Šta je novo?

Kako podesiti virtuelnu masina da vidi x64bit OS?

Nista

Cenjen
Učlanjen(a)
23.12.2012
Poruke
927
Poena
180
Hocu da probam Linux Ubuntu. Za probu bih ga instalirao na virtuelnoj masini. Imam x64 W7, ceo program VM vidi samo razne OS-e kao x32. Ima te li neko resenje da VM vidi x64? Hvala unapred, pozdrav! :)
 
Kako mislis vidi ih kao 32bit?
On moze da pokrene i x64 Ubuntu bez problema, cak ni podesavanje nije potrebno, vec samo optimizuje neke sitnice
 
VirtualBox ne prikazuje 64-bitne guest-ove kao podržane ako virtuelizacija nije uključena u BIOS-u
 
Koja je po default isključena ako se ne varam. Mada ako ima neki mator CPU koji ne podržava hardversku virtuelizaciju onda ne može nikako.
 
To matori je pentium 4 bez x64 ili starije. A on ima x64 IS znaci da podrzava virt.
 
Proveravao sam u Biosu, ali nisam uspeo da nadjem VT. Lap top je Toshiba L655. Moguce da nema.
 
Jok. Nemaju ni Pentiumi E2xxx serije. Možda ima i novijih modela bez hard. virt. Mrzi me da tražim.

Laptop i BIOS :d Nemaš sreće šta da ti kažem. Verovatno taj CPU ne podržava.
 
Poslednja izmena:
Core 2 Duo ne podrzavaju sigurno. Za Core 2 Quad nisam siguran. I i5 i i7 K verzije takodje ne podrzavaju.
 
PresHot 6x2 su imali VT-x, a ne c2d. Nego Intel to lepo omogućava samo na premium proizvodima. Verovatno laptop dolazi sa slabijim procesorima, pa nije ni ubačena opcija. A i to se da srediti, uz nabadanje na slepo kroz neki hex editor. ;-)
 
Pa da, to im je godinama bila taktika razlikovanja klasa proizvoda. Narodne procesore su namerno uskraćivali za virtuelizaciju, kao što sada rade sa AVX instrukcijama. Ide se logikom, šta će to običnom čoveku dok mu ne zatreba jednog dana jer nije našao za shodno da kupi novi komp kako su kapitalisti zamislili da treba.

Moguće je da procesor ima podršku a da BIOS nema tu opciju jer kao što rekoh, BIOS za laptop se pravi da radi i ne dira. Možeš da menjaš vreme, postaviš redosled uređaja koji podižu OS i to je otprilike to.
 
Ok, hvala vam. :) Bas sam maler. :d Ja mogu onda da probam neki Linux kao osnovni, a kasnije da opet ubacim windows? Na Linux bi se brisali svi podaci sa svih particija umesto samo sa Local C kao kad se reinstalira Win?
 
Da, sve ti se brise sa odredjenog hard diska. (bez obzira na kojoj particiji ti se nalaze podaci)
 
Мало уопштен одговор, када се реинсталира неки ОС, брише се само оно што хоћеш. Ту не рачунам тип инсталације где се изабере комплет хард па онда све брише али сваки напредан начин са избором партиције ће да сачува све остало.

Не видим потребу да се инсталира само један или само други ОС. Имаш Windows, репартициониши хард ако већ није па на некој од партиција инсталирај и линух и пробај. Можеш и више различитих, па да пробаш разне ... по потреби касније склониш неки или све или шта год хоћеш и наставиш са оним што си изабрао. Ја на сваком харду имам један Windows и гомилу линуха који не сметају један другоме.
 
Ne znam kako je kod Ubuntua i ostalih, ali verujem da je isto kao i kod Archa. Nije bitno na kojoj particiji ti se nalaze podaci nego je bitna FAT tabela (ne znam kako se ona zove na LInuxu). U toj tabeli se nalaze informacije gde se koji podataka na hard disku nalazi i iz nje elektronika hard diska iscitava podatke. Ako nju ostetis dzaba ti sto nisi dirao particije na kojima su podaci kada je osnov unisten.

Uzmimo za primer da imas instaliran samo Windows 7 i hard disk ti je podeljen na tri particije C, D i E. Sve podatke prebacis na E disk i zelis da obrises C i D. Kada obrises C i D, napravis nove particije za Linux (/boot /root i /home) i formatiras te nove tri particije. Cim formatiras jednu particiju, Linux ce obrisati MBR (u kom se nalazi FAT tabela) i upisace GRUB i vise neces moci da iscitas podatke sa E particije i prijavljivace gresku prilikom pristupanja toj particiji i bices primoran da je formatiras. Ovo pricam iz licnog iskustva kada sam se ziv skenjao i molio boga da samo vratim podatke.

I da je nekao moguce sacuvati te podatke bolje mu je da ih prebaci na neki drugi hard disk i njega isljuci priliko instalacije LInuxa i kada ga instalira samo ubode hard disk i prebaci podatke. Bolje imati rezervnu kopiju nego se bahcati sa raznim alatima koji vracaju obrisane podatke sa hard diska.
 
Ко зна какве си ти проблеме имао али си све лоше схватио. MBR нема много веза са партиционом табелом, можеш да га бришеш, мењаш, јашеш другим и то не утиче на партиције. Ја увек у старту направим четири партиције (мислим на MBR јер сам тек од скоро прешао на GPT због новог харда) и свака је за себе, инсталирам и бришем било који ОС, додајем, мењам и никада ниједан није утицао на остале партиције. Наравно, ни овај пример није у реду, могу ја да направим C, D и Е па после обришем C и D и инсталирам линух и то неће да пипне Е партицију. Нешто си ти друго згрешио када си имао проблеме.
 
Ja sam uradio upravo to što pričaš @MasterChief2, Windows 8.1 bio na C, napravio na E backup particiju NTFS i to iz Linuxa, prebacio fajlove na nju. Obrisao Windows particiju. Instalirao Ubuntu pre backup particije, upisao je GRUB valjda u MBR (mada mislim da se upisuje na samom kraju ili između MBR i prve particije, nisam siguran). Sve prošlo uredno i prepoznato kako dolikuje. Problem je nastao kada sam obrisao swap sa extended a grub se zbunio i pomislio da startuje sa druge particije pa nije mogao da se startuje pošto tamo gde je tražio nema gruba. Ja sam malo razbijao glavu ali ideja je da mu pokažeš gde se nalazi, on podigne sistem, ti onda uradiš grub-install gde hoćeš i sve dobro prođe. Da bi bio siguran, lupiš još jednom grub-mkconfig da on lepo to upiše u /boot.

E sad ti kada praviš te particije, ta boot particija služi da u nju upišeš grub i onda ne čačkaš mbr ali to takođe znači da kada obrišeš taj boot baj baj linux dok opet ne podigneš lajv sistem i ne pokreneš grub-install i pustiš prober da radi svoj posao. Taj isti prober traži windows boot loader na particiji koja sadrži windows i upisuje ga ispod linux image, memtestova i ostalih linux alata.
 
Ja znam da sigurno nisam slucajno formatirao taj hard disk na kom su mi bili podaci, nego se samo secam da mu nisam mogoa pristupiti ni iz Windowsa ni iz novo instairanog Linuxa. Na Windowsu mi je izbacivao da formatiram particiju, a na Linuxu je izbacivao gresku kada sam hteo da joj pristupim. Sad kao sto kaze calexx ko zna do cega je to bilo, ali znam da od tada uvek pravim bekap na rezervni hard disk.
 
Nazad
Vrh Dno