Šta je novo?

Konfiguracija za modelovanje/renderovanje

ventilatorbgd

Poštovan
Učlanjen(a)
07.05.2017
Poruke
1
Poena
51
Pozdrav,

Potrebna mi je pomoc oko konfiguracije racunara koji planiram uskoro da pazarim. Imam ogranicen budzet od maksimalnih 700e, ali istovremeno planiram da iskoristim neke komponente postojeceg kompjutera, imam vec nekoliko hard diskova, dvd, tastatura, mis, monitor, graficka NVIDIA GeForce GTX 650, koja nije losa, radi posao onoliko koliko je za sada potrebno. Takodje, zbog ogranicenog budzeta, ne planiram ssd za sada. Za sada bi ustedeo i na ram memoriji osim ukoliko neko ne preporucuje drugacije, mislim da je za sada 16gb dovoljno.

Bavim se arhitekturom, projektovanje, modelovanje, renderovanje, optimizujem konfiguraciju za rad u 3ds maxu/vray. Ovako izgleda konfiguracija o kojoj sa razmisljao do sada:


CPU:
Intel Core i7-7700, 4.2GHz Box LGA 1151________________________43720
Maticna:
GigaByte B250M-DS3H________________________________________10450
Ram:
16GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black PC2133, HX421C14FB/16____13620
Kuciste+struja:
CoolerMaster Elite Power 500W, RS-500-PCAPI3-BU_________________5890
Ventilatori:
LC Power Cosmo Cool LC-CC120_________________________________2650

Ukupno:________________________________________________76330din/620eur

Bio sam koliko toliko bezbrizan oko konfiguracije dok nisam procitao clanak:

http://www.benchmark.rs/vesti/core_i7-7700k_korisnici_besni_zbog_visokih_temperatura_procesora-71176

I sad ne znam sta da radim. Svaka sugestija je dobrodosla.
 
To je tema vezana za i7 7700K, a ti želiš taj ali bez "K". A i najverovatnije je problematika vezana oko klikovanja.
Nisam baš upoznat šta je dobro za tvoj posao, ali ako želiš da uštediš imaš i i5 7600 koji je konkurentan tom i7 7700, ali je oko 100€ jeftiniji.
 
43.000 za zakljucan 4/8, lol :)

Ryzen 1700 8/16 za rendering/multitasking neuporedivo bolji od tog i7, a jeftiniji.
Uz neku Msi B350 Tomahawk/Asus Prime B350 Plus je super izbor.

Sa istim tim LC-CC-120 hladnjakom kloknes na 3.8-3.9GHz i vozis.
Samo gledaj da na kutiji hladnjaka pise da podrzava AM4, inace ces mountove morati da narucujes.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Obavezno Ryzen i prosao bi jeftinije preko mađara...

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
To je tema vezana za i7 7700K, a ti želiš taj ali bez "K". A i najverovatnije je problematika vezana oko klikovanja.
Nisam baš upoznat šta je dobro za tvoj posao, ali ako želiš da uštediš imaš i i5 7600 koji je konkurentan tom i7 7700, ali je oko 100€ jeftiniji.

Intel koliko sam ja shvatio je prelio vodu na vodenicu klokovanja, mada sam ja shvatio da ima zalbi i od strane korisnika koji ne klokuju ovaj proc. Inace sam hteo taj "K", on je na 4ghz valjda...
 
43.000 za zakljucan 4/8, lol :)

Ryzen 1700 8/16 za rendering/multitasking neuporedivo bolji od tog i7, a jeftiniji.
Uz neku Msi B350 Tomahawk/Asus Prime B350 Plus je super izbor.

Sa istim tim LC-CC-120 hladnjakom kloknes na 3.8-3.9GHz i vozis.
Samo gledaj da na kutiji hladnjaka pise da podrzava AM4, inace ces mountove morati da narucujes.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Bas sam se pitao u vezi rajzena, i zeljno iscekujem nekoga ko bi se pojavio sa iskustvom vezanim za renderovanje, mada na testovima se on u ovoj sferi valjda nije dobro pokazao. Sta ja znam, nesto oko kompatibilnosti 3dsmax-a sa amd tehnologijom, ako sam dobro razumeo. Voleo bi da znam na koji nacin.
 
Slazem se sa savetima gore, definitivno ryzen i videti da li mozes da nabudzis jos 16gb rama, mnogo znaci. Ne znam za koju bransu radis modelovanje ali meni u arh viz cesto pri renderovanju prelazi 40gb zauzeca. Tako da svaki gb rama je dragocen kao i mhz na cpu :)
 
Nisam znao da ram utice na renderovanje, na koji nacin? Ti inace koristis rajzen za arh viz? Ako je tako kakvo je tvoje iskustvo, napomenuo sam gore da je u nekim testovima spominjana neka vrsta softverske nekompatibilnosti pa rajzen u renderovanju ne koristi svoj pun potencijal.
 
