Šta je novo?

Dugorocno cuvanje podataka

To je preskupo..držati iste podatke na 3 HDD :D Jeftinije te onda izađe ulaganje u LTO tape sistem :D
 
Poenta je ne čuvati na hard diskovima, jer hdd nije medijum predviđen za dugoročno čuvanje ;) ima gomila testova na netu o tome i velika je lutrija koristiti hdd za te stvari

Verovatno "zato" ameri svoje nuklearen tajne (planove bombi i sve podatke vezane za nuklearne istrazivanja) cuvaju upravo na hdd-ovima koji su matori po 10-15g ...
 
Malo mi je čudno da se na najboljem IT forumu u Srbiji vodi diskusija kako najbolje čuvati podatke, a izbor su DVD i skladištenje na hard diskovima. Da li je neko od vas čuo za M-Disc?
 
Verovatno "zato" ameri svoje nuklearen tajne (planove bombi i sve podatke vezane za nuklearne istrazivanja) cuvaju upravo na hdd-ovima koji su matori po 10-15g ...
Neki link ka izjavi Pentagona, Stejt dipartmenta ili Ministarstva odbrane da potvrdi ovo? :)
 
Dosta firmi s kojima radim koristi LTO3/4/5 trake za dugotrajno čuvanje bekapa.

Trake bi trebalo da imaju rok i preko 30 godina ako se ispravno čuvaju - naravno pod uslovom da za 30 godina nađete drajv da tu traku pročitate :)

Ja ih u firmi imam, ali tu stavljam samo povremene bekape fajl servera i sl. - jednom u 3 meseca uradim bekap i onda u data sef.

Imao sam i privatno LTO3 drajv, nabavio za 100€ ispravan, ali ga prosledio dalje - sam drajv bio veličine mog ITX kučišta.

Bitnih podataka (porodične slike, neka dokumenta i sl.) imam negde oko 600-700GB, to mi je na disku u računaru, prva kopija na mirror-ovanim diskovima u NAS-u, druga kopija na USB disku koji držim u data sefu u firmi koju dopunjavam recimo jednom mesečno, treća kopija koju povremeno osvežim je kod mojih na 200km od BG - disaster recovery site :)

Par puta sam radio checksum compare na fajlovima koji su davno iskopirani, nikad nisam našao neku razliku, tako da mi je sasvim OK da držim bekap na diskovima, ionako svakih nekoliko godina zamenim sve diskove, ponovo prekopiram podatke i sl.

Narezivanje diskova mi je spor proces, plus mi je problem što ne bih voleo da se oslonim samo na jednu kopiju i na jednoj lokaciji - svaki bekap čuvam i na drugoj lokaciji/ama, u slučaju požara i sl.
 
Poslednja izmena:
Ne verujete meni tantuzu, evo vam primer iz prve ruke od coveka koji zivi od IT/HW ... ;)


Neki link ka izjavi Pentagona, Stejt dipartmenta ili Ministarstva odbrane da potvrdi ovo? :)

Pre nekih 5-7-10g amerikanci optuzili nuklearnog fizicara, kineza poreklom, da je ukrao JEDAN hdd od 20GB ili 30GB iz sefa u kome se cuvaju nuklearne tajne i na njemu su bili svi nacrti neke dimenzijama male ali jake +nuk. bombe. Tog se secam, samo je bilo davno pa ne znam kad tacno i onda je sledila prica kako su otkrili da fali kad su dosli da provere ispravnost hdd i fajlova na njemu...
Link ne mogu da dam ali se secam te price iz novina. Meni smesno bilo da imaju tako mali hdd...
 
Poslednja izmena:
Uvek postoji verovatnoća da će neki bit biti izmenjen prilikom kopiranja, da neki sektor kasnije neće moći da se iščita i sl. Kome je bitan svaki bit u fajllovima da bude očuvan na dugi niz godina, to može da se reši, samo što ta rešenja uglavnom koštaju ako to rade automatski, tj. da ne brineš o tome.

Svako procenjuje šta je njemu prihvatljiv rizik. Meni je prihvatljivo da imam podatke na različitim diskovima na više lokacija i da nikad mi svi podaci nisu istovremeno na istom mestu i online.

Za većinu manjih firmi kao i za pojedince, prihvatljiva je 3-2-1 strategija za bekap - u svakom trenutku postoje 3 kopije podataka, 2 su lokalne, ali na različitim medijima i 1 kopija je offsite (udaljena lokacija, cloud...)

Samim tim rešavaš problem kopupcije pojedinačnog medija (hdd, dvd, traka)... Jedino što treba voditi računa je provera prilikom kopiranja, tj. verifikacija upisa i sl.

Takođe, bitno je i videti šta je kome cilj, tj. šta podrazumeva pod dugoročnim čuvanjem - da li želi da taj medij (hdd, DVD, traka, M-Disk) pročita za 2, 5 ili 20 godina, da li će za 20 godina imati uređaj koji će to da pročita i sl.
 
Poslednja izmena:
Ајде да раздвојимо неке приче. Једно је да ли су у питању животно важни подаци који не праве питање цене а друго су слике и музика коју хоћемо да сачувамо да нисмо губили време скупљајући то. ;) Наравно да је добар начин да се направи десетине копија података на хардовима па један буде при руци, два се чувају у сефу, два у другом граду, два на другом континенту и онда је све гарантовано сигурно. Немам ништа против хардова али ја имам неколико Т рецимо музике које сам сабирао десетак година. Сада је куповина неколико Т харда нешто нормално, ајде да видимо како бих купио то исто 2006. године када сам отприлике почео са ДВД операцијом. Плус, купим тортиљу за сићу па пуним ... после опет. Плус, морао бих да имам бар дупло хардова да не пропадне баш све (као што је скоро отишао 2Т хард и повукао све за собом) а то је можда могуће америма за чување нуклеарних тајни. ;)

Приступ тј брзина приступа садржају није проблем, све ми је у WII бази а дискови поређани у полици по бројевима и за минут могу да имам било шта.
 
