Šta je novo?

Dugorocno cuvanje podataka

actionman

Poštovan
Učlanjen(a)
12.04.2017
Poruke
48
Poena
54
Da li je bolje cuvati podatke na dvd-u ili eksternom hard disku na duzi period (2-3 godine), hvala
 
Na eksternom hardu ili pouzdanom cloudu.
 
Dva eksterna diska na razlicit lokacijama. Ja sam imao par slucajeva da su DVD propali posle par godina bili ne citljivi iako su cuvani na tamnom mestu bez vecih oscilacija temperature.
 
To je zato jer nisi uradio verifikaciju diska pri samom snimanju i nisi izmerio nivo PIE i PIF grešaka. Ako se sve uradi kako treba DVD-ovi klase 1 su praktično neuništivi makar 10 godina, a verovatno i dosta duže.

actionman, ako ćeš da režeš diskove nabavi JVC DVD+R imaš ih za oko 27 din, reži na najsporijoj brzini koju ti nudi rezač (4x ili 6x) uradi verifikaciju i posle izmeri nivo grešaka, ako su u prihvatljivom nivou to je to.

Naravno, pitanje je o kojoj količini podataka se radi.

Ja upravo radim backup DVD-ova (kao druga kopija) starih 9-13 godina na eksterni hdd. Svi su čitljivi i svi su u savršenom stanju, svi su Verbatim DVD+R TY
 
Ja sam uzeo MediaRange dvd-r 50 diska , ja nisam imao do sada slucaj da mi ne radi narezani dvd, e sada ,ja gkedam ako crkne hard oticice svi fajlovi, a na dvd-u eventualno da ne procita nekokoko, da li neko zna koliki je procenat spasavanja podataka sa eksternog harda ako prestane da radi?
 
Pa nista , onda cu da narezem na njima , i uzecu eksterni hard , pa valjda ce da izdrzi to 2 godine
 
Ako ćeš na HDD onda moraš da uzmeš u obzir da vremenom može da dođe do gubitka podataka zbog promene u magnetnoj orijentaciji na disku, tzv. "bit rot" ili "data decay" pa je potrebno na određeni period opet napisati podatke na disk, ili koristiti Fajl Sistem kao što je ZFS ili Btrfs koji imaju zaštitu i način da se te greške otklone, na ZFS npr bi uradio "scrubbing" na određeni period vremena.
 
Ja sam samo posle rezanja ubacio opet disk i otvorio neki fajl da proverim, ali ipak sam trebao verifikaciju, ali je vec kasno, posto sam narezao dosta, uzecu neki hard disk onda, a za cloud ne dolazi u obzir s obzirom na vreme uplouda, hvala na odgovorima
 
Koliko toga imas? Upload verovatno nemas manji od 2Mbs, to mozda deluje mizerno, ali verovatno ni ne bekapujes ceo hard disk, vec samo bitne stvari.
 
da li neko zna koliki je procenat spasavanja podataka sa eksternog harda ako prestane da radi?
Zato, kao sto je Kasa5033 napisao, uzmes dva diska i cuvas ih na razlicitim lokacijama (zbog pozara, poplave, kradje, i slicno).

Cuvanje podataka na vise DVD-ova je neprakticno - zauzimaju mnogo prostora, transfer podataka je spor, moras da koristis neki program za katalogiziranje da bi znao sta ti se na kojem disku nalazi - gubljenje vremena...
 
To je zato jer nisi uradio verifikaciju diska pri samom snimanju i nisi izmerio nivo PIE i PIF grešaka. Ako se sve uradi kako treba DVD-ovi klase 1 su praktično neuništivi makar 10 godina, a verovatno i dosta duže.

actionman, ako ćeš da režeš diskove nabavi JVC DVD+R imaš ih za oko 27 din, reži na najsporijoj brzini koju ti nudi rezač (4x ili 6x) uradi verifikaciju i posle izmeri nivo grešaka, ako su u prihvatljivom nivou to je to.

Naravno, pitanje je o kojoj količini podataka se radi.

Ja upravo radim backup DVD-ova (kao druga kopija) starih 9-13 godina na eksterni hdd. Svi su čitljivi i svi su u savršenom stanju, svi su Verbatim DVD+R TY
Ја сам прије двије године радио бекап са двд-јева на хдд-ове. Неки су били стари и преко 10 година и у 99% случајева све прошло ок. Ради се о цифри од близу 1000 дискова. Све вербатими.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja imam sigurno preko 3000 diskova narezano, uglavnom igre i filmove. Nekim diskovima je i vise od 10 god. i rade bez ikakvih problema i dan danas. Pre jedno 5 god. i vise sam koristio neke crvene "Data Write" i "Xwave" (crni koji imaju stampu odozgo kao da je filmska traka) i extra su se pokazali, a naravno i "Verbatim", koji je na 1 mestu. Zadnjih nekoliko godina sam koristio samo "Verbatim" DVD5, a "MediaRange" za DVD9 koji se nisu lose pokazali, a nisu ni skupi. E sad, vrlo je bitno kako cuvate-skladistite diskove. Ja ih cuvam u plasticnom zvonu po 25, 50 i 100 diskova i mislim da je tako najbolje cuvati, a i manje mesta zauzima.
 