Na taj način da što ga više ima, to bolje :)

Bas sam se pitao u vezi rajzena, i zeljno iscekujem nekoga ko bi se pojavio sa iskustvom vezanim za renderovanje, mada na testovima se on u ovoj sferi valjda nije dobro pokazao. Sta ja znam, nesto oko kompatibilnosti 3dsmax-a sa amd tehnologijom, ako sam dobro razumeo. Voleo bi da znam na koji nacin.

Ne postoji nekompatibilnost x86 softvera sa x86 procesorom. Eventualno može da se desi da neki prastari program ne radi na novoj platformi, ili češći slučaj da neki novi program ne radi na matorim procesorima (zbog nedostatka nekih instrukcija).

Što se 3ds Max-a tiče, izgleda da radi odlično na Ryzen-u, i ako ti je to glavni posao, odna je i primetno jeftiniji R5 1600X bolji izbor od 7700K.
http://images.hardwarecanucks.com/image//skymtl/CPU/RYZEN-1600X-1500X/RYZEN-1600X-1500X-44.jpg
https://img.purch.com/r/600x450/aHR...yaWdpbmFsLzA1LTNkcy1DUFUtUmVuZGVyaW5nLnBuZw==

Ako si mislio na GPU rendering, tu nVidia (iray, vray) jeste bolji izbor od AMD-a (radeon pro rendered), pošto je AMD tek prošle godine počeo da se bavi time, dok je nVidia već godinama na vrhu sa CUDA podrškom za ovakve stvari. Ali to je skroz druga priča i nema baš nikakve veze se procesorom i platformom. Kad/ako odlučiš da koristiš GPU za render, tada ćeš gledati šta ti je bolji izbor, ali među grafičkim kartama, a ne procesorima
 
Poslednja izmena:
Nisam znao da ram utice na renderovanje, na koji nacin? Ti inace koristis rajzen za arh viz? Ako je tako kakvo je tvoje iskustvo, napomenuo sam gore da je u nekim testovima spominjana neka vrsta softverske nekompatibilnosti pa rajzen u renderovanju ne koristi svoj pun potencijal.

Da sad videh, nego smo se mimoisli u slanju poruka. Ne koristim, ali razmatram tu opciju kada budem sirio render farmu. Inace sve teksture, informacije materijala, geometrija itd. se nalazi u ramu tokom renderovanja, tako da ako imas neke ogromne scene sa kvalitetnim materijalima (velike teksture) i brda poligona u modelu to se vrlo lako popuni.

m7dq51.jpg


http://www.hardware.fr/articles/956-17/rendu-3d-mental-ray-v-ray.html
 
Znao sam da nesto ne stima, ili samo ne razumem dovoljno dobro ono sto je ovde receno:
The CCX modules are connected via something AMD calls the ‘infinity fabric’ [who would’ve thought a bunch of PCB traces could have such a cheesy but still cool name].

The tricky part about the infinity fabric though is that its speed is directly related to the speed of your RAM – it runs at 1/2 the RAM speed to be exact. Thus, if RAM speed increases, CPU performance will increase as well. Note that this ain’t a magic bullet – what happens is that the latency in core to core communication lowers, so the actual performance gain will depend on how any given app actually uses the available CPU threads.

But, in order to squeeze the max performance out of your CPU, you need to get your hands on the fastest RAM you can***. On that note, depending on the motherboard you choose, as things are now, you might have problems getting the RAM to run at said very fast and awesome speed. This is something that will be resolved in future BIOS updates. Or so they said.

*** If you care about high RAM speed – check the motherboard QVL lists BEFORE you buy your RAM. I can’t stress this enough. RAM compatibility on Ryzen is currently shaky at best, so you’ll be better off with something someone other than you confirmed works properly, while not using your money for it.

https://evermotion.org/articles/show/10618/is-ryzen-good-for-rendering-workstations-

I dalje nisam 100% siguran u vezi Ryzena, a plasim se da ce mi trebati dosta istrazivanja da budem odlucan u odluci :(
 
@ventilatorbgd, Ryzen je bukvalno stvoren za render. Slobodno idi na r7 1700 (on je negde ~i7 5960x) ili cak r5 1600 (~ izmedju i7 5820k i 6800k, i opet brzi od zakljucanog i7 7700), ako zelis da ustedis. Za ram ne mari. Bilo koji iz spiska qvl za 2400/2600MHz ce odraditi stvar, nema nikakve potrebe ganjati se za 3200+MHz ram.
 
