,2). Da li rucni upis i zamena 6 sa 5 u grub.cfg resiti problem?
 
Poslednja izmena:
Rešeno...

Još kada bi neko mogao da mi objasni ko je i zašto dodao @ u putanju... KDE Partition Manager, Rosa Live USB pri mountu Ubuntu root particije? Koja je to fora i čemu to služi? Prvi put se susrećem sa tim, jel to neka ruska mudrolija?

Uglavnom putanja do normal modula je bila /@/boot/grub/i386-pc/normal.mod. Po dizanju Ubuntu ne vidi to @ u putanji

Da li da odradim update-grub?

Eh da, jel može nekako ovaj /home što je pod Extended da se proširi praznim prostorom van Extended particije?
 
Rešeno...

Još kada bi neko mogao da mi objasni ko je i zašto dodao @ u putanju... KDE Partition Manager, Rosa Live USB pri mountu Ubuntu root particije? Koja je to fora i čemu to služi? Prvi put se susrećem sa tim, jel to neka ruska mudrolija?

Uglavnom putanja do normal modula je bila /@/boot/grub/i386-pc/normal.mod. Po dizanju Ubuntu ne vidi to @ u putanji

Da li da odradim update-grub?

Eh da, jel može nekako ovaj /home što je pod Extended da se proširi praznim prostorom van Extended particije?


Evo ovako ovo su moja iskustva sa ext4 particijama. Prvo da bi prosirio /home, moras prvo da prosiris samu extend particiju i da taj prazan prostor postane deo nje. Riskantno da. Potrebno je obavezno restartovati sistem da bi se sve to lepo slozilo i upisalo gde treba. Ako sve prodje ok onda prazan prostor treba da se nadje u okviru extend particije, swap se iskljuci i sve se radi sa live diska i normalno i pre toga sve mora sa live disak. Kad imas prazan prostor u extend particiji, obrises swap koji je iskljuceni dodas na /home koliko mislis da treba, ako odradi (na ext4 radi ok) onda ostatak napravis swap, vidis UUID swap particije i izmenis u fstabu. Sve to manipulisanje sa particijama je riskantno a pogotovo sa btrfs i KDE Partition menadzeru na kojeg se neki zale. Zasto stavlja @ to samo autori znaju, isto kao sto i Manjaro i njegov grub mora da je primaran grub imace nece da radi.
 
Nije mi jasno zašto KDE Partition Manager pravi problem (ako pravi) jer u pitanju maltene isti program kao Gparted samo sa drugačijim interfejsom zasnovanim na KDE bibliotekama, oba su GUI za GNU Parted koji je opet rađen na bazi libparted biblioteke. Odakle potiču te razlike u radu da mi je znati?

Znači extended se proširi, nisam to radio. Zapravo sam skroz zaboravio na extended tokom čitave procedure, ne znam ni što sam ga pravio. Ionako je samo jedan linux na mašini, mogle su sve particije kao primary. Pogledaću proceduru za proširivanje extended particije. Što se tiče btrfs mislim da može onlajn tj. na živo da se radi dodavanje/oduzimanje sektora, nije neophodan unmount mada sam ja baš zbog toga podigao lajv sistem. Koji mi je na kraju i skuvao čorbu. Prvo sam mislio da nije systemd zabrljao pošto sam petljao sa servisima, kreirao neke svoje, menjao putanje itd. ali nije to.
 
Kad posmatras trebalo bi da je sve isto ali ispada da Gparted i KDE Partition Manager u nekom svom delu nisu isti. Ja sam jedno vreme imao problem sa Gparted i sve sam radio kroz KDE Partition Manager. Sad skoro sam citao na KDE diskusijama plasma 5 zale se ljudi na KDE Partition Manager. Ili im uopste ne radi, pukne kod samog starta ili zaglavi. Ja bi ipak uvek isao sa lajv diska i unmaunt svih particija, koliko sam nabrazaka procitao tako savetuju i za ext4 i btrfs.
 
@ je oznaka za btrfs subvolume. Kada sam radio sa btrfs uvek koristio lvm i nisam imao problema. Sad kao da ne komplikujem nisam stavio lvm a realno trebao sam, jer da jesam mogao bih da radim šta hoću. Ovako su mi ove raw btrfs particije strane, napravile subvolumes iako to nisam ni znao da će uraditi i generalno haos.

Uglavnom ako vam ne treba nemojte koristiti btrfs :)

Edit:

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2128323
https://github.com/zfsonlinux/zfs/issues/1441

Suma sumarum, grub2 ne kapira baš najbolje ove copy-on-write next gen fajl sisteme.
 
Poslednja izmena:
Samo da javim da sam skupio m00da i proširio extended sa lajv Manjaro diska uz pomoć gparteda, sve je prošlo ok. Kao što je @lega99 rekao, obrisao sam prvo swap, pa proširio, posle napravio swap na kraju diska i proširio /home za veličinu slobodnog prostora. Sve je prošlo glatko i bez ikakvih problema. Grub se ovog puta nije zbunio jer nije došlo do tumbanja identifikatora particija.
 
Ne kapiram zašto i dalje koristiš swap particiju a ne swap fajl? Jedini slučaj kada ima smisla koristi particiju je ako neko ima više različitih instalacija na disku i želi da koristi isti swap space. Za sve ostale slučajeve bih koristio ili fajl ili čak išao bez swapa ako se ima dosta memorije.
 
Ne kapiram zašto i dalje koristiš swap particiju a ne swap fajl? Jedini slučaj kada ima smisla koristi particiju je ako neko ima više različitih instalacija na disku i želi da koristi isti swap space. Za sve ostale slučajeve bih koristio ili fajl ili čak išao bez swapa ako se ima dosta memorije.
Prednost? Mana?
Ako ova dva distroa SuSe i Manjaro rade ovako zasto ne odustanu od tog konvencionalnog pristupa? Koriste klasiku i jos definisu u grub fajlu.
SuSe TW RR grub file
Kod:
# If you change this file, run 'grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg' afterwards to update
# /boot/grub2/grub.cfg.

# Uncomment to set your own custom distributor. If you leave it unset or empty, the default
# policy is to determine the value from /etc/os-release
GRUB_DISTRIBUTOR=
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=8
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="resume=UUID=964573e3-f28c-48b1-9bf1-3206ee8dde7c splash=silent quiet showopts"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
Manjaro RR testing grub file
Kod:
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_TIMEOUT=25
GRUB_DISTRIBUTOR="Manjaro"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash resume=UUID=b3e9d7db-e98a-4ff5-a877-4f6f66d0de99"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Odgovor je jednostavan, klasican swap pokriva sve slucajeve ali swapfile ne...
 
Nazad
Vrh Dno