Upravo je to što si rekao razlog zašto sam izbacio DVD-ove, police i sl. Jedan disk do 6TB (toliko negde imam trenutno zauzetog prostora) menja 1300 DVD-ova, što je ogroman prostor (fizički), plus vreme za narezivanje i manipulaciju istim, traženje, indeksiranje ...

Batalio to odavno, jedan miniITX računar, NAS i tablet/hibrid - sve što mi treba po kući od računara i zauzetog prostora. Pre par godina sam sva zvona sa DVD-ovima podelio i pobacao. Više ni nemam DVD drajv u računaru, imam eksterni USB DVD, ali ga nisam koristio bar godinu-dve, uglavnom kad mi baš neko nešto zamoli da narežem.
 
Poslednja izmena:
Све је то тачно али сам тих 1300 дискова куповао десетак година а питање је како бих прошао да сам куповао хардове. Ако би неко данас почињао, за сличне паре би могао да купи 6Т или 1300 дискова али ... ем 6Т мора да купи одмах а дискове повремено ем мора да купи бар 2 или чак 3 харда да буде сигурно ... ко има, њему је хард ОК решење, нама сиротињи ипак ДВД лакше уђе у трошак.

Мени би можда и одговарало неко решење са хардовима јер бих уместо 6Т купио 2х3Т а од садржаја са ДВД избацио бар половину и добио две копије што је сигурније али би трансфер трајао превише времена а и не видим разлог да то радим. Једино ако бих продао те ДВД по цени празног ... ;)
 
Za backaup koristim hdd koji ne stoji ni u pc-u ni u nas-u,sem kad se stavlja na njega.
 
Ne razumem baš stav zahteva za ultimativnoj sigurnosti čuvanja muzike, filmova, igrica (99.9% piratizovano, jel)... Za to, ko baš hoće da čuva/bekapuje, dovoljna su dva HDD-a.

Ideja da fajlove jednom snimimo na neki medij, a onda isti medij čitamo za 20-30 godina nema mnogo smisla. Pogubićemo se sa katalogizacijom, neće imati na čemu da se čita, a i pitanje je da li će nam ti podaci uopšte trebati. Mislim, koji će mi andrag npr. kopija filma Matrix, u 4:3 formatu na DIVX-u. Žali bože i one dve nemačke marke što sam dao za CD. Tako će biti i sa 99% fajlova što ih sada trpate na diskove, bilo hard, bilo optičke.

Oni baš bitni podaci (kod mene se to odnosi samo na porodične fotografije i lične filmiće dece, i nešto malo poslovnih i privatnih fajlova), nije to tolika količina da se ne može strpati na nekoliko HDD-ova.

Da da, znamo, HDD neće biti živ za 20godina, ali pričamo o backup-u a ne arhivi. Bekap i tako svakih 4-5 godina kopiramo na novi HDD.
Podrazumeva se da bekap tih bitnih podataka imamo na nekoliko hadedeova.
 
Poslednja izmena:
pa sta da cuvam jos na 2 hdd a??? koja je svrha.. ako rikne jedan, moze riknuti i drugi.. dobar HDD i nema greske

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
samo sto ne znas unapred koji je dobar hdd i ne daj boze da ti ispadne sa pola metra visine
 
Ne znas ni da li ce udariti lopov, pozar, polava, zemljotres (to vec moze da prezivi ali...), ovako kuci 2 u kompu, jos jedan externo i jedan van kuce... ;)
 
malo je to.. na vikendici i kod kuma jos na po jednom hardu

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
A je l' enkriptujete te diskove sto su vam van kuce?
 
Ja moj ne, pošto je u firmi. Da bi neko došao do njega, mora samo da prođe obezbeđenje, da ima karticu kojom će da uđe u firmu i drugu za prostoriju gde je data sef, da ima ključ od istog (koji je kod mene) i da zna šifru od sefa.

Al zato je enkriptovano sve što se iznosi napolje - tablet, telefon, službeni laptop i USB koji mi služi za privatne podatke :)
 
ti backblaze su oni sto stalno kupuju 'consumer' diskove i cak eksterne pa ih rasturaju? mislim da zbog takvih firmi ne padaju cene diskova.
 
What?! Da, kupuju "consumer" diskove. I imaju kompletno svoju infrastrukturu - sve su napravili sami od core sofrtware-a preko hardware-a (sasija). Za externe nisam cuo - ne verujem da bi se to ikome isplatilo. Jer kupe 20.000 komada od sada 6 ili 8 GB pa dobiju i bolju cenu.

Nivo redudanse i fleksibilnosti je neverovatan. Nisu zavisni ni od jedne komponente tipa RAID kontroleri iz proslog veka kao kod svih drugih.

Carevi, samar svim komercijalnim storage vendorima od NetApp-a preko EMC-a i Fujitsu-a.
 
Demn hipiz !
 
Pa bila tad kriza, sta da se radi, ljudi se snasli... :d
So what? :) Bitan je rezultat koji nude trzistu a ne kako su morali da dodju do njega u jednom momentu. :banana:
 
Nazad
Vrh Dno