Šta je novo?

Hard disk: pcb ili mehanika?

Rio

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2005
Poruke
972
Poena
365
Pozdrav,

Sinoc mi je crkao seagate st2000dm001.
Najpre, post traje dosta dugo, pa onda zakuca na onom uvodnom windows ekranu jos duze (par minuta), i na kraju se podigne, ali taj hard ne vidi. Sistem se podize sa ssd-a, ovo je samo storage.

Probao sam brisanje kontakata gumicom i pecenje pcb u rerni, ali ne pomaze.

Disk se rotira (osetim blage vibracije u ruci), i cuje se klik ponekad u toku tog procesa mlacenja prazne slame od nekoliko minuta. Na pcb ne vidim da je ista spaljeno...rdje je bilo na kontaktima, ali sam to obrisao gumicom.


Ono sto me zanima je da li postoji nacin da relativno pouzdano utvrdim da li je pcb ili mehanika, kako bih probao sa narucivanjem pcb-a i zamenom fw chipa.

Hdd me u principu i ne interesuje vise, tj dovoljno je da proradi na dan-dva, jer samo hocu da izvucem one podatke koje sam bio lenj da backupujem (nesto imam backupovano, ali dosta nemam).

Ne bih bas placao profesionalce jer su cene koje sam video bas previsoke, ali na odredjene razumne troskove sam spreman (pcb i nindza za zamenu fw chipa jer ja nemam duvaljku, niti bilo kakvo iskustvo sa tako preciznim poslom)
 
Btw, bios ga vidi pod odgovarajucim imenom i kapacitetom. Ali windows ga ne vidi ni u device manageru (ni u onom delu koji je kao storage manager).

Kacio sam ga na drugi racunar, drugim kablom, i na njemu, dok postuje, ispise da ga vidi, i da je unable da uradi zaboravih sta tacno, ali odmah zna da nesto ne valja, i sporo postuje zbog toga. U svakom slucaju vidi ga i ta ploca pod pravim imenom.

Pekao sam pcb na oko 170 stepeni jos par puta, i izuzev sto sam malo ostetio onaj thermal pad na jednom od cipova, nista nisam uradio. Nije bitan thermal pad, kao sto rekoh, ne ocekujem vise nista od tog diska osim da iscupam podatke.

Oseca se i cuje da se vrti sve vreme, i nema nikakvih zvukova koje nikada ranije nisam cuo. Cuje se ponekad karakteristicno zujanje i klik, kao da nesto radi sa glavom, ali to mi je poznat zvuk jos otkako je bio nov.

Imam inace i novi bravarski cekic, i ova izdajnicka mrcina koja je bila najmanje zaposlena u racunaru treba da brine zbog toga. Mislim da imam negde i jednu onu dzinovsku petardu...


Ako neko ima ideju, neka se ne stidi.
 
Ma samo brener.
 
Pa ne znam bas, brener protiv gvozdjurije...cak i ako je dovoljno jak da napravi vidljivu stetu, rekao bih da je prespor, i to je vise za sadiste, da se natenane nauzivaju. Ja volim efikasnost (ako je uz eksplozije, tim bolje).

Ok, mozda se i sprdas na ovo sto sam pekao plocicu u rerni, ali to je prilicno poznat postupak, i radi ponekad, koliko sam cuo (sto pravi dodatne probleme ako kupujes polovnu graficku/plocu/laptop)


Nego, nisam mislio na destruktivne ideje...tu ni sam nisam los.

Ako neko zna neki postupak kojim bih mogao da utvrdim da li je pcb u pitanju to bi bilo korisno, da ne bih kopao rupu jos dublje.
 
Ako ga vidi bios vrv da je mehanika. Probaj da ga stavis u zamrzivca preko noci i ujutru da tako zaledjenog da ga povezes da vidis kako ce da se ponasa. U principu nemas mnogo izbora.
 
Da, to sa zamrzivacem i kesom je ostalo da probam, tj izbegavao sam do sad, kao i skidanje poklopca.

Ali mogao bih da probam kao dijagnosticki metod.
 
Da, to sa zamrzivacem i kesom je ostalo da probam, tj izbegavao sam do sad, kao i skidanje poklopca.

Ali mogao bih da probam kao dijagnosticki metod.
To sa zamrzivačem radi samo ako se pregrejava pa štuca zbog toga. Ako pregrejavanje nije problem onda može samo da ga dekrajči.
Kuckanje sa strane samo ako se zaglavljuju glave ili ležaj.
Grejanje (rerna, hot gun itd) ako je problem u hladnom lemu.
Otvaranje = sigurna propast.
 
Postoje snimci na youtube koji pokazuju da otvaranje bas i nije sigurna propast, ali svejedno sam to ostavio kao poslednju meru, jer ionako ne vidim sta bih ja tu pametno mogao da uradim, kada hard ne pravi onu vrstu buke koja je pokazatelj jedinog mehanickog kvara za koji postoji sansa da ja nesto korisno uradim.

Na kraju sam ipak narucio pcb napamet. Nasilne metode ostavljam otvorenim, ako pcb ne pomogne.
 
Nazad
Vrh Dno