Ok, odlucio sam se da konfiguraciju formiram u amd pravcu.

Ryzen 7 1700 47.990din

ASUS MB - SOCKET AM4 - PRIME B350-PLUS 14990din

__________________________________________________62980din / 512e

Nema puno izbora oko ploce, cini mi se da je odnos cene i kvaliteta kod ove najoptimalniji.Pricu oko ram memorije jos nisam svario, ali bitno mi je da je sto jeftinija posto izgleda da koju god izaberem premasicu budzet od 700evra, sa preostalim komponentama(ram, kuciste, kuler, napajanje)

Dobrodosli su predlozi za navedene komponente.
 
Koristi stock kuler u pocetku, kuciste neko jeftino MS Industrial za 20e, napajanje mozes LC6560 GP4 560W ako hoces modularnost, vecu efikasnost i tise napajanje ili Antec HCG 520 ako hoces kvalitetniju jedinicu, slicna cena za oba(80e~).

Ostaje 100e za ram.
Ne znam da li 16GB ram mozes da kupis za 100e, igde, pogotovo kod nas.
 
Poslednja izmena:
@ventilatorbgd, za stock i blag oc do 3700MHz slobodno uzmi asrock ab350m pro4. Ona je 10,5k din u radnji na e. Ryzen r7 1700 imas na kp kod poznatog Madjara za 330e (samo pitaj da li je to verzija sa hladnjakom ili bez, ako je sa hladnjakom - drugi ti ne treba, stock cooler je dobar). Ram imas za 6900 din crucial 8gb stick takodje u radnji, dva stika - 13800 din.
 
Poslednja izmena:
Šta mislite, da li su bolji procesori sa integrisanom grafickom ili zasebnom, za vRay i 3dsMax? Konkretno se dvoumim izmedju modela i7 8700k i i7 6850k.. Hvala.
 
pročitaj 16 postova pre tvog, kašće ti se samo.
 
Da ne otvaram novu temu.Treba mi info za graficke karticu cip gtx 1050 ili rx560 sa 4gb rama.Da li iste zadvoljavaju za neometano koriscenje autodesk maya programa.U pitanju je amatersko koriscenje i ucenje u istom.Imam integrisanu grafiku hd4000 na Intel3570k i 16gb ram memorije.Ne bih da sirim neku diskusiju, vec ako neko moze da mi kaze za ove kartice da li odgovaraju.Hvala.
 
^^^
GTX 1050 odgovara "malko" više. Čak i 1050 sa 3GB rama je bolja od rx560.
GTX 1050ti 4GB ako nadješ, to ti je najbolje za neke srednje pare, za amatersko korišćenje.
...
Ako je tek početak učenja, ni HD4000, neće u prvih mesec-dva da koči mnogo. Tj pokrenućeš program i moći da isprobaš skoro sve operacije, kako izgledaju, bez nekog ozbiljnijeg rada, eto to.
 
^^^
GTX 1050 odgovara "malko" više. Čak i 1050 sa 3GB rama je bolja od rx560.
GTX 1050ti 4GB ako nadješ, to ti je najbolje za neke srednje pare, za amatersko korišćenje.
...
Ako je tek početak učenja, ni HD4000, neće u prvih mesec-dva da koči mnogo. Tj pokrenućeš program i moći da isprobaš skoro sve operacije, kako izgledaju, bez nekog ozbiljnijeg rada, eto to.
Uzimam onda 1050.Taman u pauzi malo da se poigram [emoji16].

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Sta mislite o ovome? (video editing + 3d rendering)
Hvala

AMD - Threadripper 2950X 3.5 GHz 16-Core Processor
Cooler Master - Wraith Ripper 76.4 CFM CPU Cooler
Asus - PRIME X399-A EATX TR4 Motherboard
GPU Asus GF 1080 ti
Corsair - Vengeance RGB Pro 64 GB (4 x 16 GB) DDR4-3200 Memory (ili) G.Skill - Ripjaws V Series 64 GB (4 x 16 GB) DDR4-3200 Memory
Samsung - 860 Evo 1 TB 2.5" Solid State Drive
Samsung - 970 Evo 1 TB M.2-2280 Solid State Drive
Seagate - BarraCuda 4 TB 3.5" 5400RPM Internal Hard Drive
be quiet! - Silent Base 601 ATX Mid Tower Case
Cooler Master - V850 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply
 
Nazad
Vrh Dno