DVD-ovi su istorija, Hdd od npr 1TB je samo malo skuplji (od 200 dvd-a), a da ne govorimo o 2TB i više, a mnogi brži (samo koliko vremena treba da se nareže 200 DVD-a?), manje mesta zauzima, pouzdaniji, sve na jednom mestu, lakše se pretražuje...
 
Ja se bez jedno 4-5 DVD rezaca ne bi upustao u backup podataka, a i to je posao od par dana zavisno koliko imas vremena dostupno i kolicine podataka. Znam da ima pouzdanih DVD marki, ja samo navodim sta mi se desilo. OD mozda stotinjak DVD-ova koje imam, svega dva-tri su odbila saradnju, dok su ostali i dalje citljivi. Imam vise od 20 komada kucno rezanih koji su iz 2005. i 2006. godine i idalje su savresno citljivi. I to na Xwave DVD. Dok je orginal verzija Supreme Commander-a iz 2006. postala necitljiva u potpunosti pre 3 godine.

Dva HDD preporuka kao minimu za backup podataka, za slucaj da jedan ugine ili bude unisten/zagubljen/unesrecen, a i zbog znacajno boljeg prenosa podataka. Zavisno od fajlova citanje/pisanje sa mog WD My Passport Ultra ide od 20MB/s do 100MB/s preko USB3.0 interfejsa. Do nove godine cu nabaviti jos jedan od 1TB za backup prvog, just to be safe.
 
Ja prestajem sa rezanjem, jer npr. koliko diskova treba za jednu danasnju igru 50-60, ovako planiram da uzmem 2 HDD-a od po 3 TB, externu USB fioku i sve skladistim na HDD-ove.
 
Ako ćeš na HDD onda moraš da uzmeš u obzir da vremenom može da dođe do gubitka podataka zbog promene u magnetnoj orijentaciji na disku, tzv. "bit rot" ili "data decay" pa je potrebno na određeni period opet napisati podatke na disk, ili koristiti Fajl Sistem kao što je ZFS ili Btrfs koji imaju zaštitu i način da se te greške otklone, na ZFS npr bi uradio "scrubbing" na određeni period vremena.

nije ti neophodan 'fensi' fajlsistem za to, imas QuickPar i slicne programcice koji ce dodati 'redundansu'.
ja sam nabavio BD snimac i diskove jer su HDD osetljivi na potrese. nekoliko diskova mi je sasvim dovoljno za sve podatke koje ne mogu download-ovati.
 
Ja moram da backap-ujem blizi 300 gb, mislim da nisu losi blu- ray diskovi kao opcija isto, samo sto je skup rezac, ali eto ovo sto rezem na dvd-u ce mi biti dodatna sigurnost, ali cu uzeti i neki eksterni hard, a kad sakupim para i neki interni hard black serije , a upload mi je 200 kb
 
Kako tako mali upload? :zgran: Onda je bilo kakav cloud nemoguca misija.
 
Imam neki mts-ov paket , download je 5,6 mb/s , upload 200kb/s, to je paket 50/2, , jeste cudno sto to 2 nije 2 mb, nego 200 kb/s
 
Imam neki mts-ov paket , download je 5,6 mb/s , upload 200kb/s, to je paket 50/2, , jeste cudno sto to 2 nije 2 mb, nego 200 kb/s

Nije to cudno, to je razlog da zoves tehnicku podrsku da ti rese problem. Sa 2Mbs mozes tih 300GB staviti na cloud za 15-ak dana, po nekoj slobodnoj racunici.
 
Ovo su rezultati sa speed testa, sad koliko je to realno ne znam, razlika u mb i Mb, ne samo vidim u slovima :)
 

Prilozi

  • Screenshot_2017-05-09-13-27-20.png
    Screenshot_2017-05-09-13-27-20.png
    881.8 KB · Pregleda: 80
Nesto nece slika da se uploaduje ali download pise 39mb , a upload 2,3 mb, moracu da proverim, imam nalog na one drive sa 1tb prostora ...
 
Sad sam pitao google-a , ali na onom testu sto sam radio pise 2 mb upload, ali ne nerealan download, vise ne znam sta je realno :)
 
Speedtest iskazuje rezultate u megabitima, a ti ih tumacis u megabajtima - otuda ti je zbun u glavi.
 
Nazad
Vrh Dno